Sari la conținut

Unde se platesc taxe?


bumasoft

Postări Recomandate

teoretic este impozitul de 16% pe profit, pe care il declari tu pe propria raspundere in declaratia 200 parca. aici mai in amanunt. acum vad la stiri ca se anuleaza impozitul de pe piata de capital in 2009...tare sunt curios daca se refera si la castigurile obtinute pe extern (aici intra forexul) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Intre majoritatea statelor din lume exista tratate economice numite "conventii pentru evitarea dublei impozitari". Conform acelor conventii, de obicei, veniturile unui cetatean al unui stat care presteaza munca in alt stat se impoziteaza dupa legile statului in care este prestata munca (este obtinut venitul), de catre statul in care este obtinut venitul. Spun "de obicei" pentru ca exista foarte multe exceptii, si ar trebui (teoretic) ca TOTI romanii care presteaza munca in alta tara sa isi cunoasca aceste drepturi (si obligatii desigur, dar partea cu drepturile e mai dureroasa, cand aflii ca ai dat niste bani care nu trebuia sa ii dai, si pe care slabe sperante sa ii mai vezi inapoi!). Pentru statul tailandez, de exemplu, ca stiu de unde sa le iau, vezi aici cum arata aceste conventii, inclusiv cu Romania. Foarte instructiv de citit. Obligatoriu de citit pentru cei care muncesc in strainatate, s-ar putea sa aiba surprize (neplacute, dar mai ales placute, prin faptul ca anumite ramuri economice sunt sponsorizate de anumite state, pentru stimularea lor economica, cum era in ro scutirea de impozit pentru cei care lucreaza la computer, acum cativa ani, nu stiu daca mai este). Cei care munciti cu contracte in regula, nu cumva dati prea multi bani la impozit? De exemplu, am avut aici in Thai o romanca care a lucrat ca profesoara timp de cativa ani (sotul ei coleg cu mine, iar ea a predat mate la o scoala internationala in CM) si care ulterior a emigrat cu familia in Canada (intre timp le-a venit greencard la DV si acum sunt in US, dar asta e alta poveste). Tot acest timp femeia a platit impozit statului tailandez (si nu putin!!), desi profesorii romani care lucreaza in thai sunt scutiti de taxe pentru primii doi ani, fapt prin care statul tailandez recunoaste meritul invatamantului romanesc, care se specifica foarte clar la capitolul "exceptii". La fel doctorii, cercetatorii, studentii straini care realizeaza venit din part time jobs in timpul studiilor, etc. Dar chestiile astea l-a aflat (de la mine, intr-o discutie intamplatoare) dupa ce era deja in US. La revedere parale... exista posibilitatea sa ii obtina inapoi, dar nu se merita cheltuiala si umblatura, astia de la revenue dept. sunt criminali cand e sa iti dea inapoi bani multi. Well, ca o anecdota, acum vreo trei ani mi-a venit o hartie ca tre sa ma prezint la ei sa imi dea inapoi niste bani pe care i-am platit in plus la impozit, m-am dus si mi-au dat vreo 85 de bahti, atat era platit in plus (cam 2 dolari jumate). In alt an a trebuit sa platesc vo 7000 de bahti datorita unei erori a contabilei de la noi (nu imi socotise banii pe concediu). Dar fiind greseala ei, am facut galagie si a platit fabrica, urmand ca eu sa ii dau inapoi din salar cate putin, pe urmatoarele 6 luni. Ceea ce s-a si intamplat. De atunci imi calculez singur impozitul, si nu am mai avut niciodata probleme. In accelasi an seful meu a avut de plata 36 de mii. Dar la el nu se cunoaste :)

 

Bun, revenind la oile noastre, se presupune oficial ca romanii care muncesc in strainatate au platit impozit acolo, pe banii castigati. Si datorita acestei conventii de care ziceam, ei nu mai sunt (dublu) impozitati in Ro. Asa e normal, teoretic. Cei care vin in Ro cu bani, ori trimit bani acasa, ar fi o imbecilitate sa ii puna sa plateasca taxe din nou.

 

Pe de alta parte, cand deschideti cont la brokerul vostru, acesta va pune sa completati si sa semnati o hartie (numita W8 tax certification si W9 tax certification, la americani, vezi aici linkurile pentru IBFX) prin care declarati ca nu sunteti cetatean american, si ca va asumati raspunderea declararii venitului in tara al carei "cetatean" (adica egal cu "platitor de taxe" :) sunteti. Pentru profitul din forex realizat la un broker american, nu platiti impozit in US. Iaca de aia, banii jos, ochii la uşă. Că vreti sau nu sa o faceti legal, e treaba voastra. Atat timp cat nu castigati sute de mii, nu cred sa se lege cineva de voi. Dar veniti cu profitul ala gras, sa vedeti cum apare fiscul la usa. Ca vulturii la hoit. Ori ca maidanezii la ciolan, ca sa nu se simta vreunu jignit de comparatia cu hoitu :) (fara nici o intentie, asa vine vorba). Si nu vin sa va pedepseasca legal, ci vin cu nerusinare "sa isi ia dreptul". Sunt convins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Unii brokeri, cel putin din cate stiu eu, se achita ei de acele impozite si nu mai esti nevoit sa platesti impozit pe acei bani castigati prin trade. Corectati-ma daca gresesc.

 

cred ca trebuie sa te declari la fisc (declaratia 200, parca, declaratia pe venit pentru persoane fizice) si sa platesti 16% ... cred ca exista undeva pe forum o postare sau mai multe (mfx sau oltciter parca) cu privire la acest aspect. pana la urma cred ca orice contabil ar putea sa ne lamureasca (... dar mai intai sa avem ce impozita %%- )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

impozitarea se face in momentul cand se retrag banii din cont presupun..

sau anual in functie de profitul inregistrat in portofoliu?

ca unul care plateste zeci de mii de lei statului din TVA si impozit p profit si nu primeste nimic in schimb va zic doar atit: bahhhh, ati innebunit??? :-?

de ce sa achitati impozit? in Codul Fiscal nu se prevede un impozit din schimbul valutar iar forex este un schimb valutar (este adevarat, sume mari, rapid) insa in esenta nu difera de schimbatul euroilor la casade schimb, tinuti la saltea 1 luna si apoi vinduti la o banca cind creste cursul.

Scrie undeva in Codul Fiscal ca schimbul valutar este impozabil (sau ca se impoziteaza diferentele de curs valutar)? In CF se vorbeste doar de bursa - cu referire la bursele de actiuni.

daca ma contrazice careva, vreau articolul din CF ca sa avem ce dezbate, nu din auzite sau ca asa i-a spus una de la Fisc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[ca unul care plateste zeci de mii de lei statului din TVA si impozit p profit si nu primeste nimic in schimb va zic doar atit: bahhhh, ati innebunit??? :)

 

maxu08 : sa stii nici eu nu iubesc statul roman dar ar fi bine sa te mai gandesti cand zici ca "nu primesc nimic in schimb".

 

Daca ai copii, pensionari sau bolnavi in familie, in mod sigur ai ceva avantaje. Ca nu sunt la nivelul la care ti-ai dori , este alta chestie.

 

Inca 2 aspecte : -lasa (nu indemna) pe fiecare in parte sa decida daca vrea sa-si plateasca taxele/impozitele

- si in Occident , finantele publice functioneaza dupa aceleasi principii ca si in Romania

 

Si inca ceva : stii vreun patron care isi plateste integral impozitele ? Adica, cunoaste in primul rand legea, si apoi , nu face nici cea mai mica evaziune ? In ultimi 17 ani , eu nu am intalnit asa ceva . Cred ca e o specie rara, pe cale de disparitie :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.