Sari la conținut

Indicatori pe intelesul tuturor


Barbones

Postări Recomandate

Pentru ca e foarte greu de gasit o traducere clara a termenilor folositi pe Forex am apelat si la dictionar si la traducerea google.

 

Unele le-am inteles unele greu.

Spre ex avem mai jos o problema. Ce inseamna 20 period din EMA. EMA stiu ce insemana si cum sa ma ajut cu el, cat de cat, dar 20 period chiar nu inteleg.

 

Daca inteleg asta inteleg si fraza in sine.

 

Pls help

 

 

 

Reguli pentru un lung a Comerţului

 

1. Look for currency pair trading below the 20-period EMA and MACD to be negative. Uita-te pentru moneda pereche de comercializare a 20-a de mai jos perioada EMA şi MACD pentru a fi negativ.

2. Wait for price to cross above the 20-period EMA, then make sure that MACD is either in the process of crossing from negative to positive or has crossed into positive territory no longer than five bars ago. Aşteptaţi cruce de mai sus la preţul de 20-EMA perioadă, apoi asiguraţi-vă că este MACD, fie în procesul de trecere de la negativ la pozitiv sau de-a trecut în teritoriul pozitiv, nu mai mult de cinci baruri în urmă.

3. Go long 10 pips above the 20-period EMA. Du-te timp de 10 sâmburi de mai sus 20-EMA perioadă.

4. For an aggressive trade, place a stop at the swing low on the five-minute chart. Pentru o comerciale agresive, un popas la locul de leagăn scăzut de pe cinci minute de diagramă. For a conservative trade, place a stop 20 pips below the 20-period EMA. Pentru un conservator, comerţ, locul opri 20 sâmburi de mai jos de 20-EMA perioadă.

5. Sell half of the position at entry plus the amount risked; move the stop on the second half to breakeven. Vanzare de jumătate din poziţia de la intrare, plus suma riscat; muta opri la cea de-a doua jumătate a breakeven.

6. Trail the stop by breakeven or the 20-period EMA minus 15 pips, whichever is higher. Dâră de stop de breakeven sau a 20-EMA minus perioada de 15 sâmburi, care dintre ele este mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

hai sa-ti traduc:

 

1. EMA = exponential moving average

 

2. 20 period EMA = valoarea EMA care este 20, (poate fi orice valoare respectand sirul fibonnacci)

 

3. nu e un lung al comertului, probabil se refera la deschiderea unei pozitii long (de buy) in piata.

a) Look for currency pair trading below the 20-period EMA and MACD to be negative = cauta sa tranzactionezi perechea atunci cand pretul se afla sub EMA 20 iar MACD este negativ.

b) Wait for price to cross above the 20-period EMA, then make sure that MACD is either in the process of crossing from negative to positive or has crossed into positive territory no longer than five bars ago = asteapta ca pretul sa treaca peste linia EMA cu valoarea 20, apoi asigura-te ca MACD-eul se pregateste sa treaca de la negativ la pozitiv, sau ca deja a trecut in partea pozitiva in urma cu nu mai mult de 5 bare.

c) Go long 10 pips above the 20-period EMA = deschide o pozitie long (buy) cu 10 pipsi deasupra lui EMA 20.

d) For an aggressive trade, place a stop at the swing low on the five-minute chart = pentru o tranzactionare agresiva, plaseaza un stop (loss) pe varful cel mai de jos (swing) de pe harta de 5 min.

e) For a conservative trade, place a stop 20 pips below the 20-period EMA = pentru o tranzactionare mai rezervata, plaseaza un stop (loss) la 20 pipsi sub EMA 20.

f) Sell half of the position at entry plus the amount risked; move the stop on the second half to breakeven = (aici se refera la deschiderea unei pozitii gen 0.2 loturi), deci: inchizi jumatate de pozitie cand prin vanzare in momentul in care ai valoarea riscata, si muti stop loss pentru a 2 a jumatate la breakeven (punctul de intrare).

g) Trail the stop by breakeven or the 20-period EMA minus 15 pips, whichever is higher = muta stop loss spre breakeven din aproape in aproape sau spre EMA 20 lasand o distanta de 15 pipsi, depinde care este mai mare.

 

ps: am tradus ca sa treaca timpul, ma relaxam, sa nu crezi ca va fi usor; vad ca nu stapanesti engleza, iti va fi foarte greu, si nu va sta nimeni sa-ti traduca, trebuie sa vezi cum rezolvi si aceasta problema, a limbii engleze.

altfel.... esti in pom, ca nu vei intelege esentialul, iar in meseria asta nu ai loc de intors. piata te poate busi fara macar sa clipesti. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@ Barbones: Ai vrut sa faci o poanta, nu?

Daca asta e stadiul la engleza, pune mana si invata intai engleza.

 

Cred ca totusi ai vrut sa faci o poanta...

 

Aveam si eu niste traduceri de astea de picai jos de ras, unde se traducea "match" (meci) prin "chibrit" si "lead" (a conduce) prin "plumb", o sa caut traducerile alea, ca erau mortale, ieseau niste combinatii de mureai... tre sa le am prin mailuri, primite de la prieteni drept poante.

 

@harif: sensul primei propozitii este "asteapta pana cand pretul scade sub EMA(20) si MACD este negativ". Sau "cauta o pereche valutara al carei pret actual se afla sub EMA(20) si MACD e negativ". Citeste atent strategia. Defapt e arhicunoscuta. "Pentru acea pereche, fii pe faza pana cand pretul trece deasupra lui EMA, si daca MACD a trecut la pozitiv nu mai demult de 5 bare.... ", etc.

 

Recunoasteti strategia? hihi

 

Later Edit: 20 este perioada mediei mobile, nu valoarea. Cred ca la perioada te-ai gandit, dar ai tastat aiurea. Si nu are nici o legatura cu Fibo.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Barbones: Ai vrut sa faci o poanta, nu?

Daca asta e stadiul la engleza, pune mana si invata intai engleza.

 

Cred ca totusi ai vrut sa faci o poanta...

 

Aveam si eu niste traduceri de astea de picai jos de ras, unde se traducea "match" (meci) prin "chibrit" si "lead" (a conduce) prin "plumb", o sa caut traducerile alea, ca erau mortale, ieseau niste combinatii de mureai... tre sa le am prin mailuri, primite de la prieteni drept poante.

 

 

 

@harif: sensul primei propozitii este "asteapta pana cand pretul scade sub EMA(20) si MACD este negativ". Sau "cauta o pereche valutara al carei pret actual se afla sub EMA(20) si MACD e negativ". Citeste atent strategia. Defapt e arhicunoscuta. "Pentru acea pereche, fii pe faza pana cand pretul trece deasupra lui EMA, si daca MACD a trecut la pozitiv nu mai demult de 5 bare.... ", etc.

 

Recunoasteti strategia? hihi

 

Later Edit: 20 este perioada mediei mobile, nu valoarea. Cred ca la perioada te-ai gandit, dar ai tastat aiurea. Si nu are nici o legatura cu Fibo.

 

 

Traducerea este din google. Am facut copy paste. trebuia sa fac din en. LOOL. Am zis ca poate google e mai istet dar n-a fost sa fie.

 

Le traduce ... de le rupe!

Deci a fost o gluma, sa zicem.

 

Inteleg tot mai putin acesta perioada, mai exact faptul ca EMA ul meu este o sageata care apare pentru long sau short.

 

Multumesc tuturor.

 

O sa-mi bat capul si noaptea asta sa le pricep. La eng sunt la nivelul 6 British Council deci nu e cazul, doar ca pentru "period" in cotext business mi-a fost greu sa-i gasesc sensul.

 

Am intrat la concurs la Admiral. O sa castig tot si o sa bem de ne rupem. Fac cinste :)

 

EMMA care nu e EMA ci MMA, asa ca trebuie sa caut EMA.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.