Sari la conținut

Criza Financiara in lume


harif

Postări Recomandate

Comisia Europeana vrea limitarea riscurilor de pe piata derivatelor

 

Comisia Europeana a anuntat vineri ca va inainta o serie de propuneri pentru controlul riscurilor existente pe piata derivatelor, considerata a fi principala cauza a celei mai grave crize financiare din ultimii 80 de ani, potrivit Reuters. Piata derivatelor este estimata de comisarul european pentru piete interne, Charlie McCreevy, la 600 mii miliarde de dolari.

 

"Autoritatile de control trebuie sa aiba o imagine mai clara asupra riscurilor aferente acestor instrumente financiare", a declarat Charlie McCreevy.

 

El a mai spus ca doreste ca, pana la sfarsitul acestui an, sa elaboreze o serie de propuneri pentru limitarea riscurilor pe piata acestor instrumente financiare.

 

Oficialul european a subliniat ca acest tip de contracte ar trebui sa fie mult mai standardizate. "Problema cea mai urgenta este gasirea unei alternative pentru contractele cu derivate", a adaugat comisarul european.

 

--------------------------------------------------------------------------------

600 mii miliarde de dolari = 600.000 miliarde $ = 600 trilioane $

--------------------------------------------------------------------------------

 

Io-te gaura neagra unde dispar dolarii! :P

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Pentru prima data in istoria pietei interbancare, unele banci nu si-au inchis pozitiile din lipsa de lei. Dobanzile overnight la lei au explodat la 80% pe an.

http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/isares...ra-lei-3336148/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca acest succes al bnr e de scurta durata, nu cred ca strainii au intrat ei la cumparare la ghici, aceste cumparari sunt fundamentate pe analize pertinente, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Barclays sau Calyon nu-si mai permit luxul sa arunce banii pe fereastra, eu cred ca au pierdut tot aia mici.

bineinteles exista si posibilitatea ca zf sa manance rahat cand vehiculeaza astfel de nume.

Editat de ener
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu cred ca ZF scrie altceva decat ce primeste pe tava. Mai exact, nu mananca rahat, e doar dezinformat. "Cateva zeci de milioane de euro" sunt banii de tigari, ori ciubucul pentru taximetrist, ai unui rechin mare. Isarescu nu s-a batut cu rechini, ci cu plevusca. Ori daca au fost si rechini, au dat doar oleaca cu coada, ori doar au mirosit. Sa nu uitam ca cei cativa care au reusit sa coboare noua lira turceasca cu 16% in 2006 erau "pesti medii". Si Turcia nu e Rrromanica. Isarescu a iesit si el la pescuit, si acum se lauda ce peste mare a prins.

 

Dar una peste alta, imi place articolul, e "good feeling" cand auzi ca niste romani au tras tzeapa LEGAL la altii. Bravo lor. Tot se face ceva bun si in tara asta a noastra....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The Take

 

 

( The Take - 2004 with English subtitles)

 

In suburban Buenos Aires, thirty unemployed auto-parts workers walk into their idle factory, roll out sleeping mats, and refuse to leave. All they want is to re-start the silent machines. With The Take, director Avi Lewis, one of Canada's most outspoken journalists, and writer Naomi Klein, author of the international bestseller No Logo, champion a radical economic manifesto for the 21st century. But what shines through in the film is the simple drama of workers' lives and their struggle: the demand for dignity and the searing injustice of dignity denied. http://thetake.org/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mfx din doua rele o iei pe cea mai putin rea :P eu cred in obama chiar si pt simplul motiv ca e altfel decat bush(cel mai mic IQ dintre presedintii SUA) &co (aici intra bush senior mccain etc)

 

vreau sa cred ca odata la cateva decenii se mai "naste" cate o speranta. cred ca obama este asa ceva cred ca vrea sa negocieze decat sa-si arate muschii cred ca e mai democrat iar toata lumea (world wide) are mai mare incredere in el decat in mccain si cred ca mai importanta este increderea la ora asta.

 

l-as vota pe obama :)

 

Sperantele apar mai des decat crezi , dar in filmul zeitgeist II addendum explica ce se intampla cu oamenii buni , sunt eliminati pur si simplu si de aia nu ii vezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

aparent lucrurile s-au linistit. pe cind o noua "furtuna"? dupa alegerile din US de saptamina viitoare? dupa anul nou, cind se trezeste lumea din aburii sarbatorilor?

ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aparent lucrurile s-au linistit. pe cind o noua "furtuna"? dupa alegerile din US de saptamina viitoare? dupa anul nou, cind se trezeste lumea din aburii sarbatorilor?

ce parere aveti?

Ce furtuna , bre? Glumesti! Cred ca mai degraba un "uragan"care face sex cu o "tornada" asistati de nea "taifun" intr-un jacuzi plin de "tzunami"!!! :))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.