Sari la conținut

Vamist Forex Challenge - Noiembrie


Stefan

Postări Recomandate

filosofia la mine , e ca tranzactiile care le iau pe contul demo le iau si pe real , si inca un factor care ma impiedica sa castig concursul e acela ca am doar 18 ani , cred ca fiecare cunoaste varsta asta , stiti si voi , chefuri pana la 6 dimineata , trezirea la 8 seara :)) , oricum , cum ziceam , nu m-am inscris pentru premiu ci doar pt competitie :P...sper sa termin pe un loc acceptabil , apropo de faza cu drawdownul , sa nu te prinda la zi , nu stiam :D... oricum bafta la toti , si sa castige cel mai bun !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

Da. In mod real, drawdown inseamna miscarea de la mai mare la mai mic a equityului. Daca tu deschizi un bid care se misca spre negativ, chiar si un pip, acela este drawdown. Presupunand ca bidul de EURUSD de un lot se duce impotriva ta 100 de pipisi, apoi revine si inchizi cu plus, ai avut drawdown de 1000 de parai. Acuma, faptul ca unii nu calculeaza pierderile nemarcate, nu este intocmai corect. De exemplu, Strategy tester de la MT4 considera profit/pierdere (=drawdown) suma din equity la inchiderea fiecarui bid. Aceea apare in statistica. Atentie, nu suma din balanta. Faptul ca datele "se culeg" la inchiderea bidului (cand de obicei balanta este egala cu equityul) face pe multi sa creada ca balanta este aceea care conteaza. De fapt, cum am mai zis pe vamist, ce ai in balanta nu are nici o importanta. Ar trebui sa nu fie afisata deloc, nicaieri, pentru ca ii confuzeaza pe multi (adeptii hedgingului in general, adica ma refer la futile hedging, pentru ca balanta creste continuu, in timp ce equityul scade si contul se duce). Daca vei face o experienta, sa lansezi ST cu un expert care deschide doua biduri odata (in orice directie, nu conteaza) si apoi le inchide pe rand la un interval de timp intre ele, apoi faci calculele, o sa vezi ca dupa ce inchizi primul bid, ceea ce apare ca profit (daca erai pe plus) sau ca drawdown (daca erai pe minus) este calculat cu equity si nu cu balanta. Adica include profitul sau pierderea momentana a celui de al doilea bid (adica in momentul inchiderii primului, al doilea avea profit sau pierdere, care e calculata la profit sau la DD).

 

De ce am spus mai sus ca "ai avut un drawdown de 1000 de parai"? Exact din acelasi motiv. Gandeste-te ca erau 500 de pipsi, sau 1000 de pipsi, ori ca erau 100 ca in exemplul dat, dar erai foarte aproape de Margin Call. Ce se putea intampla? se putea ca bidul sa fie inchis fortat.

 

Ori tu deschizi un bet de 1 lot care se duce 1000 de pipsi spre minus, apoi revine si inchizi la minus 50 de pipsi. Cat ai riscat? cei 50 de pipsi pierduti? Sau toata mia de pipsi care era pierduta (dar ne-marcata in balanta) la un moment dat?

 

Deci corect este ca drawdownul sa fie calculat continuu (sa urmareasca evolutia cursului, atunci cand ai tranzactii deschise) si nu doar cand inchizi ordinele. Ca asta nu se intampla asa, e alta poveste. Adica ST dela MT4 calculeaza DD numai cand inchizi un bid (si aia apare in statistici pe statement) dar o calculeaza corezt, cu equity, nu cu balanta. Tot asa de bine, ca sa fii mai aproape de realitate, ai putea calcula DD la fiecare minut, ori DD la fiecare ora, etc. Adica iei in consideratie Equity, adica si beturile deschise. Exact in acelasi fel face Oanda la concursuri, doar ca o face odata pe zi, la ora 0:00 a lor. Daca in cursul zilei tu ai pierdut tot contul, apoi l-ai recuperat la loc, o sa apari fara DD in tabel. Dar daca deschizi un bid, se duce la negativ, pierzi 50% din cont si se schimba ziua (ori se termina concursul, ca e aceeasi chestie) atunci apari cu DD de 50%. Ori cu profit de 50%, daca beturile sunt pe plus.

 

Si la ACT e la fel, daca te uiti, o sa vezi ca clasificarea se face in functie de Equity. Si de aia exista MFE si MAE, ca sa suplineasca "deficienta" lui MT4 in a calcula DD in fiecare moment. Probabil ca ar fi simplu de implementat, dar nu convine brokerilor, care vor sa iti arate ca se castiga, nu ca se pierde... Pentru detalii, vezi pe frum la MQ discutiile despre MAE si MFE.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Din decembrie sau ianuarie concursul va fi organizat impreuna cu FxPro si o sa devina mai interesant. Vor fi 5 premii si se va juca pe MT. O sa revin cu detalii pe masura ce vor fi puse la punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

O idee foarte buna! Spor mare in realizarea ei!

Ca sa pot juca si eu de la servici :))

 

Azi, legat de concursul actual, m-am "suparat" pe Ady, care am vazut ca se tine scai de mine, si am trecut la doua loturi. Bhuaaa ha ha haaa... Ce idiotenie, pe real eram mort demult. De infarct.

 

Normal ca am vandut :P Directia a fost perfecta, doar ca leverageul ala a fost imens pentru suma din cont! pe spike-ul in sus (se vede pe M5 la perfectie) de la ora 15:30 (ora MQ, ca pe ei urmaream, eram cu ochii pe Stitch, care by the way a facut un nou record la balantza), deci pe spikeul ala, am avut drawdown de peste 20%. Mai exact vreo 26%. Daca ar fi sa o luam "pe bune", ar trebui sa fiu afara din concurs. Si bineinteles ca datorita modului in care calculeaza Oanda DD-ul, voi apare maine in tabel cu DD egal cu zero, si cu cont aproape dublu...

 

Cred ca fac o pauza pana la sfarsitul lunii, si imi vad de alte belele. In afara de situatia cand se mai apropie vreunul de coada mea :D Nu de alta, dar mi-e pofta de vin romanesc... Asta e muncit, asa cu drawdown cu tot :D Cand trecem pe MT4 sa pun expertii la treaba si sa ma duc la culcare... ca stau ca huhurezu... (aici e 2 noaptea).

 

Asa arata statementul pe ultimele zile. Inca odata, nu faceti asta pe bani reali! Ori ma rog, o faceti pe riscul vostru.

 

post-1272-1226601689_thumb.jpg

 

P.S. Stefan, cu vinul am glumit, nu ar fi corect sa il iau eu. Puteam sa fac pe niznaiu cu DD-ul, si nu stiu daca se prindea careva, ba ma mai dadeam si amre ca am facut DD=0, dar honestly, nu e corect. Dar daca se va intampla ca sa termin pe primul loc si sa nu ma mai ajunga nimeni, si sa va hotarati totusi sa imi dati sticla aia, atunci sa stiti ca o cedez cu bucurie celor care vor fi prezenti la prima intalnire a vamistilor... Stefan, sa stii ca o sa ii intreb! Sa nu te faci ca uiti :D Asta in cazul ca nu ma depaseste Ady, ca il aud cum bate din potcoave in urma mea... ori Cornel, ori altu'... ca atunci vorbim degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Eu zic ca e corect sa iei tu sticla de vin daca Oanda arata ca DD e sub 20% (si cred ca si ceilalti vor fi de acord... vom vedea reactiile). Pentru urmatoarea intalnire pregatesc alta sticla (si am si la Ener o datorie care trebuie platita). Deci, imi pare rau dar nu se aproba. Sticla ajunge la castigator (fizic sau prin paypal, in functie de preferinte si posibilitati) :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tradelover

 

Nu te las sa faci pauza :)) ... o sa ma tin de tine si o sa te "enervez". :P

Nici eu nu prea am timp , sunt mai tot timpul la lucru :D

 

@Stefan

Nu conteaza , daca nu apare pe tabel atunci e in regula :D

 

bafta in continuare

Editat de ady1990
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pentru ca e vineri, punem clasamentul

Ala era clasamentul de vineri dimineata :))

 

Vineri a fost o zi exceptionala pentru scalping, venea dupa un trend down nebunesc, dar al carui foc la fund deja incepuse sa se stinga la inceputul lunii, apoi pattern de "sell recall" aproape perfect miercuri, impotriva dobanzii care e pe invers, si joi sell recall refuzat (din nou patern perfect). Deja se anunta pentru vineri o zi de bâţâiala. Si ca dovada, ziua a inceput pe sesiunea asiatica cu Jack'n'Jill, apoi a continuat fara absolut pic de miscare pe curs, si volume pe zero. Se vede perfect pe M5, M30. Nu volatilitaete, nu lichiditate, cursul bate pasul pe loc o jumatate de zi, apoi erupe in jos cu un alt J'n'J, pe sesiunea londoneza, unde volumele se dubleaza, dar cotatiile de pret continua sa bata pasul pe loc.

 

post-1272-1226852926_thumb.jpg post-1272-1226853005_thumb.jpg

 

Linia rosie tot se schimba din suport in rezistenta, si a luat contact ori intors cursul de zeci de ori de la inceputul lui octombrie incoace. Iar GJ nu a mai stat o jumatate de zi in range de 100 de pipsi nu mai stiu de cand! By the way, cei care aveti biduri deschise pe GJ over de weekend, asteptati-va la o explozie... Puneti templateul ala cu multe medii aritmetice pe M5, sa vedeti ce bestial arata, s-au strans toate la un loc si tin cursul ca intr-un cleste... In plus, SMA(100) pe M30 a fost rezistentza impenetrabila toata jumatatea zilei cand cursul a fost nehotarat, nimic nu a inchis dincolo de ea, doar cateva spikeuri au reusit sa treaca, dar nu au reusit sa inchida.

 

Well, revenind, excelenta zi pentru scalping, in orice directie ai fi deschis bid, daca targetul nu era mai mare de cativa pipsi, cel mult cateva zeci de pipsi, aveai sansa sa dai in target la fiecare cuplu de candele. S-au plimbat ca vasilache si marioara dintr-o parte in alta toata ziua. Si bineinteles ca asta nu a scapat neobservat rechinilor mari, care vin imediat atrasi de miros, se vede pe volume cum apar, imediat ce cursul nu reuseste sa bata bottomul de la sell recall-ul precedent. Exact asa arăta cand am ajuns seara acasa, si nu puteam sa ratez sa mai bag 20 de procente la sticla aia de vin, daca Stefan tot insista sa fie gentleman... :P

 

Astia de la Oanda sunt puturosi in weekend si nu se scoala din pat (or fi beti?) sa upgradeze statusul ala... Dar o sa vedeti luni. De acuma, zau ca stau cuminte, cu toate amenintarile lui Ady :D

 

 

Later edit: Cum se nasc profetii:

Acum, pot sa ma laud ca sunt mai tare ca Pipaholica noastra, care dubla conturile lunar (chiar, pe unde o mai fi saraca?), eu l-am dublat in jumatate de luna, si asta fara sistem de calcul de 5000 de parai cu patru monitoare... :D Daca pun statusu meu pe site, ce ziceti, dati fiecare cate 5000 de parai, si va trimit un computer si cate patru monitoare? Va trimit de astea meserise, 24 de inci, 1920x1600, cu LCD si input HDTV... Or sa ma coste cam 2000 de parai la un loc, la preturile de aici, plus vreo 1000 computerul, eu fac profit, si voi va puteti lauda la prieteni ca nu mai are nimeni computer ca voi in Ro... de fapt aici un computer foarte bazat e cam 600 de parai, se fac peste gard la mama China, dar am mai pus 400 pentru placa video, banuiesc ca trebuie una super tare ca sa aiba grija de 4 monitoare, ori doua in paralel cu cate 2 iesiri fiecare, de asta se gasesc si sunt ieftine, dar atunci trebuie o placa de baza mai scumpa, cu doua sloturi AGP ca sa pun ambele placi, well ma mai gandesc, pana atunci va trimit 4 computere normale, "the best" cu 700 de parai bucata, un monitor de 24 de inci cu 500 de parai, o tastatura si un singur mouse, plus un KVM switch de 5 dolari, care schimba computerele intre ele la o singura apasare de tasta. Cred ca iesiti mai avantajati, puteti sa faceti mult mai multa treaba cu patru computere. Ori problema era monitoarele??... asta nu am inteles... alea or fi fost asa de scumpe in tot sistemul ala... Well, care trimite banii?

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana care a trecut am fost un soi de smecher :)) Aveam in concurs (cred ca luni sau marti + 20%), insa daca is smecher tampit am primit de la piata o palma grea, am vrut eu sa arat ca-s mai puternic decat piata, asa ca m-am razbunat pe ea, nu am tratat-o cu respect. Am incalcat toate regulile de money management si m-am dus numa contra trendului.

REZULTAT: - 75% din cont :P , doar is smecher tampit nu?

Is foarte suparat pe mine deoarece nu am avut disciplina necesara si prin aceasta cale imi cer mii de scuze tuturor celor de pe forum care posteaza si tot posteaza pentru a ne deschide mintile, doar si timpul lor e pretios, nu ?!

Acum am resetat contul si o iau de la capat ! De lasat nu ma las, deja e un drog.

Bafta celor care au ramas in concurs si cel mai bun sa castige!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.