Sari la conținut

Curs vanguard


samuel

Postări Recomandate

@samuel

 

trebuie numai sa citesti primul post al tau. ai sa vezi ca singur te-ai hotarat sa nu frecventezi acel seminar si sa stai mai mult pe forum.

gasesti pe forumuri cam toate informatiile pe care ti le-ar prezenta la curs asa cum reiese din tematica lor. si poate este mult mai comod studiindu-le in liniste de acasa.

cat tine despre forex, in urma cursului vor incerca probabil sa te racoleze, ca investitor sau eventual trader, depinde cum te descurci; sa ai grija la conditiile lor caci sunt cam aiurea.

in bucuresti mai este o firma care pregateste viitori traderi, partea teoretica la ei este gratuita insa partea practica costa, in jur de 600 lei in prezent.

stiu este mai mult, dar dpdv teoretic macar poti sa iei cunostinta cu forexul.

 

altfel, ca bani, nu merita. pe forumuri gasesti tot ce-ti trebuie, numai sa ai rabdare sa cauti.

in rest sa inveti diferite strategii si sa le aplici pe conturi demo. cat mai multe, fara numar. rabdare, perseverenta si mult calm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Pai si la astia la care teoria este gratis ... nu se poate frecventa toar partea teoretica ? si la partea practica ... unde costa sa nu mai mergi ?

 

Da ... am invatat cate ceva de pe acest forum ... dar nu ma descurc deloc cu mt4 ... adica doar stiu sa dau buy/sell ... nu stiu sa fac un calcul ... sa vad ce e mai bine sa fac ... sa analizez un pic ... etc... pur si simplu joc 'la plesneala' ... si de obicei castig :P ... dar nu vreau sa joc si pe real asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si la astia la care teoria este gratis ... nu se poate frecventa toar partea teoretica ? si la partea practica ... unde costa sa nu mai mergi ?

 

Da ... am invatat cate ceva de pe acest forum ... dar nu ma descurc deloc cu mt4 ... adica doar stiu sa dau buy/sell ... nu stiu sa fac un calcul ... sa vad ce e mai bine sa fac ... sa analizez un pic ... etc... pur si simplu joc 'la plesneala' ... si de obicei castig :P ... dar nu vreau sa joc si pe real asa

daca este gratuit, nu pierzi nimic daca te duci, bineinteles, daca timpul nu este o problema. oricum este bine sa te intalnesti fata in fata cu persoane cu aceleasi preocupari, mai ales ca forexisti nu sunt prea multi...

Eu nu m-am dus la cursul lor, desi m-au invitat, din motive de timp. In plus, probabil ca explica unele chestiuni de baza pe care le-am mai intalnit. chiar daca de forex ma ocup mai mult din octombrie, pe piata de capital sunt din 2003, deci principalele notiuni ce pot fi explicate in 4-5 ore ar trebui sa-mi fie cel putin vag cunoscute... Dar pot sa-ti povestesc experienta mea de client al Vanguard.

In 2003 am devenit clientul lor pentru tranzactii pe BVB si un 1-2 ani mai tarziu pe derivate la Sibiu. Exceptand faptul ca am semnat cam multe contracte cu ei, nu am avut nici o problema. Cand au lansat Startrade XT m-am bagat si eu. ideea principala a fost sa pot tranzactiona CFD-uri, nu atat pe actiuni cat pe indecsi, DJIA, DAX etc. Pt. Startrade XT ei lucreaza cu CMC, folosesc fluxul de date CMC si sunt un fel de reseller al CMC-ului. Ma rog, contractul il semnezi cu Vanguard, nu cu CMC, software-ul de trading este personalizat, deci presupun ca este ceva mai mult decat un introducing broker, sau poate ma insel.

Avantaje: suportul. daca nu nimeresc chiar la persoana potrivita, in 5-10 min primesc telefon de la persoana potrivita pt. problema mea. mai am cont real la fxcm si ibfx. daca la ibfx nu am avut probleme inca asa ca nu-mi pot da seama de promptitudinea suportului lor, totusi fxcm sunt cu o clasa sub Vanguard la acest capitol. ma rog, nici diferenta de fus orar nu-i ajuta pe cei de la fxcm. Iar cand au fost acele probleme cu bancile din UK, cand guvernul UK a imprumutat 3 mari banci cu peste 50 miliarde lire, mi-au recomandat sa-mi scot banii de la ei pana cand lucrurile se linistesc. Eu imi alimentez contul in lei sau EUR prin Vanguard si ridic banii de la Vanguard, deci daca se intampla ceva ma cert cu Vanguard, o companie romaneasca, sensibila la publicitate negativa si care trebuie sa respecte legile din Romania si pe care o pot da in judecata lejer, daca este cazul; nu am treaba cu cine stie ce companie din strainatate, nu tremur ca nu-mi primesc banii, numai bani sa am de primit.

Dezavantaje: majoritatea tin de CMC. cateva exemple mai jos:

- CMC are un dealing desk. am renuntat sa tranzactionat CFD-uri cand am observat ca in fluxul de date CMC apar spike-uri ce nu apar "in realitate". Nu vorbesc de 2-3 puncte, ci de 50-80 de puncte pe DAX. nici nu vreau sa stiu ce se intampla daca as vrea sa tranzactionez una dintre cele 2000 de companii pentru care CMC-ul ofera CFD-uri.... Am verificat insa cu atentie fluxul de date forex si aici totul este ok. exista uneori diferente de maxim 1-2 pipsi, datorate probabil diferentei de spread dintre CMC si fxcm/ibfx, cu care am comparat.

- spreadul este putin mai mare: 3 pipsi pe EURUSD, 10 pe GBPJPY, 4 pe GBPUSD - dar diferentele nu sunt mari, fata de ibfx spreadul este cu 1pips mai mare pe unele majore iar la altele este acelasi; nu stiu cum sa comporta la stiri.

- lotul minim de tranzactionare este un minilot, de 10000 unitati. ceea ce inseamna cam 5-6000EUR un capital absolut minim necesar. Eu personal nu as tranzactiona miniloturi cu mai putin de 10kEUR. bine, suma minima pt. a deschide un cont este mai mica, de 1000EUR.

- platforma software de tranzactionare este proasta. este in Java, are ceva probleme tehnice cu Vista, trebuie instalata si folosita numai ca administrator. Se bazeaza pe ProRealTime, are un limbaj de programare simplutz, similar cu Basic-ul. are destui indicatori iar altii se pot programa destul de usor, dar nu se compara cu MT4. in plus este mult mai putin folosit decat MT4 iar cel mai bun forum dedicat este in germana...Oricum, cand voi incepe sa tranzactionez serios pe Vanguard voi folosi MT4 pt. semnale. pentru mai multe detalii vezi www.prorealtime.com

- iti opreste 1% impozit pe tranzactiile profitabile, conform legii. de asemenea, iti da la inceputul anului o foaie pe care sa o depui la fisc. pentru mine este un avantaj, mai ales ca nu am castigat nimic serios in ultimul timp, nu am mai nimic de pierdut, dar pentru altii ar putea fi un dezavantaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.