Sari la conținut

Caut programator !


merlyn

Postări Recomandate

Am nevoie de cineva care se pricepe la programare. Pe piata actiunilor folosesc Metastock 10 in regim offline insa nu am la indemana indicatorii de care as avea nevoie pentru analiza. Deci caut o persoana priceputa care sa stie bine cu ce se mananca asta si care ma poate scoate din impas. Multumesc anticipat ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Mai demult, pe vremea cand inca umblam dupa mediul de dezvoltare ideal pentru scris experti, adica voiam sa gasesc "visual C-ul" (sau "turbo pascalul" ca eu tot nostalgic TP am ramas, ala e cel mai bine scris mediu de dezvoltate, si cel mai puternic, considerand sculele pe care se lucra la vremea aia), deci pe vremea cand inca umblam dupa margarete, m-am jucat si cu FormulaPrimer.

 

Pentru cine nu stie, FormulaPrimer este "MQL-ul" de la Equis. Noi folosim mediul (platforma) MetaTrader4 de la firma MetaQuotes, in acest mediu de dezvoltare se programeaza in limbajul MetaQueryLanguage2 (pe scurt, MT4 de la MQ si programam in MQL2). Pe forumuri se vorbeste (eronat!) despre MQL4, idee care a fost repede imbratisata de MQ, ca ii ridica pe ei in slavi, si deja acum se vorbeste de viitorul MT5 si MQL5 care va fi obiectual, mult mai puternic, etc... dar este de fapt o confuzie, datorata 4-ului de la "MT4": nu au existat decat 2 (doua) variante de MQL, prima varianta asemanatoare Basicului, si care s-a folosit la primele versiuni de MetaTrader, pana la versiunea 3.87 inlcusiv, si a doua varianta asemanatoare C-ului, pe care o folosim noi acum, si pe care la inceputuri MQ o numeau MQL2. Dar lumea a inceput sa vorbeasca despre MT4 (corect) si MQL4 (incorect, dar era un limbaj nou si aparitia lui a fost imediat asociata cu MT4, si pe masura ce mai multa lume trecea pe MT4, celor de la MQ le-a placut ideea). Well, aia e alta poveste...

 

Povestea despre care se vorbeste aici este platforma MetaStock10 de la firma Equis, al carei limbaj de programare este FormulaPrimer. Pe scurt MS10 de la Equis, si programam in FPri. Well, cum ziceam, m-am jucat cu el. Nu imi place. Era versiunea 6, dar nu cred ca s-a imbunatatit prea mult. Lent si greu de folosit. Singura parte buna e biblioteca de indicatori, dar unii dintre ei costa bani. Aveau in schimb tutoriale foarte bune pe site. Denumirea de mediu de dezvoltare e pompoasa, ai doar o fereastra de dialog in care poti pune niste formule si poti stabili legaturi intre ele. Diferenta intre MQL si FPri este cam ca diferentza intre VisualC si Lisp. Adica doar in sensul ca FPri este mai mult declarativ, MQL este imperativ. Dar comparatia se opreste aici, pentru ca nu vreau sa jignesc Lisp-ul, care este unul dintre cele mai destepte limbaje (folosit in CAD, de ex. AutoLisp de la AutoCad-ul lui AutoDesk, si in designul de roboti si inteligenta artificiala) de programare declarativa la ora actuala.

 

Well, asta nu inseamna ca FPri nu e puternic. Este. Dar e greoi de folosit la algoritmi complicati. Practic daca ai de facut un algoritm complex, trebuie sa creezi mai multi "indicatori" (ei le numesc formule, prin asociere cu formulele declarative de la Lisp) pe care sa ii apelezi in final dintr-un alt indicator (o alta formula), ca sa obtii ceea ce vrei tu. Asta nu inseamna ca m-as da la o parte de la o asemenea activitate, daca ar fi pe bani care sa merite efortul. Deci cam ce indicatori vrei, si ce oferi pentru programarea lor? Asta era ideea. Ca sa stim cum stam :P

 

Sfatul meu ar fi sa cauti intai in bibliotecile lor, si parca au si un forum. S-ar putea sa gasesti ce vrei tu, si multe alte chestii, gratis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Man, nu am nici timp si nici chef de ciorovaiala, daca ti s-au inecat corabiile nu e vina mea. Eu consider ca cu "cada" aia de fapt te-am ajutat. Cel putin ai invatt sa faci un topic nou :P, daca de indicatorul ala nu aveai nevoie. Pentru ca nu aveai. De fapt il aveai deja, cum s-a dovedit mai tarziu, dar ai vrut doar sa te dai in stamba, ori sa arati cate mii de indicatori ai tu (a se citi pe forexfactory "diferenta dintre un trader incepator si unul avansat" erau acolo cateva puncte de vedere foarte interesante legate de numarul indicatorilor de pe harddisk). Ca si acum, vrei doar sa te spargi in figuri, pentru ca daca ai dori cu adevarat indicatorii de care spui, nu ai face mofturi. Sunt satul de astia ca voi. Am mai avut destui pe forum care au plecat cu coada intre picioare intre timp. Iar de postat, postez unde vreau eu. Tosusi, ca sa iti arat ca iti respect rugamintea, si prin urmare ca te respect, desi nu te cunosc (well, parca iti vad reactia "nu am nevoie de respectul tau!" hihi), uite, promit ca este ultimul post in vreun topic deschis de tine, indiferent cum ar evolua discutia. Nu e nevoie sa dai reply. Ar fi fost frumos daca iti spuneai rugamintea asta in primul post, si evitam discutia si pierderea de vreme din partea mea pentru a raspunde la un topic fara sare si fara piper. Ori cel mai bine daca puneai direct titlul "caut programator, except tradelover", ha ha ha...

 

Tu nu ai nici o idee cu ce se mananca indicatorii clasici (la cati dintre ei le stii interpretarile, formulele de calcul, tipurile de piata pe care merg, etc????) si vrei sa faci din rahat bici cu indicatori "profesionali" de conceptie proprie. Oi fi tu mai tare ca sutele de matematicieni si statisticieni si econoisti care au inventat indicatorii clasici, si oi fi avand niste indicatori asa de bazati ca ti-o fi al dracului de frica ca iti fur eu ideile de trading, ha ha ha... Ca daca i-ai stii pe aia clasici, ai stii si sa ii programezi pe cei noi. FPri ala este doar un dialog box stupid in care scrii formula indicatorului, daca o stii. MT4 e de 1000 de ori mai bun, si e free. Dar tu nuuu... tu vrei sa arati (ca si cu miile de indicatori de pe hdd) cum ca "uite băh, eu folosesc platforma de 10 mii de dolari pe an subscriptie!". Vorba alora de la Parazitii... "mânci sacâz!" ...

 

Eu am altele mai importante de facut. Pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@merlyn

 

mi-ar fi placut sa-l fi prins si io pe tradelover in buna dispozitie si ingaduinta de care a dat dovada vis-a-vis de tine dar n-a fost sa fie.... man omul se oferise (si pun pariu ca din respect si admiratie pt ca ai la baza o meserie asa grea-minier) sa te ajute si tu dai cu piciorul pentru o "cada"? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@merlyn

 

mi-ar fi placut sa-l fi prins si io pe tradelover in buna dispozitie si ingaduinta de care a dat dovada vis-a-vis de tine dar n-a fost sa fie.... man omul se oferise (si pun pariu ca din respect si admiratie pt ca ai la baza o meserie asa grea-minier) sa te ajute si tu dai cu piciorul pentru o "cada"? :P

l Las-o asa..., iti spun eu ca e paguba-n ciuperci. Nu am pretentia ca ma pricep la toate (cu atat mai putin la indicatori si la programarea lor ),dar la oameni ma pricep. nu e vorba de nici o "cada" , ci e chestie de principiu.In meseria mea calitatea omului de langa mine este esentiala pentru ca viata mea depinde in mare masura de cei cu care lucrez.am invatat deci in timp (am 21 de ani de subteran)sa-mi aleg cu mare grija ortacii.

Eu nu stiu ce interese te leaga de persoana respectiva insa eu pt. mine nu exista. Si lumea va merge inainte si cu el si fara el. Nimeni nu este indispensabil incat sa merite sa pleci capul in pamant .

Eu inca din primul topic am spus ca nu o sa-i mai cer vreodata ceva.Asa ca in lipsa de altceva "a pierdut vremea cu mine in continuare". Si nu din "buna dispozitie si ingaduita" sunt convins. Poate a crezut ca iese un ban..., ceva. Insa i-a fost lovit SL-ul si atunci riposteaza ca un dur ce este. Cand o sa platesc eu indicatori si analize o sa se termine forexul.Eu sunt un ingamfat care vrea totul mocca .

Acum... promit ca e ultima referire la persoana in cauza indiferent cum vor evolua discutiile pe tema asta.Si daca nu m-as tine de cuvant ar insemna ca chiar a fost vorba de "cada" ceea ce nu e cazul.

Intre timp cred ca am gasit si programatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.