Sari la conținut

Diferente


merlyn

Postări Recomandate

Saptamana asta am avut o mare surpriza care m-a cam pus pe ganduri. Dupa cum am spus acum o saptamana sunt in cautarea unui broker pt. a deschide un cont real. Deci m-am apucat sa bat netul in lung si-n lat de m-am saturat . Totodata mi-am facut mai multe conturi demo sa vad diferente de servicii si de promtitudine . Si acum surpriza de care vorbeam la inceput. De la un broker la altul diferentele pe chart in ceea ce vedem noi sunt uneori chiar semnificative si in ceea ce priveste pretul (nivel de pret, lungime candele si forma acestora), cat si a indicatorilor (indicatori identici si cu acelasi setari). Deci 5 persoane de pe vamist avand brokeri diferiti vor vedea o candela diferita atat ca marime cat si ca forma ; unii vor avea divergenta pe un anumit indicator iar altii nu ; unii vor avea anumite nivele de suport/rezistenta care nu mai sunt valabile la restul ; aceiasi EMA folosita de cele 5 persoane va fi valabila intr-un caz si in altele nu ... etc.

Eeeee ! jale mare si multa ceata. Cel putin eu acum m-am desumflat rau . Deci la ce bun sa stiu de un hammer daca-l vad numai daca vrea brokerul sa mi-l arate, la ce bun un indicator care nu arata divergenta dacat daca vrea si brokerul , de ce sa tin seama de o rezistenta inchipuita cand pretul real e in alta parte. tragi pe grafic..., cu Fibo si iau masura aiurea dupa lungimea falsa a candelei din top/bottom.Ceata totala si la discretia brokerului.Aici doresc sa ma lamureasca cumva cei mai vechi. Marturisesc ca de un an de cand fac demo am lucrat doar pe o singura platforma a celor de la FDD.

Alaturat pun cateva foto. cu aceiasi pereche si acelasi TF de la IbFx versus FDD. Vedeti si voi diferentele. Indicatorii setati identic.

Deci.... cine ma scoate din ceata !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va dati seama! Pe un final de trend descrescator apare un hammer de toata frumusetea care tocmai atinge linia suport. Sari pe el cu un buy si o iei in brate ca de fapt hammerul nu era hammer ci doar o fantoma plimbata prin fata ochilor tai de brokerul tau. Iar suportul nu era suport pt. ca l-ai trasat tot dupa niste minime fictive .Si ai ramas fara bani. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu pricep prea bine de ce difera. Cel putin la noi m-a pus pe ganduri de ce pretul de pe Bursa din Sibiu e regulat de nush ce consiliu (multe litere abreviate blabla). Asta inseamna ca pretul nu reflecta cererea si oferta, reflecta cam ce cred cei care iti deseneaza graficul despre cerere si oferta. Au mai spus unii prin carti ca un grafic nu ESTE piata, el REPREZINTA, in proportie de 90% piata.

 

In legatura cu indicatorii pot sa-ti spun ceva mai concret. Acelasi indicator poate fi calculat in mai multe feluri. De aici ar trebui sa rezulte indicatori care arata cam la fel, dar nu corespund exact. De exemplu, poti sa calculezi Bollinger Bands punand de 2 ori ATR in sus si in jos la o medie de pret. Iar ATR arata cati pipsi s-a miscat pretul in ultimele X perioade. Dar daca ai facut multa matematica si tii neaparat sa te complici si sa pari academic, poti sa-l calculezi cu nush ce abatere medie patratica de care fac eu acum pe la facultate. N-am retinut formula dar oricum e o scarbosenie de raport cu ceva radicali si functii p-acolo...

 

Acum ar fi momentul oportun sa ne dea tradelover o lectie despre matematica si brokeri :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu pricep prea bine de ce difera. Cel putin la noi m-a pus pe ganduri de ce pretul de pe Bursa din Sibiu e regulat de nush ce consiliu (multe litere abreviate blabla). Asta inseamna ca pretul nu reflecta cererea si oferta, reflecta cam ce cred cei care iti deseneaza graficul despre cerere si oferta. Au mai spus unii prin carti ca un grafic nu ESTE piata, el REPREZINTA, in proportie de 90% piata.

 

In legatura cu indicatorii pot sa-ti spun ceva mai concret. Acelasi indicator poate fi calculat in mai multe feluri. De aici ar trebui sa rezulte indicatori care arata cam la fel, dar nu corespund exact. De exemplu, poti sa calculezi Bollinger Bands punand de 2 ori ATR in sus si in jos la o medie de pret. Iar ATR arata cati pipsi s-a miscat pretul in ultimele X perioade. Dar daca ai facut multa matematica si tii neaparat sa te complici si sa pari academic, poti sa-l calculezi cu nush ce abatere medie patratica de care fac eu acum pe la facultate. N-am retinut formula dar oricum e o scarbosenie de raport cu ceva radicali si functii p-acolo...

 

Acum ar fi momentul oportun sa ne dea tradelover o lectie despre matematica si brokeri :P

Nu poate . L-am rugat sa nu posteze in topicele deschise de mine. El lucreaza pe bani si eu vreau doar mocca.Daca vrea bani de la mine inseamna ca nu-i poate castiga pe forex ,deci concluzionez ca minerul ca cine nu-i poate lua de acolo nu poate sa-mi spuna cum sa-i iau eu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu indicatorii pot sa-ti spun ceva mai concret. Acelasi indicator poate fi calculat in mai multe feluri. De aici ar trebui sa rezulte indicatori care arata cam la fel, dar nu corespund exact. De exemplu, poti sa calculezi Bollinger Bands punand de 2 ori ATR in sus si in jos la o medie de pret. Iar ATR arata cati pipsi s-a miscat pretul in ultimele X perioade. Dar daca ai facut multa matematica si tii neaparat sa te complici si sa pari academic, poti sa-l calculezi cu nush ce abatere medie patratica de care fac eu acum pe la facultate. N-am retinut formula dar oricum e o scarbosenie de raport cu ceva radicali si functii p-acolo...

E vorba de acelasi indicator care insa arata diferit folosit pe cele 2 platforme. Si e si normal sa arate diferit din moment ce si candelele sunt diferite. Eu aia spuneam ca acelasi indicator facut de tine, pe o platforma i-ti va arata o divergenta iar pe alta nu. Rezultatul e ca poti sa faci ceva pe el in acest caz.

Iar daca l-ai mai si platit pe tradelover ca sa ti-l faca frumos i-ti vine sa-ti bagi unghia in gat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Merlyn, daca ma intrebi pe mine (stiu ca nu ma intrebi, dar imi place expresia), e putin cam copilaroasa cerinta ta adresata lui Tradelover. Totusi, dupa cum vezi, iti respecta dorinta.

 

Raspunsul la problema ta se afla pe blogul lui Tradelover, intr-un post mai vechi: http://forum.vamist.com/blog/tradelover/in...hp?showentry=83 (asta e prima parte dintr-o serie de vreo trei articole)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

[...] El lucreaza pe bani si eu vreau doar mocca. [...]

Cred ca toti membrii activi de aici o sa te contrazica in privinta asta. Tot ce a facut pana acum pentru oamenii de pe forum (si daca intrebi, ai sa vezi ca a facut), a facut pe gratis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] El lucreaza pe bani si eu vreau doar mocca. [...]

Cred ca toti membrii activi de aici o sa te contrazica in privinta asta. Tot ce a facut pana acum pentru oamenii de pe forum (si daca intrebi, ai sa vezi ca a facut), a facut pe gratis.

 

Si eu vreau sa intervin aici, ptr. ca ma deranjeaza modul in care s-a pus problema. Fiecare are timpul lui, scurt si pretios de altfel si nu este obligat sa faca ceva benevol ptr. altcineva. Ca a facut-o deja, in nenumarate randuri, este enorm si merita apreciat. Ca n-o face acum sau n-o mai face pe viitor, nu suntem noi ceilalti in masura sa judecam. Mai intai scoatem barna din ochiul nostru si apoi paiul din ochiul celui pe care il tot criticam.

Nu conteaza de unde scot eu bani, din forex sau din altceva, nu ma poate obliga nimeni sa fac nimic indiferent de meseria pe care o am. Cand o sa apara legea martiala, mai discutam, pana atunci vorba dulce mult aduce...

  • Upvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] El lucreaza pe bani si eu vreau doar mocca. [...]

Cred ca toti membrii activi de aici o sa te contrazica in privinta asta. Tot ce a facut pana acum pentru oamenii de pe forum (si daca intrebi, ai sa vezi ca a facut), a facut pe gratis.

 

Multumesc pt. incercarea de a ma lamuri. Am inteles 2 lucruri :

1-Ca problema nu a fost elucidata inca (cel putin la ora aia).Dar ea exista si am sesizat-o corect.

2-"Regardless of good or bad results, this tool will not be distributable. If it is good, I will keep it for myself, if it is bad, make no sense to distribute it. People here know: if I want to give something for free, it is posted already. I don't sell tools for money yet, so no meaning to ask ".

O fraza cu mult miez care-l cam contrazice pe MFX.

Salutare ! Ma duc la oftalmolog sa-mi scoata barna din ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.