Sari la conținut

live trading e la fel cu demo trading?


Postări Recomandate

In primul rand vreau sa va salut si sa va multumesc pentru acest forum si pentru cei care posteaza aici si isi rup din timpul pretios pentru a ajuta incepatori ca mine... sa explice sa ne dea sfaturi etc...

 

Am auzit acum ceva timp de FOREX si ca pe multi dintre voi ma captat foarte repede mia placut si imi place aja de mult incat am stat nopti efectiv sa invatz Basics sa experiemtez strategii postate de voi sa vad ce si cum... toate bune si frumoase.

 

Miam facut cont pe InterbankFX (ibfx.com) si vreau sa incep cu 100 de $ pentru ca sunt student facultatea nu imi permite un job (gen sa plec de akas) in schimb pot sa pierd noptile in fata Pc`ului.Mam jucat cu Demo (si am reusit aja incet incet catinel incercand sa imi repet obsesiv de cum sa gandesc la rece,sa nu ma bag ,sa analizez, sa ma stapanesc ca intradevar e foarte greu sa te abtii, sa nu te arunci trebuie disciplina multa!) si am reusit in 3 zile sa fac din cei 100$ 200$... acum vine intrebarea logica credeti ca pe Live ar fi acest lucru posibil sau ar fi la fel...e o diferenta de care trebuie tinut cont...

 

Multumesc %%-

 

am utiat sa mentionez ca pe demo am simulat exact condiitile contului live (leverage)

Editat de influxed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Daca nu ai citit inca recomand:

 

http://forum.vamist.ro/cum-functioneaza-t2038.html

 

Sunt explicatii in detaliu cum functioneaza in general brokerii. Citeste si o sa vezi cat de complicat e sistemul in general, pe unde "umbla" order-ul tau de cand il deschizi pana la final. %%-

 

Acuma, conturile demo sunt un fel de reclama, unde brokerii simuleaza conditiile perfecte ca sa te convinga intr-un final sa deschizi un cont live la ei (unde conditiile reale sunt de multe ori diferite). In general daca folosesti un timeframe mai mare asta te scapa de unele probleme ce vin cu tradingul live. In schimb, daca scalpezi pe M5/M1 si brokerul isi dubleaza sau chiar tripleaza din cand in cand spreadul, mai ingheata cotatiile (lag), sau cand vrei sa pui un order iti da requote de cateva ori, o sa-ti iasa peri albi destul de repede. Si astea sunt problemele ce apar cand brokerul e "fair-play", pentru care exista explicatii... (sunt detaliate in thread-ul de mai sus). Daca dai peste un "broker" ce practica alte metode de a profita (gen stop-hunting, etc.) atunci o sa ai si mai multi peri albi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.