Sari la conținut

Prima mea luna de trade live :) sad story:P


Postări Recomandate

In primul rând îmi cer scuze daca nu intelegeti dc am făcut topicu asta o sa încerc sa dau 2 explicații: una ca sa ma descarc :tongue: și una poate din nervii mei cineva învață ceva.

Am început pe interbank după 2 luni de demo am zis sa trec pe un cont live am început cu 100$ folosind strategia LP50 a lui LazyPawn căruia vreau sa ii mulțumesc si poate ne mai onorează cu încă o strategie :D dacă are timp.Primele doua zile am tras tare sa zic asa m`am riscat mai mult și am reușit sa fac din cei 100$ 271$... foarte mândru și foarte happy ce am putut face asta în 2 zile dar ma luat valu... am uitat de strategie de reguli de piața,aveam numai bani în cap...și bineînțeles am dat un cap de tavan urat rău și am pierdut 180 de $ prin tranzacții deschise foarte prost (numi venea sa cred ca eu am făcut asta și pe vară-mea de 6 ani dacă o puneam nu făcea asta ...în fine ) și lăcomie și speranța ca își va reveni și voi face profit sau măcar sa le scot pe 0.Normal am stat 1 zi furios si deprimat dar am decis sa revin cu forte proaspete... și am revenit chiar foarte frumos reușind în următoarele 5 zile sa fac 520 de $... (vroiam sa ii scot da având cont recent făcut pe interbank trebuie sa aștept 30 de zile de la depunere) asa ca mi`am stabilit un target,pana voi putea sa scot vreun $,de 1000$ (mai aveam vreo 2 sapt jumate dacă am putut 500 intro săptămâna cum sa nu pot încă 500 în 3 zile!! eram zeu si miezu din fanta).Ei bine eram... ptr ca din nou ma luat valu si am uitat de strategie si reguli si stuff ... IAR... probabil ca asta face parte din tradingu live ... si mai mult ca sigur emoțiile voastre is mai importante si decisive decât o strategie...astea fiind spuse am pierdut cei 550 de $....mai am 18$..... am zis k înnebunesc m`am certat cu toata lumea timp de 3 zile ptr ca aveam nervi.

 

De ce va zic toate astea care sunt deja știute si ras discutate,ei bine consider ca trebuie un exemplu concret sa înțelegeți bine.Sunt sigur ca si mine o sa ziceți da da am înțeles fără emoții fără nimic dar nu e chiar asa si nu se compara demo si tupeul care il aveți acolo cu tradingu live unde va spun sincer oricat de mulți bani ați avea trageți de fiecare cent.(sau poate doar eu fac asta :) )

 

Concluzia: întradevăr faceți un cont cu niște bani care sa ii pierdeți sa vedeți cum e sa va antrenați sa fiți calmi si cu sânge rece sa nu va rugați da Dumnezeu si sa dați cu agheasma pe PC sa scoateți rau' din el in speranta ca aja va creste sau scade piața.Din experienta mea nu e bine sa iti propui o suma care sa fue atinsa la sfarsitul zilei sau lunii sau saptamanii ptr ca veți trage de voi si de bani si veți greși si o sa pierdeți, aplicați strategia fără sa va gândiți la profit si mai mult, avetzi răbdare si nu va mințiți.

 

Cat despre mine sincer sa fiu is foarte demoralizat dar am învățat 2 lucruri : se poate face ceea ce ne dorim toti(bani) si am fost in stare sa fac acei bani pe care întradevăr i`am pierdut, si sub nici o forma sa te lasi dus de mirajul banilor făcuți cat mai rpd posibil.Am vrut sa ma las de Forex dar nu inca :D mai am nervi si emoții destule ptr inca vreo 2 conturi si acum trag de mine sa recuperez dolar cu dolar din cei 18 sa continui;ma gândesc ca asa imi va pune răbdarea la încercare si mai învăț ceva

 

Mult succes si mulți pipsi si multa minte! sper sa fiu un exemplu din care sa învățați ceva

Editat de influxed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Imi place cum ai povestit. Este la obiect.

Pana la urma asta este si frumusetea in forex (si speram ca nu singura), ... nu mai poti sa dai vina pe "angajat" ... aici, tu o faci , tu o tragi. Ce poate fi mai minunat :tongue: ?

 

PS ... in forex nu le-ai (le-am) vazut niciodata pe toate.

Multa bafta si ... tine-ne la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

Am avut si eu o problema asemanatoare la inceputurile tranzactionarii( se aplica pe piata futures dar principiul e acelasi ). Dupa o perioada de castig frumos pe langa faptul ca ma credeam zeu mai aparea o problema si anume impresia ca joci pe banii altora si poti sa risti cum vrei ca nu iti pierzi banii tai. De atunci am ajuns la concluzia ca e mai bine ca dupa o perioada foarte buna sa iei o pauza care sa readuca o stare de echilibru , ajuta sa treaca entuziasmul si iti fixeaza in acelasi timp faptul ca banii pe care ii vezi in cont SUNT banii tai si nu suma initiala.

O problema similara apare atunci cand iei o pierdere urata ( stiu nu ar trebui sa iei o pierdere urata dar disciplina nu te ajuta tot timpul ) , aici apare efectul care in poker se numeste " tiltare" si cand te enervezi si risti din ce in ce mai mult pentru a ajunge la breakeven( aceeasi legatura cu suma initiala de care ne simtim atasati).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place cum ai povestit. Este la obiect.

Pana la urma asta este si frumusetea in forex (si speram ca nu singura), ... nu mai poti sa dai vina pe "angajat" ... aici, tu o faci , tu o tragi. Ce poate fi mai minunat :tongue: ?

 

PS ... in forex nu le-ai (le-am) vazut niciodata pe toate.

Multa bafta si ... tine-ne la curent

 

ms si da o sa va țin la curent cu ce mai pățesc sper ca următoarea poveste sa fie despre cum am salvat cei 18 $ :):D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi tu, majoritatea brokerilor vor ca clientii lor sa piarda, pe asta se bazeaza cand fac oferte cu leverage mare si margin cat mai mic cu putiinta dar asta este o alta poveste si nu o abordez acum. Am inceput si eu pe interbank de 2 zile si nu ma arunc cu ordine mari. Ceea ce iti pot spune este sa te concentrezi mai mult pe analiza si sa incerci sa iti faci un sistem propriu de tranzactionare si un money management adecvat; sunt o gramada de forumisti cu ani de experienta in spate care dezbat problemele acestea grele ale sl-ului, money management-ului, hedge-ului dar mai ales a psihicului, care de fapt e pieza lipsa din puzzle, fara el nu ai ce cauta in piata, sa gandesti rational, sa nu te lasi prada emotiilor. Si daca se intoarce impotriva ta, trebuie sa accepti pozitiile pierzatoare si ele fac parte din viata unui trader alaturi de castiguri nu-i asa? Salve si spor in continuare.

 

In primul rând îmi cer scuze daca nu intelegeti dc am făcut topicu asta o sa încerc sa dau 2 explicații: una ca sa ma descarc :tongue: și una poate din nervii mei cineva învață ceva.

Am început pe interbank după 2 luni de demo am zis sa trec pe un cont live am început cu 100$ folosind strategia LP50 a lui LazyPawn căruia vreau sa ii mulțumesc si poate ne mai onorează cu încă o strategie :D dacă are timp.Primele doua zile am tras tare sa zic asa m`am riscat mai mult și am reușit sa fac din cei 100$ 271$... foarte mândru și foarte happy ce am putut face asta în 2 zile dar ma luat valu... am uitat de strategie de reguli de piața,aveam numai bani în cap...și bineînțeles am dat un cap de tavan urat rău și am pierdut 180 de $ prin tranzacții deschise foarte prost (numi venea sa cred ca eu am făcut asta și pe vară-mea de 6 ani dacă o puneam nu făcea asta ...în fine ) și lăcomie și speranța ca își va reveni și voi face profit sau măcar sa le scot pe 0.Normal am stat 1 zi furios si deprimat dar am decis sa revin cu forte proaspete... și am revenit chiar foarte frumos reușind în următoarele 5 zile sa fac 520 de $... (vroiam sa ii scot da având cont recent făcut pe interbank trebuie sa aștept 30 de zile de la depunere) asa ca mi`am stabilit un target,pana voi putea sa scot vreun $,de 1000$ (mai aveam vreo 2 sapt jumate dacă am putut 500 intro săptămâna cum sa nu pot încă 500 în 3 zile!! eram zeu si miezu din fanta).Ei bine eram... ptr ca din nou ma luat valu si am uitat de strategie si reguli si stuff ... IAR... probabil ca asta face parte din tradingu live ... si mai mult ca sigur emoțiile voastre is mai importante si decisive decât o strategie...astea fiind spuse am pierdut cei 550 de $....mai am 18$..... am zis k înnebunesc m`am certat cu toata lumea timp de 3 zile ptr ca aveam nervi.

 

De ce va zic toate astea care sunt deja știute si ras discutate,ei bine consider ca trebuie un exemplu concret sa înțelegeți bine.Sunt sigur ca si mine o sa ziceți da da am înțeles fără emoții fără nimic dar nu e chiar asa si nu se compara demo si tupeul care il aveți acolo cu tradingu live unde va spun sincer oricat de mulți bani ați avea trageți de fiecare cent.(sau poate doar eu fac asta :) )

 

Concluzia: întradevăr faceți un cont cu niște bani care sa ii pierdeți sa vedeți cum e sa va antrenați sa fiți calmi si cu sânge rece sa nu va rugați da Dumnezeu si sa dați cu agheasma pe PC sa scoateți rau' din el in speranta ca aja va creste sau scade piața.Din experienta mea nu e bine sa iti propui o suma care sa fue atinsa la sfarsitul zilei sau lunii sau saptamanii ptr ca veți trage de voi si de bani si veți greși si o sa pierdeți, aplicați strategia fără sa va gândiți la profit si mai mult, avetzi răbdare si nu va mințiți.

 

Cat despre mine sincer sa fiu is foarte demoralizat dar am învățat 2 lucruri : se poate face ceea ce ne dorim toti(bani) si am fost in stare sa fac acei bani pe care întradevăr i`am pierdut, si sub nici o forma sa te lasi dus de mirajul banilor făcuți cat mai rpd posibil.Am vrut sa ma las de Forex dar nu inca :D mai am nervi si emoții destule ptr inca vreo 2 conturi si acum trag de mine sa recuperez dolar cu dolar din cei 18 sa continui;ma gândesc ca asa imi va pune răbdarea la încercare si mai învăț ceva

 

Mult succes si mulți pipsi si multa minte! sper sa fiu un exemplu din care sa învățați ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a da normal incontestabil ca orice business brokeru vrea sa pierzi...si da întradevăr cu timpul o sa imi însușesc si un money management adecvat ptr mine ca si strategia de fel;dar având in vedere ca sunt începător si de abea acumulez experiența sa zik chestia asta a fost ca o palma de fapt mai mult o bătaie (bitch slapping :tongue: ) care ma învățat ceva si am postato pentru ca nu credeam ca poti sa pierzi asa de mult .... si in speranța ca alții vor asculta de cei mai mari si sa nu facă aceasi greșeala am scris ce mi sa întâmplat.momentan păstrez cuvintele înțelepte sa imi fac guide lines bune si dupa o sa fiu rebel si sa vad de capul meu care ce si cum(intelegi ce vreau sa zic)

 

 

Ms sa fie :) si tie la fel

Editat de influxed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a da normal incontestabil ca orice business brokeru vrea sa pierzi...

Din surse sigure iti spun ca te inseli aici :tongue:. Broker-ul vrea sa faci rulaj , sa rezisti cat mai mult pentru a tranzactiona in continuare, daca tu castigi si cresti numarul de loturi rulate cu atat mai bine . Singurii brokeri care vor ca clientul sa piarda sunt cei care nu se acopera in piata si isi asuma riscul pentru pozitiile nete neacoperite actionand la fel ca si casele de pariuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de la 1000 $ in 2 sapt am ajuns la 300...dupa care am mai trimis 300...si am ajuns apoi la 142 $ in cont...cu muuuulte tranzactii am reusit sa urc la 800 $ sold in cont...si au fost de ajuns 2 zile ca sa pierd iar 500 $...ma oftic, dar parca nu ma mai afecteaza ca la inceput...inca trag sa invat, nu ma las ! :tongue:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de la 1000 $ in 2 sapt am ajuns la 300...dupa care am mai trimis 300...si am ajuns apoi la 142 $ in cont...cu muuuulte tranzactii am reusit sa urc la 800 $ sold in cont...si au fost de ajuns 2 zile ca sa pierd iar 500 $...ma oftic, dar parca nu ma mai afecteaza ca la inceput...inca trag sa invat, nu ma las ! :tongue:

 

 

da stiu ce zici da tocmai asta trebuie sa invetzi si trebuie toti sa invetze care sunt la inceput sa nu se arunce pe piata in incercarea de a se razbuna... o sa ajungi sa pierzi mai mult.... personal am reusit sa ma auto educ in sensul ca ... nu mai risc atat de mult si daca este sa am o zi proasta imi iau 2 zile libere de forex...eventual stau pe demo ma mai "antrenez" merg pe principiul cei al meu e pus deoparte.Pe langa asta mai e si chestia asta de a face bani cat mai multi si cat mai rapid.... va zic dupa acum si o sa va zica orice trader NU MERGE... poate cu multi ani de experienta si o data pe luna sau poate de 2 ori maxim sa prinzi o tranzactie cu multi pipsi si lot mare.eu prima sapt am ajuns la 270$ si am zis ca pot mai mult si am riscat si mai mult si am pierdut...so in princpiu e bine sa peirzi un cont ... totusi nu asa mare ca al tau de 1000$ mi se pare cam mult dar daca iti permiti nui nici o problema...invetzi multe

 

Bafta la pipsi!

 

plus ca sa faci asta trebuie sa iti placa enorm de mult sau sa fii ambitios sa te capteze sa vrei sa invetzi sa rupi orice forum de forex in 2 sa invetzi mai rau ca la medicina... si sa nu te lasi sa inveti din greseli...Nici un ban nu o sa vina daca nu muncesti pentru el...asa ca inainte de a va gandi cum faceti xxxxx$ ganditiva cat ati muncit pentru ei...mura in gura nu se poate ... se intampla :)

Editat de influxed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.