Sari la conținut

Ora de creatie


Postări Recomandate

da, nu am mai postat demult :| si pentru ca lucrez la un proiect legat de postul de mai sus text mining AICI puteti sa vedeti un model automat de extragere a sentimentului pentru pietele financiare. Nu am incredere in el vis-a-vis de acuratetea lui dar oricum este un pas pentru cei care inteleg ca volumul mare de informatie la ora aceasta pe internet, nu se poate gestiona decat cu ajutorul Sentiment Analysis :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

ASta-i primul sistem care l-am dezvoltat pentru Sentiment Analysis :|

 

La adresa Intelligentics admin site aveti un Demo

 

 

 

Pentru a incerca demo trebuiesc facuti urmatorii pasi:

 

1) stergeti textul din cele doua campuri textarea

2) copiati articolul de presa care doriti sa il analizati

3) paste in campul mare textarea

4) apasati butonul "go"

 

Ce face Demo-ul:

 

1) Automat tagg-ing.

 

2) NER (Named Entity Recognition) extragere automata si clasificare pentru Organizatii, Branduri, Persoane, Locatii, Date, Cantitati, etc

 

3) Ranking: aloca ranking pentru fiecare obiect NER (pct2) extras. Functie de importanta lui in documentul respectiv ii da o nota (ex. aloca note mici mentiunilor)

 

4) Sentiment Analysis (Opinion Mining) - Spre deosebire de majoritatea sistemelor care folosesc instrumente pur statistice, Demo-ul de fata foloseste tehnici de Inteligenta Artificiala precum NLP (Natural Language Processing), IE(Information Extraction), Machine Learning etc.

 

5) Generic tagging iti poate spune despre ce se vorbeste in articol (La ora actuala aplicatia face, Hardware-ul nu duce - avem 4gram in conditiile in care am avea nevoie de 8gram minim, 16gram recomandat :| )

 

Have fun

 

P.S. este clar ca se poate imbunatati :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.