Sari la conținut

Ora de creatie


Postări Recomandate

Am deschis acest subiect pentru ca aici, pe forum se afla oameni care cunosc limbaje de programare, care cunosc forex-ul cu ce se mananca si totusi fiecare imprastiat inntr-un colt al lumii si cu preocuparile cotidiene, raman cu ideiile lor in “sertarasele” creierului fara a avea timpul necesar de al exprima sau a-l pune in aplicare.

Alt motiv pentru care am deschis acest topic este acela ca dupa parerea mea, organizarea in orice proiect, reprezinta peste 75% din succesul acelui proiect.

Iar alt motiv pentru care am deschis acest topic este acela sunt convins ca aici pe forum sunt multi care ar dori intr-un fel sau altul sa ajunga sa obtina un system fiabil.

 

Prima oara m-am gandit sa deschid topicul in sectiunea private dar am considerat ca acolo deocamdata nu sunt multi membri si plus de asta aici sunt si mai multi dintre cei care cunosc programare si forex.

Dar in acelasi timp as dori, as avea rugamintea ca cei care sunt “tineri” in oricare dintre cele doua doemnii (forex si programare) sa aiba bunavointa sa se abtina deocamdata de la orice fel de comentarii si pentru inceput sa urmareasca de pe margini evolutia (daca va fi una) a acestui topic :tongue:

 

Ok… revenind…. Fiecare dintre noi avem o anumita viziune iar aici, in prima faza, mi-as dori ca dintre cei care sunt cunoscatori, sa incerce sa isi arate viziunea (designul/arhitectura) sistemului care ei ar considera ca merita sa lupte pentru el :) .

 

Cred ca partea cu viziunea ar fi un prim pas catre un system in house facut care poate la un momentdat sa concureze cu Vantage sau Esignal sau mai stiu eu ce sisteme care se vand pe bani grei, foarte grei :D

 

Partea organizatorica este un pic tricky dar amuzanta daca faci spre exemplu o comparatie intre SCRUM si Waterfall. Faza cu waterfall m-a facut sa imi dau seama ca asa se lucreaza in Romania :D .

 

Concluzionand…. Care este primul sa sparga gheatza cu viziunea lui despre sistemul “perfect”? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

oki doki :tongue: vad ca e coada la acest subiect iar lumea nu mai are rabdare sa scrie in el :) ma rog... revenind la ale noastre :D

 

ok, fiecare probabil care ar citi acest subiect primul lucru care s-ar intreba (ma refer la cei care stiu cu ce se mananca programarea) ca ar trebui sa exiset meeting-uri unde sa se discute despre designul si arhitectura programului despre cine ce va face, unii vor sa explice celorlalti viziunea lor etc.

 

pentru asa ceva, Skype este bun in combinatie cu ACEST STIE pe care l-a gasit unul dintre colegii mei.

 

deci dpdv organizatoric lucrurile ar fi pe 3/4 rezolvate :D

 

inca astept opinii (daca sunt :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kerosen, nu am nici cea mai vaga idee despre programare si nu stiu cum as putea sa ajut proiectul in afara de a-mi da cu parerea despre citeva reguli. ca sa ma aflu in treaba.

cred ca sistemul perfect ar trebui sa NU tina cont de indicatori. in marea lor majoritate sunt doar niste unelte care iti indica o situatie "statistica", daca pot sa ma exprim asa - si daca abordarea statistica a pietii ar fi functionat, acum am fi fost toti milionari, daca nu miliardari. cea mai simpla analogie pe care pot s-o fac este ca daca vrei sa te uiti pe unde pasesti, n-ai nevoie de cine stie ce binoclu sofisticat - poate doar de o pereche de ochelari, daca nu te tin ochii.

si sa revin la reguli, cred ca expertul perfect trebuie sa functioneze pe baza urmatoarelor lucruri:

- tf-uri multiple (cel putin 3 simultan)

- nivelele de suport si rezistenta (evident pe toate tf-urile considerate, tot alea 3 de mai sus si tot simultan)

- nivelele fibo, atit retrac cit si extensie - retrac pe tf-ul mare, extensie pe tf-ul mic

- linii de trend, sau canale de trend - problema e, cum le traseaza singur? fractali?

- viteza de evolutie a trendului, pe toate tf-urile luate in consideratie; asta ca sa bagam si factorul timp in discutie

- money management !!!

problema e, in momentul in care ai devenit profitabil si "simti" piata, cum iti transpui analiza in niste instructiuni simple pentru un expert?

daca zic platitudini, ignora postul.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

well sincer, esti unul dintre care ii astept cu drag in "hora" :tongue: legat de indicatori tehnici, mereu am fost impotriva lor dar(ca mereu exista un dar) probabil nu ar trebui exclusi din start pt simplul motiv ca daca f mult alume ii foloseste, atunci oricat de prosti/buni ar fi ei, este clar ca lumea actioneaza in mare parte si la ei.

 

legat de TF-uri hum... parca mi-ai fi citit gandul :D (si nu ti-am spus nik in prv despre asa ceva sau despre acest opic) si aici probabil v-or fi ceva discutii

la viteza de evolutie a trendului povestisem la un momentdat cu TheEconomist :) la el ii spusesem ca se poate combina viteza cu HFT(high freqvency trading)

 

deci le vom lua in calcul aici impreuna :D

 

ideea este ca si doar asa de amorul artei, trebuie macar cei care stiu cu ce se mananca FOREX-ul si programming-ul sa lasam parerea noastra despre sistemul perfect. ca dupa aceea o sa il facem sau nu, este alta poveste dar important acum sa urmam pasii corect adica sa scoatem un desgin si o arhitectura.

 

tha again SCRAT :D

 

anyone else? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un sistem foarte simplu. L-am folosit manual dar as vrea sa-i fac un expert insa n-am avut timp inca sa intru in tainele MQL.

Sistemul: Pui 4 ordine simultal grupate 2 cate 2.

Primele 2 in sensuri inverse cu TP=17 si SL=7

Alte 2 in sensuri inverse cu TP=140 si SL=30. Asa am facut pe EUR/USD. Desigur pe alte perechi trebuie calibrate altfel. Pot sa zic ca mi-au adus ceva castiguri, dar doar pe demo. Mai greu e ca punandu-le manual trebuie sa urmaresc prea mult piata. Poate cineva are timp si face un expert. M-am luat si eu mult dupa indicatori dar castigurile erau prea mici, asa ca mai nou ii ignor, mai folosesc doar lumanarile si suport/rezistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@msjohntm

cu tot respectul pentru tine ca dealtfel pentru toata lumea, aici chiar nu vreau sa gasesc sau sa ne dam cu parerea asupra unui expert advisor simplu, ci aici, acum, am invitat pe toata lumea sa citeasca si cativa care chiar au o experienta in FOREX si PROGRAMARE sa creioneze sistemul. rugamintea mea este ca sa nu facem cat mai multe postari ci cat mai putin si cat mai concret.

 

repet, cu tot respectul pentru tine :tongue:

 

este vorba de viziune este vorba de a creiona designul, arhitectura unui sistem nu ca sa pun sau sa scot doua oridine din piata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu intotdeauna am cautat esenta. Ca si in postul de mai sus.

Si eu credeam ca asta e Forexul: pui ordine in piata dupa care iesi. Chiar daca pui 100 de ordine pe zi cum fac eu.

Ma gandeam ca orice idee e buna chiar daca nu e luata in seama ci doar o parte din ea, deaia am postat. Oricum imi cer scuze daca ti-am poluat topicul. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu intotdeauna am cautat esenta. Ca si in postul de mai sus.

si eu acelasi lucru il caut, esenta

 

Ma gandeam ca orice idee e buna chiar daca nu e luata in seama ci doar o parte din ea, deaia am postat.

orice idee buna/rea este bine venita dar aceea idee a ta are legatura mai mult cu strategia decat cu un sistem in sine

 

si ca sa ma fac inteles, am mai postat odata aceasta imagine dar o mai fac odata pentru cei care nu inteleg la ce ma refer. asta ar fi primul pas catre un sistem (im)perfect :tongue:

post-1689-1236461846_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu schema aia chiar m-ai bagat in ceata. prea complicat pentru mine.

am sa incerc sa pun cap la cap niste principii, si daca imi apar coerente am sa le postez aici.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.