Sari la conținut

Brokeri cu 4 si cu 5 zecimale si influenta asupra indicatorilor MT4


Postări Recomandate

Am si eu o nelamurire in legatura cu price feedurile furnizate de diversi brokeri MT4 sau nu ,majoritatea furnizeaza cotatia in formatul x,xxxx dar de un an aproximativ am observat ca unii am inceput sa coteze pretul in formatul x,xxxxx si nu stiu de ce au schimbat 4 zecimale cu 5.Am o arhiva considerabila de indicatori si chiar cativa EA pentru MetaTrader4 gasiti in cei 3 ani de cand tot invat ce si cum e forexul asta,unii nu fac doi bani gauriti dar cativa sunt chiar valorosi si pot spune ca ma ajuta in tranzactionare si ma intreb daca ei fiind codati inainte de a trece acesti brokeri de la 4 zecimale la 5 aceasta schimbare nu influenteza cu ceva logica si sa nu inceapa sa nu mai indice ce au de indicat :-? si sa primesc semnal BUY cand ar trebui SELL si chestii de-astea eu nu ma pricep la programare asa ca daca imi poate cineva avizat sa-mi raspunda la aceasta intrebare ,va multumesc tuturor celor care m-ar putea lamuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Am si eu o nelamurire in legatura cu price feedurile furnizate de diversi brokeri MT4 sau nu ,majoritatea furnizeaza cotatia in formatul x,xxxx dar de un an aproximativ am observat ca unii am inceput sa coteze pretul in formatul x,xxxxx si nu stiu de ce au schimbat 4 zecimale cu 5.Am o arhiva considerabila de indicatori si chiar cativa EA pentru MetaTrader4 gasiti in cei 3 ani de cand tot invat ce si cum e forexul asta,unii nu fac doi bani gauriti dar cativa sunt chiar valorosi si pot spune ca ma ajuta in tranzactionare si ma intreb daca ei fiind codati inainte de a trece acesti brokeri de la 4 zecimale la 5 aceasta schimbare nu influenteza cu ceva logica si sa nu inceapa sa nu mai indice ce au de indicat :-? si sa primesc semnal BUY cand ar trebui SELL si chestii de-astea eu nu ma pricep la programare asa ca daca imi poate cineva avizat sa-mi raspunda la aceasta intrebare ,va multumesc tuturor celor care m-ar putea lamuri.

se modifica.

pip = 10^-5 pentru cei cu 5 zecimale.

de exemplu, daca aveai SL de 25 pips, pentru a avea o comportare similara ar trebui sa setezi SL la 250 pips.

dupa parerea mea zecimala aditionala doar mai aduga "zgomot"

 

cel mai bine este sa verifici EA/IND pe care il folosesti - se mai intampla sa fie setat in algoritm numarul de zecimale (nu se interogheaza platforma) si se comporta similar la fel si cu 4 si cu 5 zecimale ( ultima zecimala este 0 mereu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma ca iti raspund eu prin 2 coduri.Concluzia o tragi singur.

[Codul poate fi adaugat in interiorul unui script]

double mi_ask;
   Print("ASK=",Ask);
   mi_ask=MarketInfo(Symbol(),MODE_ASK);
   Print("Market-Info-Ask=",mi_ask);
   return(0);

Scriptul va intoarce:

19:31:21 test EURPLN,H1: ASK=4.3914
19:31:21 test EURPLN,H1: Market-Info-Ask=4.3914

 

Scriptul este testat pe platforma celor de la FxPro [5 zecimale]

Editat de Mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hai ma ca iti raspund eu prin 2 coduri.Concluzia o tragi singur.

[Codul poate fi adaugat in interiorul unui script]

double mi_ask;
   Print("ASK=",Ask);
   mi_ask=MarketInfo(Symbol(),MODE_ASK);
   Print("Market-Info-Ask=",mi_ask);
   return(0);

Scriptul va intoarce:

19:31:21 test EURPLN,H1: ASK=4.3914
19:31:21 test EURPLN,H1: Market-Info-Ask=4.3914

 

Scriptul este testat pe platforma celor de la FxPro [5 zecimale]

 

incearca sa pui intai rezultatul intr-un doubletostr cu 6,7, etc zecimale, si fa-i print la ala (adica ca string). Printul unui double truncheaza automat la 4 zecimale (la cate ii spui tu in setupul general, default e 4 zecimale la cotatii, iar la valorile indicatorilor este 6 zecimale), pe a 5-a o pierzi la print, dar ea exista la cotatie. Am mai povestit despre asta pe treadul cu concursul din ianuarie si pe alte cateva treaduri, vezi discutia despre IBFX. De exemplu "print(doubletostr(ask,7))" la o pereche unde ultima zecimala (a cincea) nu este intotdeauna zero, o sa scrie ceva de genul 1.4375600, pe cand "print(ask)" o sa scrie doar 1.4376

 

Spun "unde ultima zecimala nu este intotdeauna zero" pentru ca unii brokeri desi au bagat 5 zecimale, totusi la majoritatea perechilor pretul se misca cate 10 pipeti, incontinuare... (vezi din nou treadul cu ibfx)

 

Practic acum se tinde pe mapamond spre o redefinitie a pipului. De fapt nu e o redefinitie in sensul propriuzis, pentru ca definitia spune "cea mai mica fractiune cu care se misca cursul". Deci daca cursul se misca la a 7-a zecimala, tot pipsi se cheama, doar ca toate valorile cu care suntem noi obisnuiti la SL-uri si TP-uri, etc, trebuie inmultite cu 1000 (adica 10 la puterea 7 minus 4).

 

Bineinteles ca expertii pot fi atat de inteligenti incat sa distinga singuri chestia asta, si sa mearga indiferent de brokeri, ori daca sunt mai prost facuti, trebuie sa adaugam noi valorile manual. De exemplu, la PaperTrader, trebuie avut grija sa se modifice toate valorile din zeci de pipsi in sute de pipsi daca e lansat pe un broker cu 5 zecimale, pentru ca altfel valorile sunt prea aproape de curs si nu reuseste sa puna nici un order cu SL sau TP.

 

Si idem pentru alti experti. Restul sunt discutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.