Sari la conținut

Postări Recomandate

Ma macina o ideia de multa vreme dar nu am avut vreme sa ma ocup de ea in detaliu. Din cate am obsevat foarte multe strategii includ in analiza lor mediile mobile. Se pune deci intrebarea : ce medie mobila folosesti pentru o anumita pereche , pe un anumit TF. Aici, dupa concluzia la care am ajuns eu se va produce diferentierea in functie de capitalul si MM fiecaruia, functie de R/R asumat de fiecare este necesara o alta medie mobila. Nu merge ceva universal valabil pentru a da rezultate bune. M-am gandit la un indicator care poate obtine o medie mobila acceptata de fiecare persoana in functie de caracteristicile personale si psihologice ale traderului respectiv. ce ar trebui sa faca acest indicator?

Sa-mi scaneze istoricul unei anumite perechi pe un anumit TF ales si sa-mi incadreze pretul intr-o invizibila banda bollinger cu un maxim de volatilitate ales de mine. Linia mediana a acestei BB va fi noua mea medie mobila( aici poate vine altcineva cu vreo ideia mai buna- eu la asta m-am gandit asa... rapid ).

Sa ma explic ceva mai bine: eu doresc sa zicem ca deviatia maxima fata de linia mediei mobile aleasa de mine pe o anumita pereche sa nu depaseasca 100 de pips (asta fiind targetul meu maxim la intersectia pretului cu linia mobila aleasa- si riscul maxim binenteles). Avand maximul pe acesta pereche si pe acest TF, voi putea apoi sa trag paralele la acesta medie mobila si voi putea apoi sa calculez in procente distanta optima fata de acesta medie mobila unde i-mi voi putea aseza TP si SL.

Practic indicatorul va trebui sa raspunda (si sa-mi traseze pe chart) la urmatoarea intrebare: Care este media mobila a pretului perechii X in jurul careie pretul oscileaza cu un maxim de 100/200/300 pips.

Avand raspunsul la acesta intrebare , am raspuns la multe intrebari ce se vor naste de aici.

Ideal ar fi sa poata calcula in procente de cate ori pretul atinge in istoricul sau ,o anumita paralela setata de mine ,la acesta linie mobila.

De exemplu, spun: traseaza linia mobila pe TF de 5 min pa GPB/USD in jurul careia pretul oscileaza cu o volatilitate maxima de 100 pipsi. in ce procent pretul atinge paralela la acesta medie mobilade 50 de pipsi ?

Indicatorul i-mi va trasa in acest caz sa zicem o medie mobila de 12 si i-mi va raspunde ca pretul atinge paralela de +/- 50 pips in 45% din cazuri. Pe acest sistem pot apoi sa-mi fac o strategie functie de caracteristicile mele de risc.

Mai departe TP si SL va fi diferit in functie de caracterul fiecarui trader.

Parerea mea e ca acest indicator ar fi extrem de util in alegerea unei medii mobile pe o anumita pereche si pe un anumit TF.

Cine stie,poate, si vrea ,este rugat sa scrie un astfel de indicator . Poate chiar exista unul.

Puteam sa fiu mai concis mai coerent si mai explicit in expunere insa nu am avut f. mult timp la dispozitie . Important pt. mine este daca s-a inteles despre ce e vorba. restul e mai putin important si i-mi asum criticile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Daca am inteles bine, cauti perioada din BB care incadreaza cel mai strans chartul intre +/- Xpipsi. Perioada asta o obtii pe cel mai puternic trend din history.

Pare ok ideea ... dar probabil o sa obtii o valoare care s-a calculat in dupa o stire si probabil tu nu tranzactionezi pe stiri. Parca iti mai trebuie ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles bine, cauti perioada din BB care incadreaza cel mai strans chartul intre +/- Xpipsi. Perioada asta o obtii pe cel mai puternic trend din history.

Pare ok ideea ... dar probabil o sa obtii o valoare care s-a calculat in dupa o stire si probabil tu nu tranzactionezi pe stiri. Parca iti mai trebuie ceva.

Nu conteaza ce a generat miscarea . Ala e un maxim . Dar e cava solid apoi plecand din acest punct se poate calcula o paralelela acceptabiba ca si R/R.E un punct de plecare.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

nu cred ca un asemenea indicator este relevant, pentru ca piata se modifica mereu - si prin asta inteleg in principal conditiile de trend/range si viteza trendului. spre exemplu, 20 SMA poate merge bine pe o perioada dupa care nu mai merge... pentru ca piata se "defazeaza"; apoi se potriveste cu 14 SMA... si tot asa. la fel cu valori mai mari (de exemplu, 55 sau 65).

parerea mea :) .

dar nu ma bagati in seama, continuati :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

 

Florin, din p.m.d.v. sma 14 ca si alte sma, ema, linii etc le poti folosi ca simple repere, dar cu cele doua poze am vrut sa arat diferentele de pozitionare pret/sma, chiar si pe daily, afisate la cei doi brokeri (nici nu conteaza care sunt). Adica setarile sunt identice, iar rezultatul (poza) difera, adica la Admiral candelele s-au lipit de sma, iar la FXDD sunt la o distanta nesimtita si ... ca atare spun si eu tot ca ... "nu cred ca un asemenea indicator este relevant", dar atunci ... ce mai ramane relevant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

 

Florin, din p.m.d.v. sma 14 ca si alte sma, ema, linii etc le poti folosi ca simple repere, dar cu cele doua poze am vrut sa arat diferentele de pozitionare pret/sma, chiar si pe daily, afisate la cei doi brokeri (nici nu conteaza care sunt). Adica setarile sunt identice, iar rezultatul (poza) difera, adica la Admiral candelele s-au lipit de sma, iar la FXDD sunt la o distanta nesimtita si ... ca atare spun si eu tot ca ... "nu cred ca un asemenea indicator este relevant", dar atunci ... ce mai ramane relevant?

Difera pt. ca ziua probabil nu a inceput in acelasi timp la cei 2 brokeri. deci prima lumanare din saptamana la un broker a inceput sa zicem la ora 00.:00 iar la celalalt la ora 02:00. In acest caz gandeste-te ca la momentul in care ai facut poza ultimri lumanari ii lipseste o jumatate de candela h4 sau 2 candele h1. de aici vine diferenta. In plus depinde de sistemul fiecaruia de prelucrare a datelor luate de la furnizor. diferenta poate fi de cativa pipsi buni depinde de broker. Din acesta cauza un amic plateste lunar in jur de 100 $ pt abonament la furnizorul de date de unde le ia si brokerul si foloseste o platforma independenta de a brokerului doar pentru analiza. dar chestia asta costa. Platforma cumparata scecial pt analiza acestor date. pe el nu-l intereseaza platforma brokerului (indiferent care este acesta) decat pt a emite ordine. Acum... i-ti dai seama ca nici nu poate fi tepuit de vre-un broker care fura SL-urile. poate fi dat in judecata si oferi si proba. Sunt cativa furnizori de date pe glob la care sunt abonati toti brokerii, contra cost binenteles .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca un asemenea indicator este relevant, pentru ca piata se modifica mereu - si prin asta inteleg in principal conditiile de trend/range si viteza trendului. spre exemplu, 20 SMA poate merge bine pe o perioada dupa care nu mai merge... pentru ca piata se "defazeaza"; apoi se potriveste cu 14 SMA... si tot asa. la fel cu valori mai mari (de exemplu, 55 sau 65).

parerea mea :) .

dar nu ma bagati in seama, continuati :).

Nu conteaza de fel ca piata se modifica . tu vei avea o medie mobila care are ca reper un punct fix si acest punct este diferenta maxima de pipsi de la media mobila ce s-a facut in istoria pretului respectiv. unde te afli azi raportat la acel punct o sa-ti spuna media mobila trasata. asta-i si scopul .azi pretul se poate tranzactiona deasupra acelei medii sau dedesubt. dar acel punct fix este stabil el nu se va misca de acolo . pana in ziua cand va fi invalidat de un alt maxim care va deveni noul punct fix. insa in istoria unei actii asta nu se va intampla in fiecare zi nici macar in fiecare an. O sa ai ADN-ul perechii respective.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.