Sari la conținut

Postări Recomandate

Indicatorul are 2 parametri:

Deviation - diferenta in pips dintre BB si MA

MinBars - numarul de bare pe care se face cautarea, 0 - se cauta pe tot chartul (am pus 10 default pt testare, ca-mi rupe procesorul)

Afiseaza rezultatul in stanga sus ceva in genul:

Period 16 Dev 0.0102 Bars 10

MA4Deviation.mq4

Nu am reusit sa masor asa ceva cu asta. cel putin la mine nu merge iar rezultataul ma baga in ceata. Nu inteleg nimic din el.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Daca te uiti bine una este inchisa la 1.3998 si cealalta la 1.3997, deci la aceeasi cotatie, in plus pozele sunt facute a 2-a zi dupa inchiderea saptamanii, deci sambata, si mai mult este un chart Daily ... nu mai mic, ca sa conteze daca s-a inchis sau nu ultima lumanare de H1 sau H4 din ziua respectiva. Deci cum masa or fi calculat ei aceasta simpla medie aritmetica de le-au iesit asa distante fata de pret, nu stiu, ... dar vorba cuiva ... nu conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu asta am vrut sa zic cu "nu conteaza". ca sa nu mai dau alte explicatii, eu folosesc mediile mobile orientativ ca nivele de suport/rezistenta - pe post de linii de trend, de exemplu.

evident ca valorile vor fi diferite de la un broker la altul, dar nu asta e important. importanta e ZONA in care se afla MA-ul. trendul evolueaza intr-un canal, niciodata liniar, asa ca e normal (ia aplicati un bollinger cu o deviatie standard pentru perioada MA-ului in discutie...). chiar daca toti brokerii ar da aceeasi valoare pentru aceeasi MA, sa zicem 14SMA, nu ne-ar folosi la nimic pentru ca pretul nu-si schimba niciodata directia exact pe valoarea asta... e vorba de un interval...

si ca lucrurile sa se complice, din cauza vitezei trendului, MA-urile relevante isi schimba mereu perioada.

 

@Scrat

 

Florin, din p.m.d.v. sma 14 ca si alte sma, ema, linii etc le poti folosi ca simple repere, dar cu cele doua poze am vrut sa arat diferentele de pozitionare pret/sma, chiar si pe daily, afisate la cei doi brokeri (nici nu conteaza care sunt). Adica setarile sunt identice, iar rezultatul (poza) difera, adica la Admiral candelele s-au lipit de sma, iar la FXDD sunt la o distanta nesimtita si ... ca atare spun si eu tot ca ... "nu cred ca un asemenea indicator este relevant", dar atunci ... ce mai ramane relevant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.