Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Brokerul nu pierde ?

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 em3rveillement

em3rveillement

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 29 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent OANDA
  • Strategie/tehnica folosita Breakouts

Posted 07 June 2009 - 03:06 PM

Salut sunt nou in ale forexului am un cont demo de 1 saptamana si am o intrebare la care nu am gasit raspuns nicaieri . Intrebarea este : daca brokerul imi vinde valuta la pretul de 1.3000 si cumpara la pretul de 1.3200 nu iese in pierdere ?
  • 0

#2 jhents

jhents

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 2 posts

• Tranzactionez din 1998
  • Broker curent interbankfx
  • Strategie/tehnica folosita confidencial

Posted 07 June 2009 - 04:01 PM

Salut sunt nou in ale forexului am un cont demo de 1 saptamana si am o intrebare la care nu am gasit raspuns nicaieri . Intrebarea este : daca brokerul imi vinde valuta la pretul de 1.3000 si cumpara la pretul de 1.3200 nu iese in pierdere ?

Brokerul nu vinde valuta el doar face tranzactia electronica intre trader si banca care publica pretul
  • 0

#3 Mangusta

Mangusta

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 255 posts

Posted 07 June 2009 - 07:45 PM

Brokerul este un intermediar.El iti vinde tie la un pret mai mare si cumpara de la tine la un pret mai mic.El castiga din diferenta de pret numaita 'spread'
  • 0

#4 damien

damien

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 66 posts
  • Interests:Trading ofc.

• Tranzactionez din 2001

Posted 08 June 2009 - 10:47 AM

Oanda quote:

Nobody Profits from Margin Calls!

Some people erroneously believe that OANDA might benefit from a client getting a margin call. The truth is that OANDA does not benefit at all. To the contrary.

Firstly, OANDA hedges its exposure for trades made by its clients by making corresponding trades with its third party banks. As a result, if you lose money on your OANDA trade, OANDA loses a corresponding amount to its third-party bank.

Secondly, traders who lose money have less money to use for trading and may reduce their trading activity. As a company, OANDA benefits most when its customers are trading.

The bottom line is that each margin call harms a client and it harms OANDA. But it also protects our client from loss
  • 0
http://fxtrader.ro/forum/showthread.php?t=391

#5 P.S. Men

P.S. Men

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 6 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita S>R, divergente, paterne candlestik

Posted 07 October 2009 - 03:27 PM

Salut daca cunosti putin l. rusa i-ti pot recomanda site urmator MasterforexV este neafiliat unui DC.. Asa ca sunt multe lucruri despre DC chiar foarte neplacute!!!

Apropo acolo autorul ii numeste Hoti pe majoritatea DC.

Edited by Stefan, 07 October 2009 - 08:48 PM.
Linkul aparea total aiurea si oricum nu prea apreciez lumea care posteaza linkuri de la primul mesaj pe forum

• 0

#6 Vaxx

Vaxx

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 895 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita NeoWave

Posted 07 October 2009 - 08:05 PM

Ce inseamna DC ?
  • 0

mini.jpg

#7 dannad

dannad

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita Price Action

Posted 08 October 2009 - 10:21 AM

Hai ca incerc eu : "dealer curency" ??? :D
(doar suntem pe forex, nu ?)
  • 0

#8 dannad

dannad

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 247 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita Price Action

Posted 08 October 2009 - 10:26 AM

A doua incercare : "data center" ??? :D

P.S.Men : hai ca ne-ai bagat in ceata. Rusa nu stiu, asa ca nu incerc sa intru pe site-ul respectiv.
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.