Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

 

Chiar daca sunt incepator in folosirea acestei metode de trade, incerc si eu o analiza pe AUDUSD H4.

Se pare ca se prefigureaza un pinbar, care chiar daca nu are o dimensiune considerabila ar putea fi considerat

totusi pentru o intrare short avand in vedere ca e pe o ratie fibo destul de importanta 38.2 pe daily.

Pe H1 s-a format deja un pin bara trecuta, dar cred ca ar trebui sa asteptam inchiderea la 12 a barei de 4 ore.

Ce parere aveti?

 

O intrare mai precauta ar fi sub nivelul fibo de 38.2

 

Felicitari pentru primul tau setup postat! Acum cateva explicatii si mici retusuri!

 

post-1363-126588238335_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu ce nivel vezi?

 

 

 

Reconsiderand faptul ca nivelul fibo de 38.2 fusese depasit, eu vad o intrare short exact sub pin.

Ca si SL se poate adopta unul mai larg datorita zonei de rezistenta data de ema+fibo 50. Mai exact undeva

in zona ema 150.

 

 

Odata ce pinul va fi depasit este clar ca setupul se anuleaza. INtrebarea se pune de ce sa las pietii mai multi pipsi decat este necesar? Sell limitul meu are un sl de numai 17 pipsi tocmai din motivul de anulare a pinului. Nu-mi place sa las in piatza foarte mult.

 

Eu am vazut intrarile dupa cum urmeaza

 

post-1363-12658844323_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/JPY se misca destul de ciudat. Nu prea ii de tranzactionat. Am intrat ieri la 1:00 AM si am facut vreo 50 pips. In continuare ar putea avea loc un retracement?

 

De ce tii neaparat sa anticipezi miscarile? Nu este mai simplu sa astepti reactia pretului si pe urma sa iei decizii? Sincer! Putzin imi pasa daca GBPJPY sau oricare alta pereche face sau nu face retrecement. Eu astept reactia pretzului ,o analizez la momentul respectiv, si determin ce decizii trebuie sa iau!.

 

Acum rog pe cei avansati sa-i explice ce inseamna sa analizezi reactia pretzului la un moment dat! Curaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/JPY se misca destul de ciudat. Nu prea ii de tranzactionat. Am intrat ieri la 1:00 AM si am facut vreo 50 pips. In continuare ar putea avea loc un retracement?

 

Am recitit postul tau! Prea mare lucru nu am inteles din el! Numai faptul ca ai avut o tranzactie pe GBPJPY care ti-a facut 50 de pips.

Ce fel de ordin : short? long?

Mai este tranzactia activa?

La ce cota a fost deschisa?

Cand spui retrecement la care tf te referi?

etc, etc, etc!

Ne trebuie amanunte ca sa putem sa te ajutam, eventual imaginea unui grafic (asta ar fi perfect)

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decizii ! Decizii! AUDUSD si NZDUSD h4!

 

 

post-1363-126588782352_thumb.png post-1363-126588782102_thumb.png

 

Eu am intrat short un pic sub pin pe AUDUSD. Deocamdata nu merge prea bine, dar mai e un pic de SL.

Insa am mai vazut ceva pe EURGBP care ar putea sa fie un pin destul de bun pe H8. Zona e la 50% fibo

si un PPZ W de 0.883 - un posibil setup pe short. Insa mai e pana la 4 cand se inchide bara pe H8...

Ce parere ai Oltciter?

post-3411-126588835903_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Decizii ! Decizii! AUDUSD si NZDUSD h4!

 

 

post-1363-126588782352_thumb.png post-1363-126588782102_thumb.png

 

Eu am intrat short un pic sub pin pe AUDUSD. Deocamdata nu merge prea bine, dar mai e un pic de SL.

Insa am mai vazut ceva pe EURGBP care ar putea sa fie un pin destul de bun pe H8. Zona e la 50% fibo

si un PPZ W de 0.883 - un posibil setup pe short. Insa mai e pana la 4 cand se inchide bara pe H8...

Ce parere ai Oltciter?

 

"Insa mai e pana la 4 cand se inchide bara pe H8..." . Ti-ai raspuns singur!

 

Discutam la ora 16:00! Sper sa mai fiu prin zona!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.