Sari la conținut

Postări Recomandate

GBPUSD h4!

 

Din punctul meu de vedere la 1.48 e un PPZ destul de bun(important) pe D1 si chiar W1. De aceea o sa incerc o intrare mai conservatoare cu un sell limit in jurul lui 1.49. E foarte posibil sa nu se declanseze, insa in acest caz mi-ar place sa vad un retracement mai consistent pe bara mare ca sa intru short. Cu cat pot sa iau un sell mai departe de 1.48 cu atat mai bine. Parerea mea.... :|
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

GBPUSD h4!

 

Din punctul meu de vedere la 1.48 e un PPZ destul de bun(important) pe D1 si chiar W1. De aceea o sa incerc o intrare mai conservatoare cu un sell limit in jurul lui 1.49. E foarte posibil sa nu se declanseze, insa in acest caz mi-ar place sa vad un retracement mai consistent pe bara mare ca sa intru short. Cu cat pot sa iau un sell mai departe de 1.48 cu atat mai bine. Parerea mea.... :|

 

Da-mi voie sa te corectez. O intrare conservatoare ar fi insemnat sa pui un sell stop sub minimul barpaternului (nu un sell limit) astfel evitandu-se suportul D1/W 1.4800 . Sell limit-ul tau este o intrare agresiva , blind, (nu am nimic impotriva intrarilor agresive.Le fac si eu) fara a se astepta confirmarea barpaternului, in cazul nostru spargerea minimului barei daily!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil! De ce nu refaci tu numaratoare ! Sunt deschis la corecturi si critici. Astept graficul tau!

Editat de tradelover
am scos quote la quote la quote... ai postat in timp ce scriam eu postul de mai jos, replyul meu se refera la postul lui florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@nirolf:

 

Eu cred ca oltciter a pus si el sagetuţe câte i-au incaput pe grafic, pt ca din perspectiva mea mi-e foarte clar ca sagetile alea galbene trebuiau duse mult mai jos, oricine stie ca valurile EW nu sunt "inside bar-uri", ci se extind spre minime/maxime din ce in ce mai lungi, si sunt convins ca oltciter stie asta, doar ca vezi tu, nu au mai incaput sagetutele pe poza... :|

 

Asta nu inseamna si ca sunt de acord cu analiza (adica faza cu range-ul, eu vad euro in cadere libera), dar fiecare vede lucrurile in felul lui, ideea cu o noua impulsiva e interesanta. De asemenea, nu ar trebui sa te cramponezi de nivelele alea stricte, principal e directia miscarii, pana unde se duce sau unde se opreste, well, aia e un "range", niciodata o cota fixa de pret. Daca trece si cu un pip mai jos de minimm, atunci unda 5 e valida. Eu cred ca oltciter asta a vrut sa spuna, nu ca nu se poate duce mai jos.

 

Unda 5 poate foarte bine sa faca o extensie fibo de 23.6%, ceea ce ar corespunde si cu suportul daily/weekly de cativa ani incoace, care e la 1.24. Eu acolo il vad in prima faza... Apoi spre 1.17 care e suportul ATL din 2004. Daca ajunge acolo (da doamne, ca nu de alta dar eu iau salariul in dolari :|) atunci vor sari toate tarile uniunii sa il propteasca, e o bariera de care - fundamental - nu are sanse sa treaca. Nu a trecut nici in 2004 cand au taiat rusii gazul...

 

Pe de alta parte daca bailoutul ţine, e posibil sa il vedem la 1.38 curand, care a fost o rezistenta foarte puternica in tot cursul acestui an. Daca ma intrebati pe mine, care sunt conspirationist, cineva e pe cale sa i-o puna coanei iurope, cum i-a pus-o Soros bancii angliei, si sa treaca ca prin brânza - in jos - prin cele 800 de miliarde bailout ale lor...

Editat de tradelover
adaugat "@nirolf", deoarece a postat oltciter in timp ce editam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.