Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut Oltciter!

 

Asta e nasol daca set-up-ul e chiar sub PPZ, dar:

 

Am trasat o zona de management, fara sa-mi dau seama de acest RN chiar inainte sa postezi tu. Ghiciti unde?

Zona mea e sub acest PPZ, RN, 1.0100:ohmy:.

 

Nu ar fi trebuit sa-i spun PPZ ci Rezistenta. Recunosc ca n-am vazut ca e sub PPZ. M-am bucurat ca nu mai era zona de trafic cum au fost saptamana trecuta pe set-up-uri in range.

Deocamdata sunt -3 pips. Om vedea.

 

Merci pt. atentionare!

post-3780-125779279824_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tandrei

 

Cam asa vad eu lucrurile pe USDCHF h4 la ora 4 dimineatza!

 

Buna diminieata!

 

Inclin si eu sa cred ca o va lua in jos in continuare. De fapt, dupa o ora de da deschiderea pozitiei -3 pips, dupa inca una -3 pips, dupa inca una -6 pips. Era clar ca e pe o corectiva. Pozitia am inchis-o la +8 pips si nu a facut nici macar +15 pt a declansa trailingul.

 

Inca o intrebare, de lenes :-?, Oltciter ce program zilnic ai? Adica, intre ce ore dormi si cate ore dormi? La calc. stai doar cele 30 min dinaintea inchiderilor de bare H4?

 

Eu m-am trezit doar distanta de o tigara, ma duc "sa-mi fac norma" (3-4).

 

O zi plina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@tandrei

 

Cam asa vad eu lucrurile pe USDCHF h4 la ora 4 dimineatza!

 

Buna diminieata!

 

Inclin si eu sa cred ca o va lua in jos in continuare. De fapt, dupa o ora de da deschiderea pozitiei -3 pips, dupa inca una -3 pips, dupa inca una -6 pips. Era clar ca e pe o corectiva. Pozitia am inchis-o la +8 pips si nu a facut nici macar +15 pt a declansa trailingul.

 

Inca o intrebare, de lenes :-?, Oltciter ce program zilnic ai? Adica, intre ce ore dormi si cate ore dormi? La calc. stai doar cele 30 min dinaintea inchiderilor de bare H4?

 

Eu m-am trezit doar distanta de o tigara, ma duc "sa-mi fac norma" (3-4).

 

O zi plina!

 

De luni pana vineri ma culc cam pe la ora 21:00 maxim 22:00 si ma trezesc pe la 3:30 sa studiez inchiderile daily si prima candela de 4h.

Daca nu prea am ce studia ma bag iar la somn urgent dar la 6:00 sunt in picioare. Weekendul e perioada mea de somn cand nu am alte chestii de rezolvat.

In mare cam asta este programul. Daca ma simt obosit imi "comand" somn si nu ma trezesc pina dimineatza! Oricum avem o pozitie geografica super buna pentru ca prindem pe timp de zi doua sesiuni importante : Londra si New York!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata mi-am notat in agenda!:-?

 

 

Legat de GU, pe h4 se vede un TBL. Pozitia mi se pare buna, sub PPZ daily.

Am 2 intrebari:

Zona de management e trasata ok?

Daca ar fi sa facem o intrare sell la acest PPZ (1.67) pe ce TF sa urmarim pattern-ul de short? Ar merge pe M30? (stiu ca deocamdata nu e recomandat dar intreb ca principiu)

 

Pe GJ avem tot un TBL dar zona e proasta, intre 2 ema. Alta intrebare: asa cum se vede in imagine, se poate spune ca deja a picat set-up-ul (dat fiind faptul ca a crescut pretul destl de mult dar nu pana la high-ul TBL-ului)?

 

 

Multumesc!

post-3780-125785086768_thumb.png

post-3780-125785108972_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o intrare test la M30, sub PPZ. Problema e ca s-a format un TBH ce eu l-am considerat IB. In ajutorul ideii de sell am considerat o spargere a PPZ-ului cu o retestare.

 

In momentul in care pretzul se apropie de o zona importanta poti urmari pe 30 min evolutzia lui pentru a avea intrari cu sl-uri cat mai mici, dar vei avea mai multe semnale false.

Zona de management era bine pusa.

 

In continuare ai aceiasi problema! Te "mananca" sa intri in piatza. Nu ai rabdare sa selectezi CELE MAI BUNE setupuri. Chestia poate fi un handicap major cand o sa intri pe real. E de preferat sa ai intr-o luna 3 intrari care sa-ti faca 1500 de pips decat sa-ti tocesti nervii cu 100 de intrari care pe cumulat sa-ti faca 300 de pips!

Mai lucreaza la aspectul asta!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.