Sari la conținut

Postări Recomandate

cu toate ca nu sunt expert in bare vreau sa fac o adaugire f importatanta aici, am obs ca la nzd consideri ca pe un rezistentra a aparut un semnal un pin bar asta in semnaulul de bare dar eu cred ca este un mare dezavantaj asta; sa ma explic: pin barul din imaginea adaugata de olciter in acceptiunea candlestick este un doji da un doji chiar daca are corp f mic este un doji stiu ca multi ar contrazice asta dar asta e. exista ceva ce nu mi a placut nciodata la aceste pinbaruri ca ele sunt prea generale si cu semnale uneori eronate in candlestic ele pot fi de mai multe feluri de exeplu, mai multe patternuri: shooting star, configuiratie high wave cu alte candele dar si doji toate intr un singur pattern de bare, cu toate ca pin barul are un singur scop (reversal) candelele care pe celalat sistem da mai multe informatii decat orice altceva. la nzd mi a sarit in fata si am vrut sa adaung o opinie nefavorabila la interpretarea pin barurilor. un alt lucru interesant este faptul ca pe o platforma el este doji pe alta nu, dar in cazul de fata discut cam de acelasi grafic care il are si olciter aici.

consider ca este un doji si nimic altceva: explicatie: "desi dojiul ideal are deschiderea si inchiderea la acelasi nivel, daca corpul real este suficient de mic, are aceleasi implicatii ca si un doji. Eu recomand sa comparati ziua aproape doji cu activitatea recenta a pietei. Daca exista o serie de corpuri reale foarte mici, nu as vedea ziua respectiva ca fiind semnificativa, avand in vedere ca atat de multe perioade recente au prezentat corpuri reale mici sau dojiuri". "Un doji este sinonim cu indecizia. In asemenea conditii, piata devine susceptibila de a suferi o corectare. Dojiurile functioneaza bine de cele mai multe ori ca indicatori de inversari la varf decat ca indicatori de inversari la baza." traducere din steve nison. sper ca am fost destul de explicit. am ridicat o minge la fileu nu o luati ca atare numai ca in candlestic avem mai multe info decat in bare configuratia de la nzd spune de fapt altceva.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit, Flames!

 

Desi esti unul din veterani, sper sa nu te superi ca ti-am zis asa.:-?

Ai dreptate, bara e doji. Diferenta O-C e de 1 pip, la un spread de 5.

Mie mi s-a parut ca pin-ul simplifica multe patternuri japoneze si din acest motiv mi se pare " de incredere"

Prin "de incredere" inteleg: pot sa-l identific usor, am vazut ca functioneaza (mai jos am sa pun si un clip), nu il confund cu altceva.

Increderea mai vine si din faptul ca barele sunt analizate si in functie de S/R (PPZ), divergente, etc.

 

Asta nu inseamna ca nu o sa ma uit, inca o data pe cartea lui Nelson, sa vad si sa judec si in lumina ei acest set-up.

Observatiile tale le consider binevenite cel putin mie.

 

Mai jos am pus o poza cu divergenta si PPZ-ul.

 

In alta ordine de idei, daca am vazut ca set-up-urile sunt urmarite de Oltciter=D> am facut si eu un prim clip.

Nu va invit sa va uitati la el daca stiti ca va supara prea tare sa va uitati la clipuri facute de amatori.

E primul meu clip si exista o mica nesincronizare audio-video.(am incercat sa o remediez si am stricat-o si mai rau, la final recurgand la prima varianta, mai buna)

 

Subiectul clipului este un exercitiu ce a plecat de la ............. vedeti acolo.

Adresa este: 4shared.com - online file sharing and storage - download 1 movie.fbr

 

Bafta!

post-3780-125837413857_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observatiile facute sunt bine venite!

Da , este adevarat ca dpdv chandelstick interpretarea este mult mai variata, dar simplificarea interpretarii prin bare este compensata prin selectivitatea setupurilor.

Degeaba am un pinbar care dpdv chandelstik nu este un doji care sa-mi indice indecizie, daca acesta are o locatie superproasta!

La NZDUSD h4 (imaginea postata anterior) nu este un setup de categorie A, dar am compensat aceasta deficientza prin luarea in consideratziea unui buffer de intrare. Deschiderea acelui pending presupune un break destul de puternic al pretzului, ceea ce imi va indica mie ca sansele unei plecari in short s-au marit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cestia cu bufferu e corecta eu vraoim sa zic altceva, il citez pe tandrei "Mie mi s-a parut ca pin-ul simplifica multe patternuri japoneze si din acest motiv mi se pare " de incredere" problema e ca pinbatul simplifica candlesticurile dar candlesticurile dau semnale diferite alea care formeaza pinul si nu toate dau aceasi directie, din neatentie nu am vazut bufferu lui olciter care explica logica, dar cunoasterea buna a cndlesticurilor nu mai facea nevoie de o evetruala asteptare in jos. oricum admirabil threadul barvol oclitere sa te felicit ca eu nu am fact o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit, Flames!

 

Desi esti unul din veterani, sper sa nu te superi ca ti-am zis asa.:-?

Ai dreptate, bara e doji. Diferenta O-C e de 1 pip, la un spread de 5.

Mie mi s-a parut ca pin-ul simplifica multe patternuri japoneze si din acest motiv mi se pare " de incredere"

Prin "de incredere" inteleg: pot sa-l identific usor, am vazut ca functioneaza (mai jos am sa pun si un clip), nu il confund cu altceva.

Increderea mai vine si din faptul ca barele sunt analizate si in functie de S/R (PPZ), divergente, etc.

 

Asta nu inseamna ca nu o sa ma uit, inca o data pe cartea lui Nelson, sa vad si sa judec si in lumina ei acest set-up.

Observatiile tale le consider binevenite cel putin mie.

 

Mai jos am pus o poza cu divergenta si PPZ-ul.

 

In alta ordine de idei, daca am vazut ca set-up-urile sunt urmarite de Oltciter=D> am facut si eu un prim clip.

Nu va invit sa va uitati la el daca stiti ca va supara prea tare sa va uitati la clipuri facute de amatori.

E primul meu clip si exista o mica nesincronizare audio-video.(am incercat sa o remediez si am stricat-o si mai rau, la final recurgand la prima varianta, mai buna)

 

Subiectul clipului este un exercitiu ce a plecat de la ............. vedeti acolo.

Adresa este: 4shared.com - online file sharing and storage - download 1 movie.fbr

 

Bafta!

 

Am analizat prima pozitie pe care tandrei a pus-o ca fiind nefunctionala si am explicat motivele de ce nu am intrat pe ea. Era de evitat intrarea pe acel pinbar.

 

post-2510-125838299374_thumb.png

 

Si aici, cum s-ar fi desfasurat intrarea pe o intrare valida.

post-2510-125838313592_thumb.png

 

Iar aici, iesirea cu notarile de rigoare.

post-2510-125838364157_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus aici o pozitie pe gbpusd azi dimineata in conformitate cu nivele s/r de pe ichimoku.

 

post-2510-125838411661_thumb.png

 

post-2510-125838432613_thumb.png

 

La fiecare 4h nivele s/r mi se modifica, iar pe un trend up vor creste ca valoare, de aceea am postat poza a doua. Pozitia are un trailing stop de 125 de pips pana la nivelul ppz weekly (linia albastra). Se poate inchide in felul urmator. La spargerea nivelelor 4h in caz ca pozitia nu poate fi inchisa partial.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clip48 - "Analiza tehnica intraday 17- Nov - 2009 " - se poate descarca din:

 

sectiunea "Clipuri forex" de pe siteul meu

sau din

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

 

Bafta la pipsi!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa imi permiteti si mie sa intervin aici cu o analiza folosind aceasta metoda :-?.

Observam, desi inca nu s-a inchis candela daily, un DBLHC si sper sa nu fi interpretat gresit patternul.

COnsider ca locatia acestuia este buna deoarece putem observa confluente atat cu EMA 150( verde),cu ratia fibo 61,8% si cu acel suport daily la 0.8800

 

Sunt oarecum la inceput cu aceasta metoda, pe forex sunt de cateva luni, deci s-ar putea sa nu am dreptate. Am postat aici in speranta ca daca am interpretat gresit voi invata ceva.

 

Multumesc anticipat de raspunsuri.

Bafta la pipsi!

post-1714-125857658291_thumb.jpg

Editat de Piticu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.