Sari la conținut

MACD - Oanda


Postări Recomandate

  • Moderators

Are cineva acest indicator MACD folosit pe platforma celor de la Oanda in format MQL ? Am observat un anumit pattern pe el care pare sa ofere semnale de entry cu o acuratete destul de mare. Insa mai am mult de lucrat pentru a crea o strategie specifica. Platforma celor de la Oanda este destul de greoaie in ceea ce priveste back testingul sau cel putin asa mi se pare mie si in plus nu pot adauga alti indicatori.

Sper ca ma poate ajuta cineva cu acest indicator. Promit sa postez ulterior pe forum eventuala strategie creata :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Are cineva acest indicator MACD folosit pe platforma celor de la Oanda in format MQL ? Am observat un anumit pattern pe el care pare sa ofere semnale de entry cu o acuratete destul de mare. Insa mai am mult de lucrat pentru a crea o strategie specifica. Platforma celor de la Oanda este destul de greoaie in ceea ce priveste back testingul sau cel putin asa mi se pare mie si in plus nu pot adauga alti indicatori.

Sper ca ma poate ajuta cineva cu acest indicator. Promit sa postez ulterior pe forum eventuala strategie creata :D .

Vezi daca iti place asta!

 

Later edit: nu cred ca indicatori MQL sa mearga pe platforma de la Oanda! Nu ai posibilitate de instalare in acea platforma de indicatori custom!

Indicatorul pe care l-am pus aici este un indicator pentru metatrader4

MACDcorrect.mq4

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu ai mai folosit Metatrader pana acum? Hmmmm, pune-te pe treaba amice. Bafta

Aaa... Poftim ? De unde ai dedus tu ca nu am mai folosit metatrader pana acum ?

 

@oltciter Nu e exact ceea ce caut. Aveam acest indicator numai ca al meu se cheama MACDtrue. Multumesc oricum pentru interesul acordat.

Totusi din cate observ ati inteles un pic gresit cererea mea. Oltciter stiu ca nu pot sa adaug indicatori in OANDA, nu am spus ca vreau sa fac asta. Eu vroiam defapt un indicator mql pentru MT4 asa cum este cel pe care l-ai postat tu dar care sa arate exact ca indicatorul MACD care exista pe platforma Oanda. Indicatorul Macd de pe platforma Oanda are acele bare colorate in rosu si verde spre deosebire de cel postat de tine care nu face diferenta intre bare. Nu am gasit pana acum un indicator mt4 care sa arate asa. Asta caut eu defapt si asta am si cerut aici pe forum. Sper ca acum ati inteles cu totii ce caut defapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

poate e ok asta

Mersi,dar totusi nu este ceea ce caut. Si un daltonist si-ar da seama care e rosie si care e verde in acest indicator :D

 

Am atasat o poza a indicatorului de pe oanda pentru cei care nu au incercat aceasta platforma, dar care poate au acest indicator. Defapt acest indicator este identic cu cel postat de oltciter numai ca cel de la oanda se coloreaza cu rosu cand bara curenta este mai mica decat cea precedenta si cu verde cu aceasta este mai mare ca cea precedenta. Poate ne ajuta cineva mai priceput in ale programarii si face aceste modificari indicatorului macd deja postat de olticter.

post-3657-1247559072_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate e ok asta

Mersi,dar totusi nu este ceea ce caut. Si un daltonist si-ar da seama care e rosie si care e verde in acest indicator :D

 

Am atasat o poza a indicatorului de pe oanda pentru cei care nu au incercat aceasta platforma, dar care poate au acest indicator. Defapt acest indicator este identic cu cel postat de oltciter numai ca cel de la oanda se coloreaza cu rosu cand bara curenta este mai mica decat cea precedenta si cu verde cu aceasta este mai mare ca cea precedenta. Poate ne ajuta cineva mai priceput in ale programarii si face aceste modificari indicatorului macd deja postat de olticter.

 

Dragul meu eu am un astfel de indicator custom dar e cu copyright si nu pot sa-l postez public! Isi schimba culoarea histogramei in functie marimea barei in compartie cu precedenta!

 

Totusi inclin sa cred ca acorzi mult prea mare importantza indicatorilor! Dupa parerea mea nu-ti trebuie nici un indicator pe chart pentru a face trade.Personal folosesc MACD doar in cazuri de divergente clare care imi sunt confirmate de barpaternuri.Si asta se intampla destul de rar.

Din exeperientza mea indicatorii nu pot sa-ti arate decat TRECUTUL, nici macar PREZENTUL, ce sa mai vorbim de VIITOR!!

Bafta!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Dragul meu eu am un astfel de indicator custom dar e cu copyright si nu pot sa-l postez public! Isi schimba culoarea histogramei in functie marimea barei in compartie cu precedenta!

 

Totusi inclin sa cred ca acorzi mult prea mare importantza indicatorilor! Dupa parerea mea nu-ti trebuie nici un indicator pe chart pentru a face trade.Personal folosesc MACD doar in cazauri de divergente clare care imi sunt confirmate de barpaternuri.Si asta se intampla destul de rar.

Din exeperientza mea indicatorii nu pot sa-ti arate decat TRECUTUL, nici macar PREZENTUL, ce sa mai vorbim de VIITOR!!

Bafta!

 

Sunt total de acord cu tine insa cred ca asa cum nu ai nevoie de nici un indicator pentru a tranzactiona la fel o poti face folosind totusi indicatori. Prefer totusi sa aleg tranzactionarea dupa indicatori. Fac aceasta alegere deoarece consider ca un indicator este cu mult mai sincer fata de ceea ce poate. Sa exemplific: Pretul atinge un anumit nivel pe care nu il poate depasi. Are loc un retracement dupa care pretul isi reia trendul. Ideea generala e ca atunci cand va reintalni acel nivel initial s-ar putea ca din nou sa nu poata depasi acel nivel. Traderul pune sell la acel nivel, pretul face retracement si traderul castiga. Aceste nivele de rezistenta sunt defapt anumite paternuri ca in trecut au avut in general acelasi rezultat. Cu toate acestea insa acea rezistenta nu tine intotdeauna. Atunci cand pretul sparge acel nivel se considera ca momentumul este puternic si ca pretul isi va continua directia. Din nou se formeaza un alt model de pattern care in trecut a avut acelasi rezultat. Dupa ce pretul isi continua un pic directia acesta se razgandeste si o face din nou retracement, aparent fara motiv... Imediat se considera a fi un false break out si se formeaza ideea ca pretul va face din nou retracement. Stiu ca aceste semnale pot fi filtrate in mai multe moduri si ca un trader experimentat in aceste metode stie daca sa intre sau nu la acel nivel de rezistenta si mai ales in ce directie. Ce vreau sa spun eu este ca toate aceste patternuri si nivele de rezistenta au mereu scuze alte paternuri atunci cand acestea gresesc. Citeam intr-un post al lui tradelover cum acesta comenta despre nivelele de rezistenta fibbonacci cum ca formeaza niste iluzii frumoase. Sunt total de acord. Pe history aceste nivele arata fabulos insa in live trading e greu sa sti exact care nivel va tine si/sau daca va tine. Cu un indicator treaba sta altfel parerea mea. Observi un anumit patern pe un anumit indicator si apoi il pui la incercare pe history. Observi ca are dreptate in 70% din cazuri in general. Testezi pe real si observi acelasi procentaj. Ce faci in legatura cu cele 30 % pierdute ? nimic. Ele fac parte din sistem si tu sti ca daca iti planuiesti banii asa cum trebuie in final vei iesi pe plus pentru cain 70% din cazuri castigi. Nu cauti scuze pt cele 30 % si pana la urma nici nu te intereseaza. Nu ai nevoie de alt patern care sa explice de ce alt patern a pierdut si tot asa...

 

Stiu ca sunt multi traderi care castiga foarte bine folosind numai linii de trend/suport/rezistenta fibonacci etc si mi se pare o metoda ok de a tranzactiona, insa aceasta metoda nu este compatibila cu ideologia si principiile mele despre piata, pret si tranzactii. Momentan prefer sa storc aceste indicatoare de tot ce au ele mai bun de oferit si sa folosesc acele linii de rezistenta/suport doar pentru a imi face o idee generala despre piata si a o intelege mai bine.

Poate ca dupa ce voi termina o facultate de profil economic si voi mai aduna si ceva ani de experienta pe forex, voi fi in stare sa inteleg mult mai bine piata pe termen lung si voi tranzaction dupa sentimentul general al pietei dat de trendul general daily weekley etc si voi renunta la acesti indicatori. Pana atunci insa incerc sa supravietuiesc si sa mai adun si cate ceva pe parcurs tranzationad intraday cat mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accept decizia ta si nu o contrazic in nici un fel! Dar cu timpul o sa cauti sa-ti simplifici cat mai mult metoda de trade.

Eu merg pe urmatorul principiu :

Cu cat o actiune, pentru a merge bine , trebuie sa respecte mai multe reguli, ea se va desfasura din ce in ce mai prost!

Cu cat o actiune in desfasurarea ei se ghideaza dupa cat mai putine reguli , simple si eficiente, rezultatul va fi intodeauna cel scontat!

 

Un indicator in plus pe un chart inseamna acumularea a inca cel putin 2 reguli care trebuie respectate in strategia de trade!

 

Astfel in loc sa respecti cumulativ ,sa spunem, numai 4 reguli obligatorii la intrarea in trade, va trebui sa respecti 6! Iar astea 6 de multe ori se bat cap in cap intre ele, si nu iti dai seama de asta, rezultand un trade prost!

 

IN concluzie cu cat vei inainta in varsta (am inteles ca ai numai 17 ani) vei cauta simplitatea ! Si stii ce e frumos la simplitate?

Este si super eficienta!

 

Spor la pipsi!

Oltciter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Accept decizia ta si nu o contrazic in nici un fel! Dar cu timpul o sa cauti sa-ti simplifici cat mai mult metoda de trade.

Eu merg pe urmatorul principiu :

Cu cat o actiune, pentru a merge bine , trebuie sa respecte mai multe reguli, ea se va desfasura din ce in ce mai prost!

Cu cat o actiune in desfasurarea ei se ghideaza dupa cat mai putine reguli , simple si eficiente, rezultatul va fi intodeauna cel scontat!

 

Un indicator in plus pe un chart inseamna acumularea a inca cel putin 2 reguli care trebuie respectate in strategia de trade!

 

Astfel in loc sa respecti cumulativ ,sa spunem, numai 4 reguli obligatorii la intrarea in trade, va trebui sa respecti 6! Iar astea 6 de multe ori se bat cap in cap intre ele, si nu iti dai seama de asta, rezultand un trade prost!

 

IN concluzie cu cat vei inainta in varsta (am inteles ca ai numai 17 ani) vei cauta simplitatea ! Si stii ce e frumos la simplitate?

Este si super eficienta!

 

Spor la pipsi!

Oltciter

Ai perfecta dreptate. Stiu exact despre ce vorbesti si cred ca deja am facut progrese in ceea ce priveste simplitatea metodei de trade. S-ar vedea cel mai bine daca ati vedea cum arata primul meu template MT4 si cum arata cel dupa care tranzactionez astazi. Primul continea in jur de 4 indicatori vreo 3 MA si inca un parabolic sar aruncat pe grafic... o invamaseala totala. Astzi graficele mele arata mult mai curate mai aerisite iar numarul de indicatori si reguli sa redus drastic. Am iubit simplitatea din totdeauna si incerc sa o aplic in tot ceea ce fac. Chiar si ca designer amator nu eram in sare sa fac un logo complex desi situatia o cerea. Nu reuseam sa imi imaginez decat ceva simplu...o forma simpla, una doua culori maxim, nimic mai mult. Sunt convins ca aceleasi principii ma vor ajuta in forex. Si dap am numai 17 ani :D Cred ca sunt cel mai tanar membru al forumului si cu siguranta sunt cu muult sub media de varsta a forumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.