Sari la conținut

Calculator OANDA


Postări Recomandate

  • Moderators

Din seria "Hai sa facem si noi ceva in excel" vin cu inca un tabel/calcuator facut in excel :D

Acest tabel poate fi folositor celor care tranzactioneaza prin OANDA...

Ideea care sta la baza este urmatoarea:

EX:

Risc de 2% din balanta flotanta

valoarea balantei: 2500

Valoarea SL-ului 120

Rezulta:

Risc 50$ pe tranzactie intr-un sl de 120

Rezulta:

1 pip = 0.41

Ramane acum problema deschiderii un pozitii de marimea x unitati care sa creeze aceste valori. Am tot mers pe metoda rece rece cald cald fierbinte ouch perfect :D Ma refer la faptul ca incercam diverse marimi gen 10000 8000 9000 pana cand calculatorul lor imi arata 0.41 $/pip

Prin acest tabel calculez marimea exacta a unei pozitii in functie de pretul perechii si de valoarea pe care doresc sa o aiba un pip.

 

Desi tabelul are listate mai multe perechi, nu se folosc decat 3 metode de calcul...

Primul rand, pt EUR/USD si GBP/USD e valabil pt toate perechile care au a doua moneda USD ( quote / counter currency cum vreti sa ii ziceti ) in afara de xau/usd unde rezultatul calculatorului trebuie impartit mai departe la 100.

Al doilea rand, pt EUR/GBP e valabil pentru toate perechile in care a doua moneda este prima in perechile de pe primul rand (EUR/GBP: GBP - GBP/USD orice/AUD: AUD - AUD/USD orice/NZD: NZD - NZD/USD etc)

Pentru toate celelate randuri se foloseste aceeasi metoda de calcul valabil pentru restul perechiilor ramase.

Important pentru aceasta metoda de calcul este valoarea celei de-a doua monezi dintr-o pereche in USD... Ex: Pt EUR/JPY aveti nevoie de pretul JPY/USD Pt GBP/CHF aveti nevoie de pretul CHF/USD De aceea programul va cere valoarea USD/JPY atunci cand calculatii perechiile cu JPY la urma :D

La fel de bine poate fi folosit acest program pentru toate celelalte perechi nenotate in tabel, fiecare la categoria ei desigur. Ex: Pt AUD/CAD folositi a treia metoda de calcul, Introduceti pretul USD/CAD la momentul deschiderii pozitiei; programul calculeaza valoarea CAD/USD; Introduceti valoarea $/pip; Vi se va afisa numarul de unitati pe care trebuie sa il tranzactionati.

Nota: Pe perechile cu jpy ca si pe aur numarul de unitati trebuie imparti la 100; Recomand ca dupa ce programul calculeaza numarul de unitati sa il introduceti in market orderul OANDA cifra cu cifra pana cand acesta afiseaza exact valoarea/pip dorita... Daca mai raman ceva cifre la urma in tabel va rog sa le ignorati :D

OANDA_calculator.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

  • Moderators

@oltciter

 

Pai... E complicat :D Desi e mult mai "user oriented" sau user friendly.... commenturi instructiuni culori etc mi se pare totusi complicat... Trebuie sa recunosc totusi ca nu am nici cea mai mica idee ce ar trebui sa calculeze tabelul :D ... Poate din cauza asta mi se pare prea complicat tabelul :D

 

Am totusi o presimtire ca nu are nici o treba cu ceea ce calculeaza tabelul meu :D

 

"Calcul lot de intrare in trade in functie de marginea ramasa neutilizata (sau equity) pentru tehnica de trailing buy sau sell in functie de high-low al candelei precedente." Cu siguranta nu folosesc aceasta "metoda" pentru ca nu am nici cea mai mica idee la ce se refera cifrele calculate de tabel. Sper ca ma poti lamuri macar sumar despre ce naiba e vorba :D Uite urmatoarele date: High:135.06 Low:134.83 E vorba de graficul de 1H pe EUR/JPY in acest moment la oanda. Risk/reward 1:1 si margine disponibila: 1500 rtanzactie Long Leverage 50 valoare pip/100$ - n-am idee ce ar trebui sa scriu :D Poate imi exemplifici si mie ce face tabelul folosind aceste date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@oltciter

 

Pai... E complicat :D Desi e mult mai "user oriented" sau user friendly.... commenturi instructiuni culori etc mi se pare totusi complicat... Trebuie sa recunosc totusi ca nu am nici cea mai mica idee ce ar trebui sa calculeze tabelul :D ... Poate din cauza asta mi se pare prea complicat tabelul :D

 

Am totusi o presimtire ca nu are nici o treba cu ceea ce calculeaza tabelul meu :D

 

"Calcul lot de intrare in trade in functie de marginea ramasa neutilizata (sau equity) pentru tehnica de trailing buy sau sell in functie de high-low al candelei precedente." Cu siguranta nu folosesc aceasta "metoda" pentru ca nu am nici cea mai mica idee la ce se refera cifrele calculate de tabel. Sper ca ma poti lamuri macar sumar despre ce naiba e vorba :D Uite urmatoarele date: High:135.06 Low:134.83 E vorba de graficul de 1H pe EUR/JPY in acest moment la oanda. Risk/reward 1:1 si margine disponibila: 1500 rtanzactie Long Leverage 50 valoare pip/100$ - n-am idee ce ar trebui sa scriu :D Poate imi exemplifici si mie ce face tabelul folosind aceste date.

Daca pui cursorul pe colturile rosii ale celulelor galbene o sa-ti apara niste comentarii. Ca idee generala tabelele calculeaza marimea lotului de investit in functie de:

-leverage

-proportia risk/reward

-cota de intrare

-cota stop loss

-cantitatea de bani reala (fara leverage) pe care vrem sa o investim

 

Calcul se poate face in trei variante in functie de situatia in care se afla utilizatorul. Cele mai uzitate situatii sunt varianta market (VAR MARKET) in care se i-au in considereare valorile de intrare la momentul unei intrari directe in piatza, si varianta in fuctie de lot (VAR MARKET in functie de lot) care isi face calculul in functie de cota de intrare si banii reali (fara leverage) pe care vrem sa-l bagam in trade.

Utilizatorul poate sa-si bage datele numai in celulele albe.

Celulele colorate contin formule de calcul care isi extrag si iau in calcul valorile din celulele albe.

In exemplul tau cu EURJPY pot sa-ti spun ca la o balantza flotanta de 1500$ pe un maxim de 135.06 si un minim de 134.83 , levereage 1:50 si o valoarea a pipului pentru un lot de 100$ (5000 leverage de 1:50) de aproximativ 0.50 $ , marimea lotului investit este de 6522 unitati cu pending buy stop la 135.11 stop los la 134.88 si tp la 135.34

 

Daca vrei sa intri la 135.11 cu sl la 134.80 (intrare long bineinteles) atunci lotul tau va trebui sa fie de 4839 de unitati , avand de indeplinit aceleasi conditii ca mai sus (1:50, BF = 1500$ etc)

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@ oltciter

 

Mersi de explicatii, insa nu era nevoie sa explici cum functioneaza excelul si ce patratele trebuiesc completate sau cum pot vedea acele comentarii :D Cred ca ai spus totusi toate acele lucruri pentru ceilalti care citesc acest topic si care poate nu au experienta deloc in excel.

 

Inteleg acum cum functioneaza tabelul si care ii este menirea... Initial aveam impresia ca face ceea ce face si umilul meu tabel insa nu este cazul, de aici si confuzia mea legata de tabelul tau. E folositor mai ales ca face calculele si in loturi normale, chiar daca eu personal poate ca nu am nevoie sa il folosesc. Metoda mea de trading impune un SL si un TP fix rr 1:1 SL = 2% din cont, care imaprtit la valoare SL in pips = valoare pip Mai departe singurul lucru pe care trebuie sa il stiu e cate unitati sa tranzactionez in oanda ca sa ating acea valoare pip... De aici si aparitia acelui tabel minune pe care l-am postat :D

 

Poate mai posteaza lumea si alte calculatoare excel... Nu suntem toti atat de destepti incat sa programam indicatori/experti/calculatoare mql, insa mult mai multi suntem in stare sa facem ceva folositor in excel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.