Sari la conținut

Postări Recomandate

inca un exemplu: bare NS (no supply) pe g-j 15min (142.50 este nivel de suport anterior, vezi graficul din postul #45 cu range-ul intre liniile albastre).

post-1398-125476123482_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

liniile acelea orizontale intrerupte ( PVP h1 ) care taie chartul in intregime, mai sunt doua care trec prin range-ul anterior de unde le ai ?

 

Ma refer la ultimul post al tau

 

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt puse de mine. 142.68 era semnalul de long pe maximul NS; pvp h1 este pusa pe valoarea de la market statistics; si cea de jos e limita inferioare a range-ului de care vorbeam.

 

liniile acelea orizontale intrerupte ( PVP h1 ) care taie chartul in intregime, mai sunt doua care trec prin range-ul anterior de unde le ai ?

 

Ma refer la ultimul post al tau

 

 

Multumesc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spuneam ca atunci cind vedem o bara de volum mare, trebuie sa ne intrebam mereu ce inseamna. un volum mare pe o bara lunga cu spread mare inseamna de obicei 2 lucruri:

 

1. fie slabiciunea trendului curent, prin lichidarea masiva a pozitiilor;

2. fie efort de a trece printr-un suport sau o rezistenta.

 

daca despre punctul 1 am discutat, si e descris si in documentul pdf atasat pe la inceput, nu am dat nici un exemplu despre punctul 2. am gasit unul foarte sugestiv pe g-j, si vreau sa-l discut pe scurt aici.

 

linia albastra reprezinta suportul; se vede ca pretul trece prin zona, cu un volum mare, si depaseste putin suportul - putem interpreta asta ca lichidarea pozitiilor short, dar in acelasi timp putem interpreta si ca efort de a depasi suportul. ce e de facut? se asteapta urmatoarele miscari, pentru confirmarea miscarii ulterioare. am indicat o bara ND, care confirma lipsa cererii; dupa confirmare, pretul s-a miscat in jos inca 100 de pipsi.

post-1398-125484397303_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot in zona respectiva au fost si doua bare care puteau fi interpretate ca NS; le vedeti in acest grafic.

 

asa ca atentie la ambele directii. pretul se poate intoarce oricind.

post-1398-125484467971_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem iar un volum mare pe o bara mare cu spread mare. Posibil ca trendul sa se fi terminat dar nu suntem siguri decat atunci cand pretul sparge rezistenta iar apoi o retesteaza.

 

 

Parerea mea

Scrat corecteaza-ma

 

 

Bafta

post-2700-125485461484_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

explicatia mea cu virfurile precedente ale barelor cu volum mare a fost simplista. in realitate trebuie sa urmarim si configuratia barei urmatoare.

 

in exemplul tau cu eur-gbp:

- prima bara pe volum mare este urmata de o alta, care inchide bullish = buyers; daca ar fi inchis bearish, atunci volumul mare ar fi insemnat SELL. e drept ca pretul a coborit ca sa testeze minimele, si e drept ca pretul a trecut putin sub bara de care vorbim, DAR uita-te cum arata testul (doua bare cu volume maricele, a doua fiind aproape un doji si urmate de candele usor bullish).

- a doua bare pe volum mare este urmata de o alta care inchide bearish = sellers.

uita-te cum arata si h1.

 

in exemplul cu e-j, in principiu cam asa e; analizeaza si a doua bara dupa virful de volum si vezi daca inchide bullish sau bearish.

 

ca sa te lamuresti, incearca sa citesti si postul acesta de pe FF.

 

Scrat sa fiu sincer m-am cam zapacit de cap.

 

In attach de mai jos cum interpretez acele 2 bare ? Pt. ca avem volum f. mare pe fiecare din ele

 

 

 

Multam

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traducerea aproximativa a postului FF e mai jos, impreuna cu graficul respectiv:

 

==========

prima candela pe care o vedem este o candela extrema. Are spread-ul mare si volumul foarte mare, iar close-ul este aproape de minim. Pozitia valorii close aproape de minim sugereaza ca exista cerere (buyers) in interiorul acestei candele.

 

VSA afirma ca daca urmatoarea candela este in sus (bullish), atunci a existat intr-adevar cerere in candela extrema.

 

pe exemplu se vede ca urmatoarea candela este bearish, nu bullish.

 

daca aceasta candela ar fi fost bearish cu un spread mic pe volum si mai mare, atunci asta ar fi insemna dovada ca buyers au intrat atit pe aceasta candela, cit si pe cea extrema.

 

dupa cum arata graficul, volumul scade pe aceasta candela urmatoare (e vorba de cea indicata de a doua sageata). inchide intr-adevar mai sus de mijlocul spread-ului, dar nu are o configuratie bullish.

 

dupa o asemenea actiune extrema, piata intra in consolidare / distributie. urmeaza candele bullish (de fapt, "up-candle" in vsa inseamna o candela care inchide mai sus decit precedenta, vezi si pdf-ul cu precizarile de limbaj) care au volum mai mic decit oricare 2 candele precedente - acestea sunt teste esuate, sau teste fara rezultat (se testeaza existenta cererii, daca ar exista cerere pretul ar lua-o in sus). se vad candele bullish mici pe volum usor in crestere, ceea ce e semn de SELL (squats).

 

insa cel mai important indiciu este dat de candela care urmeaza dupa actiunea extrema.

post-1398-125485724345_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.