Sari la conținut

Postări Recomandate

da, pe h4 erau ND.

inca un lucru: nu uita contextul general. o bara ND are semnificatie cind este linga o rezistenta. un NS e semnificativ linga un suport.

 

ti-am trimis e-mailul.

 

aici cred ca am ghicit-o: barele indicate de tine prin stelute se numesc ND- no demand adica fara cerere

 

 

este corect?

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Scrat !

 

 

Am copiat fisierul srv in MT/config, mi-am deschis un nou cont demo la IBFX selectand configuratia de la fisierul srv ( server demo )

Cred ca acum volumele sunt la fel cu ale tale.

Mai trebuie sa fie ceva ca la tine si anume barele pe chart care au culoarea rosie si verde bine asta nu ar fi o problema cred eu, dar aceste bare la tine pe chart apar doar cu pretul de inchidere. Explica-mi te rog cum faci ?

 

Am atasat si un print screen ca sa-ti dai seama despre ce este vorba

 

Multumesc

Bafta

post-2700-125467861974_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

 

Salut Scrat !

 

 

Am copiat fisierul srv in MT/config, mi-am deschis un nou cont demo la IBFX selectand configuratia de la fisierul srv ( server demo )

Cred ca acum volumele sunt la fel cu ale tale.

Mai trebuie sa fie ceva ca la tine si anume barele pe chart care au culoarea rosie si verde bine asta nu ar fi o problema cred eu, dar aceste bare la tine pe chart apar doar cu pretul de inchidere. Explica-mi te rog cum faci ?

 

Am atasat si un print screen ca sa-ti dai seama despre ce este vorba

 

Multumesc

Bafta

 

HLC_Bars.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce informatii se mai pot afla de pe volume: unde sunt ultimii buyers, sau ultimii sellers. graficul atasat are marcate ultimele volume extreme pe h4:

 

ultimul sell major a inceput de la 144.35 (maximul barei marcate cu sageata rosie); daca pretul trece in sus prin aceasta valoare, consider ca a trecut prin rezistenta si va continua urcarea.

 

ultimul buy major a fost la 140.98 (minimul barei marcate cu sageata verde); daca pretul trece in jos, consider ca a trecut prin suport si continua caderea.

post-1398-125473478663_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa vedem Scrat daca am inteles ce este o bara ND - no demand ( fara cerere )

Am trasat liniile de trend la h4 perechea usd/cad. Observ ca la linia de rezistenta apare o bara cu volum mic marcat cu steluta pe grafic. Acest lucru ma duce cu gandul ca nu mai este cerere si am marcat minimul acestei bare pt a intra in momentul cand pretul sparge acest minim cea ce sa si intamplat de altfel. Interesant este ca dupa ce a aparut aceasta bara pretul a continuat sa urce pt. a fura SL fraierilor care le-au pus ca la carte deasupra rezistentei. IMPORTANT - in acest caz se va intra sub minimul acestei bare.

 

 

Ce nota imi dai Scrat ?

 

 

Numai bine

post-2700-125475529936_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca ai inteles cum trebuie sa arate ND.

 

acum detaliile: ce arati tu pe grafic este o bara care doar arata ca ND, insa importanta ei este nu este atit de mare, iti spune ca nu mai exista cerere si e posibil ca pretul sa se intoarca. insa NU PIERDE din vedere fondul pietei in momentul respectiv, care e inca bullish.

 

o bara ND tipica apare fie chiar in momentul in care e testata rezistenta, fie la putin timp dupa, cind downtrendul deja a inceput.

ca o regula generala, sa tii minte ca intr-un uptrend nu dai atentie barelor ND ci barelor NS. cit timp vezi bare NS, inseamna ca nu exista oferta deci uptrendul poate continua. trendul se considera intact pina la proba contrarie.

 

nu se intra short la confirmarea fiecarei ND dintr-un uptrend, pentru ca n-o sa mearga. coreleaza si celelalte informatii pe care ti le da graficul: daca a ajuns la rezistenta; daca trendul da semne de oboseala (volum mare pe candele bullish largi); daca vezi semne de distributie (asta se vede ca o consolidare sau un range).

 

uite un alt exemplu. g-j 15min. o bara care arata ca un NS, si care e situata la nivelul unei consolidari anterioare. doar ca nu vad semne ca distributia s-a terminat. sa vedem daca o ia inapoi in sus pe confirmare.

 

Ia sa vedem Scrat daca am inteles ce este o bara ND - no demand ( fara cerere )

Am trasat liniile de trend la h4 perechea usd/cad. Observ ca la linia de rezistenta apare o bara cu volum mic marcat cu steluta pe grafic. Acest lucru ma duce cu gandul ca nu mai este cerere si am marcat minimul acestei bare pt a intra in momentul cand pretul sparge acest minim cea ce sa si intamplat de altfel. Interesant este ca dupa ce a aparut aceasta bara pretul a continuat sa urce pt. a fura SL fraierilor care le-au pus ca la carte deasupra rezistentei. IMPORTANT - in acest caz se va intra sub minimul acestei bare.

 

 

Ce nota imi dai Scrat ?

 

 

Numai bine

 

post-1398-125475695712_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de directia trendului major, sau depinde de tine. daca decizi ca e in regula sa intri long...

daca trece de rezistenta asta, va urca pina la rezistenta urmatoare :D caut-o pe grafic si vezi daca iti convine r:r. SL il pui sub ultimii buyers.

 

ok. vorbisem de usd/jpy unde acum pretul este aproape de rezistenta. Unde intram ? unde punem SL si Unde TP ?

 

Bine asteptam sa treaca de rezistenta, si daca trece ce facem ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa vad si eu graficul h4. pentru o perspectiva mai buna, poti sa te uiti la daily (vezi directia "generala"); si la h1 (vezi directia de scurta durata).

 

deocamdata nu vad nici buy nici sell pe g-u.

 

Referitor la ce ai spus mai devreme unde se afla ultimii buyeri si unde se afla ultimii seleri, am facut si eu o analiza la gbp/usd conform attach.

 

 

este bine Scrat ?

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.