Sari la conținut

Postări Recomandate

corect scrat

 

 

Trebuia sa ma uit la faptul ca de exe. pe chartul tau volumele mici specificate de tine cu stelute sunt de fapt bare bullish ( si care exprima corectiile mici ), volumele mari au bare bearish unde ma duce cu gandul la faptul ca sell-rii sunt prezenti in piata si ca trendul descendent inca nu s-a incheiat.

 

 

Spune-mi daca am gandit-o bine

 

 

Multumesc

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asa e, inca exista sellers in piata, si barele alea bullish pe volume mici sunt de fapt teste ale cererii care se vede ca nu exista.

uita-te pe 15 minute la ultimele bare. ce vezi? poti sa ai incredere in configuratia respectiva?

post-1398-125527496505_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asa e, inca exista sellers in piata, si barele alea bullish pe volume mici sunt de fapt teste ale cererii care se vede ca nu exista.

uita-te pe 15 minute la ultimele bare. ce vezi? poti sa ai incredere in configuratia respectiva?

 

 

nu, nu am incredere in configurtia respectiva. Eu as astepta pana la formarea unei bare de volum mai mare decat precedentele, si atunci daca aceasta bara se formeaza ( pe o bara bearish ) inseamna ca sell-rii sunt inca in piata. Ce vedem pana acum este exact ceea ce ai spus si tu adica o testare a cererii.

 

 

Spune-mi daca am analizat bine

Multumesc

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu neaparat. ai in vedere ambele variante; chiar daca bara e bearish, un volum mare poate insemna si activitate buy! trebuie sa astepti confirmarea...

am vrut de fapt sa zic ca vineri la finalul sesiunii ny volumul nu mai e relevant, ca toti si-au luat jucariile si-au plecat acasa :((

luni e vacanta pe US; nu ma astept la miscari importante.

 

 

da, asa e, inca exista sellers in piata, si barele alea bullish pe volume mici sunt de fapt teste ale cererii care se vede ca nu exista.

uita-te pe 15 minute la ultimele bare. ce vezi? poti sa ai incredere in configuratia respectiva?

 

 

nu, nu am incredere in configurtia respectiva. Eu as astepta pana la formarea unei bare de volum mai mare decat precedentele, si atunci daca aceasta bara se formeaza ( pe o bara bearish ) inseamna ca sell-rii sunt inca in piata. Ce vedem pana acum este exact ceea ce ai spus si tu adica o testare a cererii.

 

 

Spune-mi daca am analizat bine

Multumesc

 

Numai bine

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrat iata si un exe. nefericit

 

 

1. Am intrat deoarece pe h4 am descoperit o zona de supracumparare

2. Am comutat chartul pe h1 si am descoperit ca pretul a confirmat pe RSI in zona de vanzare.

Cum a confirmat ? pai spargand aceea zona mica de suport cei drept printr-o bara de volum in crestere ( mai mare decat precedentele )

 

Acest lucru ma dus cu gandul imediat ca sell-rii au intrat pe piata la fel ca in cazul de mai sus respectiv gbp/usd.

 

 

Oare ce nu a mers ?

 

 

Multumesc

Numai bine

post-2700-12554459127_thumb.gif

post-2700-125544592141_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rind, eur-chf e o pereche timpita care nu mai face trend de mult. nu stiu incotro se indreapta.

in al doilea rind, daca e s-o luam la bani marunti, nu ai tinut cont de nivelele s/r precedente. exista un suport pe 8 octombrie chiar la nivelul unde tu ai intrat sell. nu prea e bine sa vinzi in suport.

incearca perechi mai aerisite, ca nu e obligatoriu sa le iei pe toate la rind.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

multumesc de interes! si eu am constatat ca merge foarte bine in corelatie cu nivelele S/R pe care le explici foarte fain. analiza volumelor imi deschide o alta perspectiva asupra miscarilor pe care le fac aia mari.

 

california e interesanta, in special insorita - insa nu foarte calduroasa aici unde stam noi, din fericire; nu prea am avut timp de explorari ca suntem foarte ocupati cu serviciul. multumesc, transmit sotiei :-? si noi va dorim toate cele bune.

 

si acuma sa revin cu 2 grafice: e-u si g-j.

saptamina a inceput ametit pina acum citeva minute, cind ati vazut ce s-a intimplat. in caz ca nu v-ati prins ce a insemnat spike-ul de pe stiri, sa ne uitam putin la volume.

 

e-u arata un virf in jos, si o activitate foarte mare pe ticks. ce-au facut cei mari? au cumparat, evident, pentru ca luminarea h1 cu pricina a fost urmata de o urcare rapida peste fostul maxim al zilei. cred ca mesajul e clar: reincarcare de longuri la 1.4879. dolarul se vinde, si ar fi bine sa-l vindem si noi pina la proba contrarie.

* o mentiune: daca va uitati cu atentie, 1.4879 este virful activitatii pe volume al zilei de vineri - pretul n-a vrut sa coboare mai jos de zona respectiva.

 

g-j arata un virf in sus; configuratia h1 spune ca au fost o gramada de ordine sell pina la 150.36. aceasta activitate mare ar putea fi interpretata si ca efort de a sparge rezistenta, insa in cazul nostru pretul a luat-o in jos asa ca raminem cu varianta sell. g-j se mentine in canalul descendent, si e de luat sell pina la limita inferioara = 148.20. cu conditia ca 150.36 sa tina, altfel incepe urcarea spre 156 si chiar mai sus.

 

si inainte de a incheia, inca un lucru: stirile sunt intotdeauna folosite ca un pretext de cei mari, care misca pretul pentru a se pozitiona mai bine.

 

comentarii? intrebari? sugestii, reclamatii...?

post-1398-125840184338_thumb.gif

post-1398-125840185329_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca in ultimele 2 saptamani volumele aproape s-au dublat (mai ales pe e-u). Si trendul e in sus. Din cate am observat si eu pretul creste cand volumele cresc (sau scade, dar nu e cazul acum) si din inertie va creste si la prima bara in care volumele se micsoreaza si abia dupa urmeaza un eventual reversal. Deci mizez si eu inca pe o crestere si din analiza volumelor saptamana asta.

@Scrat, ai alta explicatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te uiti prea de departe la grafic... da, e adevarat, volumele au inceput sa creasca, dar unde? la limita superioara a range-ului? la cea inferioara? in interior...?

pretul n-a facut nici o tentativa de a-si schimba directia. ce inseamna aceasta crestere a activitatii? fie distributie (pozitiile long se inchid, pentru ca cei mari vor sa termine trendul bull), fie consolidare (sau, altfel zis, re-acumulare) pentru o noua etapa a trendului bull.

1. in primul caz, de distributie, ce-ar trebui sa vedem inainte de schimbarea de trend: un breakout fals spre in sus, pe volume reduse; urmat de o schimbare a directiei, pe volume mari = efort de trecere prin suport.

2. in al doilea caz, de consolidare, ce-ar trebui sa vedem inainte de un nou rally: un test in jos, eventual un break-out fals pe volume mici, urmat de urcarea pretului pe volume crescute.

am dat doar 2 variante, insa in realitate lucrurile pot evolua si altfel - o sa vedem la momentul respectiv. repet, regula de baza este sa interpretam volumele in contextul background-ului existent.

ce parere ai de graficul atasat?

 

Observ ca in ultimele 2 saptamani volumele aproape s-au dublat (mai ales pe e-u). Si trendul e in sus. Din cate am observat si eu pretul creste cand volumele cresc (sau scade, dar nu e cazul acum) si din inertie va creste si la prima bara in care volumele se micsoreaza si abia dupa urmeaza un eventual reversal. Deci mizez si eu inca pe o crestere si din analiza volumelor saptamana asta.

@Scrat, ai alta explicatie?

 

post-1398-125843104883_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci dupa ultimul volum mare (Bernanke), a urmat o bara cu volum mic, deci a fost o testare si se observa ca nu mai sunt buyeri in piata (cred ca le e frica si de valoarea rotunda 1,5) si acum asteptam iar o bara cu volum mare care va indica directia viitoare. Pana atunci sell. Nu?

 

PS Pe Gold unde vedem volumele, ca Interbank nu le are?

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.