Sari la conținut

Intraday Cu 2 Medii Mobile


Postări Recomandate

SISTEM - Principii : SELECTIVITATE MAXIMA (pauze de urmarire, fara overtrading), PROBABILITATE MAXIMA (intrare la Media Mobila, Liniile de Trend, Bollinger Band-la banda inf/sup ), Taie pierderile rapid, Lasa profitul sa creasca (se urmareste cu Alerte),PRICE ACTION ( Unde IMPULSIVE/corective, Linii Trend si S/R )

 

- intrare : - ORAR : 9-21 ora Romania

- pe TF = 15 MIN cu MA Linear Weighted (mai sensibila pt.intraday) de perioada 8 si 50 (= Trend Principal)

- in directia Trendului Principal(MA 50) + PRICE ACTION (zig-zag,Range, Pretul va fi deasupra MA 50, eventual si MA 8 (pt.Long) )

- de observat Directia si Panta lui MA 50

- daca MA 50 este taiata frecvent de Pret => Range si MA 50 este aprox.Orizontala

- daca pe TF de 15 MIN este Range se poate trece pe TF 1 MIN

 

- iesire : - pun Alerte pt.urmarire Pret

- cand MA 8 isi schimba directia

- cu SL plasat la ultimul maxim/minim , oricum la distanta de Dezastru apoi la BreakEven

- cu TP cand Pretul este in Range (Daily Range mic) sau pt. a prinde Spike-uri

 

 

Trendul Principal este dat de MA 50.

MA 8 arata practic Pretul putin "amortizat".

PRICE ACTION are rol determinat, are aceeasi importanta ca si Trendul Principal (MA 50)

 

Eu aplic demo pe Gbp/Usd si EurJpy (sunt mai volatile decat Eur/Usd dar nu asa periculoase ca GbpJpy )dar cred ca merge si pe alte perechi, eventual cu modificarea perioadelor.

Intrarea in directia Mediei Mobile cu perioada mare este Esentiala.

 

Ma intereseaza,in principiu, o tranzactie barosana pe zi,maxim 2, 3 pe zi. O medie de 40 pips este OK pt.mine.

 

 

Prima tranzactie deschisa : pe Gbp/Usd sell la 1.6310

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Atins SL, Close la 1.6281, rezulta Profit 29 pips.

 

Acum pretul este in Range. Daca as avea timp as trece la TF de 1 MIN pastrand aceleasi medii mobile.

 

Astept insa o deschidere sell la 1.6239 (GBPUSD pe TF 15 min).

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tranzactii azi :

 

-GbpUsd, sell la 1.6422, close la ..., rezultat = ... pips

 

Urmaresc intrarile tale conform a ceea ce ai explicat in primul post. Sper sa nu ma insel! Dar la intrarea de mai sus nu vad nici un semnal de short pe 15 min, 5 min sau 1min. La 1h nici nu se pune problema!

 

Ar fi interesant sa postezi chartul si sa ne explici logica intrarii conform tehnicii celor 2 MA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, mii de scuze, este BUY, m-am grabit.

 

Am modificat si postarea de mai sus.

 

Intradevar, acum este logic conform tehnicii 2MA, tinand cont ca trendul este clar up! Este interesanta tehnica! Felicitari!

 

Later edit: dar cred ca era mai bine daca asteptai retrecementul si un semnal long pe revenirea din retrecement!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.