Sari la conținut

BAT-Alert - indicator de alerta sonora


Postări Recomandate

Va fac cunostintza cu un indicator de alerta de pretz.

 

Indicatorul vizualizeaza cu ajutorul unei linii orizontale pretzul la care se declanseaza alerta sonora.

 

Atentie! Fisierul audio atasat trebuie instalat in acelasi director in care instalati indicatorul!

 

Sper sa va fie de folos!

 

Bafta la pipsi!:-?

alert2.wav

BAT_Alert.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

La indicatorul BAT_Alert am constat o problema mare. Deoarece lucrez cu peste 20 de perechi in permanenta , in cele mai dese cazuri nu stiam unde suna alerta de pret si trebuia sa navighez prin toate charturile pina gaseam "scandalagiul". Ma apuca strechea pina vizitam toate graficele.

Am facut o modificare minora in indicator , astfel incat sa se afiseze si o alerta vizuala care sa comunice pe ce pereche s-a declansat alerta.

In momentul aplicarii pe chart a indicatorului trebuie sa introduceti la AlertPair denumirea produsului tranzactionat (ex. EURUSD).

 

Sper ca aceasta noua varianta sa fie mai uitila dcat prima.

 

Bafta la pipsi!

 

Later edit: Mestre Criodi! Crezi ca poti sa-l faci sa identifice automat perechea pe care a fost introdus si sa o afiseze in mesajul de alerta?

Daca poti, tara iti va fi recunoscatoare!

BAT_Alert_v3.mq4

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

E foarte simplu, functia Symbol() identifica perechea pe care e atasat indicatorul.

 

In cod, modificarea e urmatoarea:

Alert(AlertPair, Symbol());
unde AlertPair e mesajul setat initial.

BAT_Alert_v3.mq4

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Dupa ce m-ati facut sa imi bag nasul in indicator nu m-am mai putut opri pana nu am upgradat indicatorul cu inca un nivel. Am zis, bai daca tot am schimbat o linie de cod, nu ar strica sa mai schimb cateva :|

 

Asa ca am facut o versiune v4 a indicatorului care face urmatoarele:

-alerteaza userul cand pretul se apropie de linia orizontala

-alerteaza userul cand bara curenta atinge linia verticala

-alerteaza userul cand s-a deschis o noua bara

 

Asadar am mai adaugat inca doua alerte in indicator, una pentru timp si una pentru fiecare bara noua. Cea de timp functioneaza dupa aceleasi principii ca si alerta de pret. Mutati linia verticala acolo unde doriti sa fiti alertati. Nu stiu cat de folositoare sunt aceste alerte noi, insa aveti variabile externe prin care va alegeti ce alerte doriti sa utilizati. Cele doua, noi adaugate, sunt setate initial "false".

 

Offtopic
Sper sa nu deranjeze double postul intr-o perioada atat de scurta de timp. Am ales sa nu dau edit pentru ca nu vreau sa amestec noul indicator cu celalalt, un pic mai vechi, in care nu am schimbat mai nimic

 

LATER EDIT: Am rezolvat problema postata mai jos. Indicatorul meu folosea functia deinit() pentru a sterge liniile atunci cand userul scoate indicatorul din uz. Am uitat ca aceasta functie ruleaza si cand userul schimba tf-ul. Astfel indicatorul se redesena practic pe fiecare tf nou, intrucat linia veche era stearsa. Am rezolvat rapid problema renuntand la codul din functia deinit(). A disparut insa si optiunea care sterge liniile automat la deletarea indicatorului de pe chart. Va trebui deocamdata sa stergeti liniile manual :|

BAT_Alert_v4.mq4

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
Never ever! Poti posta cat vrei. Bravo!

Dupa ce m-ati facut sa imi bag nasul in indicator nu m-am mai putut opri pana nu am upgradat indicatorul cu inca un nivel. Am zis, bai daca tot am schimbat o linie de cod, nu ar strica sa mai schimb cateva :|

Asa ca am facut o versiune v4 a indicatorului care face urmatoarele:
-alerteaza userul cand pretul se apropie de linia orizontala
-alerteaza userul cand bara curenta atinge linia verticala
-alerteaza userul cand s-a deschis o noua bara

Asadar am mai adaugat inca doua alerte in indicator, una pentru timp si una pentru fiecare bara noua. Cea de timp functioneaza dupa aceleasi principii ca si alerta de pret. Mutati linia verticala acolo unde doriti sa fiti alertati. Nu stiu cat de folositoare sunt aceste alerte noi, insa aveti variabile externe prin care va alegeti ce alerte doriti sa utilizati. Cele doua, noi adaugate, sunt setate initial "false".

Offtopic
Sper sa nu deranjeze double postul intr-o perioada atat de scurta de timp. Am ales sa nu dau edit pentru ca nu vreau sa amestec noul indicator cu celalalt, un pic mai vechi, in care nu am schimbat mai nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre Criodi! Vezi ca BAT_Alert_V4 are o problema. Daca schimbi tf-ul linia orizontala se repozitioneaza pe pretzul actual. Exemplu. Daca pun alerta pe h4 la 1.5000 si pretul meu este la 1.4950, in momentul in care schimb pe oricare alt tf alerta se repozitioneaza singura la 1.4950.

 

Sper sa-i dai de cap!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Moderators

Am mai facut un mic upgrade indicatorului si am adaugat o noua optiune. Noua versiune poate desena acum mai multe linii orizontale de pret, dandu-va astfel optiunea de a fixa mai multe alerte de pret. Probabil ca mai mult de doua nu veti folosi niciodata, dar chiar si asa, tot e ceva in plus.

 

Noua variabila care stabileste numarul de linii este urmatoarea:

 

extern int NumberOfAlerts=1;

 

Edit

 

Inca odata trebuie sa renunt la optiunea care sterge liniile automat odata ce indicatorul este scos de pe grafic... Tot nu am resuit sa o scot la capat cu functia deinit() si nu reusesc sa acopar toate situatiile astfel incat functia sa ruleze doar atunci cand trebuie si sa stearga liniile in mod corect.

 

Am rezolvat astfel problema postata de oltciter mai jos renuntand la functia care sterge liniile in mod automat... Inca odata, va trebui sa stergeti aceste linii manual. Versiunea atasata acum este ok.

 

BAT_Alert_v4.1.mq4

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai facut un mic upgrade indicatorului si am adaugat o noua optiune. Noua versiune poate desena acum mai multe linii orizontale de pret, dandu-va astfel optiunea de a fixa mai multe alerte de pret. Probabil ca mai mult de doua nu veti folosi niciodata, dar chiar si asa, tot e ceva in plus. De asemenea noul indicator isi sterge singur liniile odata ce a fost scos de pe grafic sau reinitializat cu alte valori.

 

Noua variabila care stabileste numarul de linii este urmatoarea:

 

extern int NumberOfAlerts=1;

 

Maestre , bravo! Da stii ca "olteanul" este vesnic nemultumit! NU ai putea sa-i bagi tu o optiune in asa fel in cat sa "cante" diferit pentru fiecare noua linie introdusa ca alerta, eventual si o selectie de culori pe linia de alerta? Asta una la mana!

Acum alta, taiata cu dalta!

Crezi ca poti face o alerta care sa sune cand traverseaza un ema (ema fiind optional in functie de utilizator) care sa "cante" intr-un fel cand trece pretul deasupra , si altfel cand trece dedesubt?

Hai ca mi-am dat deja in petec!

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai descoperit o hiba la ultima varianta!

Daca opresc platforma si o restartez , indicatorul nu pastreaza liniile orizontale pe setarile alese. Le aduce pe cota de pret de la deschiderea platformei. Deci trebuie sa setez iar zonele unde vreau sa ma anunte!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Indicatorul ar putea sa cante pe mai multe note, dar problema e ca fie canta pe o singura nota, dar avertizeaza vizual unde si de ce canta, fie canta pe melodii diferite, dar o face in mod anonim, lasanad utilizatorului problema descoperirii sursei alertei.

 

Pentru a canta o melodie diferita la fiecare linie, se poate folosi functia PlaySound(fisier.wav), unde fisier.wav este melodia. Aceasta functie insa nu dispune si de capacitatea de a afisa un mesaj vizual asa cum o face functia Alert(). Solutia ar fi sa combin functia PlaySound() cu functia Print(), aceasta din urma fiind in stare sa afiseze un mesaj utilizatorului. Problema e ca mesajul nu mai este atat de clar si de usor de vazut asa cum este cel afisat de functia Alert(), acesta fiind afisat undeva aproape ascuns in Experts sau Journal nu mai retin exact. Ar trebui astfel ca dupa ce auzim sunetul sa mergem in Journals si sa citim de unde vine alerta, iar daca se intampla sa vina mai multe alerte deodata, in mod sigur nu vom sti care de unde a venit. Plus ca va trebui sa cautam constant in journal daca e vreun mesaj nou, in cazul in care noi am ratat sunetul emis de alarma. Nu imi place asta...

 

Desigur as putea combina functia PlaySound() cu functia Alert() pentru a obtine o melodie diferita la fiecare alerta impreuna cu un mesaj clar vizibil, dar problema consta aici in incapacitatea de a anula sunetul emis de functia Alert() din interiorul indicatorului. Singurul mod in care se poate anula sunetul emis de functia Alert() se poate face doar manual din Tools>Options>Events - uncheck Enable. Astfel insa se anuleza si suneul emis de toate tipurile de alerte disponibile (connect, disconnect, requote etc). Asta nu mi se pare o varianta viabila. Daca nu anulam insa sunetul emis de Alert(), o sa avem o melodie urata formata din doua sunete diferite suprapuse... Nici asta nu mi se pare ok. Nu stiu ce alte solutii ar mai fii, dar cele pe care le am eu nu mi se par viabile.

 

Later Edit:

Cat despre culoare nu stiu ce sa zic... Ideea e ca eu nu am de unde sa stiu cate alerte doreste utilizatorul sa foloseasca. Astfel nu am de unde sa stiu cate variabile externe referitoare la culori sa folosesc. Cred ca e destul de usor totusi ca fiecare sa isi schimbe manual culoarea celei de-a doua sau de-a treia sau de-a n alerta.(prima este evident stabilita in functie de preferintele utilizatorului)

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.