Sari la conținut

Indicator PinBar


Postări Recomandate

  • Moderators

Este vorba despre un indicator ce deseneaza niste sageti in dreptul fiecarui PinBar pe care il recunoaste. Este facut de mine si recunoaste PB-urile dupa cateva criterii:

 

Open/Close al PB sa fie in intre High-ul si Low-ul barei precedente

High-ul PB-ului sa fie mai sus ca High-ul barei precedente cu 0.06% - In cazul unui PB ce are nasul in sus

Low-ul PB-ului sa fie mai jos ca Low-ul barei precedente cu 0.06% - In cazul unui PB ce are nasul in jos

Lungimea nasului sa reprezinte 65% din marimea totala a barei(high-low);

 

Acel procentaj de 65% este default insa poate fi stabilit de catre user, iar acel procentaj de 0.06 este pus de mine...la nimereala, ca sa ma exprim stiintific. Am plecat de la calculul urmator, facut de proba: o crestere de 20 pips de la 1.7 la 1,7020 reprezinta 0.117% Eu am ales un procentaj ceva mai mic fara sa fac insa teste sau calcule pentru a vedea ce procentaj sau ce numar de pips ar fi ideal.

 

Cred ca acest indicator le poate fi de folos incepatorilor, care abea invata conceptul de PB, dar si pentru back testing - te ajuta sa vezi mai usor unde sunt pozitionate PB-urile.

 

Ii rog pe cei care au deja experinta in tranzactionarea acestui pattern, sa arunce un ochi asupra acestui indicator si sa isi dea cu parerea. Stiu ca probabil nu veti folosi vreodata acest indicator ca sa va luati tranzactiile ci veti filtra cu ochiul liber, insa ar fi folositor sa impartasiti aici pe forum cum analizati voi o bara si decideti daca este un PB relevant, tranzactionabil, sau nu. Ma refer aici strict la forma barei si nu la ceilalti factori pe care ii luati in calcul atunci cand decideti daca un PB este tranzactionabil cum ar fi pozitia, confluenta cu vreun MA sau orice altceva. Sunt curios sa aflu cum detectati voi un PB cu ochiul liber si ce elemente luati in calcul. As putea astfel sa imbunatatesc acest indicator introducat un set de indicatii/conditii optime.

 

Indicatorul este deocamdata foarte simplu ca si cod dar isi face treaba binisor. Vreau insa ca acest indicator sa fie baza pentru un viitor expert advisor care sa tranzactioneze acest pattern in functie de alte elemente/filtre si de aceea as vrea ca patternurile pe care el le indica sa fie PB-uri cat mai relevante, pe care apoi sa le confruntam cu celelate conditii(nivele suport/rezistenta fibo MA-uri linii de trend etc) in vederea deschiderii unei pozitii sau nu. Ar fi folositor de asemenea daca ati posta aici alti indicatori pe care voi ii aveti si care recunosc astfel de patternuri. As putea sa ma inspir astfel din ei si sa imbunatatesc indicatorul meu.

 

UPDATE

Noile criterii:

Open/Close al PB sa fie in intre High-ul si Low-ul barei precedente

High-ul PB-ului sa fie mai sus ca High-ul barei precedente cu 0.2% - In cazul unui PB ce are nasul in sus

Low-ul PB-ului sa fie mai jos ca Low-ul barei precedente cu 0.2% - In cazul unui PB ce are nasul in jos

Lungimea nasului sa reprezinte 65% din marimea totala a barei(high-low);

*ambele procentaje pot fi stabilite de user

Pinbarul nu trebuie sa ocupe mai mult de 60% din bara precedenta.

Pinbarul trebuie sa reprezinte cel mai mare high/mic low al ultimelor 4 bare.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

Indicatorul lui(rb) foloseste aceleasi principii ca si al meu in detectarea PB-urilor. E chiar mai dezavantajos fata de al meu pentru ca nu te lasa sa iti setezi procentajul pe care consideri tu ca trebuie sa il ocupe nasul din marimea totala a barii si nu ia in considerare distanta dintre Highul/Lowul curent si cel precedent - pt el e deajuns sa fie diferenta de un pip si e in regula. Dupa parerea mea nasul unui PB trebuie sa fie ceva mai sus/jos fata de High/Low precedent, mai mult de un pip cel putin. Deasemenea e scris foarte complicat dupa parearea mea si contine parti de cod care nu prea isi rostul dupa mine...

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicatorul lui(rb) foloseste aceleasi principii ca si al meu in detectarea PB-urilor. E chiar mai dezavantajos fata de al meu pentru ca nu te lasa sa iti setezi procentajul pe care consideri tu ca trebuie sa il ocupe nasul din marimea totala a barii si nu ia in considerare distanta dintre Highul/Lowul curent si cel precedent - pt el e deajuns sa fie diferenta de un pip si e in regula. Dupa parerea mea nasul unui PB trebuie sa fie ceva mai sus/jos fata de High/Low precedent, mai mult de un pip cel putin. Deasemenea e scris foarte complicat dupa parearea mea si contine parti de cod care nu prea isi rostul dupa mine...

 

Draga coleg,

 

Am editat un film de 15 min in care iti dau explicatiile necesare legate de pinbar.

 

Clip50 - "Clip dedicat lui Criodi - structura pinbar " - se poate descarca din:

 

sectiunea "Clipuri forex" de pe siteul meu

 

sau din

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

 

Bafta la pipsi!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Wow un intreg clip dedicat mie, ma simt onorat. Iti multumesc mult pentru efortul suplimentar depus in creerea unui intreg clip. Sunt sigur ca va fi de mare ajutor si celorlati si nu doar mie.

 

Ma apuc acum de lucru, caci sunt multe chestii pe care mai am sa le adaug indicatorului. O sa lucrez la acel procentaj de 0.06 la suta si o sa incerc sa gasesc un nivel optim ceva mai mare. Trebuie sa fac ceva back testing pe mai multe perechi, dar probabil ca o sa il definesc ca variabila stabilita de user caci acest procent poate sa difere de la pereche la pereche. Mai adaug si filtre de marime, pozitie, scot si dojiurile pe care acum le recunoaste ca pin-uri si probabil ca o sa iasa un super indicator :-?

 

Realizez ca nu se va inventa un astfel de indicator care sa recunoasca patternurile mai bine ca ochiul uman, dar lucrez totusi la acesta pentru ca eu cred ca ar putea fi de folos incepatorilor si pentru ca vreau sa il transform mai departe intr-un EA super profitabil pe care sa il vand apoi pe bani grei. (ok nu luati in serios fraza decat pana la "incepatorilor" Puneti un punct acolo si nu mai cititi mai departe ;) )

 

Revin mai tarziu cu o versiune imbunatatita a indicatorului. Sa vedem ce iese.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Asadar iata noua versiune (am updatat si primul post)

 

Noile criterii sunt urmatoarele:

 

Open/Close al PB sa fie in intre High-ul si Low-ul barei precedente

High-ul PB-ului sa fie mai sus ca High-ul barei precedente cu 0.2% - In cazul unui PB ce are nasul in sus

Low-ul PB-ului sa fie mai jos ca Low-ul barei precedente cu 0.2% - In cazul unui PB ce are nasul in jos

Lungimea nasului sa reprezinte 65% din marimea totala a barei(high-low);

*ambele procentaje pot fi stabilite de user

Pinbarul nu trebuie sa ocupe mai mult de 60% din bara precedenta.

Pinbarul trebuie sa reprezinte cel mai mare high/mic low al ultimelor 4 bare.

 

Daca considerati ca setarile pot fi optimizate in vre-un fel sau daca credeti ca mai sunt si alte filtre ce ar putea fi adaugate va rog sa va spuneti parerea aici pe forum.

Momentan sunt multumit de rezultate, iar urmatorul pas ar fi utilizarea acestui indicator in vederea formarii unui EA care sa tranzactioneze aceste patternuri in functie de alte filtre. Am sa updatez acest topic pe parcurs ce dezvolt EA-ul si am sa postez aici eventualele strategii.

Daca sunteti interesati de indicator si de un eventual EA si aveti cumva vreo idee ce credeti ca ar putea pusa in practica nu ezitati sa va prezentati parerea aici. Ar fi de folos in vederea construirii unei strategii cat mai viabile.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar iata noua versiune (am updatat si primul post)

 

Noile criterii sunt urmatoarele:

 

Open/Close al PB sa fie in intre High-ul si Low-ul barei precedente

High-ul PB-ului sa fie mai sus ca High-ul barei precedente cu 0.2% - In cazul unui PB ce are nasul in sus

Low-ul PB-ului sa fie mai jos ca Low-ul barei precedente cu 0.2% - In cazul unui PB ce are nasul in jos

Lungimea nasului sa reprezinte 65% din marimea totala a barei(high-low);

*ambele procentaje pot fi stabilite de user

Pinbarul nu trebuie sa ocupe mai mult de 60% din bara precedenta.

Pinbarul trebuie sa reprezinte cel mai mare high/mic low al ultimelor 4 bare.

 

Daca considerati ca setarile pot fi optimizate in vre-un fel sau daca credeti ca mai sunt si alte filtre ce ar putea fi adaugate va rog sa va spuneti parerea aici pe forum.

Momentan sunt multumit de rezultate, iar urmatorul pas ar fi utilizarea acestui indicator in vederea formarii unui EA care sa tranzactioneze aceste patternuri in functie de alte filtre. Am sa updatez acest topic pe parcurs ce dezvolt EA-ul si am sa postez aici eventualele strategii.

Daca sunteti interesati de indicator si de un eventual EA si aveti cumva vreo idee ce credeti ca ar putea pusa in practica nu ezitati sa va prezentati parerea aici. Ar fi de folos in vederea construirii unei strategii cat mai viabile.

 

Unul dintre filtrele foarte importante a pinbarului este marimea barei. Ar trebui sa bagi o linie de cod care sa faca media marimilor ultimelor n bare , medie care sa fie comparata cu marimea barei care indeplineste conditiile unui pinbar. Media trebuie sa fie mai mica decat lungimea pinbarului cu un procent de minim 25%. Acest procent poate fi facut ajustabil! Este mult mai important acest tip de filtru decat cel adoptat de tine in chestia cu 4 bare.

 

Cred ca acea setare in care pinul trebuie sa reprezinte cel mai mare high/mic low al ultimelor 4 bare este total ineficienta si explicatia vine imediat.

 

A doua observatie este ca , utilizand indicatorul tau acesta marcheaza pinbaruri si in locatii superproaste (ex. pinbar bulish pe swinghigh si viceversa). Bineinteles ca ramane la latitudinea uiilizatorului daca ia sa nu ia in considerare acel pin, dar in cazul unui EA cred ca aceasta este o problema majora. Asa ca sugestia mea este sa incerci (cel putzin) sa faci o comparare a locatiei pinbarului respectiv in functie de swingirile importante precedente. Stiu ca este o idee cam generala dar solutii se gasesc (ex. ratii fibo dintr-o unda precedenta).

 

Deocamdata rezolva , daca este posibil, ce am scris mai sus si cred ca indicatorul va deveni mai eficient.

Procesul de dezvoltare al unui indicator poate dura! Am sa testez variantele pe care le programezi si am sa postez observatiile!

 

Bafta si bravo tie! Esti talentat!:-?

 

 

 

Later edit: Ma uit la avatarul tau! Sa inteleg ca iti plac Rolls -urile?

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cred ca acea setare in care pinul trebuie sa reprezinte cel mai mare high/mic low al ultimelor 4 bare este total ineficienta si explicatia vine imediat.

 

A doua observatie este ca , utilizand indicatorul tau acesta marcheaza pinbaruri si in locatii superproaste (ex. pinbar bulish pe swinghigh si viceversa). Bineinteles ca ramane la latitudinea uiilizatorului daca ia sa nu ia in considerare acel pin, dar in cazul unui EA cred ca aceasta este o problema majora. Asa ca sugestia mea este sa incerci (cel putzin) sa faci o comparare a locatiei pinbarului respectiv in functie de swingirile importante precedente. Stiu ca este o idee cam generala dar solutii se gasesc (ex. ratii fibo dintr-o unda precedenta).

 

Prin acel filtru - "Pinbarul trebuie sa reprezinte cel mai mare high/mic low al ultimelor 4 bare" tocmai asta incerc sa contracarez. Rationamentul meu era urmatorul: Daca acest pin bar isi are highul deasupra ultimelor bare atunci este un pinbar bearish pe un swing high.(invers pentru swinguri lowuri)

 

Am adaugat filtrul pentru marime dupa ideea ta si am setat default procentajul de 25%.

 

Legenda pentru variabilele externe noi aparute:

swingbars = acele 4 bare pe care eu le folosesc pentru identificarea unui swing high/low;

nbars = numarul de bare pentru care se face media mairimii barelor (0 si 1 nu sunt luate in calcul si elimina acest filtru);

sizepercentage = procentul cu cu care trebuie sa fie pinbarul mai mare ca media;

 

Indicatorul nou deseneaza sagetile cu alta culoare si le deseneaza ceva mai jos/sus, astfel poti sa verifici cum actioneaza noile filtre in functie de parametrii stabiliti comparand direct unde apar noile sageti in comparatie cu cele desenate de primul indicator.

 

Am sa mai lucrez la filtrarea acelor pinbaruri care apar in zone mai proaste si am sa fac mai mult backtesting. Deocamdata nu am testat decat in mare ce arata indcatorul si nu am studiat foarte amanuntit unde apar pinurile. Ma gandesc ca acestea ar putea fi filtrate oricum mai departe de catre EA acesta testand pozitia in functie de confluentele cu ema, fibo, si nivelele de suport/rezistenta(PPZ-uri importante predefinite de catre user).

 

 

Later edit ca raspuns la later edit-ul tau: Ooo da :-? imi plac masinile de lux, iar rolls royce ocupa locul unu in topul masinilor de lux fara indoiala. Daca imi aplic tehnicile mortale pe piata forex, dupa calculele mele cel probabil ca undeva la 20-21 de ani imi cumpar si eu unul. Cu doua usi la inceput, mai tineresc... mai tarziu trec bineinteles la 4 usi si sofer ;)

PinBarIndicator2.mq4

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

wow se intampla ceva ciudat pe graficul tau. Proabil ca ai folosit graficul atat de gol pt atat de mult timp ca deja nu mai accepta atat de bine indicatori. Erorile pe care le-ai postat tu sunt groaznice. Codul contine conditii clare legate de structura barei si nu ar trebui sa aiba niste erori atat de critice si sa confunde un bearish bar simplu cu un pinbar. Eu nu am vauzt pe graficul meu erori atat de urate pana acum. Trebuie sa ma culc devreme din pacate(trezirea la 5:45 :-? si nu am timp sa mai studiez problema in seara asta, dar ceva nu e in regula... Ma bucur totusi ca macar ultima versiune functioneza ceva mai bine.(la prima vedere macar) In fond ultima versiune conteaza si nu ce-a fost inainte ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.