Sari la conținut

Mecanismul Forex


Xinger

Postări Recomandate

Salutare oameni buni.

Sunt nou pe aici si tin sa va felicit pt acest forum dupa parerea mea cel mai bun Forex forum de la noi.

Am citit multe discutii si multe pareri aici pe forum inainte sa ma arunc si eu in apa dupa voi. Insa cand vreau in sfarsit sa ma arunc imi dau seama ca nu stiu sa inot si am nevoie de ajutor. Am vazut ca sunt cativa membri foarte capabili, cel putin din punct de vedere teoretic si ca atare cer ajutorul celor care se simt cu musca pe caciula.

Tranzactionez pe conturi demo de aproape un an si in sfarsit mi-am propus sa-mi deschid unul real numai ca inainte vreau sa inteleg mecanismul Forex.

De exemplu: Eu traderu imi deschid un cont de 10.000 usd si intr-o luna reusesc sa-l dublez sa ajung la 20.000 usd.

Intrebare: Cine-mi plateste mie banii astia, profitul meu de 10k? Brokerul din bugetul propriu? banca cu care colaboreaza brokeru?

In cazul in care brokeru plateste profitul traderului din bugetul propriu asta inseamna ca brokeru are tot interesu sa pierzi cat mai mult nu?

Daca poate vre-un ”decrețel” sa-mi raspunda si sa-mi explice mecanismul forex, dar sa-mi raspunda cum i-ar explica abecedarul unui copil de clasa-ntai, as aprecia foarte mult.

Sunt convins ca sunt multi in postura neintelegerii Mecanismului Forex.

 

Va multumesc stimati tovarasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Profitul tau reprezinta Pierderea altuia/altora.

Pierderea ta reprezinta Profitul altuia/altora.

 

Mai mult : profitul tau este diminuat cu spread-ul broker-ului iar pierederea ta

este majorata cu spread-ul broker-ului. Deci, desi pare initial ca este un joc cu suma zero nu este asa, ci mai nasol.

 

Practic faci speculatii (nu cumperi/vinzi real) in care ravnesti la castiguri mari pentru care trebuie sa suporti riscuri la fel de mari. Este un fel de jungla financiara.

 

Brokerii iti ofera cotatiile ask/bid ca o casa de schimb valutar si plimba aceste cotatii dupa cursul perechii respective de pe pietele reale. Aici pentru mine intervine ceata dar sincer sa fiu nici nu ma intereseaza din moment ce toti brokerii au aceleasi cotatii in acelasi timp.

 

Daca vrei mai detaliat ia un pix, schiteaza un grafic si simuleaza niste tranzactii in care participi si interactionezi cu alti traderi.Vezi cine castiga si cine

pierde. Daca inchizi o tranzactie Long in profit nu inseamna ca cel care ti-a vandut initial iese automat in pierdere .

O chestie este clara : pentru Profit trebuie sa ai pretul de Vanzare mai mare decat cel de Cumparare.

 

Inca ceva : pe Forex nu trebuie sa fii prea Analitic, trebuie sa ai

mare Incredere in tine si sa fii (poate, culmea !) Echilibrat.

 

Asa ca, pune mana pe ban fara scrupule ! :-?

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt reply Dannad,

Asta stiu ca profitul meu este pierderea altuia dar ce intreb eu de fapt, acea pierdere a altuia nu este mai intai castigul Brokerului din care tai si eu o felie atunci cand fac profit? sau pur si simplu banii din conturile celor care pierd se duc in contul celor care fac profit? iar in cazul asta bugetul/capitalul Brokerului nu are nici o implicare. Daca ar fi asa atunci de ce au fost cazuri cand un trader a facut profit foarte mare si Brokeru a declarat faliment, vezi cazul (Rafco) parca asa se numea brokeru care s-a judecat cu un trader care a facut profit de 5 mil $.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt reply Dannad,

Asta stiu ca profitul meu este pierderea altuia dar ce intreb eu de fapt, acea pierdere a altuia nu este mai intai castigul Brokerului din care tai si eu o felie atunci cand fac profit? sau pur si simplu banii din conturile celor care pierd se duc in contul celor care fac profit? iar in cazul asta bugetul/capitalul Brokerului nu are nici o implicare. Daca ar fi asa atunci de ce au fost cazuri cand un trader a facut profit foarte mare si Brokeru a declarat faliment, vezi cazul (Rafco) parca asa se numea brokeru care s-a judecat cu un trader care a facut profit de 5 mil $.

 

exista o explicatie si pentru asta - adica faptul ca pierderea unuia nu este neaparat castigul altuia. Acest exemplu apare doar daca brokerul tau ar avea toata piata - si atunci volumul vandut si cumparat sunt egale.. trecand printr-un singur intermediar. dar poate aparea cazul in care intr-un dealing desk aceste cantitati pot fi diferite: mai multi clienti au vandut decat cei care au cumparat sau invers. Pentru un asemenea caz firma se apara aruncand in piata reala integral toate ordinele sau doar soldul - caz in care firma scapa de risc . de aceea e f important sa alegi un broker serios si cat mai reglemetat . de preferat reglementat serios . ca daca brokerul accepta sa intre in risc fara acoperire s-ar putea sa nu mai ai de unde sa iei banii. Cele mai serioase reglementari le fac SUA si uk . punct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt reply cristi, imi poti da si cateva exemple de brokeri din state sau uk? chiar daca nu au reprezentanta la noi.

Editat de Xinger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.