Sari la conținut

Intraday trading bazat pe tipare de candele


Postări Recomandate

Si acum planul de trade pe USDJPY h4!

 

post-1363-126337003107_thumb.png

 

 

 

Buna!!

Desi paternul indica un reversal,pretul ar putea urca pana la zona de 91.5.Aici avem o zona destul de puternica de rezistenta si de suport.Minimele de candele din stanga ne arata ca in aceasta zona pretul va avea probleme.Avem si o confluenta fibo 50% pe cadere cu aceasta zona.

 

Spor la pipsi!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si acum planul de trade pe USDJPY h4!

 

post-1363-126337003107_thumb.png

 

 

 

Buna!!

Desi paternul indica un reversal,pretul ar putea urca pana la zona de 91.5.Aici avem o zona destul de puternica de rezistenta si de suport.Minimele de candele din stanga ne arata ca in aceasta zona pretul va avea probleme.Avem si o confluenta fibo 50% pe cadere cu aceasta zona.

 

Spor la pipsi!!

 

 

 

 

Scuze!!!Am gresit!!!! Paternul 3 Black crows indica continuarea trendului.(Graba strica treaba!!!!!!!!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!!

 

EUR/USD 4H

 

In cazul barpatternurilor avem un DBHC.Intrebarea mea este:in cazul candelelor se poate considera un bearish engulfing pattern?

 

 

spor la pipsi!!!

 

Datorita faptului ca cele trei candele bull precedente au creat un trend up (e drept ca e un trend minor) , in cazul de fatza poate fi considerat un bearish engulfing pattern.

 

Mai mult de atat, acest bearish engulfing pattern confirma rezitentza creata la 1.4575 de darkcloud coverul precedent.

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa nu fiu offtopic, dar am o intrebare :). Eu prefer sa folosesc tf mai mici(de obicei 10 min), este adevarat ca analiza bazata pe candele, nu este recomandata pe asa tf mici(parca asa recomanda si steve nison in cartea sa)??? Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa nu fiu offtopic, dar am o intrebare :). Eu prefer sa folosesc tf mai mici(de obicei 10 min), este adevarat ca analiza bazata pe candele, nu este recomandata pe asa tf mici(parca asa recomanda si steve nison in cartea sa)??? Va multumesc

 

Adevarat! De fapt nu conteaza ce tehnica folosesti. O analiza cat de cat corecta nu se poate face pe tf-uri sub h4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sper sa nu fiu offtopic, dar am o intrebare :). Eu prefer sa folosesc tf mai mici(de obicei 10 min), este adevarat ca analiza bazata pe candele, nu este recomandata pe asa tf mici(parca asa recomanda si steve nison in cartea sa)??? Va multumesc

 

Adevarat! De fapt nu conteaza ce tehnica folosesti. O analiza cat de cat corecta nu se poate face pe tf-uri sub h4.

 

ms frumos pt raspuns, dar din ce ai scris u sa inteleg k dak fac analiza tehnica pe tf mai mici de o ora, atunci fac o greseala??? Adica chiar nu se face asa ceva??? Si cum ramane cu acei care fac analiza pe tf de 5, 15 min??
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut deos!!

O analiza corecte a unui grafic incepe intotdeauna cu determinarea trendului major.Aceasta se poate face numai pe tf-uri mari incepand de la weekly,daily si H4.Daca faci trading intra day atunci incepi analiza de la daily si poti face intrari pe tf-uri mai mici dar numai in directia trendului major.Analize pe tf-uri mici nu se face, eventual intrari in trade.Tranzactionrea pe tf-uri mici este foarte riscanta pentru ca pretul are tendinta de a schimba brusc directia si dintr-un wintrade se poate foarte usor ajunge in loose trade.Tradeul pe tf-uri mici m5,m15 este scalp care are reguli stricte care trebuie urmat intocmai ca sa nu ajungi la pierderi.Este foarte stresant sa faci tarde in aceste conditii.Deciziile trebuie luate foarte repede si nu ai timp suficient pentru analiza.Deaceea este recomandat pentru incepatori se inceapa tranzactionarea pe tf-uri mari.Ai mai mult timp la dispozitie,dar si semnalele sunt mai clare si deincredere.

Sper ca am putut fi de folos.

 

spor la pipsi!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sper sa nu fiu offtopic, dar am o intrebare :). Eu prefer sa folosesc tf mai mici(de obicei 10 min), este adevarat ca analiza bazata pe candele, nu este recomandata pe asa tf mici(parca asa recomanda si steve nison in cartea sa)??? Va multumesc

 

Adevarat! De fapt nu conteaza ce tehnica folosesti. O analiza cat de cat corecta nu se poate face pe tf-uri sub h4.

 

Se poate face analiza si sub 4h, dar trebuie sa minimizezi mult graficul pentru a avea o imagine de ansamblu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.