Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 1 votes

Sisteme CASHBACK in Forex (Forex rebate)

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Luca

Luca

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 97 posts
  • Interests:personal finance, real estate, trading

• Tranzactionez din 2003
  • Broker curent Alpari UK, Tadawul FX, Interactive Brokers
  • Strategie/tehnica folosita trading automat (roboti comerciali si free), si trading discretionar (swing trading)

Posted 10 January 2010 - 01:47 PM

helou traderi,

in primul rand LA MULTI ANI! si profit maxim!

am dat de curiozitate un search pe acest forum dupa "cashback" si dupa "rebate" si am observat cu stupoate ca nu se discuta despre acest sistem.

sistemele de CASHBACK in Forex presupun, prin mijlocirea unei firme intermediare, ca brokerul de forex inapoiaza traderului o parte din banii pe care ii retine ca si comision.

sunt o multime de firme care fac acest lucru. am scris un tutorial gratuit pe care l-am atasat acestui mesaj, despre sistemele cashback in Forex si despre cum sa-ti faci un asemenea cont pentru a primi bani inapoi, de la broker. eu mi-am facut un cont si am incasat intr-o luna 3% din capitalul de trading (de mentionat ca acest cashback depinde de numarul de loturi tranzactionate- detalii in tutorial)

astept feedback de la traderii care utilizeaza acest sistem :)

precizare:
pentru moment acest tutorial este prezent in exclusivitate pe acest forum, doar de aici puteti sa-l downloadati :)

Attached Files

Edited by Luca, 10 January 2010 - 02:06 PM.

• 0

#2 andrei_lint

andrei_lint

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 229 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 10 January 2010 - 02:44 PM

Super tare. Adica imi iau spread mai mare, imi dau inapoi o parte din el si eu ar trebui sa ma simt fericit si ca am castigat ceva la faza asta?

N-ar fi o idee mai buna sa te duci din start la un broker cu spread mic gen Oanda?
  • 0

#3 Criodi

Criodi

Forexist activ

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 499 posts

Posted 10 January 2010 - 02:59 PM

E ca si sistemul de rakeback din poker. Casa iti ia un comision pe ora prestabilit in functie de volumul jucat(rake), iar o firma intermediara iti ofera inapoi rakeback un anumit procentaj din comisionul total platit de tine.
Interesant ca exista acest sistem si pe forex, habar n-aveam de el si nici nu mi-a trecut prin cap sa caut asa ceva pentru forex, credeam ca doar la poker functionaza. S-or fi inspirat cei de pe forex din poker ? sau invers ? :)

@andrei_lint
Depinde de fiecare broker. Nu inseamna automat ca daca ofera CASHBACK atunci automat brokerul percepe un comision/spread mai mare. Altfel nu ar mai avea nici un sens aceasta oferta.

Edited by Criodi, 10 January 2010 - 03:00 PM.

• 0

Project Mayhem. Organized Chaos. The Bureaucracy of Anarchy. Support groups. Sort of.

#4 Luca

Luca

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 97 posts
  • Interests:personal finance, real estate, trading

• Tranzactionez din 2003
  • Broker curent Alpari UK, Tadawul FX, Interactive Brokers
  • Strategie/tehnica folosita trading automat (roboti comerciali si free), si trading discretionar (swing trading)

Posted 14 January 2010 - 11:07 AM

Super tare. Adica imi iau spread mai mare, imi dau inapoi o parte din el si eu ar trebui sa ma simt fericit si ca am castigat ceva la faza asta?

N-ar fi o idee mai buna sa te duci din start la un broker cu spread mic gen Oanda?

nu iti ia spread mai mare. e vorba de brokerul tau obisnuit, care iti da inapoi ceva din spread.
sa zicem ca ai cont la alpari uk, poti intra in programul de cashback si primesti ceva bani. chiar si 1% din capitalul curent, pe luna, mi se pare ok. in fond sunt bani care iti intra nu bani care iti ies din buzunar.

semnezi o foaie aditionala la contract, in trei (tu, brokerul si intermediarul) in care se specifica faptul ca nu se mareste spreadul si se spune cat este acel rebate (cati pipsi din sprea primesti). contractul semnat il scanezi si il trimiti prin email la brokerul tau si la intermediar.

Edited by Luca, 14 January 2010 - 11:09 AM.

• 0

#5 radu103

radu103

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Strategie/tehnica folosita combinatie de indicatori standard: RSI, Bollinger, awesome oscillator

Posted 09 November 2012 - 05:25 PM

Diferenta de spread intre Alpari si Oanda este mai mare decat iti dau ei inapoi...deci dai mai mult cu gandul ca iei ceva moca.
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.