Sari la conținut

Brokerul cu cel mai mic spread


Postări Recomandate

Salut,

 

Poate cineva sa-mi spuna care sunt brokerii cu cel mai mic spread? Se iau in calcul doar brokerii ok din toate punctele de vedere. Intreb asta pentru ca am facut cont deom la x-tb si apari iar dupa am observat ca e o diferenta considerabila intre spreadurile oferite de cei doi; de aici m-am gandit ca e posibil sa fie altii cu spreaduri mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Intra pe Vamist Forex | Invata cum sa profiti din diferenta de curs valutar , deasupra listei cu brokeri apasa pe "selecteaza tot" si dupa aia pe "compara". O sa vezi spreadurile brokerilor din baza de date vamist (nu sunt toti, dar sunt destui). Si tine cont ca nu trebuie sa te ghidezi numai dupa marimea spreadului atunci cand alegi un broker. Vezi: forex[/acronym]-ghid/alegerea-unui-broker]Alegerea unui broker | Vamist Forex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • Moderators

Oanda este ok daca te simti confortabil cu platforma lor, care are o cu totul alta logica, eu daca nu sunt obisnuit cu ea i-as spune ca e aiurea, dar nu te lua dupa mine, vorbeste cu unu care tranzactioneaza cu Oanda, eu m-am rezumat la cateva concursuri. Unu mai demult chiar am reusit s il castig :)

 

By the way Stefan, tot pe la englezi? tot pe la englezi? ce se mai aude cu sticla aia de vin? acu am cont de paypal <:-P

 

Apropo de englezi, cica in vestu salbatic stateau intr-un bar un mexican, un arab si un englez, mexicanu ia paharu cu vischi, snap! il da peste cap, il arunca in sus - gol - scoate pistolu si pac-pac, face paharu tzandari, si zice "la noi in mexico paharele sunt asa de ieftine ca nu bem niciodata de doua ori din acelasi pahar". Arabu bea whiskey-ul lui, arunca paharu spre inapoi, scoate pistolu si trage fara sa se uite in spate, pac!pac! face paharu tzandari, "la noi in saudi asa mult nisip, facem sticla mult cat vrem noi, nu trebe sa bem de doi ori din acelasi pahar"... Englezu se uita la ei, bea tacticos visky-ul lui, aia se uita la el, englez se stramba, ca era wiskyu tare, pune paharu pe masa, scoate pistolu si pac! pac! impusca pe arab si pe mexican. "La noi in london asa multi imigranti ca nu e nevoie sa bem cu aceiasi ingamfati tampiti de doua ori"...

 

haha, scuze pt offtopic, de fapt nu e chiar offtopic, am raspuns la topic cam in acelasi mod in care a fost pusa intrebarea. Cand intrebi care broker are cele mai mici spreaduri, raspunsul e "nici unul", daca te referi la brokeri retail, spreadurile sunt mari. In plus, MT4 adauga la spread (surplus care se duce la Metaquotes). La fiecare bet pus de trader, o jumate de pip se duce la metaquotes, deci spreadul e mai mare cu juma de pip, oricum ati da-o. Dar multi (ca mine asa) nu se pot lipsi de MT, deci prefera sa cheltuiasca jumatea aia de pip. Brokerii care au platforma proprie, facuta de ei insisis, ca Oanda, nu platesc firmei care a dezvoltat platforma, deci isi permit sa aiba spreaduri mai mici. Brokerii mai maricei si care lucreaza cu multe banci si au multi clienti (FXCM, asta are si platforma proprie, in plus) isi permit sa scada spreadul facand "surfing" printre cotatiile diferitelor banci. Doar ca cea mai buna cotatie nu o obtin traderii prapaditi ca noi, ci clientii lor de baza, boierii, in primul rand, apoi daca mai ramane ceva, isi trag ei, in house, apoi traderii marunti alde noi, daca mai apuca - daca nu, atunci cotatia urmatoare la commoneri.

 

FXCM au ocazional spreaduri de 0.3 pipsi la Euro. Dar nu il apuci tu. Il vezi in platforma pt scurt timp, dar cand dai click o iei cu 1 pip sau mai mult. La fel si la Dukas, au 0.5-0.8 la Euro cea mai mare parte a timpului, dar din MT il vezi 1.0, dai click si iei cu 2.0

 

Vrei spreaduri mici, faci cont de 250 de mii de parai si traiduiesti currenex, te faci propriul tau ecn broker, bagi o lista de 100 de banci in el si dai bice... iei de la banca care iti da cotatia cea mai buna - poti obtine spread zero, sau daca esti iute, chiar negativ. Adica sa arbitrezi. Dar nenorocirea e ca iti trebe aia 250 de mii de parai... grrrr...

 

La conturi de 100 sau 200 de parai, cum vor cei mai multi dintre cei care acum descopera forexul, spreadul este o chestie secundara. Ce spun eu, tertiara. Quaternala. Banii aia oricum o sa ii piarda, cu sau fara spread minuscul. A se considera taxa de invatare. Scopul principal la primul cont este controlul emotiilor, rafinarea metodei de trading (deja ultra-rafinata in lunile de trading demo anterioare) etc. Apoi cand va ganditi la investitii de peste 10 mii de parai (si nu vreti sa mi-i dati mie sa vi-i pierd eu si preferati sa ii pierdeti cu mana voastra <:-P), abia atunci ganditi-va la cautat spreaduri minuscule. La sume mari fiecare pipet conteaza.

 

Pe de alta parte, oamenii cauta spreaduri mici, sa salveze un pipet ici, un pipet colo, dar arunca pe fereastra pipsi intregi prin metode de trading tampite, de genul "hedging", etc... (am mai vorbit pe aici). Nu ma intelegeti gresit, si eu sunt zgarie branza, caut sa salvez pipeti (si asta am mai scris), mai ales de cand traiduiesc si banii altuia (well, abia am inceput sa ma obisnuiesc cu felul asta de emotii, e cu totul diferit de cazul in care traiduiesti banii tai proprii, mai ales cand ala "altu" ti-e cunoscut/prieten/ruda)...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.