Sari la conținut

Optimizarea Indicatorilor Tehnici :)


Postări Recomandate

@kerosen

 

Neconvingator..

Uite ce spune wikipedia despre procesele stochastice

Ia baga tu aceleasi setari la indicatori pe alt grafic si zi-mi si mie daca mai corespund zonele alea.

Ma uit pe poza.Pentru mine nu spune nimic , adica am o intamplare pe acolo ca un un punct de intoarcere la zig-zag sa se suprapuna cu o zona de oversell/overbuy(de parca ar conta)..o sa imi zici ca nu corespud pt ca nu ai o formula..asa ca eu iti urez spor la gasit formule care nu o sa fie gasite niciodata.

Poate ar trebui sa te familiarizezi putin cu termenul de statistica matematica

 

L.E: Asta o sa fie ultimul meu post in acest topic ca sa nu mai fiu 'contra'

Mult succes cu gasirea formulei.

Editat de Mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta am zis si eu @mangusta, ca nu vei putea gasi o corelatie matematica ci doar statistica si asta nu o poti gasi decat prin experimente. De asta am si zis ca nu prea am incredere in indicatori si mai bine urmaresti pretul si prin statistica iti faci tu de fapt un indicator (de fapt eu fac EA-uri asa) care sa aiba un factor profit cat mai bun. Ca doar asta conteaza. Ca indicatorii tin cont doar de cateva variabile, pe cand daca urmaresti pretul si timpul ai inglobate toate variabilele. Indicatorii s-au facut doar pentru cei ce urmaresc graficele ca sa ia decizii mai usor, dar daca tu urmaresti pretul care se misca sus-jos cat sus, si cat jos, cat timp in sus, cat timp in jos, alegi diferite perioade pe care testezi (H1, H4, D, W), faci o statistica si optimizezi doar SL-ul si uite asa poti deveni profitabil. Eu ca perioada am gasit cea mai buna Daily. Deja mi-am divulgat strategiile. Dar mai am. :)

Am modificat ce-am vrut sa spun ca se vede ca eram cam adormit azinoapte la doua.

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca msjohntm are o idee buna : perechi (x,y) unde x=valoare zig-zag si y=valoare stoch. sau invers.

 

Parametrii a,b,c se afla prin Regresie. S-ar putea ca regresia polinomiala

sa nu fie suficienta dar ar fi interesant ce iese.

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau mai simplu : de incercat/optimizat parametrii stoch.( (5,3,3) ,....) si de vazut care set de parametrii duce la o frecventa coincidenta a varfurilor stoch. cu varfurile Z-Z.

 

De vazut apoi daca pe alta perioada de timp da rezultate acceptabile.

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kerosen

Ce reprezinta %k? Zi-mi te rog unitatea de masura.

Pe parcursul topicului o sa iti pun nistre intrebari ca sa iti arat ca vorbesti in necunostinta de cauza si faci afirmatii gratuite.Cand ti-am spus ca nu se poate face o formula am venit cu argumente.Tu cu ce argumente ai venit ca se poate face o formula?Nu mai pune 'poze care fac cat 1000 de cuvinte' ca sa maschezi faptul ca nu intelegi lucrurile.

 

Kerosen tu nu stii lucruri fundamentale.Poate mai chemi niste profesori de la facultate si 'fabricati' o formula matematica pentru statistica..cine stie , poate se lasa si cu un premiu Nobel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta ideie . Am si eu ideie de cum se poate rezolva dar e al naibii de complicat de explicat . poate la tel: , ori orice mediu audio. vreau sa fiu sigur ca vei intelege . eu judec marchetul ca pe ceva viu ; defapt fiecare pereche e o fiinta aparte . si ca fiecare fiinta are un puls . de aici trebuie plecat . apoi de la miscarea naturala . un om poate sa alerge intre niste parametri . poti presupune ca cineva o sa obtina recordul la suta de metri dar nu are cum sa faca 800km /h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stoch arata locatia Close-ului curent relativ la intervalul high/low peste un nr de bare.

%K = ( Curent Close - LL ) / ( HH - LL ) * 100

rezulta ca Stoch=100% cand Curent Close=HH

Pt ca stoch sa arate 100% intr-un maxim al zigzagului, parametrul "%K period" trebuie sa fie egal cu numarul de bare dintre 2 varfuri zigzag.

=> Optimizare inseamna "%K period" = media segmentelor(nr de bare) min-max din zigzag

 

offtopic: nu mai folosesc stochasticul de cand i-am vazut formula, si a trecut mult timp de atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cristianni

Nu mai raspunde la intrebari care nu iti sunt adresate!

Intrebarea era pt kerosen cu un scop anume.

 

@kerosen

Aceai intrebare: In ce se masoara %k?

 

@merlyn

Am citit posturile altora care erau 'text'.Te asiguram ca intelegem si 'text'.Daca nu poti sa scrii foloseste 'Sound recorder'-ul din windows.Daca folosesti vista ,windows7, windows 2008 server cauta 'recorder' si o sa il gasesti , iar daca folosesti windowx xp stiu ca este pe undeva prin 'Accesories' pe la 'Tools' daca nu ma insel.Pe urma poti sa atasezi fisierul pe aici.

Inca o precizare pt merlyn.Incearca sa fi concis si sa spui exact ce trebuie.Sa nu faci un fisier cu durata de 1h+ si sa spui nimic in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.