Sari la conținut

Se poate trai din Forex


Postări Recomandate

@niculescu, care este intrebarea ta de fapt? sau ai facut o constatare?

... daca la intrebarea ta nu a raspuns nimeni, inseamna ca ai constatat corect.

 

P.S.

@ronyn, esti tu la inceput ... dar uite ce valuri ai facut pe aici ... bravos

 

P.S.2

@dannad ...asta e buna, merita citita/ scrisa de 2 ori:

"Chestia e, ca in scoala nu inveti despre investitii/forex. La ASE e apa de ploaie.Ulterior, daca esti autodidact, gasesti material dar nu este complet si bine structurat.Asa ca efortul este mare inca de la inceput.

Si o chestie EXTREM de importanta : succesul in investitii/forex depinde in mare masura de Mental/Psihologie. Ori la treaba asta iar nu suntem pregatiti din scoala sau familie.

Deci, inca o stanca de ridicat.

Cine are succes in Forex inseamna ca ori este, pur si simplu, talentat pentru asta, Ori s-a AutoFormat corespunzator pentru aceasta indeletnicire"

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A-ti asigura un salariu din Forex nu este usor deoarece iti trebuie un cont gras care sa-ti permita riscuri din cont 1%-2% la fiecare trade cu posibilitati de cistiguri de 3%-5% pe luna. Daca acest cont este relativ mic si scoti lunar sau la doua luni veniturile realizate, nu mai reusesti sa il faci sa creasca constant de la un an la altul. In plus, exista presiunea de a intra in tranzactii proaste de teama de a nu realiza profituri in luna respectiva si, ca urmare, de a nu avea finante suficiente de a achita facturile, de a asigura mincarea, etc.

E posibil ca pe acest forum sa nu existe cineva care sa isi asigure nivelul de trai numai din Forex, dar oare ma intereseaza acest aspect? Ma impiedica in progresia mea?

 

A trai din Forex este o iluzie sau o realitate? Ca imi dau silinta sa iau cele mai bune semnale, ca am un plan pe care il urmez la fiecare tranzactie, ca nu sint lacoma, ca balanta mea creste lunar, ca ca am speranta de a-mi mari contul astfel incit voi ajunge in citiva ani sa traiesc din Forex, tu cum ai numi-o? Si apoi nu e musai sa traiesc din Forex, poate numai vreau sa-mi fac investiile pe termen lung in acest domeniu astfel incit sa am bani pusi deoparte pentru zile negre, pentru studiile copiilor mei, pentru un venit peste pensie atunci cind voi fi batrina, etc. Sau poate doresc sa imi diversific investitiile. Daca nu traiesc din Forex nu inseamna ca nu am succes: poate am o profesie care chiar imi place sa o practic, sint apreciata la locul de munca, sint fericita.

 

Un bun trader nu intotdeauna e destept, ci foarte disciplinat. Psihologia trading-ului, indiferent de piata, are o pondere de 75%, si ideea asta nu vine de la mine. Nu mai stiu care autor de carti despre trading spunea, foate adevarat, ca acelasi sistem aplicat de 100 de oameni va avea rezultate diferite pentru ca fiecare e subiectiv in felul lui.

 

"ar fi trebuit ca toata lumea sa fie multumita financiar, dar eu vad numai intrebari si raspunsuri care ocolesc intrebarile adica eficienta 0 (zero) timp pierdut si bani pierduti sau eficeinta f mica atunci de ce mai scrieti???? sau e un forum de filozofie de trade??????? inca nu s lamurit!!! " Cit despre mine,ca probabil multi altii de pe aici, sint multumita financiar. De ce activez pe acest forum? Poate cineva imi da o idee pentru a-mi imbunatati stilul: ma ajuta sa vad ceva ce nu am bagat de seama, sau sa evit un trade prost care in alte conditii l-as fi luat, sau sa-mi las profitul sa curga. Poate ajut pe cineva, sintem in breasla doar. Lui Olciter nu cred ca i-e teama sa-i fie furata metoda, oricum cei care o vor face vor avea rezultate diferite la sfirsit de an comparativ cu ale lui.

 

"Daca e cineva care castiga bani lunar sa spuna macar 2 3 idei daca are chestii personale muncite si scose in de ani munca nu cer sa le zica, dar macar sa spuna unde sa nu cautam!!!! " Ideile le ai chiar sub ochii tai (vezi postarile si clipurile lui olciter),dar mai ramine sa-ti faci si tu temele, pune osul la treaba si lasa filozofia. Nu stiu de ce unii dintre noi cautam magicul. Ne sperie, oare, simplitatea? Trading-ul este o meserie ca oricare alta, cere timp pentru invatare, pasiune, munca, dedicare si multa practica. Ce meserie calificata se poate face fara timpul alocat pregatirii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Niculescule

 

1.Da, eu traiesc din forex, insa poate nu vreau sa impartasesc secretul cu tine. Daca iti demonstrez ca iti fac lunar 15% profit ma crezi? Dar daca iti dau zilnic cate un hint de trade, sa vedem ce iasa la sfarsitul lunii? Asta cu money managament, poate nu 1-2%, sa fie un 3-4% ca te-am simtit ca iti place riscul. 3-4% risc pe zi, atentie, nu pe trade! Cu ocazia asta vreau sa iasa toti traderii care zic ca fac trade cu money management si care muta stop loss-ul, marindu-l, de teama ca o sa il incaseze.

Poate eu am muncit si am citit mai mult ca tine, ce fac acum, vin cu un sistem profitabil si il dau mura-n gura nu te supara? Ca mai apoi sa zica ca sistemul nu e profitabil sau mai stiu eu ce baliverna cand ei nu ai respectat nici cele mai elementare conditii de intrare in trade?

Inteleg ca esti frustrat ca s-a mai dus un cont, asta e. Vor veni si zile mai bune, studiu urmat de studiu si pe urma practica. Nicidecum esec urmat de esec si practica, cu lacune in cunostiinte sau lipsa aproape totala a cunostiintelor ori mentalitati defectuoase si/sau inflexibile.

 

2.Daca nu ai sistem de autodisciplinare si o vedere de perspectiva, ca urmare logica a experientei capatata in trade si a studiului indelungat (ATENTIE!!! NU A INCERCARILOR SEMI-REUSITE CU INDICATORI PE CARE NICI NU II INTELEGI IN PRIMA INSTANTA) - nu ai cum sa faci bani din forex, asta e drept, dar sa vii cu exemple biblice aici, nu stiu cat cantaresc acestea, dar, in fine... Ai fost un gambler, nu-i nimic. Si eu am fost, am renuntat. Suntem ca la AAA. E timpul sa renunti si tu. Sau daca nu, cat de multe conturi distruse poti sa induri?

 

Astept sugestii.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Niculescule

 

1.Da, eu traiesc din forex, insa poate nu vreau sa impartasesc secretul cu tine. Daca iti demonstrez ca iti fac lunar 15% profit ma crezi? Dar daca iti dau zilnic cate un hint de trade, sa vedem ce iasa la sfarsitul lunii? Asta cu money managament, poate nu 1-2%, sa fie un 3-4% ca te-am simtit ca iti place riscul. 3-4% risc pe zi, atentie, nu pe trade! Cu ocazia asta vreau sa iasa toti traderii care zic ca fac trade cu money management si care muta stop loss-ul, marindu-l, de teama ca o sa il incaseze.

Poate eu am muncit si am citit mai mult ca tine, ce fac acum, vin cu un sistem profitabil si il dau mura-n gura nu te supara? Ca mai apoi sa zica ca sistemul nu e profitabil sau mai stiu eu ce baliverna cand ei nu ai respectat nici cele mai elementare conditii de intrare in trade?

Inteleg ca esti frustrat ca s-a mai dus un cont, asta e. Vor veni si zile mai bune, studiu urmat de studiu si pe urma practica. Nicidecum esec urmat de esec si practica, cu lacune in cunostiinte sau lipsa aproape totala a cunostiintelor ori mentalitati defectuoase si/sau inflexibile.

 

2.Daca nu ai sistem de autodisciplinare si o vedere de perspectiva, ca urmare logica a experientei capatata in trade si a studiului indelungat (ATENTIE!!! NU A INCERCARILOR SEMI-REUSITE CU INDICATORI PE CARE NICI NU II INTELEGI IN PRIMA INSTANTA) - nu ai cum sa faci bani din forex, asta e drept, dar sa vii cu exemple biblice aici, nu stiu cat cantaresc acestea, dar, in fine... Ai fost un gambler, nu-i nimic. Si eu am fost, am renuntat. Suntem ca la AAA. E timpul sa renunti si tu. Sau daca nu, cat de multe conturi distruse poti sa induri?

 

Astept sugestii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"...poate nu vreau sa impartasesc secretul cu tine...", "vin cu un sistem profitabil si-l dau mura-n gura..." O mentalitate 100% romaneasca ! Ti-e frica sa nu ia prea mult din acest sac numit "piata forex" si sa-ti ramana prea putin tie? Sau, poate, n-o fi loc pentru toata lumea pe aceasta piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"...poate nu vreau sa impartasesc secretul cu tine...", "vin cu un sistem profitabil si-l dau mura-n gura..." O mentalitate 100% romaneasca ! Ti-e frica sa nu ia prea mult din acest sac numit "piata forex" si sa-ti ramana prea putin tie? Sau, poate, n-o fi loc pentru toata lumea pe aceasta piata.

 

Stii cum e treaba: unii indivizi de pe aici, vor doar sa face trade dupa semnale, insa de citit nu vor, din pacate. O parte din noi, care avem o oarecare vechime in trading, a trebuit sa citim ceva mai mult decat voi, cei din generatia a doua, ca sa zic asa.

Sunteti foarte norocosi cu posturile lui Sorin, ca va mai lumineaza mintile cu strategii de trade gata puse pe masa. Strategii care nu necesita prea mult studiu, insa chiar si-asa, cred ca, fara cunostiintele de baza, nu aduc nici un rezultat. Nu ti se pare curios ca nu mai sunt prea multi care sa posteze pe forum, ma refer din cei mai cu vechime?

 

Uite: eu am postat strategia cu divergente. Intrebare: A interesat pe cineva acel post? I-a durut in moalele corpului si atat. Atunci, de ce sa merite efortul?

 

 

Mentalitate 100% romaneasca, ai dreptate.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si rascitit forumu si forumuri am ajuns la o conluzie ingrijoratoare:

 

DACA AR FI SA ARUNCAM CU PIETRE (dupa modelul biblic) IN CEI CARE NU FAC BANI DIN FOREX, TOT FORUMU AR TREBUI SA AIBE CAPU SPART!!!!

 

 

DACA CINEVA DIN TOT FORUMU IMI ARATA CA TRAIESTE DIN FOREX II DAU CONT GRATIS!!!! (A TRAI DIN FOREX INSEAMNA SA SCOATA BANI PERMANENT CA LA UN SALARIU SAU CEL MULT LA 2 LUNI DAR SUFIECIENT CAT SA TRAIACSA SI EVENTUAL NU NUMAI EL, CI SA SUSTINA CHIAR O FAMILIE.

 

 

 

 

m am intrebat deseori dupa ce am citit si rascitit: ce-i atrage in acest VORTEX pe viitorii traderi??? EL DORADO! ILUZIE SAU REALITATE ????? FACET-TI CEL MAI BUN EXERCITIU PENMTRU A VEDEA SI VA DISTANTA DE ILUZIE: UITATI-VA IN CONTURILE VOASTRE (acu sa nu venit cu chestii demo ca va face-ti de ras!!!!) FOARTE MULTI DINTRE VOI TRAITI INTR-O ILUZIE!!!!! AM SAU NU DREPTATE?????

Dupa cum vad esti nou pe forumul vamist , din asta trag o vaga impresie ca esti nou si in domeniul FOREX, probabil cel mai sigur ai auzit de forex sau ai fost introdus in tainele forexului cautand pe google noi metode de a face bani lichizi foarte usor si foarte repede, fara sa depui un anumit efort sau sa iti asumi un anumit risc . Daca citeai mai multe carti / documente / posturi / realizai ca in forex nu reusesti printr-o simpla acesare a unei platforme de tranzactionare si prin depunerea unei sume de 10 $ la un broker, forexul cere mult studiu , multa stiinta si nu este un simplu joc de noroc la care sa pariezi pe un numar si sa pice langa acel numar si sa zici ca nu ai avut noroc . Eu personal cunosc persoane care traiesc din forex, isi intretin familia, si-au strans bani de si-au facut afaceri la care tu nici macar nu visezi inainte sa iti sune ceasul.

Daca tu crezi ca totul este o irealitate ce cauti pe acest forum ?

Un sfat : Studiaza zilnic cel putin 2-5 ore/zi forex (tot ce inseamna forex : strategii,indicatori,grafice,tipuri de analize ) timp de un an de zile (cel putin) si sa postezi o noua parere cand va scrie la tine : JOIN ON 09.01.2011 .

 

Ca si o gluma : Daca vrei sa castigi repede, mult, usor , joaca la SUPER BINGO ! :biggrin:

Editat de OneHeLp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posted 03 February 2010 - 12:10 AM

 

Am o intrebare pentru veteranii in Forex: Se poate trai doar din Forex? A-ti ajuns intr-un punct in care sa aveti independenta financiara? Sa va permiteti sa aveti o casa, o masina etc toate din trading?

 

Daca raspunsul este afirmativ care ar fi secretele voastre?

Daca se poate sa spuneti si o suma de bani pe care o castigati lunar din trading.

 

Multumesc!

Categoric se poate trai, ba chiar iti poate aduce un venit mult mai mare decat cel mai bun salariu din ROMANIA, dar nu te astepta ca astea sa se intample dupa ce ai citit doua informatii de pe vamist sau de pe al forum . Pentru asta ai nevoie de studiu , vointa , si rabdare ,si dupa asta vor veni si rezultatele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.