Sari la conținut

Se poate trai din Forex


Postări Recomandate

@Emilo ,

Aceasta expresie e total invers :

 

"In legatura cu afirmatia ca doar 90-95% dintre traderi reusesc sa faca bani din forex, actiuni, options etc."

Eu cred ca tocmai datorita rezultatului acestei analize sunt pe piata Brokeri Forex

Editat de focuscsv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu sistemele sau strategiile care sunt de vanzare pe internet.

Am sa-l iau ca exemplu aici pe Vince Stanzione. El da spre vanzare un curs din care poti invata sa tranzactionezi si strategia lui cu care a facut milioane.

Poate ca functioneaza, poate ca nu. Va mai amititi ca nu orice strategie iti poate fi adecvata. Strategia ti-o faci sau alegi in functie de apetitul tau pentru risc, timpul disponibil etc...

Daca toate strategiile ar fi potrivite pentru orisicine si chiar ar functiona, atunci am fi cu totii bogati.

Mie imi place cum incearca nea' Stanzione sa-si comercializeze cursurile.

http://www.youtube.com/watch?v=Vjm8372q-7c

O pune pe mâţa asta sa citeasca dupa un script sau ce-o avea acolo, in speranta ca ageamiii vor crede balivernele zise de aia.

Daca toate strategiile si solutiile de get rich quick prezentate pe internet ar fi reale si s-ar potrivi oricui, atunci toti care fac trading ar fi bogati.

Fiti foarte atenti daca vreti sa cumparati vreun astfel de sistem. Pana la urma e vorba de banii vostri aici.

 

Citirea cartilor si a siteurilor potrivite poate accelera procesul de invatare, dar daca nu iti dai interesul nu reusesti nimic.

 

Am mai vazut un set de reguli pe site, dar e bine sa tineti cont si de astea:

 

1. Tranzactioneaza cu trendul. Nu-i trend, nu tranzactionezi

 

2. Planuieste de dinainte tranzactia si execut-o

 

INTRAREA

 

3. Asteapta semnalul

 

4. Cand ai semnal (nu la telefon), intri fara sa mai stai pe ganduri

 

5. Un semnal slab, tot semnal e

 

6. Tranzactioneaza ce se intampla atunci, nu ce crezi ca se va intampla

 

IESIREA

 

7. Intotdeauna STOP-LOSS (Nici n-aveti idee cati au pierdut mici averi fiindca n-au dat importanta acestei reguli simple)

 

8. Puneti un stop loss de la intrare

 

9. Intotdeauna respecta STOP-LOSSUL

 

10. Nu astepta ca STOP-LOSSUL sa fie atins, inchide tranzactia sau taie pierderile din timp

 

CELE MAI MARI PROSTII CARE LE POTI FACE IN TRADING:

 

1. Sa tranzactionati impotriva trendului. (Aici depinde si de strategia voastra)

 

2. Tranzactionara fara un STOP-LOSS.

 

Regulile acestea te vor mentine pe linia de plutire, dar daca faci vreo greseala o poti pati destul de rau.

 

Pentru cei nerabdatori sa intre mai repede pe piata cu bani ar sa-si raspunda la intrebaile astea:

 

1. Aveti o strategie de tranzactionare?

 

2. Ati testat metoda ca sa capatati o oareare incredere in ea.

 

3. Tranzactionezi cu bani pe care iti permiti sa-i pierzi?

 

4. Tranzactionezi pentru adrenalina, ca sa te afli si tu in treaba, sau alte motive... Ori iei tradingul in serios, ca pe o afacere?

 

5. Ai la dispozitie timpul necesar pentru a practica tradingul?

 

Daca nu, lasati-o pe mai tarziu, dupa ca v-ati pregatit intr-o oarecare masura.

Editat de Emilo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti belea frate.... Vrei dovada?! :D

Omul facea si el putina filozofie a tradingului, multe dintre ideile expuse sunt corecte si de bun simt, are ceva cunostinte mr. Emilo.

 

Ca vorbim putin de filosofie, hai sa spun ceva mai direct asa :

 

La noi la romani asa merge treaba. Cand spui ceva trebuie sa prezinti o dovada care sa iti sustina afirmatiile. Speram sa prezinti si tu un statement pe o perioada mai lunga. La croncanit toti suntem buni.

 

Folosofeala...s-a vorbit atat de folosofeala pe acest forum, aceleasi subiecte scrise si rescrise din 2007 incoace. Aceeasi poveste, frate, continut de calitate, folosfeala stim toti. Am invatat pe de rost cu totii povestea cu psihologia tradingului. Mai departe ceea ce facem este de fapt ca noi spunem ca aceasta filosofie s-a aplicat si in cazul nostru. Si apare aceeasi filosofeala scrisa si rescrisa dar in alta varianta.

 

Si nu va suparati pe mine, si daca va suparati va trece, dar ganditi-va un pic, e cam "boring" sa citesti mereu cate o poveste ce apartine unui nou invatacel. Si nu asta ar fi in principal problema, dar o spune ca si cum el ar sti despre ce vorbeste si ceea ce spune el e un adevar absolut , universal, ce nu poate fi contrazis. Observati faptul ca extrem de putini spun "asta e parerea mea" , si daca acest lucru lipseste (cu desavarsire in general), cu siguranta va trezi reactii in cititori de genul "Ia mai meri pe p..luta , ia uite frate, alt mare trader de pe Wallstreet ma invata pe mine psihologia tradingului, s-a umplut vamistul de traderi profesionisti" .

 

Ce tot o lungim si spamam vamistul cu aceeasi poveste duplicata, bo boiatule (in general, nu tie), noi vrem practica, continut de calitate, nou, nu legende. Daca vrei sa povestesti evolutia ta ca trader invatacel fa-ti un topic separat la discutii generale si spameaza acolo pana faci basici in "buricele" degetelor.

 

Dar problema care este ? Ei bine problema e urmatoarea; avem nevoie sa iesim in evidenta. Si nevoia asta de a iesi in evidenta "uite-ma , colea, sunt eu, exist? ma vezi ? hello ? Bã! " se traduce printr-un impuls inconstient de a posta anapoda. Simtim nevoia sa iesim in evidenta cu ceva, pentru ca daca nu am face-o, simtul nostru de sine ar fi diminuat, imaginea noastra pe forum care ne-am creat-o in cadrul comunitatii si cu care ne identificam inconstienti, s-ar simti diminuata "he, ce bã, eu stiu ce spun, am dreptate, eu care am scris atat, si am atata reputatie, si ma stie tot forumul ca fiind ala care face si drege". Si cand cineva te contrazice, simti un impuls in tine sa te aperi, daca pare ca are dreptate te victimizezi, daca nu, reactionezi pentru a avea tu dreptate, un cerc vicios de reactii inconstiente care rezulta in final la ce ? La ceea ce s-a intamplat cu flames si wolf34.

 

Asa ca este o certitudine faptul ca te vei simti cu musca pe caciula dupa ce vei fi citit acest post si vei simti nevoia sa reactionezi incercand sa ma faci sa par paranoic sau sa demonstrezi faptul ca ma insel. Tu poti crede despre mine ce vrei, e dreptul tau, ca si al oricui de altfel, dar am libertatea sa nu accept ceea ce crezi tu despre mine.

 

E ca si cum ai trimite portscan pe un calculator ce are firewall. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Esti belea frate.... Vrei dovada?! :D

Omul facea si el putina filozofie a tradingului, multe dintre ideile expuse sunt corecte si de bun simt, are ceva cunostinte mr. Emilo.

 

Ca vorbim putin de filosofie, hai sa spun ceva mai direct asa :

 

La noi la romani asa merge treaba. Cand spui ceva trebuie sa prezinti o dovada care sa iti sustina afirmatiile. Speram sa prezinti si tu un statement pe o perioada mai lunga. La croncanit toti suntem buni.

 

Folosofeala...s-a vorbit atat de folosofeala pe acest forum, aceleasi subiecte scrise si rescrise din 2007 incoace. Aceeasi poveste, frate, continut de calitate, folosfeala stim toti. Am invatat pe de rost cu totii povestea cu psihologia tradingului. Mai departe ceea ce facem este de fapt ca noi spunem ca aceasta filosofie s-a aplicat si in cazul nostru. Si apare aceeasi filosofeala scrisa si rescrisa dar in alta varianta.

 

Si nu va suparati pe mine, si daca va suparati va trece, dar ganditi-va un pic, e cam "boring" sa citesti mereu cate o poveste ce apartine unui nou invatacel. Si nu asta ar fi in principal problema, dar o spune ca si cum el ar sti despre ce vorbeste si ceea ce spune el e un adevar absolut , universal, ce nu poate fi contrazis. Observati faptul ca extrem de putini spun "asta e parerea mea" , si daca acest lucru lipseste (cu desavarsire in general), cu siguranta va trezi reactii in cititori de genul "Ia mai meri pe p..luta , ia uite frate, alt mare trader de pe Wallstreet ma invata pe mine psihologia tradingului, s-a umplut vamistul de traderi profesionisti" .

 

Ce tot o lungim si spamam vamistul cu aceeasi poveste duplicata, bo boiatule (in general, nu tie), noi vrem practica, continut de calitate, nou, nu legende. Daca vrei sa povestesti evolutia ta ca trader invatacel fa-ti un topic separat la discutii generale si spameaza acolo pana faci basici in "buricele" degetelor.

 

Dar problema care este ? Ei bine problema e urmatoarea; avem nevoie sa iesim in evidenta. Si nevoia asta de a iesi in evidenta "uite-ma , colea, sunt eu, exist? ma vezi ? hello ? Bã! " se traduce printr-un impuls inconstient de a posta anapoda. Simtim nevoia sa iesim in evidenta cu ceva, pentru ca daca nu am face-o, simtul nostru de sine ar fi diminuat, imaginea noastra pe forum care ne-am creat-o in cadrul comunitatii si cu care ne identificam inconstienti, s-ar simti diminuata "he, ce bã, eu stiu ce spun, am dreptate, eu care am scris atat, si am atata reputatie, si ma stie tot forumul ca fiind ala care face si drege". Si cand cineva te contrazice, simti un impuls in tine sa te aperi, daca pare ca are dreptate te victimizezi, daca nu, reactionezi pentru a avea tu dreptate, un cerc vicios de reactii inconstiente care rezulta in final la ce ? La ceea ce s-a intamplat cu flames si wolf34.

 

Asa ca este o certitudine faptul ca te vei simti cu musca pe caciula dupa ce vei fi citit acest post si vei simti nevoia sa reactionezi incercand sa ma faci sa par paranoic sau sa demonstrezi faptul ca ma insel. Tu poti crede despre mine ce vrei, e dreptul tau, ca si al oricui de altfel, dar am libertatea sa nu accept ceea ce crezi tu despre mine.

 

E ca si cum ai trimite portscan pe un calculator ce are firewall. :)

 

Salut! Pe mine ma intereseaza doar sa prezint intr-un mod mai compact anumite chestii care s-au scris pe site si care le-am mai invatat pe parcurs, astfel incat unui incepator sa-i vina mai usor sa le culeaga doar pe cele mai importante. Eu nu m-am inscris pe site-ul asta ca sa prezint statementuri, vreau doar sa fac anumite informatii mai accesibile. Iti inteleg supararea, si eu as fi la fel in locul tau daca as vedea ani la rand aceleasi "traznai scrise pe site". E normal, iti pierzi rabdarea cand vezi pe-un Hopa Mitica cum isi da si el cu parerea. Eu dau exemple intr-o versiune mai compacta. Nu am multa experienta in trading, dar ce am invatat pana acum vreau sa impartasesc si cu ceilalti. Inteleg ca voi vreti chestii noi si analize si inovatie, dar un incepator care nu stie ce-i aia short sau long, poate gasi folositor ce-am scris eu. Eu n-am afirmat ca ce am scris eu e un adevar absolut, am spus ca fiecare poate trage ce concluzii vrea. O sa-mi fac un topic la discutii generale, iar cine vrea sa vada ce am de zis, poate veni acolo. Nu fac asta ca sa ies in evidenta, o fac pentru a-i ajuta pe ceilalti. Am citit postul tau si nu ma simt cu nimica pe caciula, nu te fac paranoic, e parerea ta. Si inteleg ce-ai vrut sa spui, asa ca nu e niciun motiv sa ma simt jignit. Iti respect parerea si propunerea. O sa-mi fac un topic la discutii generale. Numai bine :)

Editat de Emilo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Esti belea frate.... Vrei dovada?! :D

Omul facea si el putina filozofie a tradingului, multe dintre ideile expuse sunt corecte si de bun simt, are ceva cunostinte mr. Emilo.

 

Ca vorbim putin de filosofie, hai sa spun ceva mai direct asa :

 

La noi la romani asa merge treaba. Cand spui ceva trebuie sa prezinti o dovada care sa iti sustina afirmatiile. Speram sa prezinti si tu un statement pe o perioada mai lunga. La croncanit toti suntem buni.

 

Folosofeala...s-a vorbit atat de folosofeala pe acest forum, aceleasi subiecte scrise si rescrise din 2007 incoace. Aceeasi poveste, frate, continut de calitate, folosfeala stim toti. Am invatat pe de rost cu totii povestea cu psihologia tradingului. Mai departe ceea ce facem este de fapt ca noi spunem ca aceasta filosofie s-a aplicat si in cazul nostru. Si apare aceeasi filosofeala scrisa si rescrisa dar in alta varianta.

 

Si nu va suparati pe mine, si daca va suparati va trece, dar ganditi-va un pic, e cam "boring" sa citesti mereu cate o poveste ce apartine unui nou invatacel. Si nu asta ar fi in principal problema, dar o spune ca si cum el ar sti despre ce vorbeste si ceea ce spune el e un adevar absolut , universal, ce nu poate fi contrazis. Observati faptul ca extrem de putini spun "asta e parerea mea" , si daca acest lucru lipseste (cu desavarsire in general), cu siguranta va trezi reactii in cititori de genul "Ia mai meri pe p..luta , ia uite frate, alt mare trader de pe Wallstreet ma invata pe mine psihologia tradingului, s-a umplut vamistul de traderi profesionisti" .

 

Ce tot o lungim si spamam vamistul cu aceeasi poveste duplicata, bo boiatule (in general, nu tie), noi vrem practica, continut de calitate, nou, nu legende. Daca vrei sa povestesti evolutia ta ca trader invatacel fa-ti un topic separat la discutii generale si spameaza acolo pana faci basici in "buricele" degetelor.

 

Dar problema care este ? Ei bine problema e urmatoarea; avem nevoie sa iesim in evidenta. Si nevoia asta de a iesi in evidenta "uite-ma , colea, sunt eu, exist? ma vezi ? hello ? Bã! " se traduce printr-un impuls inconstient de a posta anapoda. Simtim nevoia sa iesim in evidenta cu ceva, pentru ca daca nu am face-o, simtul nostru de sine ar fi diminuat, imaginea noastra pe forum care ne-am creat-o in cadrul comunitatii si cu care ne identificam inconstienti, s-ar simti diminuata "he, ce bã, eu stiu ce spun, am dreptate, eu care am scris atat, si am atata reputatie, si ma stie tot forumul ca fiind ala care face si drege". Si cand cineva te contrazice, simti un impuls in tine sa te aperi, daca pare ca are dreptate te victimizezi, daca nu, reactionezi pentru a avea tu dreptate, un cerc vicios de reactii inconstiente care rezulta in final la ce ? La ceea ce s-a intamplat cu flames si wolf34.

 

Asa ca este o certitudine faptul ca te vei simti cu musca pe caciula dupa ce vei fi citit acest post si vei simti nevoia sa reactionezi incercand sa ma faci sa par paranoic sau sa demonstrezi faptul ca ma insel. Tu poti crede despre mine ce vrei, e dreptul tau, ca si al oricui de altfel, dar am libertatea sa nu accept ceea ce crezi tu despre mine.

 

E ca si cum ai trimite portscan pe un calculator ce are firewall. :)

 

M-a intristat ideea ca "la noi la romani asa merge treaba" dar e bine ca ne-o asumam. Asta nu inseamna ca trebuie sa si ramanem in ea, cel putin sa nu ramanem la nesfarsit. Caci, atunci, chiar ca am fi toti ca un Nea Marin Miliardar care ar bate degeaba din gura, toata ziulica.

 

Intr-adevar, am ajuns la concluzia, ca romanul e putin mai lenes (cel de pe forumul asta) decat altii care posteaza prin alte parti. Dar cred ca tine de educatie, pana la urma. Si ca vrea mura in gura, cred ca tine (nu vreau sa ii iau apararea romanului lenes) si de indisponibilitatea lui in anumite situatii, cel putin asa sustine uneori. Poate nu e asa, poate doar inconstientul lor cred ca lucrurile trebuie luate usor si o pot lalai ani in sir avand curba "efortului personal" dreapta ca rata dobanzii FED de ceva timp incoace.

 

Imi pare bine ca au plecat flames si wolf, desi la momentul respectiv am zis ca nu, cred ca taind "mura din gura" si certurile facem pasi mici catre progres. Iar ei...nu stiu cat vroiam sa facem progres (nu mai revin la povestea asta ca e saturat forumul deja).

 

As vrea sa vad o mentalitate mai pozitiva, as vrea sa vina cineva sa zica: vreau anul asta (sa am tinta) sa raman pe profit. Chiar daca e doar 0.5%, vreau sa vad ambitie. Nu vreau sa vad delasare - vreau actiune. Nu zic, cu toti suntem supusi greselilor si aici nici eu nu fac exceptie, nu sunt guru absolut cum ma mai ponegreste cate unul. Si eu cand o "calez" o calez grupa mare. Poate ca vreau o schimbare a mentalitatii. As vrea sa vad si un comentariu mic in subsolul unei imagini al unei perechi, facuta pe efort propriu. As vrea sa vad mai multi mini-Oltciter care incearca sa faca ceva constant, sa aiba cumva o directie. Cred cu tarie ca succesul personal se atinge si facand analize, nu stiu de ce, dar cumva te disciplinezi.

 

Hai ca mai revin daca imi amintesc ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred cu tarie ca succesul personal se atinge si facand analize, nu stiu de ce, dar cumva te disciplinezi.

 

 

 

Total de acord. In fapt eu pentru asta postam in primul rand, pentru ca impartind cu ceilalti invat eu insumi mai bine. De ce ? Pentru ca ceilalti pot incerca sa aplice ceva din ceea ce le arati tu si astfel timpul tau e redus cel putin radical daca sunt mai multe persoane, in a descoperi greseala, daca ea exista, si a face un pas inainte.

 

Pe de alta parte, poate fi vorba si de fire. Esti fericit de situatia in care te afli incat vrei sa imparti si cu ceilalti.

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred cu tarie ca succesul personal se atinge si facand analize, nu stiu de ce, dar cumva te disciplinezi.

 

 

 

Total de acord. In fapt eu pentru asta postam in primul rand, pentru ca impartind cu ceilalti invat eu insumi mai bine. De ce ? Pentru ca ceilalti pot incerca sa aplice ceva din ceea ce le arati tu si astfel timpul tau e redus cel putin radical daca sunt mai multe persoane, in a descoperi greseala, daca ea exista, si a face un pas inainte.

 

Pe de alta parte, poate fi vorba si de fire. Esti fericit de situatia in care te afli incat vrei sa imparti si cu ceilalti.

 

Daca vrei sa fi schimbi ceva, fi tu parte din schimbare!

Te provoc sa faci cate o analiza saptamanala, doar o analiza, timp consumat - zece minute, o pereche, un cadru de timp. Atat.

Avem nevoie de creiere proaspete caci suntem imbacsiti de aceleasi vechi optici!

Fa-ne onoarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.