Sari la conținut

Se poate trai din Forex


Postări Recomandate

Putin [ tot ] off topic ... dar am si eu o intrebare lagata de 1-2%, sau 3-4% pierderi maxime din cont/tranzactie ...

 

Voi in cati pipsi masurati acesi x%? ... in 20p, 30p, 50p? [ in acesti pipsi sa fie inclus si spreed-ul ... care la unele paritati este de 2-3p, la alte paritati de 10-15p ] ...

 

 

Sa fiu sigur ca sunt inteles ... cand deschideti o tranzactie ... la cati pipsi va puneti slul? ... [ acel sl in care e inclus si spreed-ul ... si, care masoara si riscul/tranzactie ] ...

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin [ tot ] off topic ... dar am si eu o intrebare lagata de 1-2%, sau 3-4% pierderi maxime din cont/tranzactie ...

 

Voi in cati pipsi masurati acesi x%? ... in 20p, 30p, 50p? [ in acesti pipsi sa fie inclus si spreed-ul ... care la unele paritati este de 2-3p, la alte paritati de 10-15p ] ...

 

 

Sa fiu sigur ca sunt inteles ... cand deschideti o tranzactie ... la cati pipsi va puneti slul? ... [ acel sl in care e inclus si spreed-ul ... si, care masoara si riscul/tranzactie ] ...

 

Multumesc

 

Variaza de la 10 pips pana la 100 uneori si mai mult, in cazul meu. Depinde de timeframe. Se calculeaza la fiecare in parte riscul, dinainte.

 

Bafta.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal nu stiu cum poti calcula sl per tranzactie: daca iei 2% pe o tranz si ai 4 tranz deja ai un risc de 8%. si tot asa.

riscul normal il vezi la margin.

mereu trebuie sa compari marginu cu valoarea contului. la un cont de 1000usd si un margin de 100usd ai deja 10%. dar acei 10% pot fi intr una sau mai multe tranz.

 

la prima vedere se poate spune ca ambele variante de calcul sunt bune, dar, la prima daca pierzi sirul tranz poti ajunge la un margin si mai mare, in timp ce la a 2a deja te poti opri la cat ti ai propus, de ex. 10% max.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal nu stiu cum poti calcula sl per tranzactie: daca iei 2% pe o tranz si ai 4 tranz deja ai un risc de 8%. si tot asa.

riscul normal il vezi la margin.

mereu trebuie sa compari marginu cu valoarea contului. la un cont de 1000usd si un margin de 100usd ai deja 10%. dar acei 10% pot fi intr una sau mai multe tranz.

 

la prima vedere se poate spune ca ambele variante de calcul sunt bune, dar, la prima daca pierzi sirul tranz poti ajunge la un margin si mai mare, in timp ce la a 2a deja te poti opri la cat ti ai propus, de ex. 10% max.

 

Calculezi la fiecare pereche in parte cat valoareaza pip-ul. Daca iti scade contu, e cu cantec. Fiindca iti calculezi ori cat e x% din cat ti-a ramas sau te duci in continuare cu x% din suma initiala - si cred ca varianta numarul doi e pertinenta.

 

Depind de fiecare, in parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrei

 

var 2 este cea reala si demna de urmat.

prima este buna la cateva pozitii deschise, insa pe masura ce nr. lor ar creste implicit creste si riscul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

N-am vazut treadul asta pana acum, o sa incerc sa raspund in ce ma priveste personal.

 

Intrebare: Traiesti din ceea ce castigi din forex?

Raspuns: Nu.

 

Intrebare: Faci profit regulat din forex (adica castigi bani mai multi decat pierzi)?

Raspuns: Da.

 

De ce nu traiesc din forex? Simplu, pentru ca am un job care este platit foarte bine si care imi ofera un castig regulat (lunar) si sigur, din care traiesc si eu si familia mea. Ceea ce castig din forex nu se apropie de aceasta suma nici pe departe si, in plus, nu este un castig regulat. Past history results are not a measure of future performance. Daca pana acum am castigat, de acum incolo pot sa pierd, bine-mersi. Pentru a putea trai din forex mi-ar trebui o suma de peste 100 de mii de parai, pentru a-mi permite un MM adecvat si a iesi la final de luna cu 2-3% profit. De remarcat ca sunt realist si nu ma arunc la profituri de 20% spana la 100% lunar ori mai mult. Alea sunt vise. De citit ce spune Elder legat de cultura intensiva de gulii si tradingul cu cateva mii de parai in cont. Este pe loserii anonimi chiar pe vamist.

 

In ultimii ani am reusit un profit regulat de peste 25% anual. Anual. La sumele pe care le-am vehiculat asta nu a insemnat mare lucru. Mi-a ajuns de mici "mofturi" in concediu. Totusi aceasta "performanta" mi-a atras "simpatizanti", in sensul ca cineva mi-a dat spre administrare un cont mai mare (50k euro). Ma muncesc cu el de anul trecut din vara si am reusit profituri lunare intre 1% si 4%. Nu am incheiat nici o luna la negativ, si nu m-am lacomit. In sensul ca m-am oprit cand am considerat ca "ajunge", fapt ce mi-a adus interminabile discutii cu omu meu. Daca o sa calculezi o sa vezi totusi ca asta inseamna pt el mult mai bine decat un salariu onest in Romania (well, pt el astia sunt bani de buzunar, dar asta e alta treaba, daca era un sarac amarat nu ma complicam, imi era frica sa nu ii pierd banii si sa il las pe drumuri). Profit din care o mica parte se duce in contul meu. Dar nu destul cat sa imi dea independenta financiara si sa ma faca sa renunt la job. Pt asta mi-ar trebui vreo 10 clienti ca asta, ori mai banosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu am o strategie si nu cred ca exista asa ceva. Nu vreau sa repet lucruri pe care le-am mai spus pe vamist si pentru care mi-a parut rau ca le-am spus, pentru ca datorita atitudinii mele negativiste (eu i-as spune realista, ori cel mult sceptica, dar "ce stie tzaranu ce e shofranu", spune-i unuia ca banii dati pe hedge sunt bani aruncati - demonstrabil matematic si practic - ori ca "tranzactionam intre benzile bollinger" e futile cand piata sta 99% din timp intre aceste benzi, well, unii vin pe aici zicand ca au strategii, dar de fapt sunt in cautare de una, tiparul e simplu, ia o strategie de pe web, pune-o pe vamist, zi "uite strategia mea, ce parere aveti", lumea - lumea buna - sare la dat cu capul, "aici ar mai trebui nu stiu ce, aici nu stiu cum" si gata strategia, si deodata "waaaa, ce strategie bazata are asta...") deci ziceam, prin atitudinea mea sceptic-negativista am indepartat de pe vamist oameni priceputi si respectati, care ar fi putut fi de folos altor traderi. Aia care stiu sa tranzactioneze nu vin pe vamist, iar aia care totusi vin, dupa ce ca vin, mai sunt luati si la misto. Pentru ca nu toti cei care tranzactioneaza stiu sa si explice scolareste cum o fac. Pe vamist stam noi astia care abia invatam.

 

In plus, eu sunt un tip care uneori ling unde am scuipat... Nu e toata lumea asa...

 

Piata este un organism viu care se adapteaza continuu si va da in cap oricarei strategii, pe termen lung, daca aceasta strategie nu se schimba continuu. Cred cu tarie in RWT (si acum mai nou, modelul adaptativ de RWT) precum am mai spus pe vamist. Am facut milioane de experimente (fara gluma!) si tentative de a bate intrarile random si random-walk-ul prin money management. Daca o sa cauti posturi ale mele de acum 2-3 ani o sa vezi ca mai toate aveau prin ele un grafic mic cu o piata generata random (de obicei in excel). Postul cu care am debutat pe vamist era un raspuns pentru Lazypawn (pe unde o mai fi omul ala???) tot legat de RWT. Ar trebui ca cei mai multi de pe aici sa citeasca postul ala.

 

Spre deosebire de altii de pe vamist, eu recitesc mereu postarile vechi, ale altora, dar mai ales ale mele.. Asa stiu de unde am plecat.

 

Revenind la strategie, ce strategie dom-le? Eu sunt try-and-fail guy. Metatrader, zeci de ore cu ST si optimizari. Am mai spus ca am un set de reguli, sunt (la ora actuala) 13 (treisprezece) reguli. Au fost 20 cel mai mult, au fost 5, 6, 7 cand erau mai putine. Lista creste sau scade, mereu adaug reguli noi la coada listei, elimin reguli de la coada listei, ori mut o regula in sus o pozitie sau in jos o pozitie in lista, in functie de cat de bine se comporta piata. Tin un jurnal de trading in care scriu ce m-a facut sa iau o anumita pozitie. Sentimentul pe care il aveam in acel moment, si de ce. Jurnalul nu trebuie sa contina chestii care sunt in statement (pret de intrare, loturi, blabla) care se pot obtine oricand cu cateva clickuri in metatrader. Rostul jurnalului este sa iti aduci aminte ce sentimente aveai cand ai luat un anumit trade, pentru ca mai tarziu cand incepi sa inghiti stopuri, sa poti evita acele sentimente.

 

Pentru cei care faceau misto de mine si radeau cu gura pana la urechi acum vreo trei ani cand vorbeam de pauza de 4 bare, stiti care este la ora actuala prima regula din lista mea? Dupa multe suisusi si coborasuri, iat-o, pe prima pozitie: PAUZA DE 4 BARE. Niciodata nu reintru intr-un trade daca nu au trecut cel putin 4 bare de la iesirea din tradeul precedent, pe TF-ul respectiv.

 

Da, radeti cu pofta, va aud cum va troznesc falcile. Dar nici o alta regula nu mi-a salvat atat de multi bani pana acum. Lasa piata sa se linisteasca, tataie. Indiferent ca ai castigat sau ai pierdut, nu reintra in trade imediat, impins de razbunare sa iti iei banii inapoi (vei pierde mai multi) sau de betia succesului sa castigi dublu (o sa ii dai inapoi pe cei castigati, piata nu te scapa printre degete de doua ori la rand, a doua oara te prinde si te stoarce).

 

Dintre cei care radeau acum vreo trei ani, unii nu mai sunt demult printre noi, nici ca traderi, nici ca forumisti, iar altii mai sunt dar nu au castigat inca nici un ban real. Eu sunt inca in biznis.

 

Vreti sa stiti a doua regula? Hai, daca tot ati inceput sa radeti... NU MA UIT LA TELEVIZOR SI NU URMARESC NICI UN FEL DE SERVICIU DE STIRI IN DIRECT. Ce are asta a face cu planul de trading? Well, daca stirile sunt nasoale si piata scade, toti vor vinde, ceea ce face ca piata sa scada si mai mult. Daca stirile sunt bune si piata creste, toti vor sa cumpere, si piata creste si mai mult. Si atunci tot mai multi intra pe trendul ala, si atunci vine Big Shark. Well, cand voi vindeti, eu vreau sa cumpar. Si cand voi cumparati, eu vreau sa vand. Stirile sunt toate cuprinse in grafic. Citesc stirile la cateva zile dupa lansarea lor si incerc sa vad cum au influentzat ele piata. Incerc sa ma feresc a tranzactiona in timpul stirilor. Dar de multe ori mi se intampla ca in timpul unei stiri sa fiu cu ochii pe grafic. Si uneori STIU care a fost stirea, doar uitandu-ma pe chart. Adica stiind anterior ca va fi NFP, stau cu ochii pe chart si FARA a sti ce NFP s-a anuntat, zic: "asta a fost better then expected, cu 3.5 sau 4 puncte". Citesc despre el abia a doua zi, se confirma ceea ce ce vazusem pe chart, si ma bucur in sinea mea, zic: "bai ce tare sunt".

 

Dar cand am incercat sa pun si in practica "stiința" asta, de fiecare data m-am fript la portofel de m-a usturat curu. Asa că regula a doua: stati departe de stiri. Pentru un trader incepator, aceste stiri sunt dezastru. Parerea mea.

 

Regula cu urmaritul mai multor TF-uri simultan pe aceeasi pereche vine abia pe locul al treilea. Stiu ca babypips-ul insista al dracului de mult pe ea (cititi va rog pe babypips.com la sectiunea de școală), dar ce sa ii faci, la mine e abia a treia...

 

Pe urma vine regula cu stoplossul pitit dupa baricade.... Era pe aici pe undeva un post, cel putin un post, in care vorbeam despre cum aleg eu SL-ul si lotul... pe unde naiba o fi? Ala cu maimutzoii care se ascund dupa stanci si arunca cu banane... Well cati dintre cei intrati pe forum sa zicem in ultimul an au citit posturi mai vechi? Pe undeva pe aici curge lapte si miere, unii sunt doar la un search distanta, le e lene sa dea click, dar se vor traderi profitabili, daca se poate pana maine la ora 3 si 47 de minute fix...

 

Si asa mai departe.

Editat de tradelover
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regula asta cu pauza o sa o printez in 4 exemplare si o sa incojor monitorul cu ea <:-P Si asta pentru ca desi am ajuns la aceeasi concluzie nu reusesc inca sa o respect intotdeauna...urmarea???- de multe ori asezatul cu f.... gol pe plita incinsa <:-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Pe urma vine regula cu stoplossul pitit dupa baricade.... Era pe aici pe undeva un post, cel putin un post, in care vorbeam despre cum aleg eu SL-ul si lotul... pe unde naiba o fi? Ala cu maimutzoii care se ascund dupa stanci si arunca cu banane...

 

Aruncau cu pietre, nu cu banane <:-p href="%7B___base_url___%7D/findpost-t1134-p2885.html">Un sistem de la A la Z... impreuna - Vamist Forex - Forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.