Sari la conținut

Zeci de strategii de la incepatori la avansati


Postări Recomandate

Cred ca am o problema cu teoria. Am inceput sa urasc tot ce tine de ea in ultima vreme. O fi din cauza facultatii. De exemplu n-am mai citit literatura de vreo 3 ani cred. Numai lucrari concrete care te invata sa faci ceva.

 

Cred ca inca o carte despre bursa/forex n-ar strica, e ceva vreme de cand n-am mai citit una. Poate in sfarsit ceva de analiza fundamentala.

 

Cat despre cum a demonstrat omul faza cu CAC40, nu ma intreba. A facut asta dupa vreo 10 cursuri dintr-o materie la care oricum n-am inteles mare branza. Ideea e ca informatia din trecut nu e corelata cu cea din prezent, daca te ajuta cu ceva.

 

Poate a zis-o sa nu va incurajeze sa va falimentati din prima conturile, cum a facut-o el, mai stii.

 

E o chestie demonstrata concret, riguros. De'asta zic eu ca uneori teoria bate campii. Si stai linistit ca profesorii din ASE care predau materii legate concret de bursa sau valute nu au facut in viata lor un trade (e careva dintre voi profesor in ASE? oups).

 

L-am intrebat daca merge concret ce explica el acolo (poti sa garantezi cu un anumit procent ca EURUSD se va afla in niste limite de exemplu... doar ca iese de genul: sunt 95% sanse ca EURUSD maine sa fie intre 2 si 7. Mersi mult!), daca iti deschizi un cont si faci asta concret merge, daca a incercat.

 

Raspunsul lui... niste balarii teoretice. Adica raspunsul lui: predau de 20 de ani o materie strans legata de piete de capital si nu dau vreun semn ca am facut un trade in viata mea. Bineinteles ca nu e neaparat asa si poate am inteles eu gresit, iar pentru om am o doza decenta de respect.

 

Dar de data asta chiar ca BINE AI VENIT IN ROMANIA!

 

O sa ma opresc aici cu toata discutia asta, in primul rand pentru ca nu ajung nicaieri si contributia mea e ca maresc numarul de posturi pe vamist :D , cel mult ma vaicaresc ca sistemul de invatamant de pe la noi (si poate nu numai) e, intr-o exprimare foarte sublima, VARZA.

 

Concluzie finala: e bine sa inveti cat mai mult, dar trebuie sa filtrezi informatia in ce e bun si ce nu, ce e util si ce nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.