Sari la conținut

Analiza profilelor de volum


Postări Recomandate

o intrebare de pe graficele lui vaxx: cum ne dam seama ca este o zona de retestare?

 

ai vrut sa intrebi care sunt zonele de retestare, sau cum ne dam seama daca este retest?

 

1. zonele de retest sunt de obicei zonele de spargere: dupa ce un s/r este depasit, in general pretul se intoarce la el (spre disperarea unora dintre noi care ne asteptam sa devenim bogati imediat ce-am intrat intr-o tranzactie). uneori nu se mai intoarce, tot spre disperarea noastra, care ne-am fixat ordine in asteptare la s/r. iar alteori se intoarce si constatam ca trece nonsalant prin s/r pe care s-a chinui atit de mult sa-l sparga...

 

2. cum ne dam seama daca este retest? daca face un swing complet sau suficient de amplu... n-as putea sa dau o regula stricta, depinde de experienta fiecaruia sa identifice corect un astfel de swing.

o regula de urmarit ar fi urmatoarea: daca ajunge in zona SD1, swingul ar trebui sa fie complet.

 

un exemplu in poza atasata: v = test la vwap h1; sageata = re-testul in zona SD1 (asta ma face sa banuiesc ca e un swing complet); linia rosie = momentul de confirmare a longului.

post-1398-126875811074_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrat imi pare rau ca nu pot atasa niste grafice pt. ca sunt la munca. Maine ma voi ocupa de acest aspect. In principiu am inteles ideea, este c-am ca la 1,2,3 intrare bineanteles in zonele pe care le explici tu, adica ne uitam la TF mare apoi intrarea se face pe TF mic in directia celui mare.

Daca nu inteleg ceva o sa mai intreb, de altfel voi veni cu posturi de intrare in trade ca sa le discutam.

Inca nu am aplicat template-ul, o sa-l pun.

 

Multumesc

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, in principiu da, 1-2-3 doar ca ceva mai amplu.

 

Scrat imi pare rau ca nu pot atasa niste grafice pt. ca sunt la munca. Maine ma voi ocupa de acest aspect. In principiu am inteles ideea, este c-am ca la 1,2,3 intrare bineanteles in zonele pe care le explici tu, adica ne uitam la TF mare apoi intrarea se face pe TF mic in directia celui mare.

Daca nu inteleg ceva o sa mai intreb, de altfel voi veni cu posturi de intrare in trade ca sa le discutam.

Inca nu am aplicat template-ul, o sa-l pun.

 

Multumesc

Toate cele bune.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

situatia actuala pe g-j, incepind de la monthly la daily. cine rezolva corect exercitiul va incasa profitul.

 

pareri?

post-1398-126877736707_thumb.gif

post-1398-126877737953_thumb.gif

post-1398-126877738901_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu trendul mare se schimba, cel putin asa vad eu pe H4 in trend up,si acum asteptam zone de suport pe wvap TF H4, cu intrari la 15 min, pe aceste zone de suport de langa wvap H4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

situatia actuala pe g-j, incepind de la monthly la daily. cine rezolva corect exercitiul va incasa profitul.

 

pareri?

 

 

Pe chart-uri situatia pare de la H4 la M15

 

Pai Scrat a zis mai devreme ca el foloseste H4 pentru a vedea trendul lunii, H1 pentru trendul de pe W1 si pe M15 pentru cel de D1.

 

Ca sa incerc un raspuns la intrebarea lui Scrat, mie mi se pare ca GJ a inceput sa faca higher lows si higher highs de acum 3 saptamani. Din pozele puse mai sus mi se pare ca acum incearca din nou sa faca un higher low. Deci din punctul meu de vedere oricare dintre PVP si VWAP ar putea sa joace rol de suport, de accea trebuie sa asteptam PA la oricare dintre aceste niveluri in speranta unui long. Insa daca pretul va sparge semnificativ VWAP W1 sau chiar D1 poate insemna ca aceasta corectie de 3 saptamani s-a incheiat, iar pretul o va lua in continuare in jos.

 

Astept pareri....

Editat de raxxisbest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vad o schimbare de trend, chiar daca pretul sta peste acele sup. acum,

vad doar o urcare pe volume din ce in ce mai mici, ceea ce ma duce cu gandul ca se pregateste o noaua cadere mai de sus situatie in care suportul poate fi punct de intrare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect. trendul nu s-a schimbat. buna observatie si in ce priveste volumele.

 

am vrut sa exemplific altceva: pe daily si pe weekly se observa ca histograma si-a miscat virful cel mai mare in zona pretului. asta inseamna ca interesul s-a mutat aici.

 

acum, intrebarea este, ce se intimpla de fapt aici? este distributie, adica inchiderea pozitiilor long + deschidere de shorturi = schimbare de trend? sau este o re-acumulare, adica doar inchidere partiala a longurilor + re-incarcare = continuarea trendului existent?

raspunsul la aceasta intrebare nu ni-l poate da doar histograma. de aceea avem nevoie de vwap. si atunci sa ne uitam la vwap: daca pretul va trece in jos prin vwap, inseamna ca longurile s-au inchis, iar tranzactionarea intra in zona de sell; atit timp cit pretul nu va trece in jos prin vwap, trendul NU E SCHIMBAT. cel mult putem inchide partial din pozitii, si miscam stopul mai aproape, sub ultimul virf care a testat vwap.

 

un pattern interesant pe daily: daca va uitati la histograma zilei (graficul de 15min pe care l-am pus in postul precedent), observati ca virful ei este in zona superioara; din cite am observat pina acum, va pot spune ca acesta este un pattern tipic de trend - insa atentie: virful din zona superioara spune ca acolo s-au luat profituri semnificative. intoarcerea trendului insa va fi confirmata doar de incalcarea vwap.

 

cam asta ar fi.

 

vaxx, un sfat: alege-ti o pereche care face trend, sau una care iti place cum se misca (eventual doua), si urmareste cum se comporta indicatorul daca ai timp. sa stii ca e suficient chiar daca e doar la inchiderea zilei.

 

 

nu vad o schimbare de trend, chiar daca pretul sta peste acele sup. acum,

vad doar o urcare pe volume din ce in ce mai mici, ceea ce ma duce cu gandul ca se pregateste o noaua cadere mai de sus situatie in care suportul poate fi punct de intrare

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este, oricare pvp/vwap poate fi suport; insa importanta lor creste cu marimea intervalului, am mai spus asta cred.

 

ai mentionat si ca aceasta miscare in sus este o corectie; teoretic asa este, si logic asa o tratez si eu. prin urmare, daca ne asteptam la continuarea trendului in directie descendenta, cel mai sigur este de urmarit spargerea suportilor... nu semnale de long. insa depinde de tf-urile pe care le luam in consideratie...

 

[quote name='raxxisbest' date='16 March 2010 - 11:30 PM' timestamp='1268807434'

Pai Scrat a zis mai devreme ca el foloseste H4 pentru a vedea trendul lunii, H1 pentru trendul de pe W1 si pe M15 pentru cel de D1.

 

Ca sa incerc un raspuns la intrebarea lui Scrat, mie mi se pare ca GJ a inceput sa faca higher lows si higher highs de acum 3 saptamani. Din pozele puse mai sus mi se pare ca acum incearca din nou sa faca un higher low. Deci din punctul meu de vedere oricare dintre PVP si VWAP ar putea sa joace rol de suport, de accea trebuie sa asteptam PA la oricare dintre aceste niveluri in speranta unui long. Insa daca pretul va sparge semnificativ VWAP W1 sau chiar D1 poate insemna ca aceasta corectie de 3 saptamani s-a incheiat, iar pretul o va lua in continuare in jos.

 

Astept pareri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.