Sari la conținut

Analiza profilelor de volum


Postări Recomandate

fiecare pereche se comporta diferit, dupa cum se vede. de asta e bine de urmarit un numar redus, pentru a te invata cu modul in care se misca - face trend? vineaza stopuri? etc. eu am intrat recent long pe u-cad, bazindu-ma pe semnalele data de indicator, ei bine, am luat-o in dinti si mi-am revenit in fire.

 

asa ca vaxx... alege maxim 3-4 perechi (desi eu ti-as sugera maxim 2) si stai numai cu ele. daca faci un 500 de pipsi saptaminal, este perfect. nu-i nevoie sa-ti asumi riscuri inutile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu, uita-te la mai multe si alege ce ti se pare tie mai clar.

 

Din experienta ta pe ce perechi ma indrumi sa merg ( cele 2 de care spune-ai ) ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte folositor topicul ... @scrat ... esti un adevarat OM si DOMN

 

Ne asteapta pipsi cu atatea informatii ... ma duc sa mananc cativa [ pe + :) ]

 

 

Multumim pentru efort

 

P.S. [ corelatii tf si analiza volumelor combinate pentru mine e o arta ... ]

Editat de slackware
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de aprecieri. daca e folositor sau nu, voi decideti. eu am datoria sa spun cum fac profit si sa ajut pe cine are intrebari, asa cum si eu am fost ajutat cind am inceput.

fac si eu ce pot cit timp mai sunt pe aici.

 

Foarte folositor topicul ... @scrat ... esti un adevarat OM si DOMN

 

Ne asteapta pipsi cu atatea informatii ... ma duc sa mananc cativa [ pe + :) ]

 

 

Multumim pentru efort

 

P.S. [ corelatii tf si analiza volumelor combinate pentru mine e o arta ... ]

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmarim in continuare e-usd si g-j.

 

e-usd a spart suportul intra-month si e posibil sa reia coborirea. rezistenta majora e la 1.3640/80; deocamdata a pus un suport minor si sugereaza ca s-ar putea intoarce in sus. daca trece in sus prin vwap, atunci avem confirmarea ca trendul intra-day se intoarce si targetul este 1.3640; si de-acolo urmarim un posibil sell, DAR ATENTIE: doar confirmat.

 

g-j e chiar la suportul intra-month, insa nu da semne ca si-a oprit caderea. prima rezistenta e pe la 137; posibil sa stea mai mult in zona in care e acum, 135.50/136.

daca trece sub 135.15, primul target este 133.50.

 

am pus doar graficele pe tf mic. ramine ca voi sa faceti analiza pe cele mari (intra-week si intra-month).

post-1398-126911662411_thumb.gif

post-1398-126911663981_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mai bine de jumatate de an de cind urmaresc profilele de volum, am decis sa deschid un topic dedicat in exclusivitate acestui subiect. Inainte de a incepe, vreau sa precizez ca topicul va fi in principal doar pentru analize, nu si pentru decizii de trade (desi uneori voi mai posta si recomandari pentru tranzactionare).

 

Primul lucru pe care vreau sa-l fac este sa pun la dispozitie materialele. Cele mai bune si mai complete explicatii asupra indicatorului le gasiti aici:

 

Trading With Market Statistics - LINKS

 

Sunt 11 link-uri, insa explicatiile despre cum e gindit indicatorul si ce arata el (adica pvp si vwap) se gasesc in primele 3. V-as recomanda sa cititi pentru a intelege ce este pvp (peak volume price) si vwap (volume weighted average price).

 

Am atasat indicatorii pe care ii folosesc: market_statistics_v3, si market_statistics_v6-1.

ATENTIE: inainte de a-i aplica pe grafic, cititi instructiunile din postul urmator.

 

Salut,

Nu am lucrat cu MT4 pana acum.Incerc sa inserez indicatorii dar nu merg.Calea ar trebui sa fie MetaEditor/inserez scriptul/compile dupa care ar trebui sa-mi apara in indicatori si sa-l pot atasa la chart,corect?

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.

directorul in care trebuie sa-i pui este C:\Program Files\MetaTrader\experts\indicators\

ca sa-i poti vedea in lista, trebuie sa dai restart MT.

 

Salut,

Nu am lucrat cu MT4 pana acum.Incerc sa inserez indicatorii dar nu merg.Calea ar trebui sa fie MetaEditor/inserez scriptul/compile dupa care ar trebui sa-mi apara in indicatori si sa-l pot atasa la chart,corect?

Merci.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.

directorul in care trebuie sa-i pui este C:\Program Files\MetaTrader\experts\indicators\

ca sa-i poti vedea in lista, trebuie sa dai restart MT.

 

 

Salut,

Nu am lucrat cu MT4 pana acum.Incerc sa inserez indicatorii dar nu merg.Calea ar trebui sa fie MetaEditor/inserez scriptul/compile dupa care ar trebui sa-mi apara in indicatori si sa-l pot atasa la chart,corect?

Merci.

 

 

E ok,s-a rezolvat.Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.