Sari la conținut

Analiza profilelor de volum


Postări Recomandate

@darzu

 

Buna constatare. O sa verific. Merci mult.

 

Nu ma hazardez in analize pe volume, prea mult, fiindca nu am studiat prea mult acesti indicatori, insa pe corectii mai cochetez cu hidden gap volume pe care am reusit cumva sa il descos, hehe. Oricum acolo, la varianta de short din dreapta, trebuia urmarit acolo pe doji, acea bara confirma intr-adevar, dar intrarea e tardiva.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce putem face aici ?

 

Persoanl, nu as fi intrat in niciun sens acolo, fiindca e stabilita dinainte o zona de "range" cele doua zone cumprinde intre 1.36-1.368 si trebuie asteptat. Se vede si pe pret foarte bine. Are sens ceea ce zic? Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce putem face aici ?

 

Din cate am inteles eu din posturile lui Scrat cel mai bine ar fi sa intri intr-un trade pe o perioada de acumulare sau distributie. In cazul postat de tine volumul pentru bara aceea este destul de mare comparativ cu volumele intergistrate pentru alte bare de pe istoric. Cred ca e mai precaut sa nu intri in trade dupa niste bare foarte mari, pentru ca ele pot consuma tot momentul miscarii in sus sau in jos.

E posibil sa ma insel, inca nu am studiat foarte bine metoda...

O sa il asteptam pe Scrat sa ne lumineze :D .

Editat de raxxisbest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vaxx, ai incercat template-ul?

 

raspunsurile lui andrei sunt corecte. asa gindesc si eu. iar raxxisbest a facut o observatie care este esentiala dupa parerea mea.

 

ai neglijat 2 lucruri critice, pe care nu le-am spus aici dar mi-am inchipuit ca orice trader la stie:

1. nu te limita niciodata doar la un singur timeframe!!! e ca si cum ti-ai acoperi un ochi si apoi ai incerca sa-ti torni apa in pahar... ia incearca sa vezi ce se intimpla :D

2. intri pe o pereche cu care esti familiar si stii cum se misca. cit de familiar esti cu aud -chf sau nzd-jpy?

 

un alt lucru pe care vreau sa -l precizez, dar nu am sa-l tratez aici: money management; cind esti in profit, si vezi semne de distributie, este intotdeauna intelept sa incasezi o parte din profituri; restul pozitiei se lasa cu stopul pe plus. asta as fi facut pe aud-chf, de exemplu.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu aplic v3 diferentiat pentru fiecare tf. pentru daily, il fac vizibil pe m5 pina la m30.

ai aplicat template-ul pe care l-am trimis?

 

asa arata graficul la mine. semnalul de long e linia alba orizontala

 

Oare mai trebuie sa testeze manunchilu ala de linii pretul pt confirmare de loooong ?

Am aplicat corect pana aici indicatorii pe grafic ?

 

am trasat V6 si V3 ,

V3 e de la inceputul martie ora 22.00 pana azi si ultimile 2 zile

V6 e azi

 

post-1398-126875181381_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vaxx, imi cer scuze ca n-am raspuns la obiect...

 

uite de exemplu cum vad pe aud-chf. sa facem un exercitiu: pe acest grafic, poti sa-mi spui care sunt punctele de intrare si care sunt stopurile?

post-1398-12687522598_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intotdeauna gindesti de la tf mare catre cel mic.

 

cu template-ul pe care l-am pus mai devreme, pe h4 vei vedea trendul lunii; pe h1 vei vedea trendul saptaminii; iar pe m5-m15 vei vedea trendul zilei.

cel mai puternic este trendul lunii, apoi urmeaza trendul saptaminii, apoi cel al zilei.

 

tinind cont de acestea, sa ne uitam prima data la graficul h4: care sunt zonele importante s/r de pe h4? pvp si vwap (cele roz, dar si cele verzi; nu am o regula stricta care si cind anume trebuie respectate, adevarul este ca nu avem cum sti, de aia mergem mereu cu presupunerea ca trendul e intact si va continua in directia initiala pina la proba contrarie). cind pretul atinge primul suport (liniile verzi), schimbi pe trendul intra-day si astepti pina vezi confirmarea. pretul continua pe h4 in jos, si atinge linia roz vwap - e marcata cu o bulina. inca nu avem confirmare pe tf mici...

am lasat aceeasi bulina si pe m15, ca sa vezi cum arata zona de suport si ce inseamna confirmare de long intra-day. abia la linia rosie orizontala s-a schimbat trendul, deci acoloar fi fost prima tentativa sanatoasa de long. care, evident, ar fi mers.

 

stiu ca pare complicat, dar nu e. cel mai greu este sa te orientezi intre timeframe-uri, insa odata ce-ai inteles cum totul devine clar.

 

uita-te mereu la tf mari, si urmareste zonele s/r de acolo; tf mici le vei folosi doar pentru intrare in directia celor mari.

raspunsul la intrebarea ta "unde intram pe aud-chf" este, schimba pe tf mici si vezi unde se schimba trendul.

post-1398-126875357888_thumb.gif

post-1398-126875358732_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.