Sari la conținut

Pitchfork - 80% sanse de reusita


Postări Recomandate

Iata cum puteti utiliza Median Line ca target in ordine exact ceea ce spune Mikula : tras de pe cei mai recenti pivoti , pretul va atinge linia mediana in 80% din cazuri, va face cateva mini swinguri de-a lungu-i dupa care va pleca mai departe up /down :))

 

 

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi plac graficele "de dupa" evenimente !

 

Daca nu e linia asta, va fi urmatoarea. Si daca nu va fi urmatoarea, va fi ... Next. Asta ca sa stim cand inchidem tranzactia. :))

 

Pe real, nu e poezie deloc.

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Most recent pivots points :)) . Acum depinde , cum ii iei, vrei o miscare mai mare ? Atunci alege punctele pe varfuri mai semete .Dar atentie ca , cu cat varfurile sunt mai mari cu atat ai nevoie de mai multa confirmare a acelor puncte.

 

In opinia mea, acelasi lucru ca la Trend Lines Magnitude-DeMark.

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca trebuie sa avem Repere. Insa modul cum se fixeaza cele 3 puncte mi se pare extrem de subiectiv.

 

Parerea mea, desigur. Conform subiectivismului propriu :))

 

constructia unui pitchfork simplu este relativ simpla ,avem nevoie de 3 pivoti si etapele de constructie sunt :high-low-high sau low-high-low,In afara de pitchforkul clasic descris mai sus mai exista pitchforkul schiff,T,hibrid,inversat a caror constructie este diferita dea cea clasic...oricum ,parere mea este ca merita studiat pitchforkul care aduce rezultate bune in cont

post-4911-091129900 1284903205_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

frumoasa reactie a pretului la ML

 

Da, in fapt pe asta se bazeaza , urcarea pretului catre Median Line. si iesirea din channel .

 

Hai sa aruncam o privire pe urmatorul desen :

 

http://www.picz.ro/thumbnails/c3828788e4f92312bf37605b696f5c5c.gif

 

La cel verde pretul s-a dus sus , a atins, eh , a format un punct de pivotare de unde pretul s-a intors inapoi in jos, dand posibilitatea crearii celui albastru . Cat va cadea pretul in cel albastru ? Ne putem ghida cu canalul format de cel verde. Daca pretul sparge Lower Line-ul celui verde avem multe sanse , putem lua ca un fel de confirmare in opinia mea, ca pretul sa atinga middle line-ul celui albastru. Dar cum pretul nu a depasit lower line-ul celui verde, evident nici sanse ca pretul sa atinga middle line-ul celui albastru nu s-au creat.

 

Iata o imagine frumoasa. Trageti concluziile :))

 

http://www.picz.ro/thumbnails/b4b7febb29488dea831f9a3ddc57c341.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.