Sari la conținut

Trading-ul, un joc al probabilitatilor


Criodi

Postări Recomandate

  • Moderators

Personal sunt de acord ca piata nu e random si din cat l-am inteles eu pe omul asta nici el nu sustine ca ar fi altfel.

 

Ce am vrut eu sa subliniez e ca rezultatul fiecarei tranzactii individuale este random. Nu aveti cum sa contraziceti afirmatia asta decat daca sunteti in stare sa prezicieti unde se va misca piata cu o precizie de 100%.

 

Am sa imi iau libertatea de a presupune ca niciunul din cei care citesc aceste randuri nu este in stare de asa ceva. Sper sa nu jignesc pe careva <:-P

 

Am sa presupun totusi ca sunteti niste traderi foarte buni si sunteti in stare sa preziceti unde se va misca pretul cand anumite conditii sunt satisfacute cu o precizie de 90%. Ce inseamna asta ? Pai teoretic inseamna ca o sa aveti dreptate in 9 din 10 cazuri. Inca o data, ce inseamna asta ? ca in 1 din 10 cazuri nu veti avea dreptate. De ce tin sa subliniez aceste cifre ? Pentru ca trebuie sa intelegeti ca nu aveti de unde sa stiti cand se va nimeri acea tranzactie pierzatoare in care nu veti avea dreptate. (Daca ati fi stiut, nu ati mai fi intrat acolo si vati fi marit procentajul la 100%. Am presupus totusi ca nu sunteti in stare de asa ceva.) Asadar putem conclude ca rezultatul fiecarei tranzactii individuala va fi random deoarece nu aveti de unde sa stiti daca urmatoarea tranzactie va face parte din cele 9 sau va fi cea pierzatoare.

 

Din cauza asta am tinut sa atrag atentia asupra gandirii la nivel macro (pe termen lung). Rezultatele pe termen lung vor fi predictibile si nu random deoarece voi stiti ca aveti o rata de precizie de 90%. Astfel pe termen lung veti avea mereu garantia ca veti fi profitabili. Pe termen scurt niciodata.

 

Din aceasta perspectiva acea comparatie cu cazinourile nu cade.

 

Atentie ! Nu ganditi ca un jucator la cazinou! Ideea e sa ganditi ca un cazinou!

 

Ganditi ca un cazinou in ideea in care acestea nu se concentreaza pe jackpotul pe care il au de platit azi unui castigtor deoarece ei stiu foarte bine ca pe termen lung mult mai multi vor pierde la aparate astfel incat jackpotul platit sa devina doar un mic procent din incasarile lor. La fel trebuie sa gandeasca si un trader. Nu trebuie sa se concentreze pe pierderea de pe ultima pozitie caci pe termen lung priceperea lui isi va spune cuvantul si castigurile nu vor ezita sa apara.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun thread, <:-P initiatorului

 

daca am gandi toti mai probabilistic, si nu in genul "trade-ul asta e sigur castigator, NU are cum sa mai pice, la cat a picat pana acum. de aceea voi intra cu 20% din cont pe el, e sure money", am tranzactiona mult mai relaxati si mai profitabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor eu zic sa ne axam pe ce spune Scrat in topicului despre volume, pt ca acolo stii sigur cand trendul isi schimba directia si cand nu.

Omul este de exceptie cu acel topic despre volume.

 

Aruncati un pic ochiul acolo

 

Salutare Scrat

 

[edit by tradelover: postul este offtopic si fusese ascuns de alt moderator, l-am restaurat pt ca altfel se pierde sirul discutiei. a nu se interpreta ca o invitatie la offtopic]

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sti sigur ? <:-P

 

Asta incerc defapt sa scot in evidenta in topicul asta... Nimic nu e sigur pe piata, atat timp cat nu ai puterea de a misca preturile de unul singur. Totul e probabil si nicidecum sigur.

Da, poate ca tehnica lui Scrat e foarte buna. Nu urmaresc analizele lui in mod sepcial, dar nu ma indoiesc de valoarea lor. Ce vreau sa inteleaga insa toata lumea e ca orice metoda ai urma, rezultatele vor fi intotdeauna probabile si nu sigure. Aveti vreunul din voi procentaje de 100% tranzactii favorabile ? Daca da, ce naiba cautati pe vamist? De ce nu v-am citit inca numele in forbes ? (stiti voi unde... acolo, deasupra lui Bill Gates. Pardon, deasupra lui Carlo Slim mai nou)

 

La fel de bine se poate urmari si metoda lui Oltciter, sau a lui dirzu, sau a lui mfx, sau oricare alta metoda bine prezentata aici pe forum, sau oricare alta metoda prezentata oriunde pe internet sau in orice carte.

 

Aruncati un pic ochiul si acolo!

 

Daca intelegeti piata si cum functioneaza aceasta in diferite conditii veti avea rezultate bune indiferent ce metodologie ati urma. Trebuie insa sa renuntati la ideea ca ati putea sti sigur ce se va intampla pe piata la un moment dat. Invatati sa ganditi in probabilitati.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, ok , daca ai avea TOATA informatia, inclusiv gandurile fiecarui trader, poti sa te decizi cum vei intra si tu in piata(long sau short)cu sansa de reusita de 100% .[si ma mai gandesc la o chestie, daca intrarea ta sa zicem ca este short si toti ceilalti traderi sunt long , dar suma ta e atat de mare incat ar schimba trendul pietei in short iar ai dreptate ( ma gandesc la bancile centrale), corectati-ma daca gresesc.]

Noi nu suntem nici Dumnezeu sa le stim pe toate, nici stapanitori sistemului financiar mondial dar avem lumanari japoneze care ne arata ce putere au Taurii sau Ursii la un moment dat in piata .Pe baza acestui sistem , care zic eu e destul de complet in a arata ce se intampla cu piata, se pot face strategii castigatoare .Si cazinourile au strategia lor in avea profit prin a instala sisteme de joc de noroc cu un procentaj de castig pentru ei de minim 60% plus strategii de marketing in a dirija de a ametii si conduce cati mai multi jucatori catre sitemele de joc cu cel mai mare profit pentru cazino .Cat despre random ...cat la suta e random cand dai cu banul?...atunci cand nu stii ce greutate are moneda , cate rotatii va face in aer , ce amplitudine va avea , ce temperatura are mediul in care se roteste si alti factori ce determina rezultatul procentajul este de 50% .Daca ai stii toate chestiile de dinainte poti prezice exact ca va fi cap sau pajura . Asa ca nimeni nu intra blind intr-un trade , doar cei ce se bazeaza pe noroc = puturosii care nu vor sa adune informatii si sa invete strategii de tranzactionare.Sau este posibil ca sa fi orbit de cineva (big shark daca nu esti si tu unul) chiar daca ai informatia ai strategia de tranzactionare , si cine te poate orbii sau chiar paraliza mai bine decat propriul tau ego , propriile tale emotii(iti spune asta baiatu` din proprie experienta) .

Cu cat mai multa informatie corecta si cu cat mai multa capacitate de analiza a acesteia cu atat mai multe sansa de reusita .

Am cam obosit , ma dor ochii ...unde eram ,... a da e aproape miezul noptii si va invia Isus .

 

HRISTOS A INVIAT !

 

 

suntem scapati .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am gasit un articol interesant, recent postat pe fx360.com, care trateaza aceasi problema. Articolul complet, in limba engleza, il gasiti aici

 

Am tradus deasemenea doua aliniate care mi s-au parut ceva mai interesante:

 

Aud adesea traderi incepatori vorbind ca si cum ar stii ceea ce va face piata in viitor. In realitate, traderii experimentati vorbesc in probabilitati si in general au o oarecare forma de analiza care sa le sustina opinia. Nimeni nu poate spune ca o anumita pereche valutara (sau oricare alt instrument financiar) se va misca cu siguranta catre un anumit punct . Defapt cred ca esti naiv daca crezi ca ar putea cineva sa prezica exact directia unei perechi valutare pe o anumita perioada de timp. Desigur, uneori s-ar putea sa ai dreptate daca lansezi predictii curajoase cum ca o pereche se va misca catre un nivel X fara urma de indoiala. Totusi vor fi alte cazuri in care piata nu va merge in directia ta. Din cauza asta trebuie sa gandim in probabilitati, intrucat nimeni nu va sti niciodata sigur ce se va intampla in viitor pe o anumita pereche valutara.

 

[...]

 

Trebuie sa gandesti in probabilitati. Indiferent cat de senzationala este analiza ta, uneori vei pe de partea pierzatoare a pietei. Fie ca urmaresti stiri, fie ca urmaresti o combinatie de instrumente tehnice, sau chiar si o simpla moving average a pretului, ceea ce urmaresti defapt e un pattern care trage probabilitatile de partea ta asfel incat sa fii profitabil pe termen lung. Cu alte cuvinte urmaresti cum piata a reactionat in trecut in anumite conditii si speculezi cum se va comporta cel mai probabil piata in viitor in aceleasi conditii. [am schimbat persoana la care povesteste autorul intrucat mi se parea ca suna cam aiurea in romana traducerea exacta]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am gasit ce ma deranjeaza. trading-ul este in primul rind o asumare si o administrare serioasa a riscului, nu a probabilitatilor.

 

eu nu gindesc in probabilitati, niciodata nu zic de exemplu "acum e 73% probabil s-o ia in sus". piata nu merge decit in 2 directii, asa ca in fond ce probabilitati mari si sofisticate poti sa ai? exista niste puncte critice, si exista abordarea noastra in functie de pozitionarea si comportamentul pretului fata de ele. spre exemplu, eu gindesc in felul urmator: SHORT pe e-usd atit timp cit pretul se mentine sub 1.38; nu exista nici o probabilitate aici, ci din punctul meu de vedere e o certitudine. ATIT TIMP CIT PRETUL E SUB NIVELUL X, eu fac asta. cind trece peste nivelul X, fac altceva.

 

analiza "mea" nu e senzationala, ci trebuie sa-mi aduca profit. eu nu fixez un tp, ci mut SL. repet, nu merg cu probabilitati ci cu certitudini. iar de cind urmaresc volumele, NU MA UIT IN TRECUT, CI IN PREZENT. volumele arata situatia in momentul ACTUAL. nu este nici o speculatie, ci pur si simplu ma uit la balanta dintre buy si sell si in functie de ce vad iau o decizie. mereu am in vedere cele 2 variante, si uneori pierd pentru ca asa e peste tot... nici cind te speli pe maini n-ai rata de succes de 100% din prima, ca uneori sapunul iti aluneca printre degete chiar daca il apuci cum trebuie... dar in cele din urma tot te vei spala pe maini.

 

n-ai nevoie sa stii ce va face piata in viitor. e suficient sa inveti cum sa interpretezi prezentul, si sa scapi de spectrul trecutului (toti indicatorii iti arata de fapt trecutul, doar actiunea pretului si analiza volumelor iti spun ce se intimpla cu adevarat in spatele pretului). dupa care, restul vine parca de la sine.

 

ar mai fi si altele de zis, dar am sa le las pe mai tirziu :).

 

Trebuie sa gandesti in probabilitati. Indiferent cat de senzationala este analiza ta, uneori vei pe de partea pierzatoare a pietei. Fie ca urmaresti stiri, fie ca urmaresti o combinatie de instrumente tehnice, sau chiar si o simpla moving average a pretului, ceea ce urmaresti defapt e un pattern care trage probabilitatile de partea ta asfel incat sa fii profitabil pe termen lung. Cu alte cuvinte urmaresti cum piata a reactionat in trecut in anumite conditii si speculezi cum se va comporta cel mai probabil piata in viitor in aceleasi conditii. [am schimbat persoana la care povesteste autorul intrucat mi se parea ca suna cam aiurea in romana traducerea exacta]

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sunt de acord cu tine, nu ai nevoie de probabilitati de genul "73% pretul o ia in sus" :) (nici nu ai avea cum sa le calculezi pana la urma), dar ideea e ca in general unele evenimente vor fi mai probabile decat altele.

 

Exexmplul tau, "SHORT pe e-usd atit timp cit pretul se mentine sub 1.38", reprezinta o certitudine pentru tine, dar nu pentru miscarea pretului. Vei lua short pe EUR/USD pentru ca tu consideri ca cel mai probabil pretul va merge in continuare in jos. Astfel gandesti in probabilitati. Nu e vorba de procente exacte. S-ar putea sa nu tina mereu, caci probabil pretul se va intoarce la un moment dat. Cand trece peste 1.38 sa zicem ca incepi sa intri doar BUY si faci asta pentru ca acum consideri ca cel mai probabil pretul isi va continua miscarea in sus. Deci, iar gandesti in probabilitati.

 

Cand te uiti la balanta dintre buy si sell si observi un dezechilibru la momentul actual intri in directia cea mai probabila pe care pretul s-ar putea sa o urmeze. Dar nu cred ca sti sigur ca pretul va urma acea directie. Chiar daca analizezi prezentul, pana la urma, prezentul pe care il vei analiza maine in acel moment s-ar putea sa iti anuleze prezentul care l-ai analizat azi. Ce vreau sa spun, e ca oricum viitorul e incert, indiferent de cat de clare par lucrurile la momentul actual. Daca acum dezechilibrul pe piata sugereaza buy, peste 10 min cateva ordine din partea celor care considera ca acest dezechilibru nu exista iti vor schimba complet analiza in acel moment, cand realizezi ca dezechilibrul sa schimbat in favoarea celorlalti.

 

Cei drept, te reorientezi, inchizi pozitia pierzatoare si mergi mai departe in directia corecta. Insa asta e esenta ganditului in probabilitati. Multi nu inteleg asta si dupa ce lanseaza ordinul initial au impresia ca pretul va merge sigur in directia lor. Astfel sunt orbiti si nu vad nici un alt indiciu ce ar putea sugera ca intrarea lor e gresita. De aici se trage defapt si acea greseala, celebra as putea spune, a incepatorilor, care largesc sl-ul in ideea ca pretul se va intoarce in directia lor.

 

Oricum ai spune-o, pretul se va misca cel mai probabil intr-o directie, dar niciodata sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este, viitorul e incert, niciodata nu stim ce se intimpla in secunda urmatoare. insa in ciuda acestei incertitudini, oamenii se incapatineaza sa-si traiasca viata (care e incerta dupa cum ai zis), si sa faca tot felul de lucruri - apropo de oameni, probabil o sa rideti dar e un exemplu foarte fain: o problema din sfera medicala legata de conceptie, stie cineva care este probabilitatea ca un spermatozoid sa fecundeze un ovul? probabil ca nu stiti, altfel v-ati intreba cum de se mai nasc copii.

 

am vrut sa explic o chestiune de nuanta, vad ca n-am reusit... insa nu cred ca va fi inteleasa nici daca o explic cum trebuie.

revenind la piata, repet, eu nu gindesc in probabilitati, pentru ca piata NU E "RANDOM". random e miscarea browniana, si cine insista pe ideea ca piata e random ar trebui sa incerce sa faca o paralela intre miscarea moleculelor de apa dintr-un pahar de apa si miscarea pretului. am explicat in mai multe locuri ca in piata exista niste reguli simple, si ele se respecta pentru ca asa este constituita piata. e ca legea gravitatiei, daca arunci o piatra in sus stii ca o sa cada, si nu e vorba de probabilitati ci de certitudini; spune-mi si mie, daca arunci o piatra si pe urma te plasezi pe directia dintre ea si sol, care este probabilitatea sa-ti cada in cap? as zice ca 100% (doar daca nu intervine cineva sa-i modifice traiectoria). asa e si cu cererea si oferta in piata: apare cerere in piata, pretul o s-o ia in sus - si atunci NU VINZI, pentru ca vei pierde. sau vezi oferta, si atunci pretul o s-o ia in jos - NU CUMPERI, ca pierzi. o sa ma chinui sa-ti explic chestia asta o mie de ani, si tot n-ai s-o intelegi pentru ca nu esti inca gata pentru acest lucru.

 

sunt de acord cu afirmatia ca nimeni nu stie unde se duce pretul. insa stim cu certitudine care sunt regulile pietei si mai stim ca exista niste participanti care sunt in stare sa influenteze miscarile pretului (probabil nici ei nu stiu unde se duce pretul, insa isi permit sa incerce sa-l directioneze catre o zona de interes). ei bine, probabilitatile sunt pentru ei, nu pentru noi. noi suntem prea mici ca sa putem face altceva decit sa urmarim trendurile lor. pentru noi nu ar trebui sa existe probabilitati, ci doar certitudini: pretul se duce, sau nu se duce. s-a intimplat aia, atunci inseamna ca renunt la sell, si intru buy. s-a intimplat ailalta, inchid ordinul si stau deoparte pina vad din nou semne ca directia e clara. trebuie doar sa te uiti la grafic cum se misca pretul. asa ca eu tot nu inteleg unde este probabilitatea - hm... cred ca la mine, optiunea "probabilitati" a devenit built-in si nu mai sunt in stare s-o depistez :) .

 

nu am cum sa spun mai multe lucruri despre acest subiect, pentru ca ma invirt in jurul cozii. pot sa-ti spun insa ca nu ai ajuns la gindirea de trader, ci esti inca la cea de analist.

 

Sunt de acord cu tine, nu ai nevoie de probabilitati de genul "73% pretul o ia in sus" :) (nici nu ai avea cum sa le calculezi pana la urma), dar ideea e ca in general unele evenimente vor fi mai probabile decat altele.

 

Exexmplul tau, "SHORT pe e-usd atit timp cit pretul se mentine sub 1.38", reprezinta o certitudine pentru tine, dar nu pentru miscarea pretului. Vei lua short pe EUR/USD pentru ca tu consideri ca cel mai probabil pretul va merge in continuare in jos. Astfel gandesti in probabilitati. Nu e vorba de procente exacte. S-ar putea sa nu tina mereu, caci probabil pretul se va intoarce la un moment dat. Cand trece peste 1.38 sa zicem ca incepi sa intri doar BUY si faci asta pentru ca acum consideri ca cel mai probabil pretul isi va continua miscarea in sus. Deci, iar gandesti in probabilitati.

 

Cand te uiti la balanta dintre buy si sell si observi un dezechilibru la momentul actual intri in directia cea mai probabila pe care pretul s-ar putea sa o urmeze. Dar nu cred ca sti sigur ca pretul va urma acea directie. Chiar daca analizezi prezentul, pana la urma, prezentul pe care il vei analiza maine in acel moment s-ar putea sa iti anuleze prezentul care l-ai analizat azi. Ce vreau sa spun, e ca oricum viitorul e incert, indiferent de cat de clare par lucrurile la momentul actual. Daca acum dezechilibrul pe piata sugereaza buy, peste 10 min cateva ordine din partea celor care considera ca acest dezechilibru nu exista iti vor schimba complet analiza in acel moment, cand realizezi ca dezechilibrul sa schimbat in favoarea celorlalti.

 

Cei drept, te reorientezi, inchizi pozitia pierzatoare si mergi mai departe in directia corecta. Insa asta e esenta ganditului in probabilitati. Multi nu inteleg asta si dupa ce lanseaza ordinul initial au impresia ca pretul va merge sigur in directia lor. Astfel sunt orbiti si nu vad nici un alt indiciu ce ar putea sugera ca intrarea lor e gresita. De aici se trage defapt si acea greseala, celebra as putea spune, a incepatorilor, care largesc sl-ul in ideea ca pretul se va intoarce in directia lor.

 

Oricum ai spune-o, pretul se va misca cel mai probabil intr-o directie, dar niciodata sigur.

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.