Sari la conținut

W.D. Gann - Pe urmele maestrului


Postări Recomandate

Inainte sa continui, postez indicatorul si template-ul pentru Gann Swing Charts. Este un stil de charting pe care il folosea Gann pentru a distinge mai usor trendurile. Indicatorul are 4 parametri:

 

1. SwingBars

 

Indicatorul lucreaza cu high-uri si low-uri. Implicit, acest parametru are valoarea 1. Asta inseamna ca de cate ori pretul face un nou high (o singura bara/lumanare), indicatorul deseneaza o linie verticala in sus si o linie orizontala la high-ul atins. La fel si cand pretul face low-uri. Daca setati o valoare mai mare, de exemplu 2, indicatorul va desena doar cand se fac 2 high-uri sau low-uri consecutive.

 

2. ShowSwingRange

 

Daca este true, afiseaza, deasupra swing-urilor, numarul de pipsi al swing-ului respectiv.

 

3. SwingRange

 

Culoarea textului.

 

4. SwingRangeBurst

 

Culoarea textului atunci cand swing-ul curent este mai mare decat cel precedent.

 

La tab-ul Colors puteti schimba si culoarea swing-urilor.

gann_swings.zip

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca avem un swingh, si pretul trece peste el indicatorul se redeseneaza ?

 

Daca nu a facut un low (cu regulile pe care le-am spus inainte, in functie de parametrul SwingBars) intre timp, DA! Deci atentie la ultimul swing. Trebuie lasat sa se incheie. Deci daca astepti sa vezi un swing high, asteapta retracementul, asteapta sa vezi facandu-se un low dupa aceea. Ideea e ca trebuie sa vezi higher tops si higher bottoms inainte sa te gandesti la vreo pozitie long. Vice-versa pentru short.

 

Sper sa-ti fie de folos. Bafta!

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha cred ca acum am inteles sa astepti cu un pending deasupra high , dupa ce a facut low si a confirmat.

Bun asa .

Cam este normal sa fie asa

Bafta

 

Zici ca celalalt indicator nu-l postezi pt. ca ai muncit prea tare la el ?

Corect nu-am ce zice :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha cred ca acum am inteles sa astepti cu un pending deasupra high , dupa ce a facut low si a confirmat.

Bun asa .

Cam este normal sa fie asa

Bafta

 

Zici ca celalalt indicator nu-l postezi pt. ca ai muncit prea tare la el ?

Corect nu-am ce zice :)

 

Oricum e prea "mistic" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.