Sari la conținut

Muzica si tradingul


Postări Recomandate

Off topic un pic dar merita.

 

Mai jos e un link la probalbil cea mai apreciata piesa clasica a vremurilor noastre compusa de preferatul compozitor al lui Stalin.

 

Tradelover, asculta si spune-mi daca nu ti se face pielea gaina.... . Muzica este matematica pura asa cum matematica e poezie, si nu glumesc cand spun asta. Atata timp cand prin matematica poti ajunge la Dumnezeu insemmna ca cei care nu au ajuns inca le lipseste o bataie de inima. Arta e exacta si este matematica pura pentru ca ambele vorbesc cu Dumnezeu.

 

O sa radeti dar, Fibonacci e peste tot. Cine a reusit sa compuna o piesa atat de frumoasa a fost foarte aproape de relatiile pe care le cautam azi cu ajutorul lui Fibo. Si relatiile astea zic ca 61, 50 si 38 sunt foarte indragite de natura. Ne lipseste accentul. Reversalul il stim. Acumularea se aude si se vede.

 

Accentele si momentele de relaxare, retracement si acumulare, le poti auzi fara probleme. Atunci cand ti se ridica firele de par pe tine, atunci ai parte de adevarate trenduri care le-ai anticipat. Ti-au fost servite pe tava.

 

 

Aici e calitatea sunetului e mai buna.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

  • Moderators

@portishead

 

si eu predam studentilor aceleasi chestii in fiecare zi, si explicam de 100 de ori celor "refractari", care ori nu voiau, ori nu puteau, ori nu intelegeau "ce-i atata graba?"... vorba ardeleanului... dar eram platit pentru asta, ma inhamasem la un contract cu universitatea, pe care atunci cand l-am semnat stiam ce ma asteapta. ma pregatisem sufleteste pentru asta, si o faceam, vor spune unii, cu daruire, pentru ca imi placea, ori pentru bani, vor spune altii, realitatea e ca o faceam din ambele motive... Nu e cazul aici.

 

@barbones

 

foarte fain! l-am reascultat cu mare bucurie. Sa stii ca demult ma bate gandul sa iau chartul de pe forex si sa il pun in winamp sa vad cum suna, hahaha... am eu o pasarica a mea, dar niciodata nu am fost instare sa o duc pana la capat, din lipsa de timp. Forexul e ca degustatul de vinuri... (stiu ca asta o sa iti placa e de domeniul tau!), am vazut odata mai demult la TV niste degustatori, luau o gura de nu-stiu-ce era in pahar si incepeau sa bodoganeasca: asta e feteasca de nu stiu care, din anul nu stiu care, a fost tinuta in nu stiu ce fel de butoi, a fost crescuta pe o tarla cu expunere spre est, etc etc... Turuiau ca o moara stricata, ca mama Omida, de nu stiai de unde le scot, iar moderatorii emisiunii se cruceau ce le nimereau la fix, daca nu ar fi fost competitie (era un fel de campionat) ai fi crezut ca totul e regizat. Pentru mine vinul e alb sau rosu, dulce sau acru. Atat! Nu exista chestii intermediare.

 

Si apoi se pun aia sa explice ce si cum, adica cum decurge degustarea, nu e vorba numai de gust, acolo participa toate simturile. In primul rand paharul in care pui vinul trebuie sa fie dintr-un anumit fel de sticla si trebuie sa aiba o anumita forma, in functie de tipul vinului. Paharul se umple pana la un anumit nivel. In momentul cand ciocnesti paharele se produce un sunet care depinde de consistenta, de densitatea lichidului din el, de nivelul de zahar (care face lichidul mai vascos) si minerale (mai greu) sau alcool (lichidul e mai usor) si asa mai departe. Deci ala care degusta trebuie sa aibe auzul foarte "antrenat" ca sa perceapa diferenta de sunet la clinchetul paharului. Apoi vinul se agita un pic in pahar astfel incat sa ude peretii paharului, si ala vede daca si cum ramane pe pahar, cate boroboane face deasupra lichidului, etc, deci simtul vazului trebuie sa fie mult mai antrenat, nu e destul sa vada daca vinul e rosu sau alb. In plus, degustatorul aude clipocitul vinului in pahar si simte mirosul care se degaja prin agitare. Apoi gusta, si nu numai, unii chiar iau lichid intre degete sa ii simta consistentza, altii il "freaca" cu limba de cerul gurii, ori cu buzele, ca sa ii simta "duritatea", strapezirea dintilor, etc etc. Totul este o mare stiinta si trebuie in plus o carutza de experienta.

 

Pentru mine, ca bautor de duminica, care tin cate o sticla de vin in frigider luni de zile pana o termin, dupa ce o desfac, chestia asta mi se pare de domeniul science-fiction. Dar sunt oameni care fac asta pentru bani, care traiesc din asta! Ceea ce spunea unul dintre comentatori: degustarea de vinuri e ca o muzica.

 

Forexul e la fel. Il vedem pe grafic, participam emotional la miscarea lui, avem senzatia ca e o muzica pe care incercam noi insine sa o compunem. Graficul e plin de fibo-uri, si e uleioas ca vinul, ca si muzica care ne "unge" urechile. Dintotdeauna m-a frapat asemanarea charturilor cu undele audio, de exemplu daca deschizi Sound Recorder in windows (ca asta are toata lumea) si spui niste cuvinte in microfon, o sa vezi ca ele genereaza "grafice" care sunt foarte asemanatoare cu forexul nostru. Asemeni unui tub Rubens, (sau

, sau mai cautati voi), folosit la vizualizarea undelor audio, se poate face si transformarea inversa, avand unda, sa produci sunetul. Ei bine, mie imi umbla de cativa ani prin cap ideea asta, sa fac un programel in care sa bag preturile, si sa imi "cante" graficul forex! Cine stie ce muzica sacra descopar, hahaha... Nu cred ca iau vreun premiu la Eurovision (ba, mai stii?), dar macar poate identific un anume "ritm" care sa ma ajute sa fac profit, poate prind acea "bataie" care se "aude" pe grafic inainte de miscarile mari, mai stii... De ce sa nu pun auzul la treaba, asemeni degustatorului de vinuri de mai sus? La urma urmei vazul este simtul cel mai usor de fraierit (de aia si exista atatea iluzii optice, e destul un search pe web sa gasiti milioane... ati auzit vreodata de iluzii auditive ori... olfactive?) :tongue:

 

Singurul impediment este lipsa de timp. Well... nici cu partea de programare relativa la sunete nu stau prea bine, dar asta poate fi gasita pe ici pe colo, practic de aici vine necesarul de timp mai lung, ca altfel, daca eram tare la programat sunete de toate felurile, nu imi lua mult sa fac program, dar asa trebuie sa stau si sa caut intai ce si cum, transformate Fourier, etc, iar asta ia timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.