Sari la conținut

ATC2010


Postări Recomandate

  • Moderators

@sian, referitor la discutia de pe PM, cat si @alti moderatori

 

Topicul este si ramane despre ATC, nu despre MQL. Eu inteleg prin topic despre MQL ceva cum face Bogdan pe MQL-Magazine... Adica cod MQL, eventual MT5. Ori daca nu cod, macar help despre erori, despre cum se foloseste platforma, sau chestii de limbaj, unii intreaba, altii raspund.

 

Ceea ce am discutat aici este despre ATC. In plus, e topicul MEU, unde printre altele am de gand sa fac "reportaje" (pretentios spus) despre desfasurarea competitiei, in momentul in care va incepe, ca si in editiile trecute. De asta l-am deschis, iar faptul ca vrei si tu sa participi (sian) la campionat, si la topic, si ca ai animat conversatia, nu poate decat sa ma bucure enorm! Pt ca anii trecuti vorbeam cam singur. Este "barbologeala" personala, specifica tradelover, hihi, se refera la regulamentul de concurs, la expertii care participa (eventual), nu are nimic de a face cu MQL in sine, aia e o chestie mult mai "elevata", in conceptia mea. Nu de alta, dar o sa rada Bogdan de noi, daca mutam rahaturile astea intr-un topic de MQL <:-P, uita-te pe blogul lui si vezi diferenta...

 

Daca va apucati sa mutati posturi ma fac foc si parjol :biggrin: yarrrr...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EA-ul a fost oficial acceptat :biggrin:

 

S-ar putea sa mai fac mici modificari la el spre sfarsitul perioadei de inregistrare. Momentan il monitorizez pe forward testing. Saptamana asta a facut 3 tranzactii: a pierdut 110 de pipsi pe eurusd, a facut vreo 240 pe gj ambele luate pe graficul de 6h iar acum are o pozitie deschisa pe daily <:-P

 

L-am lasat la varianta in care verifica conditiile din piata din ora in ora... Asa a facut testul in 3 minute si un pic, maximul acceptat este 5 minute. Daca il setez sa verifice conditiile din 5 in in 5 minute dureaza cam 10 minute testul, deci nu il accepta asa. Sunt avantaje si dezavantaje la ambele variante si desi pe backtesting din ora in ora are rezultate mai bune, probabil as fi incercat-o pe cea la 5 minute daca era acceptata.

 

Deciziile finale vor fi luate la mijlocul lui septembrie insa sunt destule sanse ca varianta de concurs sa ramana aceasta iar restul sa le pastrez pentru alte "proiecte" :P

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IV.6. The maximum combined amount of positions and pending orders' lots, regardless of the direction on one symbol, is 15. Stop-losses and take-profits are not taken into account.

 

Partea care este neclara este "regardless of the direction on one symbol". Unii au inteles de aici ca se pot pune pozitii de 15 loturi pe fiecare simbol, ceea ce ar fi absurd, in primul rand ca ar da un avantaj urias expertilor multicurrency

 

uite ce au scris in ultimul articol despre regulile competitiei AICI

 

The total volume for a symbol

In the Championship, the total volume of an open position and pending orders on the same symbol cannot exceed 15 lots. Direction of the position and pending orders idoes not matter. Let's consider it on the following example.

 

A 10-lot Buy position is open for EURUSD. Besides, there is a pending Sell Limit order for 5.0 lots. Thus, the total volume for EURUSD is 15 lots. In this case, you can't place another pending order irrespective of its direction.

 

But this does not apply to market orders, provided that after the execution of such a market order, the total volume will not exceed 15 lots. In this case, we cannot place a pending order, but we can execute a market Sell or Buy, which will lead to the reduction of the volume of the open position.

 

 

Any open position can be closed upon reaching Stop Loss or Take Profit level; in this case there is no violation of restrictions on the volume of a trade operation. For example, we have an open Buy position for EURUSD with a volume of 15 lots. This position can be closed in three ways:

 

  • By three consecutively conducted Sell transactions with the volume of 5 lots each;
  • By triggering of Stop Loss or Take Profit on the server side (a 15-lot trade operation will be performed);
  • Upon the appearance of Stop Out on the account (forced closure of a losing position when margin falls below the allowed level).

 

(sublinierea imi apartine)

 

Tradelover tu ce intelegi din asta? <:-P ca eu nu mai stiu ce sa inteleg... pana la urma se va putea intra cu cate 15 loturi pe fiecare pereche? Adica poate campionul ala nu a interpretat gresit oricat de absurd ti s-a parut tie... si atunci intradevar e anul ea-urilor multicurrency ce de fapt... nu ar fi atat de absurd luand in considerare ca mandria celor de la metaquotes pentru noua lor versiune este testerul multicurrency :biggrin:

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Man, cel mai simplu, in loc sa ne certam, este sa intrebam pe unu care stie... Citeste comentariul meu de la sfarsitul articolului de care zici. Si apropo, poti re-edita postul precedent sa pui si link la articol, acolo unde zici "ultimul articol", baga-i un link sub text, sa stie si alt pipăl care vrea sa vada, si sa nu mai caute cum am cautat eu :biggrin:

 

Acum asteptam sa vedem ce raspund aia. Probabil ca dupa ultimul articol, varianta cu 180 e cea mai plauzibila, asa ca nu vreau sa pariez cu tine, hihi.. Cel mult putem paria care dintre ei raspunde. Eu zic ca Rosh... <:-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Problem Solved. Ambiguitatea e lamurita inca de acum 5 zile, pe forumul MQ.

 

Se pot pune maxim 180 de loturi, in pozitii si pendinguri combinate in total, adica maxim 15 loturi pe fiecare simbol (pereche) din care maxim 5 loturi pe fiecare pereche pot fi in pendinguri (regula IV.4) iar restul de 10 in pozitia deschisa (in MT5 nu poti avea mai mult de o pozitie pe fiecare simbol, datorita regulii pentru evitarea hedgingului).

 

Deci o situatie ca urmatoarea este perfect posibila (adica poti avea toate in acelasi timp):

 

1. EURUSD buy 10 loturi (pozitie deschisa), sell-stop 3 loturi (pending), buy-stop 2 loturi (pending)

2. AUDUSD sell 15 loturi (pozitie, nu mai este loc de pendinguri)

3. GBPUSD sell 10 loturi (pozitie), sell-limit 5 loturi (pending)

4. USDJPY buy 14 loturi (pozitie), buy-limit 1 lot (doar de 1 mai e loc pana la 15), etc.

.....

si asa mai departe, pe cele 12 perechi. Dati click pe link pentru detalii.

 

De unde se vede ca discutiile in contradictoriu sunt benefice, daca sunt pastrate intre anumite limite de decenţă. Daca nu "argumentam" cu tine (sian) ramaneam prost, la naiba... haha...

 

Well, ultima chestiune neclara fiind clarificata, nu imi ramane decat sa va urez bafta mare la toti cei care doriti sa participati. Ne vedem in ringul de dans.

Editat de tradelover
pus linkuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Well, nu ma pot abtine, va mai aduceti aminte ce va ziceam de traderii din editia trecuta, care au crezut ca trebuie sa inceapa cu 0.1 loturi, apoi sa puna 0.2, 0.3, etc, haha... Partea cu "increase by 0.1 on every order" i-a dus pe destui in eroare, desi regula e clara si de bun simţ. Anul acesta MQ s-a gandit sa specifice clar, ca sa nu mai fie loc de dubii. Citat din ultimul articol (acelasi articol din care a citat si sian mai sus):

 

Volumes of deals

 

In the ATC 2010, the minimum volume of trade operations is min=0.1, and the maximum volume is max=5.0. If using the OrderSend() function you sending a trade request with the volume of less than 0.1 lots or more than 5.0 lots, such a request will be rejected by the trading server.

 

There is another requirement for trade operations - the volume must be specified taking into account the value of the minimum allowable change, which is equal to 0.1 lots. This means that the volume set for trade operations should be a multiple of 0.1, i.e. divided by 0.1 without a remainder. At any moment in time, an Expert Advisor can send a trade request with any number of lots, if that number does not violate these two requirements. The volume of each trade request does not depend on how much was specified in the previous trade request.

 

(sublinierile imi apartin).

haha (in partea de final la citat) - sa fie clar la tot pipălul si tot Stitch-ul. Vedeti ce spuneam intr-unul din posturile de mai sus, referitor la ambiguitatea regulii IV.4.

 

din sublinierea de la inceput se vede de asemenea ca exista limitare, daca tu incerci sa pui ordere mai mari vei fi refuzat.

Editat de tradelover
pus linkuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

Man, cel mai simplu, in loc sa ne certam, este sa intrebam pe unu care stie... Citeste comentariul meu de la sfarsitul articolului de care zici. Si apropo, poti re-edita postul precedent sa pui si link la articol, acolo unde zici "ultimul articol", baga-i un link sub text, sa stie si alt pipăl care vrea sa vada, si sa nu mai caute cum am cautat eu Posted Image


Tradelover eu nu ma certam cu nimeni Posted Image imi pare rau daca asta a fost impresia ta... mie chiar mi se parea amuzanta treaba cu interpretarile astea... sunt convins ca din 1000 de participanti nu suntem singurii care s-au lovit de astfel de intrebari.

Scuze ca nu am pus linkuri in postul respectiv... era 4 dimineata si am uitat... Posted Image

Well, ultima chestiune neclara fiind clarificata, nu imi ramane decat sa va urez bafta mare la toti cei care doriti sa participati. Ne vedem in ringul de dans.


Multumesc la fel si pentru Stitch!

Dansul in ritm de salsa, cha cha cha, bossa nova sau TANGO?Posted Image
Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Offtopic
Tango and Cash. Cu Stallone si Banderas. Eu o sa iau cash-ul si tu o sa ramai cu tango-ul :biggrin:

Despre partea cu cearta, era vorba de sensul ei constructiv. Daca nu "ne-am fi certat", eu as fi ramas cu impresia ca se pot pune cel mult 15 loturi in total pe toate perechile la un loc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

Nu incerca chestia asta! ori daca incerci, compileaza-le si testeaza-le pe calculatoare separate (adica sa muti doar sursele mt4, nu si pe cele ex4, iar inainte de a muta, sa nu fi executat nici un ST pe ele) si pe tronsoane de retea separate (diferite adrese de ip).

 

Daca ai testat doi experti pe acelasi computer, doar cu unul poti sa aplici la concurs. Chiar daca in prealabil il "muti" pe al doilea pe alt computer (adica il dai unui prieten sa il inscrie el), MQ o sa "stie" treaba asta! Nu e poanta. Metatrader (in special Strategy Testerul) contine si el chichitzele lui. Fisierele .ex4 de asemenea contin taguri de identificare a computerelor pe care au fost compilate, chestii pe care nici brokerii nu le stiu, dar MQ le stie.

 

La editiile trecute au fost o gramada de eliminari pentru multiple registration si la un moment dat chiar s-a iscat un mic scandal, in special din zona indonezia, philipine, malayezia, tipii au inceput sa zica ca la ei internetul nu e dezvoltat ca prin alte parti, si ca iese cate un oras intreg prin aceeasi adresa de IP afara, si ca nu e fairplay sa ii elimine, etc. Chiar si Stitch incepuse sa le tina partea, la un moment dat, alor eliminati. Replica celor de la MQ (Ranat parca, sau Stringo) a fost "we didn't start to check the IP addresses yet!". Dupa care toata lumea a tacut brusc. Eu inclusiv, hihi.

 

Deci atentie!

Editat de tradelover
corectat litere mancate - inca dorm la ora asta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.