Sari la conținut

Veridicitatea informatiilor din carti


Citeste, analizeaza, imbunatateste  

11 membri au votat

  1. 1. Credeti ca aceasta abordare ajuta pentru a fi un trader mai bun?

    • Da
      10
    • Nu
      0
    • Nu este relevanta
      1
  2. 2. Inainte de a aplica informatiile citite in carti le verificati in vreun fel, statistic sau in alt fel, cum o faceti?

    • Back-testing
      4
    • Testare in timp real (demo sau real)
      7
    • Citesc mai multe informatii despre acea sugestie, idee
      5
    • Imi dau seama de la prima vedere ceea ce poate functiona si viceversa
      2
  3. 3. Cat de util este acest topic?

    • Foarte util
      4
    • Asa si asa
      5
    • Nicidecum
      2


Postări Recomandate

Acest topic este despre validitatea cartilor si a tot ce scrie in ele si, impreuna cu mine, o sa analizam, o sa starnim controverse constrcutive si, intr-un final, o sa ne imbunatatim atitudinea ca traderi catre un nivel de excelenta.

 

Incepusem sa citesc cartea Fibonacci Trading (How to master the time and the price advantage)- Carolyn Boroden, in care masura extensiile si proiectiile pe diverse segmente de pret si am inceput sa fiu putin sceptic. Nu, ca as fi eu sceptic din fire sau ca nu ar fi neaparat invalide anumite informatii ci, mai mult, pentru a-mi proteja capitalul din perspectiva abordarii unei astfel de tehnici de masurare a rezistentelor de pret, in special. Experienta, cu timpul, te face sa fi mai neincrezator la anumite informatii, sisteme ori tehnici care iti sunt prezentate asa, frumos, cusute cu ata alba si pe care nici nu trebuie sa le verifici. Si, de ce sa nu verific eu, macar sa vad care dintre cele doua abordari poate fi mai eficienta in stabilirea de suporti si rezistente, cat si target-uri? - ceea ce am si facut. Va recomand sa faceti acelasi lucru ori de cate ori cititi un articol de pe vreun blog, publicatie, forum, samd. Puteti face dupa modelul pus de mine, cu grafic si tot ce trebuie. In felul asta va puteti imbunatati viziunea in trading, va va face mai disciplinati, ca, deh, tot timpul se gaseste loc de mai bine.

 

Si iata ce am facut, am dat pe graficul EUR/USD, pe monthly, si am analizat relevanta celor doua unelte Fibonacci: Retracement peste 100.0 (extension) si expansion (projection), contorizand informatiile intr-un document:

 

FibnacciProjections(61.8,100.0,161.8)vsFibonacciExtensions(127.2,161.8).xls

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ar fi chiar culmea sa nu pui la indoiala informatiile pe care le gasesti in carti. As spune totodata, chiar imposibil.

 

In fond totul e subiectiv. Luati doi arhitecti de succes, doi boxeri de succes, doi scriitori de succes si urmaritii indeaproape. Nu o sa gasiti o pereche in care amandoi sa fi atins succesul prin aceleasi mijloace. Arhitectii-viziuni diferite, Boxerii-tehnici diferite, Scriitorii-stiluri diferite etc

 

Dar despre doi traderi de succes ce credeti ? Regula se mentine aici cu atat mai mult decat in alte domenii. Asta pentru ca libertatea in trading este de sute de ori mai mare decat in alte activitati. In piata ai in fiecare secunda, fara indoiala, oportunitatea de a castiga. Cum insa nu exista doi oameni la fel, nu exista nici doua perceptii asupra realitatii la fel. Desigur, mai toti traderii vor cadea in general de acord in ceea ce priveste directia in care pretul a mers pana in prezent, insa rareori vor fi majoritatea traderilor de acord in ceea ce priveste evolutia viitoare a pretului. Astfel unii vor descoperii oportunitatea prezenta in secunda curenta, altii nu.

 

Ce treaba are asta cu punerea la indoiala a informatiilor din carti ?

De exemplu: Eu il citesc pe Elder si in mare parte mi se pare o tampenie ce zice tipul acolo. X il citeste si el pe Elder si se pare ca el descopera defapt marele secret al tradingului. Cine credeti ca are dreptate ? Eu sau X ? Pai raspunsul il aflam doar dupa ce punem in practica informatiile aflate. Ar fi ignorant din partea mea sa trec mai departe fara sa incerc macar ceea ce spune Elder in cartea lui. Ar fi stupid din partea lui X sa deschida un cont de 10 000$ si sa se apuce de trading dupa metoda lui Elder. Astfel singura metoda viabila de filtrare a informatiei este punerea acesteia la incercare/indoiala/in practica.

 

Metode de punere la incercare a informatiilor ar fi urmatoarele: Back-testing sau testare in timp real pe demo sau chiar pe real. Pe demo nu te costa nimic insa nu ai parte de factorul psihologic prezent in situatiile reale. Insa cat esti dispus sa risti pe real doar pentru a te convinge de veridicitatea unor informatii ? De aceea Back-testingul este, firesc, primul pas. Abia apoi urmeaza testarea in timp real. Asta pentru ca ai mai intai nevoie sa te familiarizezi cu metoda pe istoric,iar pe langa asta s-ar putea ca pe istoric sa descoperi ca defapt meotda nu e ceea ce te asteptai tu la inceput.

 

Bun, am testat metodele, am pus la indoiala informatiile si acum avem rezultatul final. Ce credeti ca am obitnut in urma experimentului ? Nimic nu sa schimbat. Eu consider in continuare ca Elder nu are nici o logica, iar X considera in continuare ca metoda lui e super si ca o sa faca o gramada de bani. De ce credeti ca difera rezultatele ? Pentru ca, asa cum mentionam la inceput, totul e subiectiv. Eu nu as putea niciodata sa urmez metoda lui Elder pentru ca pur si simplu nu mi se potriveste, in timp ce X se descurca minunat. (Asta e o varianta. S-ar putea ca sitatia sa se inverseze. Poate eu descopar in final ca Elder are defapt dreptate, in timp ce X isi da seama ca l-a luat valul si ca Elder asta nu e asa destept. S-ar putea totodata ca amandoi sa cadem de acord, fie ca Elder e smecher, fie ca Elder e doar un pestisor in marea de rechini si ca nu are rost sa ne luam dupa el. Insa tocmai aceasta multitudine de concluzii la care putem ajunge in urma studierii unei informatii subliniaza tocmai concluzia mea si anume ca totul e subiectiv. In fond Elder fie are dreptate fie nu, insa dupa ce fiecare trece informatia prin filtrul propriei ratiuni rezultatele vor fi intotdeauna variate)

 

Smecheria consta in a fi in stare sa deduci corect de la bun inceput ceea ce ti se potriveste tie fara sa mai treci prin pasii prezentati mai sus. Adica fara sa testezi metoda pe istoric si mai apoi in timp real. Pentru a putea face asta ai nevoie insa de multa multa experienta. Cum obtii aceasta experienta ? Daca ati raspuns: "urmarind pasii de mai sus!" aveti dreptate. Abia dupa ce ati pus la incercare zeci de metode, informatii, idei etc veti fi in stare sa filtrati informatia pe masura ce o acumulati. Nu mai aveti nevoie de teste sau incercari, pentru ca voi stiti ce vi se potriveste si stiti ce va merge pentru voi si ce nu. In acest moment deja numai conteaza daca informatia este corecta sau nu. Tot ce conteaza este daca vi se potriveste sau nu. In situatia aceasta puteti marca si celelalte doua variante de raspuns propuse in poll: "Citesc mai multe informatii despre acea sugestie, idee" si "Imi dau seama de la prima vedere ceea ce poate functiona si viceversa". Eu personal am marcat toate cele patru variante de raspuns. Asta pentru ca am destula experienta incat sa imi dau seama daca unele lucruri vor functiona pentru mine sau nu, insa nu destula experienta pentru a filtra absolut toate informatiile in acest mod. Inca mai gasesc informatii care ma intriga si care ma trimit pe istoric si mai apoi pe demo.

 

Offtopic
E week-end, luni avem liber, deci timp din belsug pentru a scrie astfel de posturi kilometrice pentru a da raspuns la doua intrebari simple :| Cat despre Elder, l-am ales strict pentru popularitatea lui in general si mai ales aici pe forum. Nu am citit din cartile lui decat partile ce discuta probleme abstracte(factorul psihologic, problema oracolilor etc) Stiu ca propune si o anumita metoda, Triple Screen Trading, insa nu o cunosc si nu stiu despre ce e vorba.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..., intr-un final, o sa ne imbunatatim atitudinea ca traderi catre un nivel de excelenta.

sa ne imbunatatim atitudinea, catre un nivel de excelenta? hmmmm ...cum adica? aia este o stare interioara, o parere, intr-un sens sau altul. Cel mult iti poti imbunatatii comportamentul, sa fie in concordanta cu atitudinea ... dar sa nu insist prea mult aici.

 

explica te rog tabelul si graficul ala cu relevanta, ca nu am inteles mai nimic.

ai analizat, ai contorizat, dar nu ai concluzionat. ce ne spune tabelul ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Criodi

 

Totusi traderii cu experienta, indiferent de analizele facute ajung la un punct comun cu analizele lor si, cand zic asta, nu ma refer la directie, ci la posibilitatile de extindere a pretului intr-o directie sau alta. Nu am citit Elder pana la capat, din ignoranta sau nu, nu stiu, nu pot sa admit prea mare lucru despre conceptele sale. Din ce am citit, pot sa afirm ca la timpul respectiv "il adoram" dar, pe masura ce timpul a trecut, si dupa ce am ingerat si alte "informatii", conceptele sale nu ma multumeau ori nu mi se mai potriveau ca perspectiva, vroiam mai mult decat atat.

 

 

@Sec

 

Am facut-o in ideea de a ajuta pe altii sa fie mai disciplinati, daca prin asta considera ca ar fi traderi mai buni, daca nu sunt deja, sau sa exceleze. De a analiza fiecare informatie mai in detaliu, sau de a o analiza pur si simplu, fiindca nu toata lumea face si, sa fie, de ce nu, un apel de trezire pentru cei care nu considera asta o metoda eficienta de disciplinare. Pana nu demult, nici eu nu faceam asta, sincer. Si daca o faceam, nu in modalitatea asta.

 

In tabel e pus la relevanta pe baza raspunsurilor Da sau Nu, care din cele doua unelte se comporta ca S/R in calea pretului ori ca target, prin acest fapt care dintre ele sunt mai relevante si, daca da, care dintre ele sunt mai des intalnite. Sper ca nu te-am ametit cu explicatia. Graficul monthly este doar un exemplu despre cum s-ar putea face astfel de abordare statistica comparativa dintre Fibonacci Expansion si Retracement, totusi nu e suficienta informatie pe istoric. Am facut-o pentru a ajuta pe cei care doresc sa faca mai departe, pe alte tf-uri, astfel de comparatii.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@dirzu

 

E evident ca o parte din traderi vor cadea de acord intr-un anumit moment, dar niciodata nu vor fi de acord toti participantii in ceea ce priveste directia pretului. Altfel nu ar mai exista o piata. In fond cine sa mai cumpere daca toti vand ? Bine, treaba e mai complicata de atat, mai sunt si cei care sunt in piata nu pentru profit, ci din necesitate. Nu despre asta e vorba insa. Ideea e ca o parte din traderi vor fi de acord la un moment dat in ceea ce priveste directia viitoare a pretului, iar o parte nu. La fel sta treaba si in ceea ce priveste filtrarea informatiei. Unii vor vedea lucrurile ca Elder si ca alti cativa, in timp ce altii nu o vor face. Cine va face profit ? Pai e complicat, orice e posibil. S-ar putea ca si printre cei care urmaresc aceasi metoda rezultatele sa fie diferite. Totul difera de la om la om. Asa cum subliniam in primul post, totul e subiectiv. Tot din cauza asta am spus si ca a nu trece informatia prin filtrul ratiunii e aproape imposibil. Nu cred ca sunteti capabili vreunul din voi sa luati metoda lui x si sa o urmariti exact ca si x si sa obtineti si aceleasi rezultate ca acesta. Nu puteti gandi la fel ca o alta persoana. Fiecare va percepe informatia in felul lui si va actiona in consecinta. Astfel fiecare trece practic informatia prin mai sus mentionatul filtru al propriei ratiuni fie ca o face constient fie ca nu.

 

Si inca ceva, ce Dumnezeu inseamna: ajung la un punct comun in ceea ce priveste "posibilitatile de extindere a pretului intr-o directie sau alta" ? Spui ca majoritatea traderilor cu experienta vor ajunge la anumit punct comun cu analiza lor, dar nu in ceea ce priveste directia viitoare a pretului, ci in ceea ce priveste "posibilitatea de extindere a pretului intr-o directie sau alta" :| Adica?

Explica te rog, ca la mine aici in centrala sa inteles asa: Traderii ajung la un punct comun cu analiza lor dar nu in ceea ce priveste directia viitoare a pretului ci in ceea ce priveste directia viitoare a pretului. Si asta imi produce un scurt in centrala, intrucat nu are sens. :|

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Criodi

 

Ma refeream la posibilitate de dezvoltare a retrace-urilor ori extensilor, la posibile target-uri nu la directii, buy sau sell. Ca de exemplu, vorbind cu ceva timp in urma cu Scrat, el analiza dupa metoda cu profilul pietii iar eu dupa Ichimoku si ne confruntam viitoarele S/R pentru targeturi samd, nu de putine ori au corespuns. De acord si cu filtrul ratiunii individuale, cu cat este mai vast cu cat spectrul viziunii se largeste, devenind poate si mai flexibili.

 

Offtopic

E mult de discutat pe tema asta si in curand o sa intram in teorii de fizica cuantica, daca o tinem tot asa.

Adu-mi aminte sa nu mai beau energizant inainte de somn, intrucat devin incoerent in exprimare. :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.