Sari la conținut

Care este cel mai mare Gap ?


Postări Recomandate

Care este valoarea celui mai mare gap (sau o miscare super rapida de trend) care ati vazut-o sau de care ati auzit in istoria Forex-ului.

 

1) in timpul saptamanii

2) peste week-end

 

PS: daca mai tineti minte, ar fi interesant de corelat acel gap cu situatia care a dus la producerea lui.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Editat de photomaker123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

istoria recenta, martie 2009, cand a anuntat fedu ca imprima malai. era in timpul sedintei de tranzactionare. practic de acolo a plecat urcarea ... pana la nfp-ul din nov,2009 cand a luat-o la vale spre ziua de azi.

 

dpmdv, nu inteleg scopul intrebarii tale (doar daca nu ai boala topicelor deschise, sa vezi daca reactioneaza cineva), adica ce urmaresti? au fost si vor fii multe gapuri, mai mari sau mai mici, pe toate perechile ... dar care-i spilu?

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai dreptate ... nu m-am facut f. bine inteles.

 

As vrea sa-mi fac o parere cam care ar putea fi suma maxima care as putea s-o pierd in cazul in care m-ar prinde cu o tranzactie deschisa un gap, o miscare super rapida a trendului, o situatie in care bancile ar nu ar mai oferi o mica perioada de timp cotalii pentru valute.

 

As face un calcul de genu: daca merg pe 0.5 loturi euro/usd si deci 1 pip = 5$, daca m-ar prinde deschis o situatie in care bancile ar sista temporal cotatiile iar prima cotatie ar fi mult sub SL-ul meu, in defavoarea mea, cat as iesi pe minus. Daca prima cotatie ar fi 200 pipsi sub SL-ul meu as pierde 1000$ ?

 

De aceea ma intereseaza cam care au fost cele mai mari gap-uri din istorie.

 

Presupun ca situatia descrisa de mine este una f. rara, dar doresc sa am o idee despre ce ar insemna.

 

Nu stiu cat de bun e rationamentul meu, va rog sa ma corectati daca gresesc pe undeva.

Editat de photomaker123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Daca te referi in general la piete (de actiuni, etc) si la legende din batrani, atunci chestii ca "black xxxday" (pune ce zi a saptamanii vrei tu) sunt raspunsul pe care il cauti. Daca te duci pe investopedia, dai pe dictionar (este link pe vamist, daca alegi din meniul de sus "siteuri cu si despre forex", este o sectiune de linkuri), deci investopedia, si tiparesti "black monday" (că ăsta e mai usor de scris), o sa vezi ca apare o lista cu toate zilele saptamanii, cu "black" in fatza, care au scos peri albi investitorilor la vremurile respective. Unele sunt din 1800 si ceva, altele din secolul trecut, dar cea mai mare este indiscutabil 19 octombrie 1987. Citat de pe investopedia: "The largest one-day drop in stock market history occurred on Black Monday, October 19, 1987, when the Dow Jones Industrial Average plummeted more than 22%". Daca ar fi sa fie asta in forex, de exemplu o cadere/crestere de 22% la euro, ar insemna la cursul actual de 2716 pipsi (pt care aveti curs cu 5 zecimale, este 27168 pipeti!).

 

Cea mai mare cadere in forex, daca e sa ne referim la majore, a fost 9/11. Nu tranzactionam pe atunci, dar stiu ca pe strada dolarii se vindeau la o zecime din pretul obisnuit, imi pare rau ca nu am avut mai multi bani sa cumpar dolari (am cumparat cat mi-am putut permite, eram ferm convins ca economia SUA nu stă in doua blocuri, de care s-au lipsit bucurosi pentru atingerea unui obiectiv mai inalt - razboiul pt petrol).

 

Cea mai mare miscare pe care am vazut-o cu ochii mei (si am fost pe val, am cumparat CAD exact pe intoarcere, dar fara sa stiu de ce, am aflat mai tarziu cand am primit stirile de la thomson, pe atunci traiduiam cu FXCM si aveam stiri gratuite de la ei) in forex a fost CADTRY, in 2006 cand niste turci au vrut sa i-o puna dolarului canadian. Nu au reusit, iar lira turceasca a pierdut 16% din valoare in cateva zile. Eu eram pe USDCAD si nu intelegeam ce se petrece, pe chartul cu lira m-am uitat abia dupa ce am primit reportul de la thomson, in care povesteau foarte pitoresc precum ca "daca ai un bazin cu pesti si incepi sa dai apa afara din bazin, primii care se vor prinde de figura vor fi pestii cei mari", asta pt ca aia mici au suficienta apa chiar si cand bazinul e 90% gol. In conceptia celor de la dailyFX, greseala investitorului turc a fost aceea ca a ales CAD-ul (putea alege orice alta valuta si probabil ca i-ar fi mers figura). CAD-ul are un pool foarte exact de investitori, majoritatea cu conexiuni in lumea petroliera si forestiera, si orice newcomer este "prins" destul de repede. Turcul nostru a cumparat lire turcesti si a vandut CAD, iar pe masura ce cursul s-a tot miscat in jurul aceleiasi valori a continuat sa piramideze, timp de cateva saptamani (probabil a castigat dobanzi pe perioada asta, si un usor castig la curs). Alegerea CAD-ului a fost facuta pe criterii de analiza fundamantala, stiuta fiind situatia cu petrolul pe vremea aia. Doar ca rechinii mari care hedgeuiau CAD contra euro, dolari, petrol, etc, au inceput sa observe ca cineva subtiliza cazii de pe masa investindu-i in alte valute, turcul nostru a fost prins si proptit, CAD-ul a urcat ca fat-frumos si omu a fost obligat sa iasa din afacere, sa inchida in pierdere (circa 400-500 de milioane de dolari US) si a trebuit sa isi vanda "some of his estates" ca sa plateasca paguble la bancile de unde luasese banii.

 

Pentru mine intamplarea a fost ca un cap de pod, pentru ca este punctul de plecare a "The Big Shark Theory", la care inca lucrez de trei ani. Eram in perioada in care citisem Soros, cu teoria reflexivitatii, si alte carti (despre Gould, Pretcher, etc) in care se povestea cum investitori mari au facut bani abordand piata din cu totul alte unghiuri, noi, nemaiintalnite pana atunci. Atunci a incoltit in mintea mea ideea ca daca vreau sa fac bani trebuie sa imi fac propria teorie despre piata... M-a facut sa realizez ca trebuie sa sap mult mai adanc si ca lucrurile nu sunt asa cum se vad de la suprafata (cum vedeam eu, traiduind CAD pe USD) si de asemenea m-a facut sa inteleg ca experianta de zi cu zi, "common sense" (daca il traduc prin "bunul simt" in romaneste, isi pierde intelesul, deja are alta conotatie) se poate aplica, si trebuie aplicat in trading. Dar aia e alta poveste.

 

Gapuri mari sau miscari lungi de zeci sau sute de pipsi, cu durate de cateva minute, secunde, sau chiar milisecunde, se produc de fiecare data dupa discursurile lui Bernanke, ori dupa anuntarea cate unui NFP mai deocheat. De astea am vazut nenumarate, nici nu mai tin minte. La inceput, multe au fost pe directia mea, dar si mai multe au fost contra mea, pana am invatat sa stau pe margine cand se anunta astfel de evenimente. Unul dintre primele conturi pe care le-am nenorocit cu brio, a fost exact pe un astfel de eveniment, cand am avut sell, a fost gap contra mea de 80 de pipsi si m-am incapatanat sa piramidez cu inca doua beturi de aceeasi marime a lotului, in ideea ca "umple gapul". Nu l-a umplut nici in ziua de azi (in decembrie 2005, cand euro era la 1.16, de fapt daca mai tine trendul asta down, ar cam fi timpu sa umplem gapul ala, dupa 4 ani si jumatate, hihi).

 

Edit

 

azi sunt liber ca e nustiu ce zi religioasa la tailandezi, nevasta-mea si-a pus in gand sa ma chinuiasca, de dimineata tot scriu la postul asta, cate 5 minute, apoi, "ajuta-ma sa spal plapuma", "matura si tu frunzele alea prin gradina", etc, i-am dat drumul asa, voiam sa mai scriu, dar acum trebuie sa plec in targ, am vazut ca intre timp au mai postat vo cativa, cand m-am apucat de scris nu era nici un reply, asa ca daca am repetat vreo chestie zisa de vreunu mai sus, sorry

 

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@photomarker,

..."suma maxima care as putea s-o pierd" ...pai la pierdere nu ai maxim, poti sa pierzi oricat.

Deci calculul nu trebuie sa il faci plecand de la variabila asta.

Tu trebuie sa pleci de la cati bani ai de investit si apoi in functie de marimea contului iti calculezi riscurile, levierul si valoarea tranzactiilor (a loturilor), etc

Exemplu recomandat de mine: daca ai cont de 1000 usd, deschizi o pozitie de 1000 usd (pe EurUsd, sa zicem), si esti leverat 1:1 si practic oricat de mare ar fi gapul, nu o sa iti omoare contul. Intelegi ideea? Exemplul este dat le extrem (mai sunt si altele care omoare conturile, swapurile de pilda), tocmai ca sa intelegi cum sa iti faci planurile. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cineva imi spunea admirativ pe PM ca "de unde stiu povestile astea interesante" si ca "ar fi interesant sa spun mai multe povesti de astea, sa stie si altii ce se petrece acolo sus, cum gandesc rechinii mari". (citat aproximativ din memorie, de pe PM)

 

Un alt cineva imi spunea ironic ca "de unde scoti povestile astea fara acoperire reala?" (citat tot aproximativ).

 

Well, opinions vary, nu pot multumi pe toţi... povestea cu lira turceasca este foarte reala. Am fost pe CAD la vremea aia, si asta este foarte real! Am mai spus povestea asta pe vamist cel putin de 5 ori, daca dati search dupa "big shark theory" si dupa "lira turceasca" (asa cu tot cu ghilimele) o sa o mai gasiti spusa. Interesant ca prima data cand am vorbit despre ea, era tot intr-o discutie despre gapuri (vezi aici si aici si aici ) pe treadul cu lumanari al Fetei Morgana (tread care ar mai trebui recitit din cand in cand!). Nu stiu de ce asociez in mintea mea povestea asta cu TRY de fiecare data cu gapul, o fi batranetea de vina, hehe... Dar am mai spus povestea (uneori cu diferite conotatii) si pe treadul cu Criza financiara, si pe treadul unde ma certam cu Bogdan (the Economist) despre "Be the house not the player"... etc.

 

Well, acuma daca ati recitit toti povestile despre gapuri de la linkurile de mai sus, well... cititi mai jos. Daca nu, mergeti si cititi intai povestile depre gapuri.

 

Chiar m-a mai rugat cineva odata demult sa pun povestea asta, dupa una dintre acele postari de care vorbeam mai sus... Am dat acum un search pe arhiva de la Thomson din timpurile alea, care nu stiti, stirile platite devin stiri free dupa o perioada (nu stiu exact cat, poate cateva luni, poate un an, etc) si se gasesc arhivate pe web. Am gasit ceva relativ la asta, nu mai stiu daca este exact povestea pe care o tot spun eu, ori este un pic diferita, am pus ambele povestioare intrun fisier text, atasat mai jos (sunt doua povestioare, pentru ca streamul de stiri trimetea calupuri care veneau in timp real, deci nu aveau voie sa depaseasca un anumit numar de caractere, mi se pare maxim 1500 de caractere pe fiecare tick de ala de stiri, nu toate stirile spuneau despre cotatii si semnale de trading, erau si unele care spuneau pur si simplu povesti, ca cele de mai jos, de altfel eu pe astea le preferam, ca imi spuneau ce s-a petrecut pe piata. Asta mi-a ramas in memorie tocmai pt ca am fost calare pe ea, cat si din motivele explicate in postul anterior).

 

sharks.txt

 

Spor la citit.

 

Pe de alta parte, banii nu la gapuri se pierd, cum spuneau si alti postatori pe aici, banii se pierd din incapatinare, lipsa disciplinei, lacomie, frica...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.