Sari la conținut

internet banking?


Postări Recomandate

da ai dreptate .. 100pip nu 20 ..nu stiu la ce ma gandeam :)

lot de 1000 adica 10 centi/pip.

oricum raman la parerea mea referitor la tipul asta de brokeri care iti permit sa depui sume infime astfel incat sa poata sa intre si copii de 12 ani sa le ia si alora banii. mi se par neserioase treburi de genu asta.

experti si indicatori nu folosesc de niciun fel ( nu sunt indicati :) ) , asa ca nu e asta o problema.

nu stiu ..sunt confuz rau la ora asta referitor la brokeri...oriunde te-ai uita pe net si pe oricine ai intreba ,pt. fiecare broker in parte jumate iti spun ca e superb si cealalta ca e nasol . mai vedem.

apropo..ce leverage ma sfatuiesti sa folosesc pt inceput?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

nu are nici o importanta. Leverage-ul maxim permis de broker poate fi orice intre 50 la 1 si 500 la 1. Cu cat este mai mare este mai bine pentru tine daca iti place sa joci combinatii complexe, pentru ca iti blocheaza cu atat mai putini bani in margine cu cat este mai mare. Marginea blocata este egala cu lotul jucat supra leverageul maxim permis de broker. De exemplu la 200 la 1, pentru fiecare 10k pe care ii joci (un minilot) vei avea blocati in margine 50 de parai. Daca iti place sa joci combinatii complexe cu multe beturi deschise, ori iti place sa piramidezi (in castig sau in pierdere), atunci leverage permis sa fie de cel putin 200 la 1. Cu cat e mai mare, cu atat mai bine, pentru ca iti permite sa joci mai multe beturi pe combinatie, fara sa iti blocheze multi bani.

 

Pentru trading normal, directional, orice leverage este bun, chiar si 50 la 1 sau 25 la 1. Leverage-ul maxim permis de broker nu ar trebui sa fie un criteriu dupa care sa alegi brokerul. Adica pe o lista de criterii, acest leverage ar trebui sa fie undeva la coada listei. Tu, ca trader, daca esti cu capul pe umeri (si daca nu esti un tip foarte complex in gandire, care iti place sa pui mii de beturi in acelasi timp, pe toate perechile si pe toate directiile), atunci ar trebui sa NU FOLOSESTI niciodata un leverage REAL mai mare de 10 la 1 sau MAXIM 20 la 1, chiar daca brokerul tau permite 1000 la 1. Alte criterii legate de leverage sunt mult mai importante, de exemplu la cat este stopout-ul, procentual, ori care este acoperirea over the weekend in caz ca raman beturi deschise. Un broker cu leverage maxim permis de 200 la 1 stopout la 100% este identic functional (adica tu nu simti nici o diferenta) cu unul cu leverage de 100 la 1 si stopout la 50%, ori unul cu leverage de 50 la 1 si stopout la 25%. La toti acesti brokeri poti sa pui beturi cu care sa controlezi de 50 de ori mai multi bani decat ai in cont, si la toti vei ramane cu aceeasi suma in cont cand primesti margin call :). Diferenta o simti doar in momentul in care incepi sa leveriezi ca nebunul, pana aproape de maxim. Ceea ce bineinteles, este total nerecomandat.

 

Daca vrei sa joci la limita, atunci 200 la 1 leverage si 20% stopout iti da voie, la un cont de 1000 de parai, sa pui beturi de 2 loturi maxim, la care tu castigi sau pierzi 20 de parai pe fiecare pip. 50 de pipsi in favoarea ta si ai dublat contul, ori 40 impotriva ta si ai pierdut cei 80% din margine, esti in MC si ramai cu 200 in cont. De remarcat ca iti lasa loc de 40 de pipsi impotriva, deoarece SO-ul e la 20%. Daca SO e la 50%, ai loc doar de 25 de pipsi impotriva, iar daca SO e la 100%, atunci nu poti juca 2 loturi, pentru ca nu ai loc de spread, poti juca maxim 1.9 loturi. Daca vrei sa joci la limita, atunci leverage de 200 la 1 cu SO de 20% e mai bun ca leverage de 500 la 1 cu SO de 50%.

 

De remarcat ca am folosit intentionat verbul "a juca" in loc de "a tranzactiona", nu ca e mai scurt de clampanit la ora 3 jumate noaptea, ci pentru ca pur si simplu la leverageul ala nu se mai numeste trading, ci gambling.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici n-am zis ca aleg brokerul in functie de leverage-ul oferit.

la alpari de exemplu vad ca au stop out de 20% deci e loc de manevre,dar nu cred si sper sa nu ajung eu in situatia in care sa imi inchida brokerul pozitiile.

oricum cel putin la inceput nu cred ca o sa folosesc leverage foarte mare si nici nu o sa deschid 7 trade-uri de odata.

trebuie sa prind incredere si pe urma.

keep it simple deocamdata.

eu ma gandeam asa...20 eur/trade..cu 2% margin (50:1)..vine un microlot ceea ce inseamna 10 centi pe pip..ceea ce e foarte putin ..dar asta e la inceput.

mersi pt raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia ca ma bag si eu ca musca....

 

@laurentiu, explicatiile lui tradelover sunt mai mult decat edificatoare, insa constat ca mai degraba avem in fata o persoana nehotarata.

vrei ECN acu, vrei ca brokeru viitor sa nu ti faca figuri, in general e greu de gasit asa ceva, mai ales la suma pe care vrei sa o investesti.

vrei broker serios, saunt destui din aceia care te baga direct pe interbancar, dar intrebarea este 'ai 50000 usd'? daca da, ai loc la ei.

altfel, ia ti gandul de la brokerii profesionisti si alege unul.

pe acest site sunt destule discutii despre anumiti brokeri chiar buni.

oricum la majoritatea se joaca in-house, la imperechere, poate doar sa nu aibe cu cine sa imperecheze vreodata o pozitie de a ta si sa o scoata in interbancar, dar altfel....

 

un cont de 1000 usd iti permite un trading linistit la microloturi cu un leverage de maxim 1:200. mai mult nici nu ai nevoie. este arhisuficient ptr o margine buna si un rr la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...pai daca eram hotarat ce broker sa aleg nu mai intrebam nu?

de exemplu la MB TRADING(ECN) spune ca toata lumea beneficiaza de acelasi tratament in privinta executiei ordinelor indiferent de cat de mica e suma depusa (depozit minim 400 usd parca),iar la DUKASCOPY acelasi lucru (depozit minim 1000 usd am vazut eu ca scrie acolo desi toata lumea spune ca ai nevoie de sume f mari la ei..poate nu am vazut eu bine).

eu inteleg ca ceea ce scriu ei acolo s-ar putea sa nu fie valabil in realitate,dar tocmai de aia intreb ,poate oameni cu experienta in asemenea lucruri pot da sfaturi utile.

sunt in stadiul de testari normal ca sunt nehotarat..daca ar fi toti incepatorii hotarati si atotstiutori forumul asta nici nu ar mai exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ideal ar fi ca lotul minim pe care ti-l permite brokerul sa fie egal cu suma pe care vrei sa o depui. De exemplu la IBFX ai microlot (1000 de parai) la conturile standard si mini-microlot la conturile mini (100 de parai per trade). Cu asta iti poti controla mult mai bine leverageul real. Daca deschizi cont standard cu 1000 de parai la un broker care permite minilot (10k) atunci tu esti leverat 10 la 1 cel putin, in cea mai favorabila situatie. Practic acolo nu poti sa faci nici o combinatie, trebuie sa te limitezi intotdeauna la unul, cel mult doua, ordere simultan, ca sa stai in leverage real de maxim 20 la 1. Cu prima pierdere inregistrata, leverageul real va creste mult mai repede in acest caz. Nu stiu cum e la MB trading, dar la Dukas nu iti recomand cont de 1000 de parai!!! Daca vrei neaparat la ei, gandeste-te de la 5000 in sus. Eu tranzactionez la ei un cont de 5 cifre (nu sunt banii mei). Sunt foarte prompti si au spreaduri foarte bune (deocamdata, se vorbeste ca vor sa le creasca). Odata am avut niste belele cu un order pe MT4 (targetul avea prea multe zecimale, mi-a acceptat orderul, dar cand a lovit targetul nu l-a executat, s-a mai dus vo 30 de pipsi in directia aia, apoi s-a intors si a intrat la negativ, deci a trecut si de target si de stop, fara sa le execute, si nu mai puteam sa fac nika cu el, era blocat) si mi-au returnat banii in cateva zile, exact ca si cum orderul cum mi-ar fi atins targetul si l-ar fi executat.

 

Brokerul perfect nu o sa il gasesti niciodata. Era odata un banc cu Itic care se tot ruga la dumnezeu, "ooo, doamne, ajuta-ma doamne sa castic un milion la loterie", se ducea la biserica in fiecare saptamana, tinea post, era cel mai bun samaritean, si de fiecare data cand era in biserica se ruga "da doamne sa castig un milion la loterie"... Multe saptamani la rand... Pana ce odata se aude un glas din ceruri, nervos, "da'poi dute in pana mea si joaca odata biletul ala!". Daca vrei sa inveti tradingul, baga banii! Tot stand si cautand brokeri nu o sa deschizi niciodata cont. Acuma fac si eu ca pacala, experienta ta de la tradingul demo, ea ce zice? La cati brokeri ai deschis conturi demo si i-ai incercat? Daca merge nasol pe demo, nici pe real nu merge bine. Daca merge perfect pe demo, se poate ca pe real sa mearga, ori sa nu mearga.

 

Sa nu zici ca vrei sa te apuci direct de trading real. Dupa cum zici (despre MB si nu mai stiu care), se vede ca nu ai facut cont demo la ei. Fa un cont demo, pune in el atatia bani cati vrei sa depui in contul real si apoi omoara-i vo doua luni. Si o sa vezi daca loturile sunt prea mari, ori nu stiu ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar la Dukas nu iti recomand cont de 1000 de parai!!! Daca vrei neaparat la ei, gandeste-te de la 5000 in sus. Eu tranzactionez la ei un cont de 5 cifre (nu sunt banii mei).

 

scuza-mi insistenta , dar fa-ma si pe mine sa inteleg de e nevoie de la 5000 in sus ? pt. ca am senzatia ca imi scapa ceva.

eu am vazut asa scris la dukas : depozit minim 1000 usd / lot minim 1000 usd (deci microlot ca la multi alti brokeri) / leverage pana la 100:1

si in plus de asta spune ca executia ordinelor e absolut la fel pt. toata lumea indiferent daca depui 1000 usd sau 1 milion,indiferent daca esti persoana fizica sau banca , nu e nimeni avantajat sau dezavantajat din punctul asta de vedere.

Deci ..ai microlot,leverage 100:1 ..nu inteleg de ce la ei e nevoie de multi bani iar la alti multi brokeri cu aceleasi conditii nu zice nimeni ca ai nevoie de multi bani?

Eu nu spun ca nu ai dreptate in ceea ce spui..sunt convins ca stii ce si cum..dar senzatia e ca imi scapa niste detalii importante la treaba asta.

Asta veau sa stiu..argumentul pt. care 1000 e putin la ei iar la altii cu aceleasi conditii 1000usd e suficient.

Editat de laurentiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

eu am vazut asa scris la dukas : depozit minim 1000 usd / lot minim 1000 usd

 

Ce spui Franţ?! Unde ai citit chestia asta? Oare sa am eu posibilitatea sa pun 0.01 loturi si sa nu stiu, de mai bine de 10 luni, cu metatraderul in faţă in fiecare zi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Offtopic
Am vrut sa editey postul precedent, dar nu se poate, cica nu am drepturi... Stefan, se aude? :) Este vreo limitare noua legata de timpul scurs de cand a fost postat, ori nu mai am drepturi de moderare? Interesant ca pot totusi sa sterg ori sa ascund posturi, incontinuare, dar nu mai pot edita nimic...

Daca ai de gand sa bagi chestia asta, atunci fa-o asa: fiecare sa isi poata edita posturile personale daca nu s-a postat nimic dupa ele, si sa nu depinda cat timp a trecut, ori daca e o limita de timp, sa fie una sau mai multe zile. Eu mereu editez posturi proprii si corectez greseli, pentru ca clampanesc foarte repede si acuratetea e... joasa. Dar daca s-a postat ceva dupa, indivizii sa nu isi mai poata edita/sterge posturile, ca sa nu se distruga firul discutiei si sa ramana conversatiile in aer (replyuri la chestii care nu mai exista).

Thanks!



Deci MT4 la Dukas, nu e numai la mine asa... Cica asa e la toti! :)

post-1272-037752600 1278474744_thumb.jpg

Probabil ca ceea ce spui tu se poate pe JForex si pe FixApi, dar la FixApi iti trebe cont de 100 de mii (si parca nu are sens sa tranzactionezi cate o mie, cate o mie, cate o mie, nu? :D). Eu nu stiu JForex, si dupa cum se vede din poza de mai sus, lotul standard pare a fi 1 milion, deci probabil ca platforma iti da voie sa pui order de 0.001 loturi (!?!? cineva care o foloseste, ăia cu concursul, puteti confirma?) adica o mie de parai. Oricum, chestia asta cu o mie de parai pe lot (pe care intr-adevar am gasit-o pe pagina lor!) trebuie sa fie foarte noua, ca eu nici macar nu stiam de ea! De aia am scris ca iti trebuie "macar 5000".

In MT4 nu se poate, si trebuie in plus (nu se specifica nicaieri la ei pe pagina!) sa ai SL si TP cu doar 4 zecimale (desi platforma are 5 la cotatii, respectiv 3 la JPY), ori daca ai SL/TP cu 5 zecimale, ultima zecimala sa fie 5 (adica 1.23450 sau 1.23455, ca daca pui 1.23457 iti sare peste el, cum am patit eu, si orderul se blocheaza). In plus, faza cu a cincea zecimala (fie ea 5 sau orice altceva diferit de zero, respectiv a treia zecimala, la JPY) nu stiu daca merge pe toate perechile, eu de cand am patit-o am stat pe SL/TP-uri cu 4 zecimale. Oricum SL/TP nu sunt chestii "exacte", le rotunjesti si tu la 4 zecimale, dupa cum ti se pare mai convenabil, in sus sau in jos. Daca tu vrei sa tranzactionezi cont de 1000 de parai cu miniloturi, be my guest. Poti sa faci profit gras, la fiecare 10 pipsi in favoarea ta faci 1% din cont profit, poti sa dublezi contul foarte repede, dar tot asa de bine poti sa il si pierzi, la fel de repede.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.