Sari la conținut

Calculul valorii unui pip


adyp

Postări Recomandate

Sunt incepator pe forex si vreau sa imi lamuresc cateva lucruri. Sa ma iertati daca unele informatii solicitate se mai afla si prin alta parte, insa in acest univers de date nu am reusit sa gasesc ce cautam.

In legatura cu calcularea valorii unui pip. Babypips.com spune ca se calculeaza astfel: pip value=0.0001/exchange_rate*nr_unitati (pentru perechile de forma USD/xxx. Formula o inteleg, dar nelamurirea este urmatoarea: ce exchange rate bag in formula: pretul de dechidere sau inchidere a pozititei; sau, pretul BUY ori SELL a tranzactiei? Sau daca nu e nici o varianta de pana aici, atunci care exchange rate il iau ca sa calculez valoarea unui pip?

Multumesc anticipat!

Editat de adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exchange rate-ul CURENT. Adica BID-ul sau ASK-ul curent, in functie de pozitie (long sau short) si de operatiune (deschidere sau inchidere), nu mai stiu exact cand Bid cand ASk dar nu cred ca e foarte important daca spreadul (diferenta ask-bid) nu e prea mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exchange rate-ul CURENT. Adica BID-ul sau ASK-ul curent, in functie de pozitie (long sau short) si de operatiune (deschidere sau inchidere), nu mai stiu exact cand Bid cand ASk dar nu cred ca e foarte important daca spreadul (diferenta ask-bid) nu e prea mare.

 

Sa inteleg ca valoarea unui pip la inchiderea unei pozitii nu mai e aceeasi ca la deschiderea ei? Si daca e asa, atunci profitul per tranzactie se calculeaza cu care valoare? Chiar daca nu are importanta pretul Bid sau Ask daca spread-ul e mic, insa daca tranzactia se misca 100 pips atunci cred ca ar conta mai mult daca e pretul open sau close. Acum banuiesc ca profitul/pierderea per o tranzactie se calculeaza in momentul in care inchid pozitia; si daca e asa atunci cred ca se foloseste pretul la inchidere (intrucat acesta este pretul curent)...Astept confirmare/infirmare cu privire la rationament...

Nu vreau cu asta sa despic firul in patru. Dar mi-am facut un fisier excel in care imi tin evidenta contului real cu toate tranzactiile si am setat sa imi calculeze automat P/L la o tranzactie in functie de nr pips castigati/pierduti per tranzactie si de valoarea pip-ului. De aceea am intrebat ce exchange rate folosesc.

Apropo, mi-am deschis cont la OANDA cu 10 $ ca sa pot folosi un money management de 2-3% pe tranzactie si vreau sa merg asa cateva saptamani/luni ca sa invat si abia apoi sa investesc, eventual mai mult.

Si vreau, cu aceasta ocazie, sa imi exprim aprecierea pentru acest forum de pe care am invatat (si voi mai invata) multe lucruri.

Editat de adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sa o iau cu sfarsitul, la mine luna cea mai neprofitabila variaza de la an la an :), in 2005 cand am inceput cu forexul am avut trei luni neprofitabile, din mai pana in iulie, cand am pierdut 5 conturi reale, total paguba vo 4000 de parai, hehe... In 2006 am pierdut in octombrie mai mult de jumatate dintr-un cont de 5 cifre. De atunci incoace am avut cel putin o luna si cel mult 3 luni pe an incheiate la negativ, in general la inceputul anului. Iulie e luna concediilor si nu e tranzactionata asa de mult ca alte luni, totusi nu cred ca sa poate face o statistica. Eu vand aur de la inceputul lunii, si daca te uiti pe grafic o sa vezi ca nu stau foarte rau...

 

Bun. Acum legat de calculul pipului, valoarea unui pip depinde de perechea pe care o tranzactionezi. Valutele se tranzactioneaza in perechi, de exemplu EUR/USD, asta inseamna ca atunci cand cumperi aceasta pereche, tu cumperi euro si vinzi dolari. Invers, cand o vinzi, cumperi dolari si vinzi euro. Presupunand ca ai cont in dolari, atunci valoarea pipului in dolari la toate perechile cu dolar in coada este constanta, nu depinde de curs, ci doar de suma tranzactionata. Daca perechea are 4 zecimale, atunci valoarea pipului in dolari este suma tranzactionata inmultita cu 0.0001. De exemplu, daca tranzactionezi 10 mii de dolari (un minilot) atunci valoarea pipului este un dolar. Tu castigi sau pierzi un dolar pentru fiecare miscare de un pip in favoarea sau respectiv impotriva ta. Nu conteaza cursul. In general, pentru orice pereche valutara XXX/YYY care are 4 zecimale, tu castigi sau pierzi un YYY la fiecare pip, daca tranzactionezi un minilot. XXX se numeste moneda principala (head currency) iar YYY moneda secundara (tail currency). Valoarea pipului este intotdeauna constanta in moneda tail. Adica nu variaza in functie de cotatia perechii. Daca perechea are doua zecimale la cotatie, tu castigi un numar de YYY-uri (asta e o moneda, dolar, jpy, etc) egal cu 0.01 inmultit cu suma tranzactionata, la fiecare pip. Daca are 5 zecimale, atunci tu castigi/pierzi 0.00001 inmultit cu suma tranzactionata, la fiecare pip, calculat in YYY, este constant indiferent de cotatie. De exemplu tranzactionezi un minilot (10k) de GBPJPY, cotatie cu 2 zecimale, la fiecare pip care se misca in favoarea ta tu castigi 100 JPY, la fiecare pip impotriva ta tu pierzi 100 jpy. Nu conteaza cotatia.

 

Singura problema care apare e atunci cand YYY este diferit de USD (respectiv de moneda in care ai contul, poti avea cont nu numai in USD, ci si in euro, chf, jpy, etc). In acest caz, suma pe care o castigi sau pierzi in YYY-uri trebuie convertita in suma in dolari (daca ai cont in dolari) pentru ca brokerul sa stie cati iti ia/pune din/in cont. Aceasta conversie se face la cursul de schimb curent al perechii USDYYY sau YYYUSD (depinde de YYY), si de aceea pipul poate varia in functie de cursul perechii de conversie.

 

Caz concret: ai cont in dolari si cumperi 100 de mii de EURUSD, la pretul 1.5467, pentru asta tu dai din contul tau (ajutat si de leverageul brokerului, desigur) suma de 154670 dolari, si cumperi cu ei 100000 Euro. Contul tau va avea o gaura de 154670 dolari si un castig de 100000 euro. Cursul se misca in favoarea ta cu un pip si acum este 1.5468, tu vinzi cei 100 de mii de euro (adica inchizi tranzactia) si iei pe ei 154680 dolari. Dai brokerului cei 154670 imprumutati, si ai ramas in castig cu 10 dolari. Adica 0.0001*100000=10. Alt caz, cu alt curs: ai acelasi cont in dolari, dar vrei sa vinzi eurusd. Adica vrei sa vinzi euro, si sa cumperi usd.De unde ei euro? De la broker, cu imprumut, ca tu nu ai euro in cont, dar brokerul iti ofera leverage. Deci imprumuti de la broker 100 de mii de euro si ii vinzi, sa zicem la pretul de 1.2345, vei obtine pe ei 123 de mii si 450 de dolari. Daca pretul variaza in favoarea ta cu un pip, deci devine 1.2344, atunci tu vinzi 123440 din dolarii obtinuti si iei cu ei 100 de mii de euro pe care ii dai inapoi brokerului si inchei socoteala cu el (inchizi tranzactia). Ai ramas cu 123450-123440=10 dolari.

 

Iata ca pretul pipului nu variaza in functie de cotatie. Alta e treaba daca mai sus in loc de EURUSD consideri EURGBP, de exemplu. Pe ambele cazuri vei obtine tot 10, dar de data aceasta acesti 10 sunt GBP, care trebuie convertiti la dolari ca sa iti fie adaugati la cont. Deci perechea pe care o tranzactionezi tu este EURGBP, si daca tranzactionezi un minilot, castigi sau pierzi un GBP la fiecare pip. Pe exemplul de mai sus cu lot intreg, castigi sau pierzi 10 GBP la fiecare pip. Indiferent de cotatia lui EURGBP!!! Mai departe, ca sa pui in cont acest profit (sau pierdere) trebuie sa il convertesti in dolari, si vei folosi rata curenta a perechii GBPUSD. Aceasta pereche se numeste pereche de conversie, si nu trebuie confundata cu perechea pe care o tranzactionezi tu. Tu ai tranzactionat E/G si ai facut 10 GBP profit/pierdere, care inseamna 14.5 dolari daca acum cursul la G/U este 1.4500, dar poate insemna 18 dolari daca acum cursul la G/U este 1.8000, etc.

 

Calculele sunt foarte simple nu ai nevoie de integrale si diferentiale. Pentru inceput incearca sa stai pe perechile cu USD in coada (daca ai cont in USD) si acolo e doar operatia de mutare a virgulei. Un minilot (10k) inseamna un dolar pe pip. Un lot intreg este 10 dolari pe pip. Intotdeauna, si indiferent de cotatia perechii pe care o tranzactionezi. Cand mai prinzi experienta, o sa poti calcula instant din minte si valoarea pipului la perechile care nu sunt USD-tailed. Regula e simpla, te uiti la cursul perechii de conversie si il inmultesti cu lotul pe care il tranzactionezi, ca in exemplul de mai sus.

 

Deci daca perechea pe care o tranzactionezi nu are USD in coada si tu ai cont in USD, atunci da, valaorea pipului la intrare poate fi diferita de valoarea pipului la iesire. Poti exploata acest lucru in favoarea ta (cauta pe web despre FPI).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tradelover, imi dau seama ca ti-a luat ceva timp sa scrii atata. Dar sa stii ca nu-i degeaba. Chiar m-am mai 'luminat'. Mersi mult.

Deci, ca sa vad daca am inteles bine (apropo, am cont in $):

- pt perechile gen YYY/USD valoarea unui pip=1$ pt fiecare minilot sau 1 pip=0,0001 $ intotdeauna;

- pt perechile gen USD/YYY valoarea unui pip in $ = 0,0001/a*nr_unuitati (10k in cazul unui minilot sau 100k pt un lot clasic) unde a=exchange_rate la care am inchis tranzactia (corecteaza-ma daca nu e bine). Am precizat nr_unitati intrucat nu tranzactionez loturi clasice, nici macar microloturi (nu stiu cum sa le spun, poate nano- sau pico-loturi adica de 10 unitati). M-am cam cumintit dupa ce acum 2 ani mi-am 'maturat' contul de 200 euro in cateva tranzactii (cica eu ma bucuram ca am leverage de 1:400). Da' m-am cumintit in sensul ca am lasat-o balta. Abia acum vreo 2 luni mi-a revenit 'pofta' si m-am apucat de citit. Mai am inca dechis contul la acel broker, dar cum nu am cateva mii de parai sa bag pe forex, m-am bucurat cand am auzit de OANDA. Desi platforma e varza avantajul e ca pot sa imi pastrez un money management de 2-3% cont per tranzactie chiar daca am investit 10$. Ca daca e sa ii pierd, ce, doar 10 $ :) ... ei, nu merg chiar dupa principiul asta si incerc sa tratez cu toata seriozitatea.

- dar ca sa revin...pt perechile din care lipseste USD se foloseste o pereche de conversie... In sfarsit, am inteles ce ai spus cu privire la acest aspect, dar trebuie sa ma mai documentez cu privire la FPI (care nu stiu nici ce inseamna).

 

Inca o data mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine inceputul de luna iulie este extrem de profitabil. Sunt baliverne acele zvonuri cum ca luna iulie este cea mai neprofitabila din an.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Deci in mare, calculul valorii pipului este asa cum a fost prezentat, si a fost inteles corect. Pentru inceput nici nu aveti nevoie de altceva. Invatati voi sa FACETI acesti pipsi in mod continuu si constant, si nu o sa va intereseze prea mult valoarea pipului. Adica, well... valoarea acestui pip este interesanta, o chestie cocheta si cool, e bine sa o stiti atunci cand faceti estimari de risc, calculul expunerii pe o anumita pozitie, etc. Si pentru acest lucru nu aveti nevoie de mai mult decat a fost prezentat, nu aveti nevoie sa intrati in detalii prea fine despre cum se calculeaza EXACT acest pip. In forex nimic nu este exact.

 

Ca incepatori, este bine sa stati pe perechile care au in coada (tail currency) nimic altceva decat USD. Aveti destule astfel de instrumente: AUDUSD, EURUSD, GBPUSD, NZDUSD, si chiar goldul, XAUUSD. Pentru toate aceste instrumente valoarea pipului este intotdeauna 0.0001 dolari pentru fiecare unitate (de AUD, EUR, GBP, NZD) tranzactionata, presupunand ca aveti cotatii cu 4 zecimale si contul in dolari. Vorbim aici NUMAI de cont in dolari. La gold chestiile sunt un pic diferite, daca aveti contract standard de 100 de uncii, atunci valoarea unui pip este stabilita la prima zecimala (puteti face calculele), dar brokerul poate oferi una, doua, trei, sau nici o zecimala. Nu vreau sa intru in detalii despre gold.

 

Exista o parere preconceputa despre trading, prin care traderul crede ca tranzactioneaza banii din contul lui. Ori din contul altuia, daca este fund manager. Banii din cont NU SUNT PENTRU TRANZACTIONAT. Acei bani sunt doar pentru GARANTIE, adica pentru a acoperi marginea. Cata vreme sunteti in tranzactie, o parte din bani sunt blocati in margine. Atata tot. Banii pe care voi ii tranzactionati sunt AI BROKERULUI. TOTI! De aia se zice leverage de 100 la 1, si nu leverage de 99 la 1. Am intalnit pe forumuri (inclusiv pe babypips) si prin alte discutii conceptia ca "tu pui o parte din bani si brokerul completeaza pana la suma respectiva". Adica daca eu am 1000 de parai in cont si deschid bet de un lot intreg, eu pun mia mea, iar brokerul vine cu restul de 99 de mii. Asta este fals. Eu nu tranzactionez NIMIC din banii mei. Banii mei sunt in cont, bine mersi, blocati toti in margine daca am leverage de 100 la 1, ori doar jumate daca am 200 la 1. Dar banii implicati in tranzactie sunt TOTI ai brokerului.

 

Daca tranzactionati un mini-lot de AUDUSD, de exemplu, atunci voi cumparati ori vindeti de fiecare data 10 mii de AUDUSD. Daca banuiti ca pretul va creste, atunci cumparati AUDUSD. Asta inseamna ca, la cotatia actuala de 0.8744, voi luati de la broker 8744 de dolari, indiferent cati bani aveti in cont, si cu acesti dolari cumparati 10 mii de AUD.

 

Daca ati avut dreptate in presupunerea facuta, si cursul se misca un pip in sus (consideram pt simplitate ca spreadul e zero, altfel miscarea trebuie sa fie de un pip plus spreadul), ajungand la 0.8745, atunci voi puteti vinde cei 10 mii de AUD si luati pe ei 8745 de parai. Trebuie sa dati brokerului inapoi cei 8744, si ati ramas cu un dolar profit. Care se adauga la cont.

 

Daca nu ati avut dreptate, si cursul scade un pip, ajungand la 0.8743, si voi sunteti obligati sa vindeti, pentru ca brokerul va preseaza sa ii dati inapoi cei 8744, atunci voi TREBUIE sa vindeti la pretul pietei si luati doar 8743 de parai pe cei 10 mii de AUD. Deci ii dati inapoi brokerului, dar el nu e fericit, pentru ca v-a dat 8744, si a primit inapoi 8743. Deci ca sa il faceti fericit ii mai dati un dolar din contul personal, si ati incheiat socotelile cu el. Toata lumea e fericita, mai putin traderul, care a facut o pierdere de un dolar. Adica voi.

 

Pe de alta parte, daca ati vandut 10 mii de AUDUSD, sperand ca piata sa cada cu un pip, voi de fapt ati imprumutat de la broker cei 10 mii de AUD, pentru ca voi nu aveti nici un AUD in cont. ACESTIA sunt banii pe care ii vindeti, si luati pe ei 8744 de dolari.

 

Daca piata pica pipul de rigoare, ajungand la 0.8743, voi vindeti 8743 de dolari din cei 8744 luati anterior, cumparand cu ei 10 mii de AUD pe care ii dati inapoi brokerului, si toata lumea e fericita, ati ramas cu un dolar profit.

 

Daca nu ati avut dreptate la acest al doilea sell, si piata urca un pip, la fel ca pe exemplul cu buy, brokerul va preseaza sa ii dati inapoi cei 10 mii de aussie, voi TREBUIE sa vindeti dolarii, sa luati inapoi AUD din piata, care sa ii dati brokerului. Dar acum acei 8744 nu va mai ajung, pentru ca piata a crescut un pip, cotatia fiind 0.8745, deci trebuie sa mai adaugati un dolar din contul personal la suma obtinuta anterior, si acum folosind cei 8745 de dolari, cumparati inapoi mini-lotul de aussie si il dati brokerului. Ati facut pierdere un dolar.

 

Nu discutam despre "cum te obliga brokerul" sa iesi din tranzactie, nu este subiectul postului, e destul sa amintim ca orice tranzactie deschisa trebuie inchisa la un moment dat, si ca exista un bau-bau numit margin call. De aia orice tranzactie trebuie inchisa, pentru ca brokerul isi vrea inapoi banii pe care ti i-a imprumutat. Mai amintim ca sintagma "un pip" este pentru usurarea calculelor, in real life este vorba de distanta in pipsi pana la target, pana la stop, ori pana la margin-call, ori de factorul timp (trebuie sa inchid o tranzactie pentru ca sta demult deschisa si platesc prea mare dobanda, ori ca e vineri si ma astept la bubuieli in piata over the weekend).

 

Lucrurile sunt foarte simple, si foarte logice. Daca aveti cont in dolari si tranzactionati doar perechi cu dolar in coada, atunci valoarea pipului pentru un mini-lot, la cotatie de 4 zecimale, este INTOTDEAUNA un dolar. Restul este doar calcul cu mutatul virgulei. Un lot intreg va costa 10 dolari pe pip, o jumatate de lot 5 dolari pe pip, 753 de unitati vor fi 0.0753 dolari pe pip.

 

Nu conteaza directia in care tranzactionati, nu conteaza daca vindeti sau cumparati, nu conteaza (!ATENTIE! ASTA E IMPORTANT!) daca pierdeti sau castigati.

 

Bun. Ce se intampla atunci cand coada perechii nu este USD? Aici lucrurile sunt mult mai complicate. MULT mai complicate, daca vreti sa intrati in detalii. MULT MULT MULT mai complicate.

 

De asta va spuneam mai sus sa stati pe perechile cu USD in coada. Veti evita astfel sa cheltuiti niste bani in plus, si o sa intelegeti mai departe de ce.

 

Ceea ce a fost prezentat in posturile anterioare este arhisuficient pentru un simplu calcul (aproximativ) al riscului, ori al expunerii pe piata la un moment dat, in tranzactii cu perechi care nu au USD in coada. Daca asta e tinta voastra, sa faceti doar estimari ale riscului (adica cam cat risc daca cumpar CADJPY in cantitatea cutare si am SL la 87 de pipsi?) atunci nu aveti nevoie sa intrati in detalii de calcul al pipului la perechile non-USD-tailed.

 

Nu conteaza daca perechea este USDYYY sau XXXYYY, cu XXX si YYY diferite de USD. Adica pe romaneste, nu conteaza head currency (mama ce romaneste e! voiam sa clarific icşii si igrecii aia). Intr-adevar, daca headul perechii este USD, ca in USDYYY, calculele se reduc (cumva) la ceea ce spunea adyp mai sus. Reducerea se datoreaza faptului ca perechea de conversie este aceeasi cu perechea pe care o tranzactionam. Daca de exemplu am tranzactionat un mini-lot de USDCAD, noi facem profit/pierdere de un CAD la fiecare pip. Intotdeauna doar coada perechii conteaza, headul nu are nici o treaba, adica are si ala treaba, la calculul marginii, care intervine si aia in factorul de risc, ca imi lasa mai putini bani in free margin, de exemplu un lot de GBPUSD inseamna dublu in dolari blocati in margine in comparatie cu un lot de NZDUSD, pentru ca un GBP este aproximativ 2 NZD, deci voi avea un risc mai mare tranzactionand GBPUSD cu SL la 100 de pipsi, decat as fi avut tranzactionand NZDUSD cu SL la 100 de pipsi, dar aia e alta treaba si nu are legatura cu calculul efectiv al pipului. Revenind, daca am tranzactionat USDCAD, un mini-lot, avem profit/pierdere de un CAD pe pip. La sfarsit cand inchidem tranzactia, CAD-zii pe care ii avem profit ori nu ii mai avem deloc, trebuie convertiti in dolari, ca sa stim cati dolari am facut profit si sa ii punem in cont, ori pierdere si sa ii luam din cont. Pentru asta, cautam perechea de conversie, care in acest caz este TOCMAI perechea tranzactionata, USDCAD, si de aici lucrurile se simplifica un pic.

 

Eu nu consider acest caz ca un caz aparte. Adica perechea pe care o tranzactionam, ori are USD in coada, ori nu are. Daca are, lucrurile sunt simple, explicate mai sus. Daca nu are, well... atunci suntem in cazul general, am tranzactionat o pereche de forma XXXYYY, cu YYY diferit de USD. Nu se spune nimic despre XXX, poate sa fie USD sau sa nu fie.

 

Tranzactionand aceasta pereche, noi facem un oarecare profit sau pierdere, intotdeauna in YYY. La un mini-lot, noi pierdem ori castigam un YYY la fiecare pip.

 

Mai departe, pentru ca noi avem cont in dolari, trebuie sa convertim acest profit/pierdere de n unitati YYY, in dolari. Si pentru aceasta, avem nevoie de o pereche de conversie, de forma USDYYY sau YYYUSD. Daca XXX de mai sus este chiar USD, atunci perechea de conversie este chiar perechea tranzactionata, precum am prezentat pe exemplu cu USDCAD de mai sus. In general, XXX este diferit de USD, si in acest caz, perechea de conversie (USDYYY sau YYYUSD) este diferita de perechea pe care o tranzctionam, XXXYYY.

 

Remarcam ca perechea de conversie exista intotdeauna, si intotdeauna exista una si numai una dintre perechile USDYYY sau YYYUSD. Daca nu exista (broker de rahat! ori valute foarte exotice, ca TRYZAR, unde brokerul ofera USDTRY dar nu ofera USDZAR, asta e un exemplu fortat, in practica nu exista asa ceva) atunci conversia tot trebuie facuta, si se face pe cai "ocolite", converind intai la o alta valuta ZZZ, etc (si avem un "lanţ" de doua sau mai multe perechi de conversie). Acest bullshit e dus la extrem, in real life nu se poate asa ceva, pentru ca toti brokerii ofera perechi USDZZZ sau ZZZUSD pentru toate monezile ZZZ pe care le ofera. Exemplul era doar ca idee de generalizare.

 

Bun. Am vazut ca exista neclaritati: care curs il consideram, cel de la intrare sau cel de la iesire? Care cotatie o consideram, aceea de bid, sau aceea de ask? Depinde valoarea pipului calculata astfel de miscarea cursului perechii pe care o tranzactionam? Depinde aceasta valoare a pipului de miscarea pretului la perechea de conversie? Cum se coreleaza ele? (detalii despre FPI?). Putem folosi aceste variatii in avantajul nostru? Si daca da, atunci cum? In plus, depinde aceasta valoare a pipului (!ATENTIE! chestia asta e foarte importanta) de faptul ca noi castigam sau pierdem acei pipsi??

 

Ceea ce voi prezenta in continuare, s-ar putea numi "Notiuni avansate de calcul al valorii unui pip". Ele nu sunt necesare "traderului de rand". Traderul de rand ar trebui intai sa invete sa faca pipsi. Apoi, daca reuseste, nu o sa il intereseze valoarea acestor pipi, atata vreme cat ei mai mult vin decat se duc. Pentru cei care vor sa isi rafineze metodele de trading pana la perfectiune, ori sa isi caute o anume nişă a lor in drumul spre tradingul profesional (ori profesionist), detaliile acestea "inutile" devin extem de importante.

 

Deci "detaliile" pe care vreau sa le prezint incontinuare sunt prezentate, as putea spune, in premiera mondiala :). Ele nu mai apar pe alte forumuri ori pagini de internet, nici in carti despre trading, si sunt in general informatii pe care brokerii NU LE SPUN. Aceste informatii sunt rezultatul cercetarii personale, multe luni si multe nopti albe, si ele pot fi folosite in favoarea voastra, daca stiti cum sa profitati de ele.

Editat de tradelover
am inlocuit peste tot "minilot" cu "mini-lot", pentru ca cum scrisesem initial se confunda usor la citire cu "milion"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sa trecem la fapte. Am decis sa tranzactionam o pereche XXXYYY, unde YYY nu este USD. XXX poate sa fie sau sa nu fie USD, nu ma intereseaza deocamdata. Si pentru exemplificare voi alege doua perechi, AUDCAD (la care perechea de conversie este USDCAD) si AUDNZD (la care perechea de conversie este NZDUSD). Anume am ales aceste perechi in asa fel incat una sa aiba pereche de conversie directa iar cealalta sa aiba pereche de conversie inversata. Alegerea lui AUD este complet intamplatoare, puteam alege GBP sau orice altceva ca head currency.

 

Vom incepe cu AUDCAD. Precum spuneam in primul post (nu precedentul, ci cel de dinaintea lui), indiferent ca piata se misca in sus sau in jos, si indiferent ca noi vindem sau cumparam, valoarea pipului calculata in CAD este intotdeauna aceeasi. La un mini-lot, noi pierdem un CAD ori de cate ori cursul se misca impotriva noastra cu un pip, si castigam un CAD ori de cate ori cursul se misca in favoarea noastra cu un pip. Pana aici nimic nou, vom spune ca valoarea unui pip este constanta in CAD, ori la modul general, asa cum am scris in acel post, valoarea pipului este constanta in moneda tail. Pentru un lot, castigam sau pierdem 10 CAD, pentru 645 de unitati de AUD tranzactionate, castigam sau pierdem 0.0645 CAD la fiecare pip. Simplu de calculat, la fel ca la perechile cu USD in coada. Doar multam virgula.

 

Problema care se pune mai departe este sa convertim acesti CAD in dolari, pentru a-i adauga la cont, daca sunt profit, ori sa convertim cativa dolari din cont la CAD, sa putem acoperi gaura, daca avem pierdere. Deci atentie, nu conteaza daca am fost long sau short. Nu conteaza daca perechea AUDCAD a crescut sau a scazut. Nu conteaza nici daca perechea de conversie, in cazul nostru USDCAD, a crescut sau a scazut. Noi trebuie, daca am facut ceva profit si avem niste CAD-zi in mana, sa ii convertim in dolari. Pentru asta trebuie sa VINDEM cazii brokerului, iar el sa ne dea in schimb dolari, pe care sa ii punem in cont, ca profit realizat. Bineniteles ca asta se face la momentul inchiderii tranzactiei, pentru ca noi ATUNCI avem cazii aia. Nu la momentul deschiderii tranzactiei. La deschiderea tranzactiei nu avem nimic, Cazii sunt cumparati, daca am vandut AUDCAD, dar ei sunt ai brokerului, ca el ne-a dat AUD. Si invers daca am cumparat, atunci nu avem cazi, i-am vandut sa luam AUD.

 

Deci trebuie sa luam cursul ACTUAL al perechii de conversie, USDCAD, de la momentul inchiderii. Clar. Atunci, la momentul acela, daca noi am ramas cu niste CAD-zi in mana dupa inchidere (pentru ca profitul a venit in CAD, cate unul pentru fiecare pip si pentru fiecare mini-lot), si nu la alt moment, ii convertim la USD.

 

Ce cotatie luam? Aceea de bid, sau aceea de ask? Pai daca voi vindeti CAD sa cumparati USD, asta inseamna ca CUMPARATI perechea USDCAD. Credeti ca brokerul e prost sa va vanda aceasta pereche la cursul de bid? NU! Pentru ca el CUMPARA la bid si VINDE la ask. Deci voi, ca si contraparte, CUMPARATI la ask si VINDETI la bid. Asta ar trebui sa fie clar tuturor, chiar si celor foarte incepatori.

 

Eu ca sa incasez profitul, sa zicem ca am avut profit de 100 de pipsi pe minilot, am facut 100 de CAD, trebuie sa VAND brokerului cei 100 de CAD, adica cumpar USD in valoare de 100 de CAD, deci cumpar perechea USDCAD. Daca cursul este la ora actuala 1.0451/1.0454, trebuie sa cumpar 95.66 USDCAD la pretul la care pot cumpara, adica pretul de ask. De unde am scos rezultatul? Pai 95.66(USD)*1.0454(USDCAD)=100(CAD). Sau 100/1.0454=95.66 USD. Prin urmare, voi avea un profit de 95.66 dolari la cei 100 de pipsi, sau 0.9566 dolari pe pip, care este de altfel valoarea unui pip, in USD, pentru perechea AUDCAD, in acest moment, si daca fac profit.

 

Atentie mare la sublinierile cu bold, si la chestia aia colorata cu rosu. Valoarea unui pip, precum am zis de la inceput, la perechile fara USD in coada, depinde de moneda in care am contul, de perechea tranzactionata, de momentul in care calculez aceasta valoare (cotatia perechii de conversie), ok, e clar, dar de ce spun "daca fac profit"???? Ce e asta?

 

Se schimba cumva valoarea pipului daca fac pierdere? Pai ia sa vedem. Daca am facut pierdere 100 de pipsi, tot mini-lot, eu am acum 100 de CAD mai putin. De data asta trebuie sa VAND dolari din cont, cu care sa cumpar CAD, ca sa acopar gaura facuta brokerului. Adica sa VAND perechea de conversie, USDCAD. La ce pret o pot vinde? Desigur, la pretul la care brokerul mi-o cumpara, care este pretul de bid. Si cum matematica nu glumeste, 100/1.0451 inseamna 95.68 dolari. Atatia dolari trebuie sa vand din cont ca sa acopar gaura de 100 de CAD data brokerului.

 

Sa recapitulam: daca am facut profit, valoarea pipului este 0.9566, dar daca am facut pierdere, valoarea pipului este 0.9568.

 

"Huh? Măh, tu vrei sa ne prostesti!".

 

Nu. Asa iese, nu conteaza cat se misca piata, ori cati pipsi ati facut profit sau pierdere, ori cat e spreadul, ori daca pisica vecinului e alba sau neagra. Conteaza doar faptul ca voi ati facut profit, sau ca ati facut pierdere. Asta datorita spreadului perechii de conversie. Puneti mana si faceti calculele. Nu am zis nimic de spread. Mai tineti minte cand spuneam pe vamist ca spreadul pe care il platiti brokerului este mai mare atunci cand pierdeti decat atunci cand castigati? La discutiile despre hedge. Dar voi reveni la asta mai tarziu. Multi credeau ca vand apa de ploaie, dar daca voi platiti (pe acest caz concret) spread de 9 pipsi (cursul AUDCAD este 0.9146/0.9155 la ora actuala), in cazul in care piata se misca 91 de pipsi impotriva voastra si luati SL de -100, voi platiti brokerului 8.6112 dolari pe spread, pe cand daca piata se misca 109 pipsi in favoarea voastra si dati in target la +100, platiti spread doar 8.6094 dolari. Asta fara ca cursul perechii de conversie sa varieze macar un pip. Voi ajunge si la asta mai incolo. In plus, cei 100 de pipsi castigati va aduc in cont 95.66 dolari, pe cand cei 100 de pipsi pierduti va "trag" din cont 95.68 dolari. Pai e echitabil asa? Nu e. Dar nimic nu e echitabil in lumea asta. Practic, voi dati brokerului intre 27 si 89 de dolari pe lot pentru fiecare 10 mii de pipsi tranzactionati, indiferent ca pierdeti ori castigati acesti pipsi, doar din aceasta "eroziune" in timp, daca tranzactiile sunt "echilibrate" (in sensul ca unele le pierdeti, altele le castigati). Este o suma infima, dar exista! De fiecare data cand pierdeti un pip, vi se ia din cont mai multi bani decat vi se dau atunci cand castigati un pip.

 

Tineti minte chestia asta, si daca vreti sa o evitati, tranzactionati doar perechile cu USD in coada. Este ca leak-ul de la rezervorul de apa, nu iese mai mult decat cateva picaturi pe zi, dar in timp rezervorul ramane gol.

 

Ca sa continuam exemplul, o sa dau repede si varianta cu AUDNZD, sa vedeti ce se schimba. Daca nu ati intui deja, deoarece perechea de conversie este inversata (NZDUSD), peste tot in textul de mai sus unde scrie "cumpara USDCAD" trebuie sa inlocuiesc cu "vinde NZDUSD", si invers, iar impartirea se inlocuieste cu inmultire, pentru ca toata logica se inverseaza. Calculul in schimb este mult mai simplu, pentru ca NZD-ul se "simplifica" din ecuatie (pentru ca AUDNZD*1/NZDUSD=AUDUSD).

 

Cursul actual al perechii AUDNZD este 1.2357/1.2386 (asta imi trebuie doar pentru divagatia legata de spread), iar cursul perechii de schimb NZDUSD (care imi trebuie la calculul pipului) este 0.7074/0.7077, daca faceti 100 de pipsi profit la un mini-lot, aveti 70.74 parai, iar daca faceti pierdere 100 de pipsi, trebuie sa renuntati din cont la o suma de 70.77 dolari. Doar mutari de virgule. Spreadul platit (29 de pipsi in NZD) cand pierdeti este de 20.5233, pe cand in cazul in care casigati cei 100 de pipsi platiti spread de 20.5146 parai.

 

Ca sa fie clar ce vreau sa zic (unii deja au intuit unde vreau sa ajung, si care este legatura cu FPI-ul) am facut un tabel in excel, trebuie sa aveti MT4 pornit si DEE server pus pe enabled (in meniu MT4, tools/options/server/enable DDE server). Pentru ca excel isi ia cotatiile in timp real din MT4. Cand va intreaba la inceput "update?" raspundeti "yes", ca sa isi updateze cotatiile. Chartul contine un macro care umple celulele cu formule, pentru ca sunt foarte "imprastiate" si nu am avut rabdare sa le scriu manual. Puteti vedea codul sursa al acestui macro daca apasati Alt+F11 in excel. Chiar va recomand, pentru ca este comentat frumos, scris special pentru vamisti. Daca nu modificati nimic in tabel atunci nu este nevoie sa permiteti rularea macrourilor, si puteti sa spuneti "nu" cand excel va intreaba daca dati voie la macrouri sa ruleze. Macroul respectiv este folosit doar ca sa umple tabelul cu formule, pentru ca este criminal sa scrii toate referintele alea incrucisate de la o celula la alata, manual. Daca nu modificati nimic, nu aveti nevoie de macro. Daca modificati, e la latitudinea voastra daca vreti sa il rulati, ori sa modificati formulele din celulele implicate in calcul, cu mana.

 

In tabel se calculeaza valorile pipului daca pierdeti si daca castigati, pentru conturi in dolari si/sau in euro, in timp real. Puteti modifica ce vreti voi in program. Modificarile pe chart se pot face doar in coloana B, unde eventual puteti inlocui perechile din tabel (daca nu le aveti la brokerul vostru) cu alte perechi (pe care le aveti in MT4, nu trebuie sa fie deschise in charturi, si nici vizibile in market watch, ci doar ca brokerul sa le ofere spre tranzactionat). Daca faceti orice modificare in coloana B, atunci rulati din nou macro-ul (se poate face cu shortcutul CTRL+t in chartul excel, ori din meniul tools/macro/run) ca sa re-umple celelalte coloane (in special bid/ask) cu formulele corecte ale noilor perechi (adica campurile DDE). Ori puteti edita aceste campuri DDE manual, daca aveti rabdare, pentru fiecare pereche noua :) dar macroul tot va trebui rulat, ca sa caute perechile de conversie si sa le "lege" in tabel. Sursa este in Visual Basic for Applications, si este foarte usor de citit si de inteles, si foarte bine comentata.

 

Calcul Pip.xls

 

(va urma)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.