Sari la conținut

Modificare indicator DeMark Trendline


Postări Recomandate

Salut,

 

Am si eu nevoie de o mana de ajutor. Cunoasteti indicatorul Demark Trendline care traseaza automat proiectiile pretului dupa ce un breakout are loc . Numai ca proiectiile sunt calculate dupa urmatoarea formula :

 

http://www.picz.ro/thumbnails/73813bc4db6d350cd62b6dfa0d14badd.gif

 

Doresc ca indicatorul sa fie modificat astfel incat proiectia sa fie calculata dupa urmatoarea formula :

 

http://www.picz.ro/thumbnails/49a0e4e9b9b07522e4e1d636726ce7dc.gif

 

Pe scurt : indicatorul calculeaza proiectia in functie de valoarea shadow-ului candelei cea mai adanci, cea mai de jos de-a lungul unei linii de trend in jos. Eu vreau ca indicele sa calculeze proiectia in functie de close-ul candelei cea mai adanci, ce mai de jos de-a lungul unei linii de trend, si viceversa.

 

Multe multumiri daca reuseste cineva sa-l faca :biggrin:http://www.pecontpropriu.dap.ro/DeMarkTrendlineTrader.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cauta functiile TakeProfitHighTD() si respectiv TakeProfitLowTD(), in primul for din aceste functii ai k=High[L2]+kL*(L2-i);break; si respectiv k=Low[L2]+kL*(L2-i);break;.

 

Inlocuieste in ambele k=High si k=Low cu k=Close.

 

De asemenea pe ramurile else ale if-ului din fiecare dintre cele doua functii (fiecare functie are un if mare in ea) faci aceeasi modificare la k (prima instructiune din fiecare else de pe fiecare if este calculul lui k)

 

In total trebuie sa modifici in 4 locuri, cate doua in fiecare functie, din k=High sau k=Low in k=Close. Si gata.

 

Edit

 

Si pe viitor incearca sa pui pozele si indicatorii direct pe vamist, nu de alta dar unora nu le convine sa umble tot internetul dupa poze si dupa indicatori de modificat pt altii, mai ales ca unele siteuri de stocat poze cer sa te inregistrezi intai. Valabil si pentru altii, daca vreti sa vi se raspunda, considerati ca si timpul aceluia care raspunde este la fel de pretios ca al vostru!

 

 

Edit

 

later-later edit: daca vrei sa trasezi linia in asa fel incat si punctul de referinta sa fie close-ul candelei care sparge (acum punctul de referinta este high/low-ul candelei care sparge, chiar daca maximul si minimul se calculeaza cu close-ul) atunci trebuie sa modifici si valorile lui HC1 si LC1, pune close peste tot. Oricum, am vazut ca si-a mai bagat nasul si altcineva pe acolo, deoarece calculul pentru proiectii la downtrend este un pic diferit fata de calculul pt proiectii la uptrend. La ambele se face o greseala destul de grava, se considera ultimul minim si ultimul maxim, ceea ce e gresit. Teoria lui DeMark si mai tarziu a lui Moteki, spune clar ca se considera swingurile. Uite, ca sa iti dau un exemplu:

post-1272-029204200 1282013398_thumb.png

 

Moteki-ul corect este cel trasat de mine cu linii mov, nu cel trasat de indicator. Asta pentru ca ultimul minim nu s-a format inca ca si swing, acolo cursul poate sa mai cada. Daca derulezi pe chart o sa vezi ca intradevar el cade pana la proiectia mov, unde intalneste suportul de la 1.4150, fosta rezistenta in ziua precedenta. Deci motekiul corect este cel trasat cu mov, care este deja spart, este in desfasurare, adica in faza a doua. Din acest moment indicatorul NU TREBUIE sa mai miste liniile rosii (presupunand ca ar fi trase corect, adica acolo unde sunt liniile mov) pana nu se formeaza un alt swing, ori un alt moteki rosu, ori pana cand e terminat, adica cursul atinge targetul (caz in care liniile ar trebui sterse si asteptat formarea unui moteki). Asa cum este scris, fiecare top sau deep mititel provoaca o noua trasare a liniilor, drept urmare 90% din timp liniile alea sunt prea aproape de curs, deci nefolositoare. De exemplu liniile verzi nu aveau ce cauta acolo in acest moment, ele mai mult incurca.

 

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci pentru explicatii la indicator. Nu cred ca vorbim despre acelasi indicator, si eu ma mir de ce nu ti-a pus la Comments in stanga sus "LTD broken".Pt ca atunci cand un open se realizeaza peste linia de trend , "Probable" devine "Broken" ceea ce la tine pe grafic nu s-a intamplat :biggrin: Ai luat indicatorul din link-ul meu ?

 

Referitor la felul in care trage indicatorul liniile, este corect . in The New Science of Technical Analysis , Demark spune ca se aleg ultimele 2 varfuri de la dreapta catre stanga fiecare dintre ele de magnitutinea 1 , asta insemnand un varf compus din 3 candele cea din mijloc sa aiba doar o candela in stanga si o alta in dreapta care sa aiba high/low-ul mai sus/jos decat ea (depinde daca avem uptrend sau downtrend) . Ori in poza ta ai luat ca referinta ultimele 2 varfuri de magnitutine cel putin 5 . De asemenea cu cat creste nivelul magnitutidinii cu atat proiectia se destabilizeaza. Mouteki foloseste swinguri de magnitudine 2, probabil de aici ai tras concluzia ca se aleg swinguri vizibile <:-P .

 

In plus, Demark spune ca ultimele doua varfuri ilustreaza cel mai bine activitatea pietei acest lucru fiind mai important decat daca am trasa o linie de trend clasica pe cel putin 3 varfuri. Mouteki a furat de la Demark teoria si si-a atribuit-o singur ca fiind metoda lui. In fapt mouteki a facut niste lucruri logice in privinta strategiei, la aceeasi concluzie am ajuns si eu de curand, anume ca se asteapta open-ul urmator peste linia de trend pentru a intra cu siguranta, practic el a integrat breakout disqualifiers ale lui Demark in strategia lui. De fapt nu e chiar strategie e tot o tehnica ca patternurile de candele , fibo etc. Dupa ce am studiat mai in amanunt mai multe breakout-uri tinand cont de breakout disqualifiers, eu am tras concluzia ca daca chiar vrei sa ai un break valid si sa nu stai prea mult cu ochii in grafic indeplinesti conditiile :

 

- Un breakout qualifier valid

- Un close peste/sub linia de trend

- Un open peste/sub linia de trend in directia spargerii

- Acest open al noii candele trebuie sa depaseasca high-ul/ low-ul candelei care a facut spargerea si care totodata s-a inchis deasupra/sub linia de trend

 

Cred ca toate astea se rezuma la :

 

- buy cu 2-3 pips deasupra high-ului candelei care face break.

- Stop loss 2-3 pips sub low-ul candelei care face break sau 2-3 pips sub nivelul spargerii pe linia de trend.

 

In maj cazurilor vom avea un raport RR de cel putin 1:2 . Acum depinde unde iti calculeaza proiectia. Inca lucrez la asta

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am luat indicatorul din linkul tau (de aia eram si necajit ca ma trimiti pe diverse pagini de web). Nu folosesc acest indicator, am sculele mele. Indicatorul in sine este destul de complex si alambicat scris, se putea face totul mult mai simplu. Relativ la Moteki, e adevarat ca el doar a furat de la DeMark, exista pe vamist un tread mai vechi despre Moteki in care mi-am spus parerea. Ce a facut el in plus este ca a venit cu o metoda riguroasa (si simpla) de calcul matematic pt aceasta proiectie, care metoda a prins la public. Traderul incepator este fericit daca ii spui ca tragi o linie pe grafic, masori de la ea pana la varf, aduni aia, scazi aia, si gata, cursul se duce EXACT pana acolo si te-ai scos. Daca stim EXACT unde sa punem targetul, milionari de facem toti, hihi. Iar calculul lui era foarte simplu si exact, ceea ce da iluzia ca forexul e o stiinta exacta, intocmai ceea ce cauta pipălul de rând.

 

In rest nu te contrazic, se vede treaba ca stii despre ce se vorbeste in propozitie si ca ai studiat problema, spre deosebire de altii care doar intreaba sa se afle in vorba, cred ca au gasit indicatorul minune si se viseaza deja milionari. Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bravo <:-P

 

By the way, cineva imi atrage atentia ca nu este Moteki, ci Mouteki, spre a nu se confunda cu indeletnicirea japoneza respectiva. Am cautat pe google (well, GIYF, google is your friend, hihi) si omu are dreptate.

 

Pentru cine nu stie despre ce vorbim, search pe google sau pe forex-factory. GIYF :biggrin: Documentatie de baza se gaseste pe FF, aici, in postul al cincilea, iar aici se gaseste o lista intreaga de linkuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Moderators
Offtopic

Unul nou, nu. Daca te referi la ala de pe 27 august, da. Nu am avut timp, mai lasa-ma pana rezolv cu expertul pt ATC. Nu esti singurul, am un purcoi de cereri de alea, si drept sa iti spun m-am cam saturat de facut munca voluntara, macar tu vrei ceva foarte simplu, sa vezi altii ce vor... hihi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.