Sari la conținut

Trading Automat vs. Semi-Automat


Postări Recomandate

Interesant. Chestia e ca daca EA-ul iti da niste semnale de atentionare pe baza carora, eventual, deschizi/inchizi tranzactii, nu merge cu VPS.

Editat de Cityzen
Acest topic a fost creat din mai multe postari offtopic in discutia despre VPS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca e Robot. Omu' e mai "tare" la analiza. Nu s-a inventat, cred, robotul(EA-ul) perfect. Asa ca, un EA lasat de capul lui (sau al programatorului, asta e) merge la plesneala adica la noroc. Daca pici pe conditii de piata favorabile - bine, daca nu - ai dat-o-n bara. Mai ales pe Forex si mai ales pe TF-uri mici unde agitatia(si implicit, riscul) este foarte ridicata.

 

Daca tu ai incredere in EA-ul tau inseamna ca

- merge mai tot timpul bine, adica ai EA-ul ideal

- SAU ai toleranta mare fata de "greselile" EA-ului.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca, un EA lasat de capul lui (sau al programatorului, asta e) merge la plesneala adica la noroc.

 

Nu-s eu expert in trading, dar nu cred că un EA merge la noroc, decât dacă îl programezi aşa. EA-ul respectă strict nişte algoritmi, stabiliţi dinainte. Problema este că piaţa nu este deterministă şi nu urmează nişte pattern-uri reale.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Merge la noroc" in sensul ca vei avea succes DACA conditiile pietei corespund logicii cu care a fost creat programul/EA-ul. Si asta pentru ca niciodata nu stii exact ce VA FI.

 

Eu, ca si alti creatori de EA-uri, cred ca nu am gasit modul cel mai potrivit de a "spune" Robotului ce sa faca in diverse situatii. Situatiile sunt infinite ca numar, unele se aseamana, altele sunt aproape identice, insa, foarte rar.

 

Parerea mea e ca tradingul trebuie facut discretionar (analiza finala facuta de om) eventual ajutat de un EA.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu' e mai "tare" la analiza

La asta pot raspunde cu doar cu :

Analiza e atat de "eficienta" (statistic) incat chiar nu poti afirma acest lucru

 

EA-ul nu merge la niciun noroc, la fel ca niciun program: El implementeaza un set de reguli !

Regulile sunt bune statistic => profit, altfel pierdere. (EA-ul nu e in masura sa greseasca, dar strategia implementata de el poate fi proasta sau management banilor, poate fi prost facut)

 

Forex-ul la fel ca orice e bazat pe viitor are o MARE doza de incertitudine si spatiu de greseala.

 

Pana confirmi trazactia sugerata de EA poti pierde pipsi care fac diferenta in + si - pe un cont.

 

"Merge la noroc" in sensul ca vei avea succes DACA conditiile pietei corespund logicii cu care a fost creat programul/EA-ul

Nu inteleg acest concept de conditiile pietei astfel incat sa nu poata fi implementat.

Aceste conditii ale pietei pot fi implementate astfel incat sa tranzactioneze doar in acele conditii, altfel e un EA prost care implementeaza niste reguli proaste.

 

Rigoarea e calea spre succes ! NIMENI nu cunoaste piata la fel cum nu exista conditiile pietei ca fiind ceva bine definit. Totul e statistica. Din fericire statistica e o stiinta destul de matura.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de Statistica - mie imi place domeniul. Statistica, insa, nu este perfecta.

Uite un banc spre exemplu, poate il stii :

 

Un statistician statea cu un picior intr-o galeata plina cu Gheata iar cu celalalt picior - intr-o galeata cu apa Fierbinte, si este intrebat "Cum va simtiti, domnule ?".

Raspunsul statisticianului : "In MEDIE, ma simt bine !" .

 

Deh, deformatie profesionala(medii, mediane, etc.).

Ideea e, ca media aritmetica pe un set de valori poate induce in eroare daca acele valori sunt extreme, foarte indepartate unele de altele.

 

 

Pana confirmi trazactia sugerata de EA poti pierde pipsi care fac diferenta in + si - pe un cont.

 

Daca faci tranzactii pe TimeFrame mai mic de 1 ora, asa e. Daca nu, Nu. :))

 

 

Aceste conditii ale pietei pot fi implementate astfel incat sa tranzactioneze doar in acele conditii, altfel e un EA prost care implementeaza niste reguli proaste.

 

Daca tie ti-a reusit - Bravooo !!! Poate ne inveti si pe noi. De exemplu, cum ii spui EA-ului ca e Range si nu Trend ?

 

 

Rigoarea e calea spre succes !

 

Eu as completa cu : "...si Flexibilitatea, de asemenea" .

Cand Rigoare si cand Flexibilitate,.... - asta tine de "arta". :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

 

Rigoarea e calea spre succes !

 

Eu as completa cu : "...si Flexibilitatea, de asemenea" .

Cand Rigoare si cand Flexibilitate,.... - asta tine de "arta". :))

 

Bătrânii spun că apa trece

Și spun că pietrele rămân

Dar lucrul altfel se petrece

Pe vechiul nostru glob bătrân...

Că piatra orișicât de tare

Se macină, și trece stând,

Iar peste trista-i măcinare

Doar apele rămân - curgând...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
Relativitatea - bat-o vina ! Relativitatea poate insemna sau genera si Haos iar Haosul presupune Agitatie/Miscare care duce catre Transformare/Schimbare si, poate, catre Evolutie.
Hi, hi ! Filozofie de sambata ! :))
Editat de Cityzen
Adaugat tag offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.